צפים וצופים – מצפור צף חדש באגמון החולה

 

באגמון החולה הוקמו שני מצפורים במהלך השנים האחד מצפור העגורים שבנוי מעץ והשני מצפור השקנאים שעוצב מאבן ועץ. המצפור הצף שנחנך בימים אלה הוקם על מימי האגמון ועוצב על ידי האדריכל גדי פוליטי מחומרים ידידותיים לסביבה וממוחזרים.

 

 צילום: רונית סבירסקי

 

באופן מפתיע הציפורים הנודדות עובדות לפי לוח השנה. ב-21 בדצמבר הן מסיימות את הנדידה. לא יום לפני ולא יום אחרי ממש ביום הקצר ביותר בשנה הן נשארות במקום שאליו הגיעו ולאחר כחודשיים הן עפות חזרה הביתה לקנן. הציפורים לא מסתובבות עם לוח שנה בכיס אבל יש להן חוש טבעי להבחין כשהלילה מתחיל להתקצר והימים שוב מתארכים. בקק"ל בחרו ביום הזה כתאריך המתאים לחנוכת "המצפור הצף" החדש שנפתח במימי האגמון.

 

המצפור הצף - לבן ומכונף

באגמון הוקמו שני מצפורים במהלך השנים האחד מצפור העגורים שבנוי מעץ והשני מצפור השקנאים שעוצב מאבן ועץ. המצפור הצף שנחנך בימים אלה  הוקם על מימי האגמון ועוצב על ידי האדריכל גדי פוליטי מחומרים ידידותיים לסביבה וממוחזרים. משטח הליכה של 350 מטרים רבועים מחומר ממוחזר וגג מכונף בצבע לבן שמצליחים להסוות עד 100 מבקרים מבלי להפריע לעגורים. המצפור נמצא במרחק של 4 קילומטרים מהכניסה ואפשר להגיע אליו ברגל, ברכיבה על אופניים או ברכבים חשמליים.

                

המצפור הצף בלב אגמון החולה   צילום: רונית סבירסקי

 

30 אלף עגורים

העגורים נוהגים לעמוד בלב האגם כשהם נחים במשך היום ולקראת שקיעה הם מתאספים ללינה. בין 30-26 אלף עגורים מתכנסים יחד לקראת החשיכה והמבקרים יכולים להביט בהם מקרוב. זהו אחד המראות המרגשים שהטבע מציע בימות החורף באזור הצפון. באופק נשקפים הרי הגולן, החרמון עם כיפתו הלבנה, רכס הרי נפתלי והרי הלבנון. מזג האוויר הסוער שפקד את אזורנו מנע מלהקות העגורים להמשיך בנדידה דרומה. כיוון שהתאריך הקובע של היום הקצר ביותר הגיע, נזכה לראות אותם כאן במהלך החודשיים הבאים עד שהורמון הנדידה ייתן להם את האות לחזור הביתה.

 

ציפורים לא סובלות מקור

גדלנו על המיתוס שהציפורים נודדות אל ארצות החום בגלל הקור.  רק מי שבחר אי פעם להתחפש לציפור בפורים ועטה על גופו בגד של נוצות יכול להבין שהציפורים אינן סובלות מקור. הן שורדות בתנאי מזג אוויר קשים, שלגים, רוחות וגשמים שמלווים את נתיבי מעופן. למרות הכל הן ממשיכות וחוזרות על הטיול המייגע מדי שנה.

 

חצי מיליארד ציפורים 

האינסטינקט הבסיסי שגורם להן לחמם מנועים ולהמריא לארצות רחוקות קשור בצורך להשיג אוכל, מים ובטחון. מעטה השלג הכבד לא מאפשר להן להגיע למקורות מזון ומים והן תרות אחרי מקומות חמים עם שפע של מזון. בדרך זו מגיעות לארץ בעונת החורף חצי מיליארד ציפורים. בשנים בהן היה אגם החולה ביצה פראית, הן עצרו לשתות, חיפשו זירעונים ודגים והתעופפו לדרכן.

 

גן עדן של מזון

אם כך איך הגענו לנתונים המדהימים כשלמעלה מ-40 אלף עגורים בחרו באגמון כאתר נופש הכל כלול? הרי לכם סקופ מארץ הציפורים. אדמות הכבול של החולה הפכו אחרי ייבוש האגם לשדות חקלאיים. אדמות אלה משמשות לגידול בוטנים, תירס ובריכות דגים.  שלושה מעדנים שחביבים מאוד על הציפורים. הן מגיעות לאגמון מגלות גן עדן של מזון.

 

אוהבים פצוחים

כשקטיף הבוטנים מסתיים נותרים בין תלמי השדות החרושים טונות של בוטנים שנשרו. העגור זקוק ל-250 גרם בוטנים ביום וכשהוא זוכה לארוחות חינם אין לו שום תוכניות לעזוב את השטח. אלא שהם מצליחים לחסל את המלאי תוך שבועות ספורים ולטיסות המאורגנות שמגיעות בדצמבר וינואר נגמרים הפיצוחים. זהו הרגע שבו הם פולשים לשדות התירס ומרגיזים את החקלאים. כדי להשכין שלום בין העגורים והחקלאים מספקים להם מזון מדי יום בשטח האגמון.

 

שעת האכלה

העגורים מרוצים אבל המרוויחים הגדולים הם הצפרים והמטיילים. הביקור באגמון החולה כשכמות העגורים מגיעה לעשרות אלפים הופך לחוויה בלתי נשכחת. המבקרים שיגיעו בחודשיים הקרובים לאגמון יוכלו לצפות בעופות המים באמצעות המצפור הצף. חוויה נוספת היא לראות כיצד מאכילים את העגורים בגרגרי תירס החל משעות הצהרים על ידי צפייה מתוך עגלת מסתור.

 

גן בוטני ואי טיבוע

לא רק עגורים נהנים מפנסיון מלא, גם השקנאים זוכים לדגים ללא תשלום, סיקסקים, חופמאים, קורמורנים, חסידות וברווזים. אגמון החולה הפך למתחם שיש בו שפע של פעילויות: גן בוטני, אי טיבוע של ציפורים, מצפורים, עגלת מסתור, סיורי שקיעה וזריחה, טיולים רכובים על אופניים ורכבים חשמליים.