מטיילים, מבלים ומשתתפים במגוון גדול של פעילויות

 

סיורים בגנים הלאומיים, מציאות רבודה על חומות העיר העתיקה, יריד אומנים, הצגות, חגיגות 150 למשורר הלאומי, תערוכות ופעילויות לכל המשפחה

 

סיור מודרך בשמורת הטבע עין אפק

בלב עמק עכו סמוך קריית ביאליק נמצאת שמורת הטבע עין אפק. השמורה כוללת את מקורות נחל נעמן ומהווה שריד לביצות שכיסו בעבר הרחוק את האזור. הסיור המודרך יתחיל בתצפית פנורמית מגג טחנת הקמח הצלבנית ולאחריה הליכה על הסכר העתיק וביקור אצל השפמנונים. ממשיכים בתצפית על אחו הג'מוסים ומסיימים בצעידה על הגשר הצף החוצה את האגם הגדול עד לחניון הפיקניק. הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ. משך הפעילות כשעה וחצי ומתאימה לכל הגילים.

מתי: שבתות, ינואר, בשעות 11:00 ו-13:00

מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר

לפרטים: 3639*

 

שמורת עין אפק     צילום: רונית סבירסקי

 

סיור, מיצב ופעילות ללא תשלום בגן השלושה

אתר חומה ומגדל בגן השלושה משתתף ב"שבת ישראלית" מיזם של משרד התרבות בשיתוף המועצה לשימור אתרים בישראל. במסגרת המיזם אתר המורשת פתוח בימי שישי ושבת חינם למבקרים. מקבלים הדרכה על תקופת חומה ומגדל, צופים במיצג "מסע העלייה אל הקרקע" המדמה יום בעלייה לקרקע של יישוב חומה ומגדל, מסיירים באתר המשוחזר, מתלבשים בבגדי חלוצים ומטפסים על המגדל.

מתי: ימי שישי, ינואר, בשעות 11:00, 12:00, שבתות, ינואר, בשעות 11:00, 12:00, 13:00

מחיר: ללא תשלום מותנה בהרשמה מראש באתר רשות הטבע והגנים

 

 חומה ומגדל בגן השלושה     צילום: רונית סבירסקי

 

מיצב מציאות רבודה על חומות הטיילת הדרומית בירושלים

מיצב חדש "שומרי החומות" מתקיים על טיילת החומות הדרומית, משער יפו ועד הכותל. באמצעות אפליקציית מציאות רבודה מתגלים פסלי מגיני ירושלים בגודל אמיתי ומציגים את סיפורם האישי והתקופה בה חיו.

מחיר: 25 שקל למבוגר, 12 שקל לילד (הפעילות ללא תוספת תשלום)

מתי: ראשון-חמישי, שבת 16:00-09:00, שישי עד 14:00

 

 

לטייל בתעלת הקשר ההיסטורית

נפתחה לציבור התעלה ההיסטורית בהר ציון בירושלים. התעלה שימשה בתקופת מלחמת העצמאות להעברת ציוד, תחמושת ופצועים מהר ציון אל ירושלים המערבית בין השנים 1948-1967.
התעלה שוקמה באמצעות פמ"י ומופעלת על ידי עיריית ירושלים, המשרד לירושלים ומורשת ורשות הטבע והגנים.

מתי: ראשון-שבת, 17:00-08:00

מחיר: ללא תשלום

 

 

תערוכה לזכרו של מעצב התפאורות והאמן שמעון קסטיאל

גלריית החווה בחולון מקדישה תערוכת רטרוספקטיבה לאומן שמעון קסטיאל ז"ל שהלך לעולמו ביוני 2021 והוא רק בן 61. קסטיאל היה ממעצבי הבית של תיאטרון הסמטה, תמונע ובית צבי והמנהל האומנותי של הגלריות העירוניות לעיצוב ולאומנות של עיריית חולון. הוא היה צייר, אומן פלסטי ומעצב תפאורה. הוא עיצב תפאורות לשידורי ה-BBC, לשידורי ITV ולערוץ 4 הבריטי. בתערוכה "אינסוף" יוצגו עבודות שביצע עבור מוסדות וגופי תרבות לצד ציורים שלו על קנבס, נייר ולוחות עץ.

מתי: 21 בינואר – 18 בפברואר 2023, ימים רביעי, חמישי, 20:00-17:00, שישי, שבת 14:00-10:00

מחיר: כניסה חופשית

 

 

מיסה קראיולה

שלוש הופעות של מיסה קריאולה יתקיימו בישראל בהיכל התרבות תל אביב, אשדוד והיכל התאטרון בקריית מוצקין. היצירה המוזיקלית "מיסה קריאולה", שנחשבת לאחת היצירות החשובות במאה ה-20 חוזרת לישראל 5 שנים אחרי הביקור האחרון, במופע ענק עם "מקהלת האיחוד" המונה 50 משתתפים, בניצוחו של רונן בורשבסקי ובניהולו המוזיקלי של פאקונדו ראמירס, בנו של אריאל ראמירס, מלחין היצירה. עוד תככב במופע מריה "לה ברוחה" סלגרו, מהכוכבות הבולטות במוזיקה הארגנטינאית בשנים האחרונות.

