תערוכות, הצגות, מחול ופעילויות לכל המשפחה

 

אירועי שבוע הספר ברחבי הארץ, מחווה לנעמי שמר, מיזמי אמנות מיוחדים, פעילות מדברית, מופעי מחול והצגות לכל המשפחה

 

שבוע הספר בכיכר ביאליק

כיכר ביאליק ובתי התרבות של העיר מציינים את שבוע הספר בהפנינג בכיכר ביאליק בין בתי התרבות מציעים למכירה ספרים מתוך אוספיהם, חלקם נדירים, בנושאים שונים – החל מביאליק וכלה בספרי מוזיקה ותווים ישנים. בכיכר עצמה יתקיימו, בין היתר, אירועים ספרותיים מגוונים וסדנאות לילדים ומבוגרים ללא עלות.

מתי: 20 ביוני, 19:30-16:30

 

כיכר ביאליק     צילום: רונית סבירסקי

 

פסטיבל מנופים ירושלים "להאמין"

אירוע האמנות השנתי פסטיבל מנופים לשנת 2024 תחת הכותרת "להאמין" מתקיים בירושלים. אירוע הפתיחה ייערך בהר ציון, ולאחריו חמישה ימים וערבים רצופים של מופעי מוזיקה, מחול, הצגות ושירת מקהלה, סיורי אמנות, תערוכות ופעילות לכל המשפחה ברחבי העיר ירושלים. בתוך גלריות לאמנות, על הבמות הפתוחות והסגורות, יעלו מופעים במטרה להפיח כוח ותקווה. בין המופעים החיים: "בליינד אורקסטרה" בהשתתפות יעל דקלבאום, אלון נוימן ואייל תלמודי, "אופנה במופע" של ישי ליסנר, מופע מחול של היוצרים יוסי ברג ועודד גרף,  הקונסורט הקולי הירושלמי עם "קונצרט תפילת שלום", מקהלת גיא בין הינום ורבים נוספים.

מתי: 13-9 ביולי

לפרטים: באתר פסטיבל מנופים

 

 

הפקה חדשה של ריגולטו באופרה

האופרה הישראלית חותמת את העונה עם הפקה חדשה של "ריגולטו" מאת ג'וזפה ורדי בבית האופרה. בניצוחו של פאולו קריניאניי ובבימויה של רגינה אלכסנדרובסקיה בהשראת ההפקה של הבמאי הספרדי הנודע מיגל דל ארקו בבית האופרה של מדריד. אחת היצירות המפורסמות בעולם שמתבססת על המחזה "המלך משתעשע" מאת ויקטור הוגו. חצרו של דוכס רודף שמלות, מושחת ושיכור מכוח וכסף. ליצן החצר שמנסה להגן על בתו מפניו. שתי אריות מתוכה הפכו ללהיט La donna è mobile, ו-Caro Nome. למנצח האיטלקי פאולו קריניאני זו הופעת בכורה בישראל. בין הזמרים מהארץ ומחו"ל: יונוץ פסקו, לוסיאן פטראן (ריגולטו) הילה פחימה, ורוניקה ברוק (ג'ילדה) יון הוטאה, אורסטה קוזימו (דוכס) ורבים נוספים. בהשתתפות התזמורת הסימפונית ראשון לציון ו-20 רקדנים שנבחרו במיוחד להפקה.

מתי: 17-5 ביולי

לפרטים: 03-6927777

 

 

היפה והחיה – תיאטרון אורנה פורת

מופע תיאטרון מחול בשיתוף להקת המחול "פרסקו" על האגדה המפורסמת היפה והחיה בביצוע תיאטרון אורנה פורת שתעלה במוזיאון תל אביב. עיבוד מקורי בשילוב שחקנים, רקדנים ווידאו-ארט. סיפור על כוחה של חברות אמת, יופי פנימי וטוב לב ודוגמה מייצגת לפתגם "אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בו". ההצגה זכתה בשלושה פרסים בטקס פרס הבמה לילדים ונוער לשנת 2022 על הכוריאוגרפיה, התאורה ועיצוב התלבושות. מתאים לגיל 10-5.

