תערוכות, מופעים, הצגות, ירידי אמנים ומיצגים

 

עולם התרבות והאמנות פועל בצל המלחמה עם מופעי מוזיקה באתרי מורשת, אופרה שמסמלת מאבקן של נשים בכל העולם, מיצגים וירידי אמנות למען החטופים, מוזיאונים ותערוכות שחוזרות ונפתחות

 

עשרות אירועים תרבות פתוחים לקהל

"משב תרבות באתרי המורשת" , עשרות אירועי תרבות – שירה, ספרות ותיאטרון מתקיימים באתרי מורשת בכל רחבי ישראל. בנוסף להדרכות, מגוון פעילויות - מופעי מוזיקה עם חמי רודנר, ג'ימבו ג'יי, מני בגר, דורי בן זאב, יואב קוטנר ואחרים, הצגות ומופעים לכל המשפחה, התנסות במלאכות עתיקות ויצירה, סדנאות אמנות פלסטית, ערבי שירה בציבור ומפגשים עם סופרים ומשוררים. בנוסף, סדנת מלאכות עתיקות בבוסתן בית ילין במוצא, קבלת "שבת ישראלית" לתושבים מפוני הדרום, מופע שירה באתר חומה ומגדל בתל עמל, סדנת פסיפס בעיר העתיקה, שירת בקשות חלאבית במוזיאון האסלאם ופעילויות נוספות

מתי: דצמבר 2023 - ינואר 2024

לפרטים: כל האירועים פתוחים לקהל הרחב ללא תשלום, פירוט באתר המועצה לשימור אתרים "משב תרבות באתרי מורשת"

 

 חומה ומגדל בגן השלושה     צילום: רונית סבירסקי

 

הפקת "לוצ'יה די למרמור" שנדחתה עולה על בית האופרה

האופרה הישראלית תעלה את "לוצ'יה די למרמור" מאת המלחין האיטלקי גאטנו דוניצטי בבית האופרה בתל אביב. האופרה הייתה אמורה לעלות בחודש נובמבר, אולם המופעים נדחו עקב המלחמה. זוהי ההפקה הראשונה שתעלה בישראל מאז פרוץ המלחמה בהשתתפות צוות גדול של אמנים מחו"ל. על האופרה ינצח מאסטרו קרלו מונטנרו ומשתתפים בה, צוות סולנים בינלאומי וישראלי, תזמורת האופרה - התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון ומקהלת האופרה הישראלית בניצוחו של איתי ברקוביץ'. הבמאית עומר בן סעדיה שהחלה את דרכה המקצועית באופרה הישראלית ומביימת בשנים האחרונות בבתי אופרה בכל רחבי ארה"ב, חוזרת לביתה האמנותי ליצירת גרסה חדשה להפקה של הבמאי הספרדי אמיליו סאחי. על האופרה היא אומרת: "לוצ׳יה היא סמל למאבקן של נשים בכל העולם לחופש ולזכותן להיות אחראיות על גורלן האישי".

מתי: 13-5 בינואר 2024

לפרטים: 03-6927777

 

 לוצ'יה די למרמור    צילום: יוסי צבקר

 

רנה שינפלד ממשיכה את שרשרת היצירה

ערב מחול חדש של רנה שינפלד שנוצר בין האזעקות ומורכב משתי יצירות העוסקות, מושפעות ומגיבות על מלחמת "חרבות ברזל" ויעלה בתיאטרון מחול ענבל במרכז סוזן דלל. רנה שינפלד תכננה ליצור ערב לציון 45 שנה ללהקתה, 60 שנה ללהקת בת שבע ויום הולדת 85. אירועי המלחמה העמידו אותה בפני דילמה והתלבטות עד שהחליטה שחייבים להמשיך את שרשרת היצירה ויצרה את המופע "שחקי שחקי" על שם שירו של המשורר שאול טשרניחובסקי, שאביה פליט שואה, נהג לשיר לה כשהייתה ילדה קטנה. המופע מורכב משתי יצירות שחקי שחקי והיו לילות. בריקוד עושה רנה שימוש באביזרים שונים כגון עיתונים שמביאים לבמה את הפוליטיקה, משרוקית כרמז לאזעקה או זעקה לעזרה, חול שמסמל את הזמן החולף, ועוד אביזרים שיחד עם התנועה מבטאים את אסון התקופה.

