שבוע העיצוב 2022 בבית הנסן ירושלים – לעת עתה

 

160 מעצבים ומעצבות יצרו עבודות תחת הכותרת "לעת עתה" במסגרת שבוע העיצוב בבית הנסן בירושלים. הם מציגים רעיונות שחלקם מהפכניים כהכנה לקראת העתיד הצפוי לבני האדם שחיים על פני כדור הארץ

 

 חצר בית הנסן     צילום: רונית סבירסקי

 

התקופה שבה אנחנו חיים בין העבר שחלף לעתיד שכנראה ישנה את חיינו ללא היכר מאפשרת להתכונן לקראת הבאות. מה ניתן לעשות לעת עתה כדי שהעתיד לא יפתיע ויתפוס אותנו לא מוכנים. המרוץ הטכנולוגי הבלתי פוסק, זעזועים פוליטיים וחברתיים, מפגעים אקולוגיים, משבר אקלים וקורונה. 160 מעצבים ומעצבות מציעים רעיונות ופטנטים להתמודדות עם העתיד.

 

 המגדל שנעלם כל חצי שעה     צילום: רונית סבירסקי

 

אחד הפיתוחים הבולטים בתערוכה הם חטיפי השוקולד שנראים כמו חרקים. עבודה של ניצוץ סרנגה שנקראת DEBUG YOURSELF מציגה מארז שוקולדים מעוצב בצורה של חרקים, חרגולים ומקקים. התחזית היא שבשנת 2050 עתיד לפרוץ משבר מזון עולמי המדענים מחפשים פתרונות ואחד הבולטים הוא חלבון מחרקים. במדינות אסיה והמזרח אכילת חרקים אמנם מקובלת אבל במדינות המערב הנושא עדיין קשה לעיכול. הפרויקט בתערוכה מנסה להתגבר על החסמים הפסיכולוגיים של אכילת חרקים על ידי הפיכתם למאכל נחשק כמו פרלינים של שוקולד. הם מעוצבים בטקסטורה במראה ובתחושה כמו הדבר האמיתי אבל עשויים משוקולד.

 

פרלינים בצורת חרקים      צילום: רונית סבירסקי

 

להתרגל אליהם      צילום: רונית סבירסקי

 

נושא נוסף שהוא רעיון מבריק מתקשר לכמויות הפלסטיק והכלים החד פעמיים שאנחנו צורכים והעלייה החדה שנרשמה בצריכתם בתקופת הקורונה. העבודה שנקראת שוקויו נעשתה על ידי דפנה נועם, מאי קסירר ודידי רגב. כלי פלסטיק חד פעמיים הם פסולת שגורמת נזק סביבתי עצום, מייקרת את פינוי האשפה ומזהמת את הים והשטחים הפתוחים. הצריכה של כלי פלסטיק בישראל היא פי חמישה מהצריכה באירופה. שוקויו הוא הפתרון שמוצע לבעיה. משמעות המילה שוקויו ביפנית היא "אכיל". כלי אוכל אכילים שהשימוש בהם מוגבל בזמן. הם עשויים מאצות נורי ודפי אורז שמתאימים לאוכל אסייתי ומשתלבים בטעמים של המנה. הם הופכים לחלק מהארוחה ולא מותירים אחריהם פסולת.

 

צלחות אכילות     צילום: רונית סבירסקי

 

עבודה שעוסקת בתעשיית הטקסטיל TRANSITORY YAN של אנה נוימרקל, אלכסנדרה פרוסטורפר ומקס שיידל מציגה פתרון לפסולת הטקסטיל שמציפה את כדור הארץ. הם יצרו תהליך שמאפשר ליצור סיבים חדשים מבגד ישן וסריגה שיוצרת בגד חדש. הם מצאו דרך לפרום סריגים לחוטים וסריגתם לבגד בעל חיי מדף ארוכים יותר.

 

 פורמים וסורגים מחדש     צילום: רונית סבירסקי

 

פיקסל שו PIXEL SHOE, יצירתו של תדהר זגגי, הוא מפעל נעליים של אדם אחד שבוחן את תרבות הצריכה בעבר ובעתיד. בשיטת לואו-טק הוא מציע עיצוב בהתאמה אישית במקום ייצור המוני במפעלי ענק. הוא משתמש בקצף מוקשה ליצירת זוג נעליים מותאמות לכף הרגל בזמן קצר. בדרך הזו אין צורך להגדיר מידות מראש, לארוז ולשנע.

 

נעליים מותאמות לרגל שנעשות במקום     צילום: רונית סבירסקי

 

סלון פיקניק של קבוצת מעצבים מטורקיה מקבץ סביבו אנשים שרוצים לנהל שיחות סלון ולהוסיף ציורים ועיטורים משלהם למיצג הקיים.

