מלקקים את האצבעות - סופי שבוע קולינריים במלון כפר גלעדי

 

מלון כפר גלעדי מקיים סופי שבוע קולינאריים למתארחים. השף הראשי של המלון אריק ג'ינו שחצה את כל הארץ ועבר מהרודס אילת לכפר גלעדי, הוא המנוע שמאחורי היוזמה. זה התחיל בסופשבוע עם השף אריק פורת ממלון אכדיה, המשיך עם ניר צוק מקורדיליה ואחריו הצפין לקצה האצבע השף אייל לביא.

 

 השף אריק ג'ינו בפעולה    צילום: רונית סבירסקי

 

סופשבוע קולינרי

סופשבוע קולינרי הוא פינוק מתמשך של חגיגת טעמים. בערב הראשון נערכת ארוחת גאלה שהיא דואט-שף. על ההזמנה מצוין שהאירוע החגיגי יתקיים ברפת א'. געיית פרות לא נשמעה בו מאז תחילת המאה הקודמת והבניין היפיפה ששוחזר ושומר מהווה רקע אקזוטי לארוחות. לבני בזלת שחורה תקרה גבוהה שהייתה לה פעם קומה נוספת, שולחנות ערוכים עם מפות לבנות ובר קוקטיילים ויין. אריק ג'ינו פותח את דלתות המטבח לשף האורח וצוותו ויחד הם רוקחים ארוחה מכל הטוב שיש לשניהם להציע. ג'ינו ששולט במטבח המזרחי-ערבי על כל דקויותיו ולביא שיורד לצפונות המטבח הפרובנסאלי מתמודד בגאון עם המטבח הכשר.

 

שוק טלה בתנור   צילום: רונית סבירסקי

 

 

פורל ב"סרקופג"

לחימום הקנה מוגש קוקטייל הבית כשעראק אשכולית מוביל בראש הרשימה. ארוחת הערב נפתחה בפנצנלה עם קרעי לחם כפרי וצ'ילי לימון, קובה נייה משטייל מיושן ותערובת פלפלים קצוצים, טרטר מוסר ים בטחינה וזעתר וסינטה צרובה עם שומר ועשבי תיבול. עד כאן רק מנות הפתיח ומכאן למרק חצילים בטעם מעושן שלאחריו הוגש פורל מהדן ב"סרקופג" של בצק עלים, "קסולה" צוואר טלה ועדשים שחורות ואסאדו של אנגוס מרמת הגולן. לקינוח קפה לבנוני עם עראק ומבחר קינוחים. הארוחה לוותה לכל אורכה ביינות של רמת הגולן מלבן לאדום וליין הקינוח.

 

סדנת בישול עם טעימות

ביום שישי מסיימים את ארוחת הבוקר המוגשת בחדר האוכל המואר שצופה אל נופי הגליל העליון וחוזרים לרפת א. הפעם לסדנת בישול שמוגשת על ידי צמד השפים. רפת א משנה את פניה באור יום ואייל לביא עומד במדיו השף הלבנים חמוש בציוד המטבח ומסביר את תהליכי העשייה. הוא פותח במרק גספצ'ו סלק, עובר לדניס ביוגורט שהוא אחת ממנות הדגל במסעדת השף שלו ומסיים בכנאפה עם ריקוטה ושקדים מקורמלים. האורחים רושמים, מצלמים, שואלים וטועמים למרות שזמן קצר לפני כן טעמו מכל מנות המזנון של ארוחת הבוקר.

 

  קרפצ'יו עם תאנים    צילום: רונית סבירסקי

 

 

סיור מודרך וארוחת פיקניק

ב-10:30 יוצאים באוטובוס לסיור מודרך בפקיעין ומבקרים במפעל הסבונים של סבתא ג'מילה. שעתיים ללא אוכל עוברות בהמתנה דרוכה ואז מוגשת ארוחת צהרים דרוזית בסגנון פיקניק בחיק הטבע. אחר צהרים של שלווה מאפשר לעכל את האוכל והחוויות ולפנות מקום לארוחת הערב שמתחילה ב-19:00.  מזנון עשיר שמציע מגוון סלטים קרים וחמים, מבחר של בשרים ודגים ושלל קינוחים ממטבחו של השף אריק ז'ינו. לאחר הארוחה מתרווחים בלובי המלון לערב בידור סולידי ובר משקאות שפועל עד חצות.

 

הרצאה וסיור בסליק

השבת נפתחת במזנון ארוחת בוקר ישראלית  ולאחריה הרצאה "על יסודות התזונה לאור מדעי הרוח" של יודקה הרשטיין ממסעדת הרדוף. לאחריה סיור מודרך באתר הסליקים של הקיבוץ ולסיום ארוחת צהרים. בין לבין אפשר לבלות בבריכת הקיבוץ שמשקיפה אל נופי הגליל והגולן ולהתפנק בטיפולי הספא המצוינים של המלון.

