אירועים, מופעים, תערוכות וטיולים שנערכים ברגישות ובעדינות

 

תהלוכת טרקטורים ישנים, יריד יין, סיור בעקבות רכבת העמק, מופעי מחול, אירוע פצ'ה קוצ'ה, תעורוכת חדשות במוזיאונים

 

פריחת הפרגים בעמק קדרון

במרחק הליכה קצר משער האשפות והכותל המערבי בערוץ נחל קדרון בין עיר דוד להר הזיתים מתקיימת בימים אלה פריחה מרשימה. פרחים נוספים שניתן לראות: בן חצב יקינתוני, סביון אביבי, ציפורני החתול, תורמוס ההרים, לשון הפר, חוטמית זיפנית, תלתן הארגמן, לוף ארץ ישראלי, ושלל כלניות וחרציות. ערוץ הנחל הקדום, שפעם בעבר מלא במים, מהווה את גבולה המזרחי של שלוחת עיר דוד הצרה, והוא משמר בתוכו פרקי היסטוריה וארכאולוגיה. בחלקו הצפוני של עמק הקדרון, בסמוך לבית העלמין בהר הזיתים, נמצאות מערות קבורה ומצבות אבן עתיקות, ובהן יד אבשלום, קבר בני חזיר וקבר זכריה.

מתי: סוף מרץ – אמצע אפריל

לפרטים: 6033*

  

תהלוכת הטרקטורים של סבא רן

מוזיאון חצר ראשונים בעין שמר מקיים את "חגיגת הטרקטורים של סבא רן". אירוע המתאים לכל המשפחה, שכולו בסימן טרקטורים וכלים חקלאיים של פעם. בין הפעילויות: הדרכה במוזיאון, סיור בעגלת-טרקטור ברחבי הקיבוץ, שעת סיפור, פינת יצירה, הדגמת פעולת טחנת קמח היסטורית ואפיית פיתות בטאבון. בשעה 12:00 תהלוכת טרקטורים וכלים חקלאיים מהמאה הקודמת.

מתי: שבת, 6 באפריל, 13:30-10:00 (כניסה עד 12:00)

לפרטים: 40 שקל, כרטיסים באתר חצר ראשונים

 

 טרקטורים במוזיאון    צילום: רונית סבירסקי

 

בית כנסת קראי עתיק

בית הכנסת הקראי העתיק ביותר בירושלים הוקם במאה ה-8 לספירה ופעיל עד היום. בית הכנסת שוכן ברחוב הקראים שברובע היהודי בעיר העתיקה. במקום, תצוגת קבע הכוללת סרט קצר על הקהילה, כתבי-יד עתיקים, ספרי תורה, קטעי אודיו להאזנה מפיוטים וטקסים, והתבוננות אל תוך בית הכנסת דרך שני חלונות עליונים. טעמי המקרא - ארוחות לקבוצות של עד 35 איש, ממטעמי המטבח הקראי.
מתי: בימי ראשון-חמישי  8:30 -16:00, שישי בתיאום מראש, שבת – סגור לתפילות בני העדה.
לפרטים: 02-6286688

 

 בית הכנסת הקראי    צילום: רונית סבירסקי

 

יריד "זמן יין" מציין עשור

עמותת זמן גליל מערבי מציינת עשור ליריד זמן יין. 5 יקבי בוטיק גליליים יציגו את מיטב היינות שלהם, לצד גבינות זוכות של מחלבת שירת רועים מקיבוץ לוטם, פיצות, פלוטים ועוגיות של עדוש מקיבוץ בית העמק, כריכי בשר מפורק מהמעשנה של מסעדת בנחלה מנהריה. היריד יתקיים ביקב משק אופיר ביישוב אלון הגליל, בחורשת האקליפטוס לצד כרמי ענבים. המבקרים ביריד יקבלו כוס יין מתנה, אותה יוכלו למלא ללא הגבלה במגוון היינות שיוצגו. היקבים המשתתפים הם: יקב משק אופיר, יקב שטרן, יקב כישור, יקב ג'וליה ויקב לטם. היריד מלווה במוזיקה חיה עם קלאסיקות מכל הזמנים.

מתי: שבת, 6 באפריל, 15:00-11:00

לפרטים: 80 שקל מבוגר, בהרשמה מראש בלבד באתר גליל מערבי

 

צילום: רונית סבירסקי

סיור לאורכה של רכבת העמק ההיסטורית

המועצה לשימור אתרים מקיימת סיור לאורך מסילת רכבת העמק. הסיור יערך בהדרכת אהרל'ה ברינדט, מחבר הספר "בשביל רכבת העמק". במהלך הסיור ישמעו המשתתפים על תולדותיה של רכבת העמק ועל תרומתה הגדולה לפיתוח היישובים בעמק יזרעאל ובעמק בית שאן, וכמו כן יכירו מקרוב כמה מהתחנות לאורכו של הקו המפורסם, שהיה מקור לאינספור סיפורים ומיתוסים. התכנסות באתר רכבת העמק ההיסטורי בכפר יהושע ויציאה באוטובוס לתחנת רכבת העמק החדשה.