מתי: 14 בינואר (אשדוד), 15 בינואר (תל אביב), 16 בינואר (קריית מוצקין)

מחיר: בתשלום

 

ירדנה ארזי והאנדלוסית ב"דמיון צועני"

התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד משתפת פעולה לראשונה עם ירדנה ארזי ומעלה את הקונצרט "דמיון צועני", המשלב רפרטואר צועני, בלקני, ערבי ושירים בלתי נשכחים משני אלבומיה המצליחים: "נשמה צוענית" ו"דמיון מזרחי" בהפקה מוזיקלית חדשה ובעיבודים אנדלוסיים מקוריים. המופעים יתקיימו ברחבי הארץ, ירושלים, מודיעין, רעננה, תל אביב, באר שבע, אשדוד וקריית מוצקין.

מתי: 8 בינואר – 1 בפברואר 2023

מחיר: בתשלום

לפרטים: 073-7599931 או 5994*

 

תצפיות נוף וסיור במבצר צלבני

גן לאומי כוכב הירדן נמצא באחת מנקודת הנוף היפות שבארץ עם תצפית פנורמית לחרמון, הגולן, הרי הגלעד, הכינרת ובקעת הירדן, הרי הגלבוע והר תבור. סיור מודרך יתקיים סביב המבצר בשביל הליכה נופי המספק זוויות נוף פנורמיות, צמחיה, בעלי חיים ומורשת. בסיום, ביקור במבצר כוכב הירדן השלם והשמור מבין מבצרי הצלבנים בישראל. במקום יתקיים משחק ניווטים לכל המשפחה.

מתי: שבתות, ינואר, בשעות 10:30, 12:30

מחיר: ללא תוספת תשלום על מחיר הכניסה לאתר

לפרטים: 3639*

 

 המבצר הצלבני כוכב הירדן     צילום: מסדה ליטבק

 

"האישה בעיר הגדולה" - יריד אומנים בדיזנגוף סנטר 

יריד אומנים נפתח בדיזנגוף סנטר מטעם איגוד האומנים Fun Art CommUnity. מגוון פרטי אומנות של עשרות יוצרים ואמנים ישראלים בתחומים שונים: בגדי מעצבים, תכשיטי חרוזים, קרמיקה, נרות וסבונים בעבודת יד, דברי נוי לבית, ציורים וציורי פנים, ארומתרפיה, קלאפי טארוט ונוספים. היריד יתחלף מידי שבועיים ויעסוק בכל פעם בנושא אחר.

מתי: 13-12 בינואר

מחיר: כניסה חופשית

 

Fun Art CommUnity יריד אמנים     צילום: רונית סבירסקי

 

את אותי לא תהרגי

המרכז לתיאטרון עכו מעלה את המחזה "את אותי לא תהרגי" בתיאטרון הבית בתל אביב. המחזאית שירלי ליגום גדלה בצילה של אמא, רקדנית הפלמנקו המפורסמת דליה לאו. הרצון ליצור בזכות עצמה, מסופרים כדיאלוג בין אמא של השחקנית אשר אינה עוד בחיים לבין השחקנית אשר מרשה לעצמה רק לאחר מות אימה, לנהל שיחה עמוקה על כל שהיה נעול עמוק בתוכה לאורך חייה. מתי: ראשון, 8 בינואר, 20:30

מחיר: בתשלום

לפרטים: 03-9054421

 

סיפורה של שמורת החולה

סיורים מודרכים יתקיימו בשמורת החולה בשילוב הסברים על הכרזתה כשמורה ועל ההחלטה לייבש את האגם. תהליך הייבוש ולאחר מכן תהליך השימור של המקום. בסיור ניתן לצפות במגוון עופות מים מגשר המסתור לצד בעלי חיים נוספים הקיימים בשמורה. משך הפעילות כשעה וחצי ומתאימה לכל הגילים.

מתי: ימי שישי ושבת, ינואר, בשעות 10:30, 12:30

מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר

לפרטים: 3639*

 

 בעלי חיים בשמורת החולה     צילום: רונית סבירסקי

 

הצגות, משחקייה, ספרייה ותערוכה

תיאטרון הקרון במשכן דוידסון בירושלים פותח את שנת 2023 מגוון פעילויות לכל המשפחה. הצגות באמצע השבוע ובשבתות, תיאטרוני סיפור לקטנטנים, עיר משחק – משחקייה חדשה, ספריית ילדים החדשה, תערוכה אינטראקטיבית של האמנים הצרפתיים Adrien M & Claire B.