מתי: 18 בינואר 2024, 20:30, 19 בינואר 2024, 13:00

לפרטים: כרטיסים באתר להקת המחול ענבל, 90-60 שקל

 

 

מיצגי 'שבעה באוקטובר'

אנו - מוזיאון העם היהודי מציג בקומת הכניסה מיצגים המתמקדים בזעקת החטופים וכוללים תמונת ענק של אומנית הגרפיטי ענבר הימן ז"ל (PINK) שנרצחה בידי החמאס בשבי, וכן, מיצג הכולל את לוכדי החלומות שיצרה רז בן עמי שחזרה לאחרונה משבי החמאס. עבודת וידאו דיגיטלית של האמנית שירלי שור המציגה דיוקן אינסופי המבוסס על תצלומי החטופים. מיצג רביעי של האמן אורי גרשט בשיתוף עם האמן רון ארד היא עבודת וידאו של אגרטל פרחים מתנפץ לרסיסים ומהם עולות תמונות של חטופים וחטופות.  

מתי: דצמבר 2023 – ינואר 2024

לפרטים: קומת הכניסה פתוחה למבקרים

 

 

יריד למען אמני הצפון, הדרום וירושלים

מגדל דוד מוזיאון ירושלים ממשיך לקיים את יריד היוצרות והיוצרים המוקדש לאמני הצפון, הדרום וירושלים. היריד שמתקיים בימי שישי במוזיאון כולל עשרות דוכנים של אמנים, דוכני אוכל ושתיה דוכן של בירה שפירא הירושלמית עם מהדורת בירת החורף של המבשלה ועוד רבים. האורחים יוכלו גם לבקר בגלריות החדשות של המוזיאון וליהנות מסיורים מודרכים. בנוסף, מאור כהן בהופעה אקוסטית, DJ אריאל ורשנר על העמדה, סדנת יצירה ותחנת תחפושות לילדים.

מתי: שישי, 29 בדצמבר, 14:30-09:30

לפרטים: כניסה חופשית

 

יריד יוצרים ויוצרות    צילום: רונית סבירסקי

 

תערוכות מוזיאון ישראל פתוחות לקהל

במוזיאון ישראל חוזרים לשגרה ופותחים את כל גלריות המוזיאון למבקרים, למעט היכל הספר.  התערוכות שפתוחות הן ראשיד ג'ונסון – ציבור שבור, היסטוריה קטנה של הצילום: בעקבות ולטר בנימין, השושנה והזמיר, אהבה ארצית ורוחנית באמנות פרסית מאוחרת, תומאס דמאנד: גמגום ההיסטוריה, שמש אוקטובר, המשתה, שקל או שקר.

מתי: שני, חמישי, שבת, 16:00-10:00, שלישי 20:00-16:00, שישי עד 14:00 (נעילת התערוכות פברואר-אפריל 2024, מומלץ להתעדכן באתר המוזיאון)

לפרטים: הכניסה למפוני הדרום והצפון ללא תשלום

 

 

הצגות מקור ומופעי מחול בפסטיבל תמונע 2023

פסטיבל תיאטרון תמונע 2023 תנועה קטנה מציג את: "סימן חזור" - פרפורמנס אקטואלי על זיכרון המלחמה שהייתה והמלחמה שעודנה, יצירות בכורה של בוגרי מסלול בימוי של סמינר הקיבוצים, מופעי מחול קצרים, מופע של נועם קליינשטיין ולהקה, "ילד" - דרמה פיוטית בהשראת ספרו של עמרי חורש, מופעי מחול עם מיטב היוצרים לרגל 30 שנה לעמותת הכוריאוגרפים, הצגת ילדים "גן החלומות האבודים" עפ"י ספרו של יהונתן גפן, "אנחנו לא לבד" – פרפורמנס אינטראקטיבי.

מתי: חמישי-שבת, 30-28 בדצמבר

 

 

סופשנה במוזיאון ינקו דאדא 

אירועים לסיום שנת 2023 במוזיאון ינקו דאדא בעין הוד. בין האירועים: New Born – אבינועם שטרנהיים במיצג מחול בוטו אקזיסטנציאליסטי. מיצב אינטראקטיבי "שיחה עם אבן" של האמנית נעה אורליצקי ומופע קריאה אישית בקלפי הפסיכוסופיה המשלבים אמנות ופילוסופיה. סיורים בסטודיו של מרסל ינקו.

