חשיפה למופעים הגדולים על במת האופרה בעונה 2024-2023

 

שמונה הפקות אופרה יעלו על במת האופרה הישראלית עם יצירות אייקוניות מהמאה ה-18 ועד ימינו בהשתתפות יוצרים ישראליים ובינלאומיים

 

 

האופרה הישראלית מעלה בעונת 2024-2023 תוכנית הכוללת אופרות של גדולי המלחינים הקלאסיים, לצד אופרה ישראלית מקורית בבכורה עולמית. בשנים האחרונות רושמת האופרה מגמה עולה של קהל חדש וצעיר שמגיע למופעי האופרה הישראלית. מועדון הצעירים הושק לפני כ-5 שנים ומונה כיום כ-6500 חברים פעילים. בנוסף, מגיעים מכל רחבי הארץ אלפי תלמידים.  

 

המגמה העולמית שמחברת כיום את היצירה המוזיקלית האופראית עם תיאטרון, בימוי משחק, תנועה, תפאורה, תלבושות, עיצוב ותאורה באה לידי ביטוי גם באופרה בארץ. בהתאם לכך משתתפים בהפקות במאים, מעצבים, מנצחים ומבצעים בינלאומיים לצד כוחות ישראליים שמקומם בהפקות האופרה הופך להיות משמעותי יותר ויותר בשנים האחרונות.

 

בשורה נוספת היא שיש כוונה להעלות מדי שנה הפקה של אופרה ישראלית מקורית לאחר ההצלחה של האופרות תיאודור ואמהות. העונה תיפתח עם "חנוך לוין – האופרה" יצירה המקבצת ביחד את המלחינים הישראליים יוסי בן נון, דודי זבה, יונתן כנען, יונתן קרת ורוני רשף ואת הבימאית שירית לי וייס להפקה אופראית מיוחדת בשילוב הדמויות העצובות והמצחיקות של לוין. שילוב של סיטואציות גרוטסקיות, וולגריות והומוריסטיות באופרה כשהקהל באולם צוחק זו בהחלט חוויה שונה מהאווירה הטרגית המקובלת.

 

 

הבמאי והכוריאוגרף הישראלי יחזקאל לזרוב לוקח חלק לראשונה באופרה הישראלית כבמאי של "אורפיאו ואאורידיצ'ה" מאת גלוק, בהפקה שמחברת בין שפת התיאטרון-מחול הייחודית ללזרוב לבין במה מהפנטת. הוא יוצק לתוך הבימוי חלק מסיפורו האישי, הפרידה הכאובה מבת זוגו, שיקום האהבה והזוגיות שלהם שמחזיקה מעמד שנים רבות.

 

הבמאית הישראלית עומר בן סעדיה הייתה נערת מקהלה בשכונת התקווה כשבגיל 14 הגיע מיכאל אייזנשטדט מהאופרה הישראלית עם מיזם לשיתוף פעולה בין המקהלה והאופרה. המנצח דודי זבה תרגם ואת האופרה הספר מסוויליה לספר מהתקווה והיא הלכה שבי אחרי האופרה. החלה את דרכה כעוזרת במאי באופרה הישראלית, עשתה שלל תפקידים לאורך השנים וכיום היא במאית פעילה בבתי אופרה רבים בארצות הברית. לקראת הפקת האופרה "לוצ'יה די למרמור" היא חוזרת אל הבמה שבה החלה את דרכה המקצועית, כדי להציג גרסה חדשה בעקבות ההפקה עטורת השבחים של אמיליו סאחי.

 

לוצ'יה די למרמור  Lucia Di Lammermoor   צילום: יוסי צבקר

 

שלושה מנצחים ישראליים שנמנים על מנצחי האופרות החשובים בעולם, יובילו חלק מהפקות העונה הבאה: דן אטינגר, מנהלה המוזיקלי של האופרה ינצח על הפקה חדשה של "אותלו" מאת ורדי, והוא יחזור לשתף פעולה עם הבמאי הנודע סטפנו פודה בהפקה של "רוסלקה" מאת דבוז'ק; לאחר היעדרות ארוכה המנצח אשר פיש יחזור לאופרה הישראלית וינצח על "הדיאלוגים של הכרמליטיות" - יצירת המופת של פולנק; דניאל אורן, רב המנצחים של האופרה הישראלית, חוזר גם הוא וינצח על "לה בוהם" מאת פוצ'יני. 

 

לצד סולנים בינלאומיים שישירו על במת האופרה בעונה זו יככבו סולני האופרה הישראלית ביניהם: עודד רייך, ענת צ'רני, הילה פחימה שתשיר את התפקיד הראשי ב"לוצ'יה די למרמור" ואת ג'ילדה באופרה "ריגולטו", אלה וסילביצקי שתשיר את מימי ב"לה בוהם", את בת הים ב"רוסלקה" ואת אם המנזר החדשה ב"דיאלוגים של הכרמיליטיות", יעל לויטה שתשיר את מוזטה ב"לה בוהם" ובלאנש ב"דיאלוגים של הכרמיליטיות", שירה פטשורניק שתבצע את תפקיד קונסטנס ב"דיאלוגים של הכרמיליטיות" ורבים אחרים.