מתי: 22 ביוני, 10:00

לפרטים: 85 שקל, אתר תיאטרון אורנה פורת

 

 היפה והחיה    צילום: רונית סבירסקי

 

כשאמא באה הנה

ביוני השנה יצוינו 20 למותה של המשוררת והמלחינה נעמי שמר ששיריה עיצבו את פס הקול הישראלי. מופע הבכורה יתקיים בבית לסין "לשיר – לצחוק – להתגעגע ולהתרגש". זהו דיאלוג מוזיקלי בין בנה של נעמי שמר, המוזיקאי והיוצר אריאל הורוביץ לקבוצה נבחרת של זמרות יוצרות מהדור הצעיר בארץ, שמרכיבות יחד את ״האחיות שמר 24״. הורוביץ, נותן הצצה לסיפורים האישיים שמאחורי שיריה של אימו ויחד עם הזמרות היוצרות, הם מצדיעים לשמר בפרשנות עכשווית לשיריה. במופע הבכורה תצטרף לאריאל ולבנות חוה אלברשטיין, מי שאחראית לכמה מהביצועים המקוריים והקלאסיים לשיריה של נעמי.

מתי: 21 ביולי, 20:30

לפרטים: כרטיסים בקופת תל אביב

 

 

"בציר 38" מופעי קיץ סדנת המחול ורטיגו ירושלים 

סדנת המחול 'ורטיגו' ירושלים שפועלת מזה 22 שנים ומנוהלת אמנותית על יד קרן חורש בגון תעלה את מופעי קיץ "בציר 38" בהם יבצעו 35 רקדנים, תלמידי שנה א' ו-ב' של סדנת המחול הופעה מסכמת. יבוצעו יצירות של נעה ורטהיים המנהלת האמנותית ביניהן: 'מאנא- כלי של אור' , 'לידת הפניקס', 'לילא' ו'אחת, אחת ואחת' בליווי המוזיקה של  רן בגנו ואבי בללי. בנוסף יבוצעו קטעים מיצירות של יוצרים ישראלים: ברק מרשל, יורם כרמי, אוליביה קורט מסה והכוריאוגרף אליק ניב.

מתי: 26 ביוני, 18:00- 20:00 (הפרסה ירושלים), 27 ביוני 19:00, 21:00 (סוזן דלל), 28 ביוני, 13:00, 15:00 (סוזן דלל)

לפרטים: 30 שקל,  אתר להקת המחול ורטיגו

 

 סדנת המחול ורטיגו ירושלים    צילום: רונית סבירסקי

 

חמישה בתים ובית

התערוכה "חמישה בתים ובית" שמוצגת בבית האמנים בתל אביב נוצרה כתוצאה משיח אמנותי בין האמנים ואמניות של סטודיו רויטל בן אשר-פרץ, לבין חמשת בתי הכיכר ברחוב ביאליק. הבתים הם מוזיאון העיר תל אביב-יפו, המרכז למוזיקה וספריה ע"ש פליציה בלומנטל, בית ליבלינג, בית ביאליק ומוזיאון בית ראובן. התערוכה  היא אוסף גלויות ססגוניות בעלות ערך נוסטלגי שתואם את רוח הכיכר. היצירות נעשו בטכניקות של ציור, רישום, תבליט, רקמה, קולאז' ווידיאו. הן חוגגות את המאפיינים הייחודיים של כל בית ומגיבות לאדריכלות הבתים מבחוץ ומבפנים, לפינות החמד, לדמויות המפתח ולסיפורי התושבים.  

מתי: פתיחה 24 ביוני, 19:30 (נעילה 20 ביולי 2024)

 

בית ביאליק      צילום: רונית סבירסקי

 

מופעים, סיורים, מפגשי סופרים בספרייה הלאומית

בספרייה הלאומית בירושלים מציינת את שבוע הספר עם פעילויות לכל המשפחה, מופעים מוזיקליים, סיורים ומפגשים שמוקדשים לספרות וליצירה העברית. בין המופעים: 100 שנים להולדת יהודה עמיחי בהנחיית ליאור אשכנזי ובהשתתפות שלומי שבן, אסף אמדורסקי, אלון עדר, שי צברי, רונה קינן ונוספים. מופע מוזיקלי לציון 20 שנים לפטירתה של נעמי שמר בהשתתפות ללי שמר, רונה קינן, יובל מנדלסון, עמיר בניון ואביגיל קובארי. בנוסף, סיור בספרייה והצצה לטיוטות של גדולי הסופרים, הסכת הספרים מארח את ישי שריד, הסופרים חיים באר, יעל נאמן, יהודית קגן ויניב איצקוביץ משוחחים על טקסטים ששינו משמעות אחרי 7 באוקטובר, הצגות לילדים, ספרים ומשחקים.