מתי: שישי, 29 במרס, החל מ-08:00

לפרטים: 140 שקל (לא כולל נסיעה ברכב), 04-9014230

 

 תחנת רכבת העמק בכפר יהושע     צילום: רונית סבירסקי

 

"אשתי אהובתי בואי ונרקוד": עגנון והסיפור החסידי

מרכז חיים גורי לתרבות שבבית הקונפדרציה בירושלים יצר סדרה חדשה בהשראתו של הסופר "על אהבה בסיפור החסידי". המופע הראשון "אשתי אהובתי בואי ונרקוד: עגנון והסיפור החסידי" ערב ספרותי עם המשורר בנימין שבילי. הערב יעסוק באהבה וטרגדיה בספרות החסידית דרך עיניו של עגנון במיוחד בספר והיה העקוב למישור. המפגש ילווה במוזיקה שיובילו דן (דניאל) זמיר בסקסופון ושירה עדן גיאת בקלידים.

מתי: 10 באפריל, 20:30

לפרטים: 30 שקל, טל. 02-5399361/2

 

דניאל זמיר  צילום: ויקטור ליסט

 

מציינים 100 שנים להולדתו של יהודה עמיחי

במסגרת אירועי ה-100 להולדתו של המשורר חתן פרס ישראל לשירה עברית יהודה עמיחי, ייערך בצוותא תל אביב אירוע בהשתתפות אנשי תרבות מובילים בישראל ובני משפחה. כל אחד ואחת מהם יאיר מנקודת מבט שונה את יצירותיו ודמותו של אחד מענקי הרוח והשירה העברית החדשה שיצר וכתב במחצית השנייה של המאה העשרים. בין המשתתפים: חנן יובל, עינת שרוף, מיי פיינגולד, קובי אשרת, עדי כהן, המשורר רוני סומק, פרופ׳ גדעון טיקוצקי, המשוררת נעם פרתום, לימור גולדשטיין, עדי גילת, חנה עמיחי, עמנואלה עמיחי ודוד עמיחי. עורך ומנחה: נעם סמל.

מתי: 3 במאי

לפרטים: 03-6950156

 

שביליסט - מופע בעקבות שביל ישראל

מופע של היוצר אלעד שפוני שצעד במשך חודשיים ברציפות בשביל ישראל וקיבל השראה לכתיבת "שביליסט". הוא מתאר את המסע בנימה אישית והומוריסטית שמלווה באמצעות מפה שמציגה את המקטעים השונים וצילומים. במופע משולבים שירי ארץ ישראל שמבוצעים על ידי אלעד בליווי הרכב של גיטרה, קלידים וכלי הקשה.  בין השירים: בואי לאילת, בצהרי היום, שיר ההד, זמר נוגה, שלום לך ארץ נהדרת, חורשת האקליפטוס ורבים נוספים.

מתי: בהזמנה מראש

לפרטים: 1700-505-058

 

 שביליסט על הבמה    צילום: רונית סבירסקי

 

רנה שינפלד ממשיכה את שרשרת היצירה

ערב מחול חדש של רנה שינפלד שנוצר בין האזעקות ומורכב משתי יצירות העוסקות, מושפעות ומגיבות על מלחמת "חרבות ברזל", יעלה בתיאטרון מחול ענבל במרכז סוזן דלל. רנה שינפלד תכננה ליצור ערב לציון 45 שנה ללהקתה, 60 שנה ללהקת בת שבע ויום הולדת 85. אירועי המלחמה העמידו אותה בפני דילמה והתלבטות עד שהחליטה שחייבים להמשיך את שרשרת היצירה ויצרה את המופע "שחקי שחקי" על שם שירו של המשורר שאול טשרניחובסקי, שאביה פליט שואה, נהג לשיר לה כשהייתה ילדה קטנה. המופע מורכב משתי יצירות שחקי שחקי והיו לילות. בריקוד עושה רנה שימוש באביזרים שונים כגון עיתונים שמביאים לבמה את הפוליטיקה, משרוקית כרמז לאזעקה או זעקה לעזרה, חול שמסמל את הזמן החולף, ועוד אביזרים שיחד עם התנועה מבטאים את אסון התקופה.

