טיולי חורף מיוחדים, הצגות בכורה ותערוכות באתרים יוצאי דופן

 

טיולים באזורי פריחת חורף, שביל הליכה חדש בהרי ירושלים, הצגות בכורה ברחבי הארץ, מופעים מקוריים ותערוכות באתרים מיוחדים

 

מטיילים למען פארק השרון המאוים

החברה להגנת הטבע מקיימת סיורים ללא תשלום בפארק השרון הפורח, המאוים על ידי כביש חדש, שייחצה את בית הגידול המיוחד. בפארק ניתן ליהנות ממרחבים ירוקים, המעוטרים בפריחה ססגונית ושל כלניות, איריסים, רקפות ועוד מינים רבים, חלקם נדירים ובסכנת הכחדה. נופי פארק השרון מגוונים ובחלקם מנציחים את ימי ראשית ההתיישבות בחדרה, כדוגמת יער האקליפטוס, שניטע בשנת 1898, בניסיון לייבש את הביצות. בחלק הדרום - מזרחי של הפארק, נמצאות דיונות חול רכות, בהן אפשר להתגלגל ולשחק. בחלקו המזרחי של הפארק, נמצאת "בריכת יער", בריכת חורף מרשימה, המחזיקה מים רוב ימות השנה, בה ניתן לצפות בעופות מים, דו חיים ובעלי חיים ייחודיים, החיים בבריכות חורף.

מתי: שישי, 16 בפברואר, שבת, 10, 17, 24 בפברואר

לפרטים: ללא תשלום

 

 בריכת היער בפארק השרון     צילום: רונית סבירסקי

 

בעלי החיים של שמורת טבע וגן לאומי ארבל

מצוק הארבל אינו רק תצפיות פנורמיות על בקעת כנרות והרי הגולן והגליל, הוא טומן בחובו עולם חי עשיר ומיוחד. החורף הוא הזמן המתאים ביותר לגלות את העולם של בעלי החיים שעבורם הארבל מהווה בית מוגן: מצבאים ועד עופות דורסים. ב"שביל התצפיות" ניתן לראות אותם, חלקם גלויים, חלקם נוטים להסתתר בשעות היום. רשות הטבע והגנים הציבה עבור המטיילים לאורך שביל התצפיות דמויות של בעלי החיים השכיחים בשמורה. אחרי הגשמים הכבדים השמורה פורחת בשלל צבעים.

מתי: שישי ושבת בחודש פברואר בשעות 14:00-9:00

לפרטים: באתר רשות הטבע והגנים, 3639*

 

 תצפית לכינרת ממצוק הארבל     צילום: רונית סבירסקי

 

גן לאומי ציפורי - הרפתקה בגן מקלט לצמחים בסכנת הכחדה

בציפורי ישנו גן מקלט לצמחים נדירים הצומחים בקרקעות הכבדות של בקעת בית נטופה. בקעה שמוצפת בחורף ממי הגשמים. גן המקלט משמש לטובת ריבוי ושימור מינים בסכנת הכחדה כמו גם מקום ללמידה חווייתית על החשיבות של שימור מגוון מיני הצמחים בישראל. עם תחילה פריחות החורף מקיימים פעילות עצמאית למשפחות בעקבות הצמחים המיוחדים.

בנוסף אפשר לטייל במסלול אמות המים, לרדת לבטן האדמה אל מנהרת הפירים ולצעוד לאורכה (יש להצטייד בפנסים).

מתי: שבתות בחודש פברואר בשעות פעילות האתר

לפרטים: 3639*

 

 התיאטרון בציפורי     צילום: רונית סבירסקי

 

חידות וסיפורים, יוגה ומנקלה: שוברים שגרה בכורסי

השרידים המרשימים של המנזר והכנסייה מהתקופה הביזנטית של גן לאומי כורסי נושקים לכנרת ויוצרים תפאורה מיוחדת למשחק חדש ושובר שגרה למשפחות בפעילות עצמאית. בתוכנית: תצפית גלילית לא שגרתית, סיפור הגילוי של כורסי, משחקי מנקלה קדומים ויוגה.