לפרטים: 4524*

 

שעת סיפור במוזיאון גוטמן 

שעת סיפור ויצירה בתערוכה של נחום גוטמן השולחן האדום 'חורף תל אביבי – העננים מבקרים במוזיאון' עם האמנית ג'ני מייליכוב. האמנית תקרא קטעים מהספר שכתבה ואיירה: "מכונת העננים של לונה". לאחר מכן תתקיים פעילות יצירה של עננים וכיצד ניתן להעיף אותם בעזרת נייר, צבעים וחומרים נוספים. משך המפגש: כשעה. מתאים לילדים בגיל 10-5.

מתי: שבת, 21 בינואר, בשעה 12:00

מחיר: הכניסה ללא עלות במסגרת 'שבת ישראלית' המועצה לשימור אתרים – בהרשמה מראש.

לפרטים: 03-5161970 

 

סיור בין מעיינות מתוקים על שפת ים המלח

סיור טבע בשמורת הטבע עיינות צוקים המסתתרת בסבך צמחייה עשירה ומעיינות. סיפורן של הנמלה האורגת וברקנית האשל שחיות על שפת האגם הנמוך בעולם ומתמודדות עם נסיגתו. בשמורה יש מקומות מוצלים לפיקניק ובריכות מים לשכשוך. הסיור מתקיים במסגרת פרויקט ההדרכות של משרד התיירות.

מתי: שישי, שבת, ינואר, בשעות 10:00, 12:00, 14:00

מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר

לפרטים: 3639*

 

 עיינות צוקים     צילום: רונית סבירסקי

 

קיר חול במוזיאון תל אביב

תערוכה מוזיאלית ראשונה במוזיאון תל אביב לאמנית ורה ולדימירסקי (נולדה 1984 באוקראינה, עלתה לישראל ב-1991 בגיל 7) זוכת פרס פרסר לצילום. ולדימירסקי מתארת בעבודתה מסע של חיפוש זהות לאור חוויותיה כמהגרת־עולה צעירה לארץ. התערוכה תחת הכותרת "קיר חול" מורכבת מארבע סדרות צילום שזורות זו בזו. בסדרה הדירה האחרונה ביקרה ולדימירסקי ביותר מ 25 דירות בהן התגוררה בעבר וצילמה אותן. היא הציבה את התצלומים בדירתה בתוך מבנים תלת-מימדיים, וצילמה אותם מחדש ליצירת קולאז'.

מתי: עד 1 ביולי 2023

מחיר: כניסה בתשלום

 

יצירתה של האמנית ורה ולדימירסקי     צילום: רונית סבירסקי

 

תערוכה בחממה הטרופית

הגלריה בחממה הטרופית בגן הבוטני בירושלים מארחת את תערוכת האמנית גבריאלה קליין NOON (צהרים). בין עבודותיה ציורי קיר של פרח הספלול הנמצא בחממה. זהו פרח טורף שמושך חרקים ובולע אותם. לצד התערוכה מוקרן סרט קצר של קולנוענית האוונגרד מאיה דרן על אישה הלכודה בין חלום למציאות בדומה לחרק בפרח הספלול. קליין היא ציירת אמריקאית-ישראלית שמתגוררת ועובדת בתל אביב.

מתי: ינואר עד 16 במרס 2023

מחיר: התערוכה כלולה במחיר הכניסה 40 שקל

לפרטים: 02-6794012

 

 

תערוכה קבוצתית של אמנים ישראלים

תערוכת "כד ועכשיו" - תערוכה קבוצתית של אמנות ישראלית, המתכתבת עם הארכיאולוגיה ועם חלל המוזיאון בו מוצבים המוצגים נפתחה במוזיאון מורשת החשמונאים במודיעין. התערוכה מוצגת באולמות ובינות למוצגים, מקיימת שיח עם תערוכת הקבע במוזיאון ובוחנת את ממצאי העבר מול יצירה עכשווית. בהשתתפות: אתי אברג'ל, ליאת אלבלינג, רענן חרל"פ, אורית ישי, יצחק לבנה, איילה נצר, דוד עדיקא, רות פתיר, יוסף קריספל, ליהי תורג'מן.

מתי: 11 בינואר – 30 ביוני 2023  (סגור בימי ראשון)

מחיר: 60-15 שקל

 

המחזה "שירה" בבית צבי

שחקני שנה ג' בבית צבי מעלים את המחזה "שירה" לפי עיבוד של יורם פאלק לרומן המפורסם של ש"י עגנון. סיפור אהבתם המאוחרת של הפרופסור, מנפרד הרבסט, מרצה להיסטוריה והאחות הרחמניה שירה. הרבסט, מרצה באוניברסיטה בשנות ה-40 לחייו, שהגיע ארצה מברלין, נשוי לכאורה באושר, לאשתו הנרייטה ואב לשתי בנות בוגרות, פוגש את האחות שירה בלילה בו הוא מביא את אשתו לבית החולים, כדי ללדת את בת הזקונים שלהם.