מתי: 26-24 ביוני

 

 

אירועי שבוע הספר העברי ברחבי תל אביב- יפו

עיריית תל אביב מקיימת במסגרת שבוע הספר את יריד הספרים המסורתי בשרונה ובשבתות בסימן "ספרים מתוקים" בנמל יפו. הספריות העירוניות של תל אביב-יפו יארחו סדנאות מיוחדות, הרצאות ומפגשים עם סופרים. בנוסף, יתקיימו אירועים ספרותיים מגוונים ומכירת ספרים מתוך אוספי בתי התרבות של כיכר ביאליק.

לפרטים: באתר עיריית תל אביב

 

פסטיבל ספרים בסימן הצדעה ליצירה ישראלית

פסטיבל הספרים 2024 של עיריית ראשון לציון יערך בסימן הצדעה ליצירה ישראלית. הפסטיבל יתקיים בגן המושבה ובהיכל התרבות מאיר ניצן. בין הפעילויות: שעות סיפור מוזיקליות, מתחם משחקים, הצגות ילדים, סדנאות יצירה, מפגשים ספרותיים, יריד ספרים, שירה בציבור, מופעי מקור  ופעילויות נוספות. ב-23 ביוני מופע מחווה לעוזי חיטמן במלאות עשרים שנה למותו "ארץ הצבר" בהשתתפות אבי דור, דפנה דקל, דורון מזר, עירית ענבי ומוטי זרגרי.

מתי: 27-23 ביוני

 

תערוכת BALLOON STORY מהאגדות

בהאנגר 11 נמל תל אביב חוזרת תערוכת הענק של בלונים ומיצגי אווירה שהוצגה בשנה שעברה. שלגיה, כיפה אדומה, עמי ותמי, זהבה ושלושת הדובים, בית הים, אלאדין, אליסה בארץ הפלאות ודמויות נוספות מאגדות הילדים יורכבו מבלונים, ממתנפחי ענק ומיצגי אוויר. מעל 120 אומנים מהארץ ומהעולם יפסלו את היצירות שיורכבו מ-600 אלף בלונים עשויים מחומרים מתכלים. בנוסף, עולם הקרקס, ליצנים, בריכת כדורים בהשראת דרקונים ואבירים ומשחקים אינטראקטיביים.

מתי: 17 ביולי – 31 באוגוסט

 

מהמעברה לצמרת

משה בן עטר, פובליציסט ומחבר הספר" המסע לישראל האחרת" מארח לשיחה יוצאי עיראק על שורשים, קריירה ואקטואליה במרכז מורשת יהדות בבל. בין המשתתפים: אלופה (במיל') אוֹרנה בְַּרְבִּיבַּאי - חברת מועצת העיר תל-אביב יפו, פרופ' חזי לוי  - מנהל בית חולים ברזילי, יוסי אלפי - איש התיאטרון והתקשורת, מוש קאשי - אמן וצייר. בתוכנית האמנותית - מיקי בן עטר.
מתי: 28 ביוני, 10:00, 03-5339278-9

לפרטים: 45 שקל

 

 

פסטיבל הפסנתר הבין-לאומי בערד

זו השנה השלישית שפסטיבל הפסנתר מתקיים בעיר ערד. נערים ונערות ילמדו שעורי פסנתר אצל טובי המורים. לפסטיבל יגיעו תלמידים ומורים מהארץ ומחו"ל ויוענקו מלגות לתלמידים מהפריפריה, יהיו קונצרטים ורסיטלים שפתוחים לקהל הרחב וכן וקונצרט חגיגי עם הסינפונייטה הישראלית באר שבע כמחווה למפונים מהדרום.