מתי: בכל ימות השבוע בשעות פעילות האתר

לפרטים: 3639*

 

שביל צופה הדסה - שביל הליכה חדש בהרי ירושלים

קק"ל בשיתוף הוועדה לשבילי ישראל הכשירו שביל הליכה חדש שנקרא שביל צופה הדסה ואורכו 3 קילומטרים. הוא עובר בנופי טרסות עתיקות ונקודות תצפית פנורמיות על מערב הרי ירושלים, עין כרם, מבשרת ציון, נבי סמואל, בית חולים הדסה, סטף והר איתן. השביל מסומן בשחור, מתחיל בסמוך לצומת אורה ומשם יורד לעין שריג ומיועד למיטיבי לכת.

מקצה המסלול אפשר להמשיך לטייל בשבילים מסומנים המובילים לאתרים רבים ובהם עין חנדק, חורבת סעדים, יד קנדי וסטף.

  

סופשבוע "בשביל הפרחים" – מגלים את יער בן שמן

קרן קימת לישראל ועמותת תיירות חבל מודיעין מקיימת פעילות ניווט לכל המשפחה ביער בן שמן. משחק "חוויער" נושא פרסים, בין מרבדי פריחה של רקפות וכלניות, ברחבי הריאה הירוקה של מרכז הארץ. בדרך מחכים מדריכי קק"ל שיסבירו על נקודות העניין, שחקנים מחופשים, יצירה מהטבע, נגני מוזיקת עולם בכלים עתיקים, פיית יער, אגדות מומחזות, משימות, חידות, אתגר קפוארה ותה צמחים. המשתתפים מקבלים מפה ואפליקציית ניווט. נוסעים ברכבים פרטיים בין 7 תחנות פעילות שונות. תחילת המשחק מקבלים שקית לאיסוף אשפה ואוספים בדרך עד סוף המסלול. יש להגיע לנקודת הפתיחה בחניון הפעיל ביער בן שמן עד השעה 13:30. בווייז: חניון הקהילות, דרך יער הרצל

מתי: שישי, שבת, 17-16 בפברואר 16-17 בפברואר, 15:00-10:00

לפרטים: ההשתתפות ללא תשלום וללא הרשמה מראש, 1-800-350-550

 

"רוסלקה" - בת הים הקטנה באופרה הישראלית

האופרה הישראלית מעלה הפקה חדשה של היצירה "רוסלקה" מאת אנטונין דבוז'ק בבימויו של הבמאי הבינלאומי סטפנו פודה ובניצוחו של דן אטינגר מנהלה המוזיקלי של האופרה הישראלית. "רוסלקה" היא עיבוד של המלחין הצ'כי לאגדת "בת הים הקטנה" של הנס כריסטיאן אנדרסן, ובו סוף שונה וטרגי, המאחד את הנסיך ובת הים הקטנה במצולות האגם. "רוסלקה" נחשבת לאחת מפסגות היצירה של דבוז'אק, שבה הוא מביא לידי ביטוי את מלוא יכולותיו הדרמטיות. החיבור בין אגדה עם יסודות פולקלוריסטיים לבין התזמור העשיר והסוחף של דבוז'ק יוצרים אופרה מהפנטת בעוצמתה הדרמטית-מוזיקלית. הבמאי סטפנו פודה יצר עולם קסום לסיפור של אנדרסן. עם הרמת המסך מתגלה במה מכוסה במים. הזמרים והרקדנים יכולים לשיר בה, לרקוד בה ואף לצלול בתוכה. כמו תמיד אצל פודה הוא משלב אלמנטים אניגמטיים וסימבוליים. ידיים לבנות עצומות שיורדות לתוך המים, ירח שבמרכזו יצור אנושי ובני ובנות ים שיוצאים במחול בתוך המים. האופרה בשיתוף להקת המחול ורטיגו, רקדנים מחו"ל וצוות סולנים ישראליים ובינלאומיים ביניהם: זמרות הסופרן אלה וסילביצקי ואני יורנץ  (רוסלקה), אדריאן קרמר ואלכסיי דולגוב (הנסיך). ההפקה משותפת עם בית האופרה של טולוז.