 

הסליק הסודי שהפך לאטרקציה    צילום: רונית סבירסקי

 

 

 

 

קיבוץ עם היסטוריה

קיבוץ כפר גלעדי הוא לא רק אתר נופש שעיסוקו בתיירות. הקיבוץ הזה טומן בחובו את אחד הסיפורים המופלאים על אנשים שבזכותם יש לנו מדינה. המשפט שאמר בן גוריון מסמל את מה שקיבוץ גלעדי שומר לעצמו מתוך צניעות וענווה כבר למעלה ממאה שנים. "לצה"ל הרבה אבות אבל רק סבא אחד - השומר" (הכוונה לארגון השומר שצמח בכפר גלעדי ואנשיו היו ממייסדי הקיבוץ).

  

סודות כמוסים

הסליק הראשון הוקם בתקופת ה"שומר" על ידי מניה וישראל שוחט. אחריו נבנו במשך השנים סליקים נוספים. על כל סליק היה ממונה חבר קיבוץ אחר ואיש לא ידע על חברו. הסיסמה "לא מדברים על זה" יושמה לאורך כל השנים. רק אדם אחד, אברשה שמוקלר, שהיה אחראי על הביטחון בקיבוץ, הכיר את כולם ופיקד עליהם עד קום המדינה. לאחר שעזב את הקיבוץ המשיך כל אחד מפקודיו לשמור על הסליק שלו מבלי לספר לאיש מחברי הקיבוץ וגם לא לבני משפחתו.

 

כלים חקלאיים שהסתירו את פתח הסליק     צילום: רונית סבירסקי

   

סליק תחת כל אבן

חלק גדול ממבני הקיבוץ המקוריים נותרו בשטח. בית הראשונים, בולט באבניו השחורות, המחלבה שהצילה את הישוב מרעב, שדרת הברושים שתרם הברון, הרפת, שבה התנהלו בחשאי לימודי נשק מחתרתיים ומתחת לרגלי הפרות החביאו שני סליקים נוספים. לצדם ניצבים האורווה והמחסן, שבו אפשר לראות את הסוד השמור ביותר - סליק נשק שנותר כפי שהיה לפני 60 שנה במחסן המרכזי.

 

    מוזיאון השומר    צילום: רונית סבירסקי

 

ראשי השומר עשויים מברונזה

משרד הביטחון הקים לאחרונה את "מוזיאון השומר" במבנה חדש שמתעד את ההיסטוריה של קיבוץ כפר גלעדי ומנהיגיו שהיו לסמל ולמופת. בכניסה הותקן שער הברזל המקורי של הישוב סג'רה. על הקיר תלויה המצבה של השומר הראשון ובתוך מסגרת נשמר הדגל שנרקם ביד על ידי שרה חנקין והונף עם יסוד הארגון: 'בדם ואש יהודה נפלה, בדם ואש יהודה תקום'. בחלל המוזיאון צילומים מקוריים של אנשי השומר שחלקם נראים כמו שחקני קולנוע שהונצחו בשחור לבן על גבי סרט אילם. תיעוד היסטורי, סרטים ומכתבים מקוריים שנכתבו על ידי חברי הארגון למשפחותיהן וחלופות מכתבים ביניהם. ראשי מנהיגי השומר פוסלו בברונזה על ידי הפסלת בתיה לישנסקי ביניהם: אלכסנדר זייד, ישראל גלעדי, מניה שוחט וישראל שוחט.

 גלריות אמנים   צילום: רונית סבירסקי

 

 

יזמות בתוך לולים

חברי הקיבוץ החליטו בשנים האחרונות להפיח חיים במבנה הרפת העתיק ובלולים הנטושים ואפשרו ליזמים להקים בהם מפעלי תיירות קטנים. "גלריה 12" מבוססת על נשים יוצרות. 12 אמניות מהגליל שכל אחת יוצרת את עבודותיה בתחום שלה ובסטודיו שלה: קרמיקה, ציור, צילום, פיסול, ויטראז' וצורפות. "צפרא קרמיקה" היא פינת חמד של היוצרת צפרא פורת שמצליחה להפיח רוח חיים הם הומור בצפרדעים ירוקות, מעצבת מעמדים לנרות, כלי בית וכלים לאפייה בתנור. "ספרים בחצר" של תורה שרייבר מציע ספרים נדירים, ספרי ילדים מהמאה שעברה, וספרים שהוצאו במהדורות מוגבלות. אתר תיירותי נוסף היא חוות נמרוד של משפחת הורביץ - האורוות העתיקות הפכו לחווה ללמוד רכיבה על סוסים. ישנה אפשרות לרכיבה זוגית רומנטית שמשולבת עם סלסילת פיקניק, גבינות, יין ופירות העונה. מתאים גם להצעות נישואין.