מתי: שבת 30 בדצמבר בין השעות 11:00-14:00

לפרטים: ללא תשלום במסגרת "משב תרבות באתרי מורשת"

 

 

מוזיאון יפו נפתח מחדש לקהל הרחב

בחללי מוזיאון יפו מוצגת תערוכת יחיד של האדריכל והאמן אבנר שר תחת הכותרת "אל עבר". התערוכה מזמינה את המבקרים להתהלך בין ״הריסות״ ו״ממצאים ארכיאולוגיים״ הממוקמים במעין "חדרי פלאות היסטוריים" בחללי המוזיאון ומתכתבים עם ההיסטוריה וסיפורי הבדיה של העיר העתיקה. בהשראת חדרי הפלאות ההיסטוריים מתקופת הרנסנס, שהיו המוזיאונים הראשונים בעולם, וכללו אוספים אקלקטיים עשירים ומגוונים של אובייקטים וחפצים, יצר אבנר שר בין קשתות המוזיאון מעין ״חדרי פלאות״ שמתבססים על פירוק והרכבה של עבודות שלו, לצד עבודות חדשות וחפצים מן המוכן שליקט בין השאר בביקורים בשוק הפשפשים הסמוך למוזיאון יפו.

מתי: דצמבר 2023 – 31 במרס 2024, חמישי, שישי, שבת, 14:00-10:00, סיורים מודרכים בשבתות 11:00, 12:00

לפרטים: כניסה חופשית

 

אנטיגונה טרור ומלחמה                                                                               

אנסמבל תיאטרון תמונע מעלה את המחזה אנטיגונה. המחזה עובד לפני ה-7 באוקטובר וכאילו חזה את הטרגדיה. מציאות מתמשכת של מגיפה, טרור/מלחמה, ראי של ה-7 באוקטובר – טרגדיה של הפרט והמשפחה במחיר של שליט שבוי בעיוורון, הדואג לשלטונו. בימוי נאוה צוקרמן ומוזיקה אייל שכטר שגם משחק בהצגה.

מתי: מוצאי שבת, 6 בינואר, שישי, 23 בפברואר

 

 אנטיגונה     צילום: דוד קפלן

 

תערוכה עם סאונד

מובי – מוזאוני בת ים מציגים את התערוכה ״שירי עולם״, תערוכת היחיד של האמן הרב תחומי איתן בן משה, שמתפרשת בחלל העגול של מוזיאון בת ים לאמנות. הסאונד המלווה את התערוכה מבוסס  על שירי עם, בניהם "שחקי שחקי" של  שאול טשרניחובסקי . מוזיאון בת ים שרוי כעת בעלטה, העבודות זוהרות בו כמעין פנינים, או כוכבי לכת משונים. בין ההקרנות מונחים זרעים ענקיים שחורים באפלה, ושערים מוארים באור עדין, דרכם חולף הקהל בתנועתו בין השירים. הצלילים הבוקעים מהפסלים הווירטואליים זולגים אלה לאלה, מתערבבים, יוצרים מרחב קקפוני. צלילי השירים ועבודות הווידאו פותחו בטכנולוגיות אנימציה מתקדמות.  

מתי: פתיחה, 28 בדצמבר, 19:00

לפרטים: כניסה חופשית

 

 

תערוכה בקיסריה למען נפגעי המלחמה 

תערוכת מכירה ייחודית שכל הכנסותיה ייתרמו לרכישת כסאות גלגלים לשיקום נפגעי מלחמת 'חרבות ברזל', תיערך בגלריית ארט נובה בנמל קיסריה במהלך סוף השבוע. התערוכה, ביוזמת החברה לפיתוח קיסריה והחמ"ל האזרחי של קהילת קיסריה תיפתח בטקס בהנחייתו של השחקן איציק כהן ביום שישי ה-29.12.23 בשעה 11:00. כ-60 אמנים ישראלים נרתמו למען המטרה וייקחו חלק בתערוכה בה יוצגו ויוצעו למכירה עשרות יצירות אומנות מקוריות: מציור ורישום דרך גילוף, פיסול, פרזול ועוד. בין האומנים המשתתפים בתערוכה - יורם אפק, אתי גדיש דה לנגה, ליאור כלפון, איציק מבורך, יובל מלר, צחי נבו – יומסקו ואחרים.

מתי: שישי-שבת, 29 בדצמבר, 15:00-11:00, 30 בדצמבר, 16:00-10:00

לפרטים: כניסה חופשית, 6550*

 

בשמיים ראיתי קשת  - מיצב נייר במוזיאון תל אביב

במרכז החוויתי למשפחה במוזיאון תל אביב לאמנות מוצגת התערוכה "בשמיים ראיתי קשת" שבמרכזה מיצב המורכב מצמחים ובעלי חיים, עשוי כולו נייר, פרי דמיונה ומעשה ידיה של היוצרת מירב פלג. שם התערוכה לקוח משיר הילדים המוכר של לאה גולדברג "קשת בענן", המספר על ילד שנכסף לגעת בקשת הנישאת לה אל על ומבקש מהיונה לעוף אליה ולמסור לה דרישת שלום. המבקרים בתערוכה מוזמנים לקחת חלק במיצב, לקפל במלאכת האוריגמי ציפורים ופרפרים ולקשט איתם את הקירות התכולים מסביב. בכניסה לגלריה מוקרן ביצוע מיוחד לתערוכה של השיר "קשת בענן" על ידי מקהלת ילדי מורן בניהולה המוסיקלי של נעמי פארן.