מתי: 15-4 במרס

לפרטים: 03-6927777

  

פֶמינינ-עׇל - נשים פנומנליות בעת מלחמה

התערוכה פֶמינינ-עׇל: נשים פנומנליות בעת מלחמה, נפתחת במתחמי תערוכות החוצות גן המוזאון וכיכר ויצמן. היא מציגה את עבודותיהן של קבוצת אומניות עכשוויות מעולמות הציור, האיור והגרפיקה, ועוסקת בתקופת המלחמה, כאשר כל אמנית מתמקדת בטראומה הקולקטיבית, כפי שבאה לידי ביטוי בקרב נשים במהלך המלחמה. גבורתן של נשים במתקפת הרצח ב-7 באוקטובר בלטה בעוצמתה, החל בתצפיתניות הגיבורות, שרובן שילמו בחייהן, דרך חיילות "כיפת ברזל", גדודי הלוחמות, הטנקיסטיות, צוותי הרפואה וכלה בגיבורות האזרחיות, דוגמת ענבל ליברמן, רבש"צית קיבוץ ניר-עם, ורחל אדרי, שידועה בכינויה "רחל מאופקים" ואחרות. נשים הן גיבורות גם בחזית וגם בעורף. התערוכה מוקדשת לכל הנשים ששילמו בחייהן והפגינו גבורה ואומץ לב. יהי זכרן ברוך! העבודות נוצרו בנקודות זמן שונות, משבעה באוקטובר הארור ועד חודש ינואר  2024. במרכזן נשים אמיצות, שהותירו חותם, כפי שמשתקף בעיני האומניות, שמציגות את סיפורן מעורר ההשראה מנקודת מבטן.

מתי: 8 בפברואר – 30 באפריל 2024

לפרטים: כניסה חופשית 24/7, כניסה מרחוב ויצמן 61

  

סדרת המהפכה ומונטי פייתון באופרה הישראלית – קרקס מוזיקלי

סדרת המהפכה פותחת עונה שביעית באופרה הישראלית עם "הבשורה על פי מונטי פייתון" - יצירה מקורית לתזמורת, מקהלה ותוכי מת מאת זהר שרון ורועי אופנהיים - קרקס מוזיקלי שחושף באופן חדש את ההומור והטירוף של חבורת ״מונטי פייתון. המופע בהשתתפות תזמורת המהפכה בניצוחו של רועי אופנהיים השחקן בן פרי (ציפורלה), אנסמבל זמרי מורן ומקהלת מורן.

מתי: 11 בפברואר, 20:00

לפרטים: באתר האופרה הישראלית, 03-6927777

 

 תזמורת המהפכה - הבשורה על פי מונטי פייתון    צילום: משה צ'יטיאת

 

אופרה ישראלית נבחרה בין הטובות בעולם לשנת 2023

האופרה המקורית שהלחין יונתן כנען על פי ליברית של עידו ריקלין, שגם ביים את ההפקה באופרה הישראלית, נבחרה לאחת מההפקות הטובות ביותר בעולם לשנת 2023 ברשימת נבחרי השנה של מגזין OPERA NOW הבינלאומי. האופרה, שעלתה בבכורה עולמית במאי 2023 תוצג בקרוב גם בקולנוע. היא מספרת את סיפורו של הרצל עוד בטרם הגה את רעיון המדינה היהודית תוך שהיא מדלגת בין שתי תקופות בחייו: הרצל הסטודנט בן ה-21 בווינה (1881), והרצל הבוגר בן ה-35, המסקר כעיתונאי את משפט דרייפוס בפאריס (1895).

 

 תיאודור   צילום: יוסי צבקר

 

מפגש זום עם אמני קיבוץ בארי

מוזיאון רמת גן לאמנות ישראלית מקיים מפגש זום עם 3 אמנים מקיבוץ בארי "חשיפה לדרום". בין האמנים: זיוה ילין, ילידת קיבוץ בארי, אמנית וציירת, מרצה לאמנות ואוצרת. סופי ברזון מקאי, אמנית ואוצרת, חיה בבארי ב-30 השנים האחרונות, מנהלת הגלריה בבארי. הרן כסלו, אמן יליד קיבוץ בארי, הציג תערוכות יחיד והשתתף בתערוכות קבוצתיות בארץ ובעולם.