מתי: 25 ביולי – 1 באוגוסט

 

 

רֵמוֹנְט Remont בבית הראשונים

בית הראשונים בעמק חפר, ביתן אהרון מקיים פעילות אמנותית יצירתית ללילה אחד בלבד תחת הכותרת "רמונט" (שיפוץ).  מרתון של פעולות תיקון, יצירה ובניה משותפת. אוסף התרחשויות והתערבויות בהנחיית יוצרים.ות, אשר יזמינו את הקהל להשתתף ולקחת חלק באופן פעיל. לערב אחד מתמשך, יתמלא הבית במעצבים ואמנים אשר יתמקמו בחללים השונים ויבצעו פרויקטים מגוונים לשיפוץ וחידוש המקום, תוך חשיפת תהליכי היצירה ושיתוף הקהל בעשייה. באירוע יוצגו מגוון תערוכות ועבודות שנוצרו בשיתוף הקהל, סדנאות, סיורים מודרכים, מוזיקה, מיצגי אור, דרינקים ואוכל. הפרויקטים יוצגו ויתבצעו לאורך כל הערב והקהל יוכל לשוטט, לשהות ולקחת חלק פעיל.

מתי: 27 ביוני, 23:00-18:00

לפרטים: כניסה חופשית בהרשמה מראש

 

 

צדוק בן דוד מתארח בבית ראובן

במוזיאון בית ראובן נפתחת תערוכה אורחת "זיכרון גנטי" של האמנים משה בן דוד וצדוק בן דוד. תערוכה משותפת של אב ובן, שהיא מעין דיאלוג בין דורי. בתערוכה מוצגות עבודות פיסול, הדפס ומיצב וידאו של צדוק בן דוד, ששתיים מעבודותיו חדשות ונוצרו במיוחד לתערוכה זו, ועבודות צורפות של משה בן דוד הכוללות: תכשיטים, אובייקטים וכלי יודאיקה חד־פעמיים.

מתי: 18 ביוני – 18 בספטמבר 2024

לפרטים: 03-5255961

 

 

סוף שבוע מדברי בלוטן

רשת מלונות מטיילים מקיימים סוף שבוע מדברי לוטן. ביום חמישי קבלת פנים, בריכה וארוחת פויקה לצד מדורה בליווי סיפורים על האזור. ביום שישי ארוחת בוקר באקו בר לוטן, נסיעה לחוף אלמוגים באילת לשנירקול ורחצה, אחר הצהרים הכנת חולצות בשיטת טאי דאי ובלילה סיור עששיות וקומזיץ. בשבת תחרות משפחות בבריכת הקיבוץ.

מתי: 29-27 ביוני

לפרטים: 04-6883040

 

 קיבוץ לוטן     צילום: רונית סבירסקי

 

ספרי יד שניה ופעילויות בשבוע הספר

רשת ספרי היד השנייה "סיפור חוזר" מציבה עשרות ירידי ספרים במסגרת שבוע הספר. מרינה אשקלון, רחבת יד לבנים בהוד השרון, אוניברסיטת חיפה, אשדוד, באר שבע, הרצליה, חריש וטבריה. יתקיימו גם שעת סיפור, פעילות גלילי נייר. מפגשי הקראה לילדים, מפגשי הקראה למבוגרים ומפגש עם אמנים בחריש.

מתי: 26-18 ביוני

 

המלך ליר והאקטואליה

אנסמבל עיתים מעלה את המחזה המלך ליר בבימויה של רנה ירושלמי ובתפקיד המלך לי דורון תבורי באולם תרבות דה וינצ'י בתל אביה. מלך, שהוא כבר לא מלך, הוא צל אדם, איש זקן, על סף טרוף, אב דחוי. הממלכה כולה מתפרקת לגורמים, וכולם מתפלשים במרחץ דמים מפלצתי שאין בו מקום לערכים, אנושיות או חמלה. הבמה מסודרת בחלל פתוח ורחב, הקהל יושב סביב והשחקנים פועלים במעגל הפנימי. השחקנים מתייחסים לקהל הסובב אותם מכל עבר, וכאשר הם אינם פועלים או אינם ״בתפקיד״ הם יושבים בין הקהל.

מתי: 28 ביוני, 12:30, 29 ביוני, 17:00

 

 דורון תבורי בתפקיד המלך ליר     צילום: דור קדמי

 

"ספורט שומר עלי חופשי מסמים" 

המשט "להאיר את עומר" נערך בשיתוף עם המרכז הישראלי להתמכרויות ובריאות הנפש, האגודה לבריאות הציבור וגופים נוספים. על רקע העלייה החדה מאז אירועי ה-7 באוקטובר בשימוש מוגבר בחומרים ממכרים יערך משט בו זמנית ב-3 חופים מרכזיים בישראל, אשדוד, ראשל"צ ותל אביב. כל זאת במטרה להעלות את המודעות לתופעת ההתמכרות ההולכת ומעצימה בקרב בני נוער, ולהצגת אפשרויות של פעילות ספורטיבית כאלטרנטיבה בריאה. האירוע והצפייה פתוחים לציבור.