מתי: 29 בינואר – 11 בפברואר 2023

מחיר: 75-65 שקל

לפרטים: 03-5799290

 

בית ראובן במחווה לחיים נחמן ביאליק

במסגרת החגיגות לציון 150 שנה להולדתו של חיים נחמן ביאליק בחר מוזיאון בית ראובן להציג תערוכה מעבודותיה של האמנית כלת פרס ישראל - מיכל נאמן. היצירות נעשו בהשראת המסה הידועה של ביאליק "גילוי וכיסוי בלשון" משנת 1915. בתערוכה מעל עשרים עבודות בטכניקות שונות, החל משנות השבעים, חלקן מוצגות לראשונה. בנוסף, בית ביאליק ועיריית תל אביב יציינו את התאריך במגוון אירועים ברחבי העיר.

מתי: 11 בינואר – 1 באפריל 2023

מחיר: כניסה בתשלום

 

מגוון אירועים לרגל יום הולדתו ה-150 של המשורר הלאומי

בית ביאליק ועיריית תל אביב יקיימו מגוון אירועים לציון יום ההולדת ה- 150 של המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק. תפתחנה 3 תערוכות בזיקה לביאליק וחבריו, האחת במוזיאון בית ראובן, השנייה במוזיאון נחום גוטמן והשלישית בבית עגנון בירושלים. יושק אתר בית ביאליק והשקה של ארכיון ביאליק בשיתוף פעולה ייחודי עם הספרייה הלאומית. יפורסמו 6 סרטונים חדשים של אמנית הקול ויקטוריה חנה, כלת פרס רוזנבלום לאמנויות הבמה מטעם עיריית תל-אביב-יפו, שבהם היא מבצעת ומלחינה שירי ביאליק לפעוטות.

 

 בית ביאליק      צילום: רונית סבירסקי

 

סיור חורפי במעיינות הירקון

מעיינות הירקון השופעים גרמו בעבר להיווצרות ביצה גדולה וטובענית. טיול בשטח רטוב ובוצי לאורך הירקון תוך צפייה במיני ציפורים ונופרים. לאורך המסלול ימתינו מדריכי רשות הטבע והגנים ומתנדבי הגן הלאומי בתחנות הדרכה ופעילויות שכולן עוסקות במים, בוץ וביצה. הפעילות כשעה וחצי ומתאימה לכל הגילים.

מתי: שבת, 21 בינואר, 15:00-11:00 (הליכה במסלול עד שעה 14:00)

מחיר: ללא תשלום נוסף על מחיר הכניסה לאתר

לפרטים: 3639*

 

בעקבות חיות הבר במג'רסה 

נחל המג'רסה, באזור שבו נפגשים מספר נחלי הגולן בדרכם לכינרת, הוא אוצר טבע המשמר רצף בתי גידול ושלל בעלי חיים. הסיור יעבור בשפך נחל דליות תוך חיפוש אחרי בעלי חיים החיים במים. צפייה בציפורי השמורה, חיפוש עקבות של חיות בר, הסברים על עולמם של הדו-חיים וכמה חשובים מים, שקט ומרחב לטבע שלנו ולאדם.

מתי: שבתות, ינואר,  בשעות 10:00-14:00.

מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר

לפרטים: 3639*

 

סיור מודרך במג'רסה       צילום: רונית סבירסקי

 

מילת השנה לשנת תשפ"ג היא בולען

לקראת יום העברית תשפ"ג והשנה האזרחית הזמינה האקדמיה ללשון העברית את הציבור לבחור את מילת השנה. מתוך עשרות רבות של הצעות שהגיעו מן הציבור נבחרו תשע מילים והן הועמדו להצבעה באתר האקדמיה ללשון העברית. בהצבעה השתתפו אלפים רבים והם שהכריעו מה תהיה מילת השנה. המילה שנבחרה היא בולען. זהו בור גדול ממדים שנוצר בעקבות המסה של השכבה התת־קרקעית והתמוטטות פני הקרקע לתוך החלל שנוצר. התופעה מוכרת בנוף קרסטי שם יש המסה של סלעי גיר ומשנות השבעים היא מוכרת באזור ים המלח שם מומסות שכבות המלח התת־קרקעיות בעקבות נסיגת מי הים). בולענים נפערים גם בכבישים ובמקומות אחרים שבהם יש אי־יציבות מתחת לפני הקרקע ומסכנים חיי אדם.