מתי: 29 במרס, 13:00

לפרטים: 03-5173711

 

 

 

בתים פתוחים במושב רינתיה

מושב רינתיה נבחר להיות היישוב המארח של אירוע בתים פתוחים בחבל מודיעין. למעלה מ-50 אמנים, חקלאים, בשלנים, יצרנים ויוצרים מרחבי חבל מודיעין יתארחו ב-10 בתים ואתרי אירוח ביישוב. המבקרים יוכלו להיחשף לעבודות אמנות, עיצובי מוצר מקוריים ועדכניים, טקסטיל, אומנות שימושית, מאפים מלוחים ומתוקים, תבשילים לשישי שבת, קוסמטיקה מהטבע, גידולים חקלאיים ונוספים.

מתי: שישי, 5 באפריל, 14:30-09:30

לפרטים: כניסה חופשית, באתר חבל מודיעין

 

 

 

פנים לבנות של קמע

להקת המחול קמע מעלה בבכורה ברחבי הארץ, ערב חדש ובו 2 יצירות: תמיר גינץ, המנהל האמנותי של קמע מעלה בבכורה עולמית את "פנים לבנות", החוקרת צדדים אפלים במרחבי הרגש האנושי, יצירה השלובה עם עבודת ווידאו ומוזיקה מקורית פרי שתוף פעולה עם האמן הבאר שבעי הרב תחומי גיל נמט. יצירת המופת "GNAWA" של נאצ'ו דואטו (ספרד), כוראוגרף בינלאומי מהחשובים בדורנו, חותמת את הערב במפגן ווירטואוזיות. דואטו יוצר תזמור בין המוזיקה לתנועה. היצירה חוזרת לרפרטואר קמע במחווה מנאצ'ו דואטו ללהקת המחול קמע ולקהל בישראל.

מתי: 1, 2 באפריל, 8 במאי

לפרטים: 050-2502522

 

 

GNAWA - Photo By Kfir Bolotin

 

SHAMANS OF SOUND

מוזיקאים-שאמנים מז'אנרים שונים החליטו להתכנס למסע של 24 שעות עם עשרות מוזיקאים, אמני סאונד, תקליטנים, שמאנים ומנחים לרטריט שיתפרש על פני 5 מתחמים שונים בכפר הנוקדים במדבר יהודה. המפגש, שאמאנס אוף סאונד כולל במנה מרכזית, תקליטנים, במת אמביינט, פסנתרנים-שמאנים, מפגשים עם אנשי רוח ואמנות, דמיון מודרך ומדיטציית הליכה במדבר. בין המשתתפים: דודו טסה, קרן אן ואבישי כהן, אלון אבוטבול וריג'ויסר, דסקל, סיון טלמור, נועה ארגוב ואחרים. במקום נמצא קמפינג ואפשרויות לינה נוספות.

מתי: 13-12 באפריל

לפרטים: כרטיסים באתר to-mix

 

 

 

פֵּצָ'ה קוּצָ'ה 24

אירוע האמנות הגדול הפצ'ה קוצ'ה מספר 24 מתקיים בהיכל התרבות בתל אביב. על הבמה יעלו בזה אחר זה, אמנים ויוצרים משלל דסיפלינות יצירתיות ביניהם: מעצבים גרפיים, אמניות, פרפורמרים, מוזיקאיות, אנימטורים, צלמות ונוספים. כל אחד יציג את היצירה שלו אבל כולם נשבעים אמונים לפורמט הנוקשה - שש דקות וארבעים שניות לכל מציג. לא שניה יותר ולא שניה פחות. אוצרי ומנחי הערב ענת ספרן ואיתי מאוטנר.

מתי: 8-7 באפריל, שני סבבים 18:15, 21:00

לפרטים: 60 שקל, כרטיסים באתר פצ'ה קוצ'ה

 

 

 

סיור מודרך ביד ושם

סיור פרטי עם מורה הדרך אלון רון במוזיאון יד ושם בקבוצה קטנה. הסיור כולל סקירה של הגלריות והמוצגים והצפת נושאים אקטואליים ביניהם שאלות האם זה יכול להתרחש שוב? מה בין אסון 7 באוקטובר לשואה? השפעת האירועים שקרו לפני 80 שנה על ההוויה הישראלית. הסיור מיועד למבוגרים.

מתי: 12 באפריל, 3 במאי

לפרטים: ליצירת קשר בווטסאפ 052-5118901

 

 

אלישע בנוביץ' / תמיד מצייר

תערוכה רטרוספקיבית של האמן אלישע בנוביץ' מסכמת 50 שנות יצירה של ציור, רישום, איור וקולאז' ותוצג בבית האמנים בתל אביב. תערוכת היחיד הראשונה של בנוביץ' הוצגה מספר חודשים לפני פרוץ מלחמת יום כיפור, מלחמה שנטלה ממנו את התשוקה להציג. לפרנסתו עבד כמעצב גרפי, אך לא הפסיק לצייר ולרשום. עבודותיו עוסקות בקשר בין האדם לנוף מולדתו ולמשפחתו, על מורכבתו ועל האהבה הפשוטה שהוא נושא בתוכו. בנוביץ' למד במדרשה לאמנות בשנות ה־60; בין מוריו היה רפי לביא. הוא פיתח סגנון אישי באיורים ובקולאז'ים המתארים דמויות אנושיות ואת מערכות היחסים בינן לבין עצמן, ובציורים הנעים בין מופשט להבזקי נוף.