מתי: 6 בפברואר, 19:00

לפרטים: ללא עלות בהרשמה באתר המוזיאון

 

"טירונות בלוז"

בבית צבי מעלים את המחזה הקומי "טירונות בלוז" מאת המחזאי ניל סיימון. המחזה מתרחש בחודש מרס 1943 כשארצות הברית מצטרפת למאמץ המלחמתי של בנות הברית כדי ללחום במפלצת הנאצית. במרכזו יוג'ין הצעיר, שמתגייס לטירונות ומציב לעצמו שלוש מטרות: להפוך לסופר, להישאר בחיים ולאבד את בתוליו. יחד עם חבריו, הוא ייחשף ל'עולם האמיתי"; לחוליי החברה, לדעות הקדומות ולגזענות. הוא ייאלץ להתמודד עם תנאים לא פשוטים וילמד שיעורים ראשוניים ומשמעותיים בענייני סמכות, סכנה, חברות ואהבה.

מתי: מדי ערב עד ה-18 בפברואר 

 

תערוכת "הסודות של הקלפים"

בגלריה על האגם ברעננה נפתחת תערוכת "הסודות של הקלפים"- מיסתורין של קלפי הטארוט. הפתיחה הרשמית ב-8 בפברואר בשעה 19:00 בשילוב תוכנית אמנותית עם הופעה של להקת "לה דאנסה מורסקה", של הכוריאוגרפית ילנה מלניק, חברה במועדון האבירים "ממלכת ירושלים" שתבצע ריקוד בסגנון תקופת האבירים באירופה של ימי הביניים. בתערוכה יהיו עמדות עם חפיסות קלפי טארוט וקלפים מטאפוריים והסברים לצידם. כמו כן יתקיימו מפגשי אומנים ושיח גלריה. משתתפים 20 אומנים בתחומי: טכניקה מעורבת עם זכוכית, בובנאים, ציור דיגיטלי, ציור שמן, אקרליק, אקוורל, ציור בקפה, עיצוב תכשיטים באבני חן, ציור והדפסים על בד.

מתי: 17-5 בפברואר

לפרטים: כניסה חופשית, דרך הפארק 10 רעננה

  

מחזה מוזיקלי סווינג

בתיאטרון חיפה מעלים הפקת מקור חדשה "סווינג", מחזה מוזיקלי העוסק בתקופה סוערת בתל אביב בימי המנדט הבריטי. את המחזה כתבה צביה הוברמן שגם מביימת אותו, ועל הניהול המוזיקלי הופקד אמיר לקנר. סיפורה של תקופה סוערת ומרתקת אשר במרכזה נשים המנסות להתפרנס מבידור כשהעולם סביבן בוער. עלילה רבת תהפוכות שיש בה יצרים, בגידות, שקרים ואהבה בשילוב הלהיטים הגדולים מתוך סרטי הקולנוע המצליחים של התקופה. בהשתתפות: מיי פיינגולד, דניאל סטיופין, דנה מיינרט, תום גרציאני, אלה רוזנצוויג, גבריאל דמידוב ואחרים.

מתי: 15 בפברואר

לפרטים: אתר תיאטרון חיפה

 

שיחות על אהבות

אנסמבל אספמיה מעלה קברט תיאטרלי חדש שיחות על אהבות (ואי הבנות אחרות) בתיאטרון הבימה. המחזה נכתב על ידי אלכס אפשטיין ובבימוי דליה שימקו בהשתתפות אייל שכטר, דליה שימקו ושי בן יעקוב. בפעם הראשונה מוצגים על הבמה סיפוריו של אומן הסיפור הקצרצר בעל הקול הייחודי  אלכס אפשטיין אשר זכה בפרס היצירה לסופרים עבריים ב-2003 וב-2016. סיפוריו תורגמו לשפות רבות. הקצרצרים של אפשטיין מצליחים במשפטים מועטים לתאר סיטואציות אנושיות מורכבות דרך הומור ועצב. השחקנים עוטפים את מילותיו במוזיקה בהגשה אישית ובשילוב שירים ידועים. משך המופע כשעה.

מתי: 10 בפברואר, 20:00

לפרטים: 03-6295555

 

אהבה וטעימות בסטיילס  

מלון styles ibis מרכז העיר ירושלים מזמין מציין את חג האהבה עם מחירי לינה מיוחדים ושובר זוגי לטעימות בשוק מחנה יהודה.

מתי: 22-14 בפברואר

 

נוף מחדר האוכל של מלון ibis styles   צילום: אסף פינצ'וק