מתי: 21 ביוני

 

 

התכנון המחודש בקיבוצים חולית ובארי

סלון ליבלינג מספר #3 מבית היוצר של בית ליבלינג תל אביב עוסק בתכנון מחדש ושיקום קיבוצי העוטף מנקודת מבטם של האמנים המשתתפים בפאנל על התכנון מטעם הקיבוץ עצמו. דורון שגב, אדריכל קיבוץ בארי, מתאר את תהליכי שיתוף חברי הקיבוץ תוך התחשבות בצרכי הקהילה לטובת חזרתם לקיבוץ. שגב יספר על שכונות הזיתים והכרם שהיו צמודות לגדר, יחשוף את כמות המבנים המיועדים להריסה ויציג תוכנית חלופית לשכונות אחרות שבני הקיבוץ יוכלו להתגורר בהן בעתיד. אדריכלית ג׳וליה טמין אזולאי תציג גם היא את הדילמות הערכיות והתכנוניות שחברי הקיבוץ נאלצים להתמודד איתן בימים אלו ותסביר את התהליך מנקודת מבטה כאדריכלית וכחברת קיבוץ חולית. לאחר הצגת הדברים ע״י האדריכלים נקיים פאנל פתוח עם הקהל.

מתי: 20 ביוני

לפרטים: 40 שקל, באתר בית ליבלינג

 

שרים בגבעת תום ותומר

ערב שירה בגבעת תום ותומר בסמוך לקיבוץ נגבה. משירי ארץ אהבתי עם הילה איתן בליווי קלידים. האירוע מתקיים תחת כיפת השמיים. מומלץ להגיע מוקדם יותר ולסייר באתר. במקום מוגש תה צמחים, תירס חם וכיבוד קל.

מתי: 21 ביוני, 21:00

לפרטים: 60 שקל למבוגר, חינם לילדים, 054-6755302

 

גבעת תום ותומר    צילום: רונית סבירסקי


בעלי עסקים מהצפון מתארחים במתחם גן העיר

תושבי הגליל והגולן מציגים את תוצרתם בימי שישי של חודש יוני בגן העיר בתל אביב. 40 בעלי עסקים בתחומי החקלאות, היצירה, האמנות והתיירות שכולם פונו מבתיהם ומשקיהם מציעים את התוצרת בתל אביב. אגמון החולה וקק"ל נרתמו לסייע ומציעים: מציאות מדומה של מעוף עם להקת עגורים מעל האגם והשדות של העמק.

מתי: ימי שישי, חודש יוני, 15:00-10:00

 

בית וביתיות בשירים וסיפורים

'מקום לשירה' חיפה מתארח ב'מוזיאון חיפה לאמנות' במסגרת אירועי חודש הספר עם אירוע מיוחד שמוקדש כולו לבית. משוררות ומשוררים יקראו שירים וידברו על בית וביתיות, על בית בשיפוץ ועל יושביו, על הבית בספרות ובציור ועוד. משתתפים: יורם ורטה, חיה לוי, אורית מיטל, מיטל נסים, יונתן קונדה, עמיר לב ונוספים.

מתי: 21 ביוני, 14:00-10:00

לפרטים: כניסה חופשית בהרשמה מראש, שבתאי לוי 26 חיפנ

 

שיעור יוגה ולאחריו סיור מודרך בתערוכה "שבעה באוקטובר"

יום היוגה הבין-לאומי מתקיים ב"אנו – מוזיאון העם היהודי" בתרגול יוגה עם המאמנת שירלי פישמן, מורה ומטפלת ברוח היוגה, מתמחה בטיפולים אנרגטיים וסאונד הילינג. יש להצטייד במזרון אישי ונעליים נוחות. לאחר היוגה יתקים סיור בתערוכה שבעה באוקטובר שהנחיית האוצר מיכל הומינר.שירלי פישמן, מורה ומטפלת ברוח היוגה, מתמחה בטיפולים אנרגטיים וסאונד הילינג.

מתי: 21 ביוני, 10:00 – 11:00 (יוגה) 12:30-11:30 (סיור)

לפרטים: 90 שקל כולל תרגול, סיור מודרך בתערוכת 7 באוקטובר, פרטים באתר המוזיאון