מתי: 27-4 באפריל

לפרטים: כניסה חופשית, אלחריזי 9 תל אביב

 

 

 

עַל חלל

תערוכה חדשה "על חלל" נפתחת במובי – מוזיאון בת ים לאמנות. במתחם הראשון של התערוכה מוצגות יצירות אמנות שמתקשרות לחקר החלל. במתחם השני יצירות שנוגעות בהסתכלות בני האדם אל החלל החיצון. בין האמנים המשתתפים: תמר אור, שגיא אזולאי, איתן בן משה, אלי גור אריה, נועה יפה ונוספים. במקום מתקיימת סדנה שכוללת סיור מודרך בתערוכה, הסברים על החלל ובניית חלל מחומרים מגוונים. מתאים לגיל 5 פלוס.

מתי: 6 במרץ – 1 באוגוסט, סדנה בכל שבת, 11:30-10:00

לפרטים: בהרשמה מראש לסדנה

 

 

 

מופע חדש תהום רבה 

תיאטרון מחול ירושלים מעלה יצירה חדשה "תהום רבה" של היוצר חנוך בן דרור, בליווי מוזיקה קלאסית חיה בסוזן דלל. המופע נוצר בהקבלה בין סיפור המבול המקראי למלחמת 7 באוקטובר. הוא מלווה על ידי צמד פסנתרנים עתורי פרסים: טמי קנאזאווה ויובל אדמוני. המופע הוא קמבק של חנוך בן דרור, אחד מבכירי רקדני המחול בארץ,  אחרי שני עשורים מאז שפרש מעולם הריקוד. בן דרור היה חבר בלהקת Tours Ballet de  בניהולו האמנותי של Jean Christophe Maillot, שימש כסולן בבלט קולברג האגדי בניהולו האמנותי של מאץ אק, בלהקת המחול הלאומית של ספרד בניהולו האמנותי של נאצ'ו דואטו ובלהקת בת שבע בניהולו האמנותי של אוהד נהרין.

מתי: בכורה, ראשון, 31 במרץ, מופעים נוספים: 27 במאי, 20 ביוני

 

 

 

מיצב המחול FURO מאת אוהד נהרין 

FURO הוא מיצב מחול שמשלב כוריאוגרפיה מאת אוהד נהרין עם יצירת הוידאו Japanese Bathhouse מ-1999 מאת האמנית היפנית טבאימו. טבאימו מתארת את יצירותיה כחללים יומיומיים של אי-נוחות, ומציגה נקודת מבט ביקורתית ומורכבת על החברה היפנית המסורתית. ב"FURO" מוצג על שלושה מסכי ענק בית מרחץ יפני (ofuro), שהמתרחש בו חורג תדיר אל אזורי הפנטזיה. על רקע הריטואל המוקרן ניצבים שני רקדנים שמקיימים ריטואל חי – נוגעים להרף, נשלחים לקצוות הבמה, נעים סביב צירם, שרים בצווחות על חבריהם המתים. המופע מתרחש בחלל אינטימי, מאוכלס בכל פעם על ידי רקדנים שונים, ומוצג בלופ שנמשך מספר שעות. הקהל מוזמן לשהות ביצירה, להיכנס לחלל ולצאת ממנו באופן חופשי.

מתי: 24 במרץ – 7 באפריל

לפרטים: 100 שקל, כרטיסים באתר סוזן דלל

 

 

 

Oh My Electric Eye –  מופע בכורה

יצירת מחול חדשה של היוצרת דנה נעים חפוטה Oh My Electric Eye (העין האלקטרונית שלי) תעלה בבכורה במחול שלם בירושלים ובמרכז סוזן דלל בתל אביב. מרחב דמוי שמיים בו מלאכים נשמטים מלמעלה אל תוך קרעים במישור הזמן מרחב. הם נלכדים במחול מסוחרר ומסתחרר, נמצאים על קצה הישאבות אל חורים שחורים. הכוכבים סביבם הופכים לעיניים אלקטרוניות רואות-כל והם מאמצים אותם כעיניים תותבות. האור והזוהר צובעים את השמיים וצובעים את העיניים. המפגש בין טכנולוגיה, תרבות מקור ועולם רגשי-פסיכולוגי פנימי מעצב את השפה הבימתית והאמנותית ביצירותיה.

מתי: 3 באפריל (מחול שלם ירושלים), 4 באפריל (מרכז סוזן דלל)

לפרטים: 90 שקל, אתר היוצרת