מתי: דצמבר 2023 – 30 באפריל 2024

 

 

תערוכה קבוצתית בפארק המיחזור – תחנת מעבר

התערוכה "תחנת מעבר" מציגה עבודות של עשרה אמנים ואמניות המתייחסות לתקופות ומצבים שהם בין עבר שאינו יכול להתקיים לעתיד שאינו ידוע. התערוכה שעיסוקה בתחנות מעבר שונות בחיינו מנסה להאיר סוגיות הקשורות בשהייה במצבי מעבר. הצגתה בפארק המחזור חירייה, מתחם המשמש תחנת מעבר לפסולת ששהה בו לזמן קצר, מתמיינת ועוברת לאתרי מתמנה ולאתרי מחזור, מסמנת את שלל ההקשרים הפיזיים והקונספטואלים של תחנות מעבר בחיינו, אלה הטבעיים, ואלה הכפויים.  האמנים המשתתפים: נורית דויד, טיגריס יוסף רון, אנה לוקשבסקי, דודי זיסר , ורד אהרונוביץ', תמר ברניצקי, כרמל אילן, ליזבט ביגר, סרחיו דניאל צ'רטקוף, אלקנה לוי.

מתי: ראשון-חמישי, 15:00-11:00, שישי, 13:00-10:00, פתיחה, שישי, 5 בינואר 2024, 12:00

לפרטים: ביקור ללא תשלום בהרשמה מראש, סיור מודרך 25 שקל

 

 

טיולים באתרי מורשת למפוני הדרום והצפון ללא תשלום

משרד התחבורה ומשרד מורשת בשיתוף המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, מציעים לתושבי הצפון והדרום המתגוררים במרכזי לינה טיולים ללא תשלום באזורים הסמוכים למרכזים אלה. הסיורים מתקיימים בכל רחבי הארץ, בימי שישי בלבד, מתאימים לכל הגילים, לקבוצות מתארגנות עצמאית של 30 איש ומעלה וכוללים אוטובוס וכניסה לאתרי המורשת ללא תשלום. הסיורים מאפשרים לצאת ממרכזי הלינה לכ-4 שעות לסיורים ברדיוס של עד כשעה נסיעה. כל קבוצה תוכל לבקר באתר אחד או שניים, לבחירתה, והנסיעה תהיה מלווה בפסקול משירי ארץ ישראל. רשימת האתרים הפתוחים בימי שישי מפורסמת בעמוד ההרשמה באתר המועצה לשימור אתרים. 

 

סרט והרצאה על אמנות במוזיאון תל אביב

מוזיאון תל אביב מקיים מפגשי אמנות ותרבות בימי שישי ובהם יוקרנו סרטים והרצאה קצרה של אוצרי המוזיאון. בין המפגשים: במעמקי האופיצי, הנשיונל גלרי, פאולה רנו, הירונימוס בוש, מאוריציו קטלאן ונוספים.

מתי: ימי שישי, דצמבר-מרס

לפרטים: באתר מוזיאון תל אביב

 

מופע הבכורה "באלה הידיים" של להקת המחול "הורה ירושלים"

הלהקה הבוגרת של "הורה ירושלים" מעלה מופע מחול חדש "באלה הידיים" בבית העם בירושלים. המופע, שעבר עיבוד והתאמות לרוח התקופה, מורכב מ-16 רקדני הלהקה, רבים מהם חיילים בסדיר ובמילואים. המופע מדבר את רוח התקופה, את הלב המדמם ואת האתוס של החברה הישראלית. הוא משלב ריקודים בסגנון מודרני לצד ריקודי פולקלור ישראלי. את המופע ילווה נגן אקורדיון בפס קול מיוחד של צלילי הארץ.  המופע פתוח לקהל הרחב ללא עלות, אך המשתתפים יכולים לתרום לפעילות ש"הורה ירושלים" מקיימת וקיימה בהתנדבות לטובת המפונים וכוחות הביטחון.

מתי: מופע בכורה, 28 בדצמבר, 20:30

לפרטים: כניסה חופשית