 

 פיקניק בסלון          צילום: רונית סבירסקי

 

עבודת שוד ושבר מתייחסת לממצאים ארכיאולוגים. זוהי עבודה קבוצתית שמציעה פתרון לכלים ארכיאולוגים שנמצאו באתרם או נשדדו. התערוכה מורכבת משלושה פרקים ומציגה ממצאים מקוריים שהושאלו מרשות העתיקות לצד עבודות של מעצבים ואמנים שיוצרים מהשבר כלי שלם וחדש בטכנולוגיות מתקדמות. מיכל סימון, לביא זוהר ושלומי מרקוביץ' שחזרו כלים על ידי סריקה בתלת מימד לעיתים משבר אחד בלבד.

 

רפאות כלי חרס בטכנולוגיה מתקדמת     צילום: רונית סבירסקי

 

וידאו ארט יפהפה של האמנית רות פתיר מציג שילוב של צלמיות חרס עתיקות בטכנולוגיית תלת מימד. היא מרקידה את הפסלונים הדוממים לצליל השיר פרח הלילך והן מקבלות חיים חדשים. העבודה שנקראת זהבה1 נעשתה בשיתוף עם "גילה" בית ספר ולהקת מחול לנשים בגיל השלישי. באותו חלל מוצגת העבודה ונוס מיפו של נעמה שטיינבוק ועידן פרידמן. הם יצרו צלמיות נשיות מבועות אוויר, נחושת, לטקס ובדיל.

 

 צלמיות רוקדות בעבודת וידאו ארט     צילום: רונית סבירסקי

 

מוזיאון האבנים המתוקות הוא יצירה של אביגיל רוביני. היא משתמשת בדימוי של האבן הירושלמית בעל חיי נצח ומטען היסטורי ואבני סוכר מסיסות. על מדפי צפחה כהים היא מציג אוסף של אבני סוכר שמחבר בין שני חומרים שונים. אבני הסוכר אמנם לא יצליחו להמיס סוגיות מורכבות של העיר אבל החיבור בין השתיים מציג מציאות שיכולה להיות נצחית.

 

מוזיאון האבנים המתוקות     צילום: רונית סבירסקי

 

מיכל ניב יצרה את העבודה פשוט להיות שבה היא משתמשת בזרעי צמחים שהוטמנו בתוך כלי קרמי שנעשה בעבודת אובניים. הכלי סגור בתוך פעמון זכוכית והצמחים נובטים בתוכו ללא השקייה. במקרה הזה שימוש במים ימיס את הכלי. עבודה נוספת שעוסקת בהנבטת עדשים וקטניות היא שמחת עניים של שרון מורו. היא יצרה מעשה רקמה שנראה כמו מנדלה או שטיח רצפה עגול שכולו עשוי מזרעי דגנים וקטניות מונבטים. היא בחרה אותם על פי צבע, טקסטורה, מהירות הצמיחה ואופי הנבט. העבודה מאריכה חיים בזכות מים, אור ואוויר.

 

 נובטים מתוך הכלי     צילום: רונית סבירסקי

מנדלה של דגנים מונבטים     צילום: רונית סבירסקי

 

בחלל אחד רוכזו עבודות תחת הכותרת "שדכן" שבו יצרו מעצבים צעירים עבודות בהשראת בעלי מלאכה בני הגיל השלישי. גופי תאורה שנוצרו מעבודות רקמה, חפצי נוי מעבודות קווילט וכריות ישיבה מעבודות צמר.

 

שילוב של אלומניום ועבודת אובניים     צילום: רונית סבירסקי

 

בחצר בית הנסן הוצבו מיצגים שונים ביניהם שלט ניאון UNK(NOW)N שמוצג בחזית הבניין, קוביות פרספקס צבעוניות שמשקפות את דמויות המבקרים ומכפילות אותן, הקרנת ענק של תמונות בזמן אמת ממצלמות לוויינים בעולם. מגדל עץ בתכנונו של האדריכל הצ'כי מרטין רייניש שאחת לחצי שעה הוא מתכסה בענן עשן שמתפזר ברוח בטכניקה שיצר יובל קדם.

 

קוביות מראה ענקיות בחצר    צילום: רונית סבירסקי

מצלמה מתחת לפני הים בזמן אמת    צילום: רונית סבירסקי

 

שבוע העיצוב מתקיים מדי שנה החל משנת 2011 כפרויקט ענק שכולל גם מופעים, הצגות לילדים ופרפורמנס של אמנים מקומיים ובינלאומיים. השבוע מתקיים בתאריכים 30-23 ביוני 2022 בשעות ראשון – חמישי 23:00-16:00