 

 

בין סולני האופרה האורחים שיגיעו השנה לראשונה לאופרה הישראלית זמר הקונטרה טנור הקנדי ממוצא פרסי קמרון שבאזי (אורפיאו ב"אופריאו ואאורידיצ'ה"), הטנור קרלו וטרה (התפקיד הראשי ב"אותלו"), הסופרן אייגול קישמטולינה (התפקיד הראשי ב"לוצ'יה די למרמור), הבריטון דליבור יניס (יאגו ב"אותלו") ונוספים. כמו כן ישובו לשיר הטנורים אלכסיי דולגוב ואורסטה קוזימו, הבריטונים יונוץ פאסקו ומריו קאסי וזמר הבס סימון לים. 

 

התוכנית המלאה של העונה 

"חנוך לוין – האופרה" למוסיקה של יוסי בן נון ,דודי זבה, יונתן כנען, יונתן קרת ורוני רשף בבימוייה של שירית לי וייס ובניצוחו של דודי זבה. חמישה מלחינים ישראליים יצרו עולם עשיר וסוחף עבור כמה מהקטעים והשירים האהובים ביותר של חנוך לוין. הפקה אופראית חדשה עם הדמויות העצובות והמצחיקות של גדול המחזאים שלנו. (אוקטובר 2023).

  

"לוצ'יה די למרמור" מאת גאטנו דוניצטי ובניצוחו של דניאל קלגרי. עומר בן סעדיה תעניק גרסה חדשה להפקה הנודעת של אמיליו סאחי, על לוצ'יה שרוצחת את בעלה הטרי ומאבדת את שפיותה באריית השיגעון הגדולה מכולן שהלחין דוניצטי. (נובמבר 2023).

 

"לה בוהם" מאת ג'קומו פוצ'יני בניצוחו של דניאל אורן. אהבתם של מימי ורודולפו ניצתת בפריס בערב חג המולד באופרה האהובה של פוצ'יני, עם קאסט של זמרים שמופיעים בקביעות על במות האופרה החשובות באירופה. (דצמבר 2023 - ינואר 2024)

 

"אותלו" מאת ג'וזפה ורדי ובניצוחו של דן אטינגר. דרמת הנקם היצרית של ורדי המבוססת על מחזהו של שקספיר. אותלו נכנע לרגשות הקנאה הגועשים בקרבו ורוצח את אשתו על לא עוול בכפה בהפקה גרנדיוזית שמביים אדריאן נובל, מגדולי במאי שקספיר בעולם. בהפקה מרהיבה בשיתוף בית האופרה של וינה (פברואר 2024).

 

 

"רוסלקה" מאת אנטונין דבוז'ק ובניצוחו של דן אטינגר. במת האופרה הופכת לבריכת מים ענקית עבור סיפורה של בת הים המתאהבת בבן אדם ומוכנה לעשות הכל כדי לממש את אהבתה. האופרה הסוחפת של דבוז'ק בהפקה מרהיבה של אחד הבמאים החשובים בימינו - סטפנו פודה. הפקה משותפת עם בית האופרה של טולוז (מרס 2024)

 

"אורפיאו ואאורידיצ'ה" מאת כריסטוף ויליבד גלוק בניצוחו של מיקלה גמבה, שחוזר לאופרה הישראלית לאחר שהלהיב את הקהל בעונה הקודמת. יחזקאל לזרוב יגיע לראשונה אל האופרה הישראלית כדי לביים את סיפורו של אמן המבכה את מות אהובתו ומוכן לצאת למסע מסוכן כדי להחזירה אליו. (אפריל 2024).

 

"הדיאלוגים של הכרמליטיות" מאת פרנסיס פולנק. לאחר 15 שנה, חוזר אשר פיש אל האופרה הישראלית כדי לנצח על אחת היצירות החשובות של המאה ה-20. אוליבר פי, מגדולי הבמאים של ימינו" ביים הפקה מצמררת של יצירת המופת של פולנק העוסקת האמונה, הקרבה ואהבת האדם בזמן המהפכה הצרפתית. (מאי-יוני 2024)

 

את העונה תנעל האופרה "ריגולטו" מאת ג'וזפה ורדי בניצוחו של פאול קריניאני. במאי התיאטרון הנודע מיגל דל ארקו מגיש הפקה פיוטית ומלאת יופי וכאב על ליצן החצר שמבקש להגן על בתו, אך תעלולי הדוכס המושחת מביאים אותם אל הסוף הטרגי. הפקה משותפת עם בית האופרה של מדריד (יולי 2024)