פסטיבל על חלל ברחבי הארץ ללא תשלום


הפסטיבל עומד בסימן "מיורי ובראשית" – לציון ימי השנה ליציאה המאוישת הראשונה לחלל והגעת החללית הישראלית הראשונה לירח. מגוון אירועי חלל ומדע יתקיימו בעשרות מוקדים ברחבי הארץ. מצפי כוכבים, מרכזי מדעים וחלל, חניוני לילה וגנים לאומיים של רשות הטבע והגנים, ומוזיאוני מדע בתאריכים 19-12 במאי 2022


הכנה לתצפית כוכבים     צילום: דור פוזאלו לרשות הטבע והגנים  

סוכנות החלל הישראלית במשרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה ועמותת SpaceIL מקיימות את "פסטיבל על-חלל" ברחבי הארץ כשמרבית הפעילויות הן ללא תשלום ובהרשמה מראש. הפסטיבל יערך בחמישה גנים לאומיים מצפון לדרום, במוזאון המדעטק בחיפה והמדע בירושלים, בפארק קרסו למדע בבאר שבע, במצפה הכוכבים בגבעתיים, במצפה מעלה אדומים, בפלנתניה ומרכזי פעילות נוספים. הפסטיבל יתקיים בתאריכים 19-12 במאי 2000.

 

 

הפעלות במוזאוני מדע וחלל, תצפיות כוכבים באמצעות טלסקופים, פעילות חווייתית בנושא החלל, הסברים והדרכות על פריצות הדרך בתחום החלל. סיפורם של האסטרונאוטים והאסטרונאוטיות שיצאו לחלל, תחנות החלל המאוישות, החללית הישראלית הראשונה שהגיעה לירח והתוכניות לצעוד על המאדים. בין הפעילויות: יצירת מודלים של גרמי השמיים, הרצאות על החללית הישראלית הראשונה בראשית1, הרכבת דגם חדש של בראשית2 ופעילויות נוספות.

 

מודל תלת ממד של החללית בראשית    צילום: דור פזואלו

 

הפסטיבל נערך בסימן "מיורי לבראשית", לציון הטיסה המאוישת הראשונה לחלל של האסטרונאוט יורי גגארין ב-12 באפריל 1961 והחללית הישראלית הראשונה שהגיעה לירח – "בראשית" ב-11 באפריל 2019. בעולם נוהגים לחגוג את "ליל יורי" כציון דרך של תעוזה, חדשנות ופריצת גבולות. הפסטיבל על חלל הישראלי הוא הגרסה המקומית שמציינת את ניסיון הנחיתה הראשון של בראשית1 על הירח.  האירועים נועדו לקרב את הציבור מהקטנים, בני הנוער והבוגרים לתחומי המדע והחלל ולעודד חינוך למדעים ולנושאים שנתפסים כקשים ובלתי מושגים.

 

גן לאומי קומראן

למרגלות המצוק הזקוף של מדבר יהודה המתנשא מעל חופי ים המלח יתקיים בגן לאומי קומראן פסטיבל על חלל. המשתתפים יבנו דגמים של חלליות, יקבלו הסברים על מסעות לחלל מיורי גגארין עד ימינו וישתתפו בתצפיות כוכבים באמצעות טלסקופים ולייזרים. הפעילות תיערך בקבוצות מודרכות לאור עששיות. להורים וקטנטנים תהיה שעה סיפור והפעלה.

מתי: חמישי, 12 במאי, 23:00-18:30

מחיר: הכניסה בתשלום, האירוע ללא תשלום  בהרשמה מראש בלבד באתר רשות הטבע והגנים.

 

חאן בארות

בלב תפאורה מדברית בחאן בארות במכתש רמון תתקיים פעילות במסגרת פסטיבל על חלל. המשתתפים יוכלו לבנות דגמי חלליות, לקבל הסברים על טיסות החלל השונות, לערוך תצפיות כוכבים, לחפש וללמוד על עקרבים וצורת חייהם באמצעות פנסי אולטרה סגול. לקטנטנים שעת סיפור על החללית בראשית1. משך הפעילות בכל תחנה כ-20 דקות. לחלק מהפעילויות נדרשות נעליים סגורות.

מתי: חמישי, 12 במאי, 22:00-19:00

מחיר: פתוח ללא תשלום וללא הרשמה מראש (ניתן להזמין לינה בחניון הלילה בתשלום)

 

גן לאומי ירקון

לצד המבצר ההיסטורי אנטיפטריס ומקורות הירקון יתקיים בגן לאומי ירקון פסטיבל על חלל. מסע וירטואלי במערכת השמש, בניית דגמים של החללית 'בראשית2' בליווי סיפורים על החללית הישראלית הראשונה, סיפורי המסעות לירח מיורי גגארין עד ימינו, תצפיות כוכבים באמצעות טלסקופים ופנסי לייזר. פעילות מיוחד גם לקטנטנים. משך הפעילות בכל תחנה כ-20 דקות.

מתי: חמישי, 19 במאי, 22:00-19:00

מחיר: כניסה בתשלום, אירוע ללא תשלום

לפרטים: בהרשמה מראש לפי שעה באתר רשות הטבע והגנים

 

 גן לאומי ירקון    צילום: דורון ניסים

 

גן לאומי אשקלון

בין שרידי העתיקות ועל שפת הים התיכון יתקיים בגן לאומי אשקלון פסטיבל על חלל. במקום, מתחם קמפינג להקמת אוהלים. יתקיימו הפעלות לכל המשפחה, בניית דגמי חלליות בליווי סיפורים על החללית הישראלית הראשונה, סיפורי המסעות לירח מיורי גגארין עד ימינו, תצפיות כוכבים באמצעות טלסקופים ופנסי לייזר. פעילות מיוחד גם לקטנטנים. משך הפעילות בכל תחנה כ-20 דקות.

מתי: חמישי, 19 במאי, 22:00-19:00

מחיר: כניסה בתשלום, אירוע ללא תשלום

לפרטים: בהרשמה מראש לפי שעה באתר רשות הטבע והגנים

 

גן לאומי כוכב הירדן

במבצר הצלבני המשקיף על בקעת הירדן והגלעד בגן לאומי כוכב הירדן יתקיים פסטיבל על חלל. בניית דגמי חלליות בליווי סיפורים על החללית הישראלית הראשונה, סיפורי המסעות לירח מיורי גגארין עד ימינו, תצפיות כוכבים באמצעות טלסקופים ופנסי לייזר. פעילות מיוחד גם לקטנטנים. משך הפעילות בכל תחנה כ-20 דקות.

מתי: חמישי, 19 במאי, 22:00-19:00

מחיר: כניסה בתשלום, אירוע ללא תשלום

לפרטים: בהרשמה מראש לפי שעה באתר רשות הטבע והגנים

 

מדעטק חיפה

מוזיאון הלאומי למדע, טכנולוגיה וחלל – המדעטק בחיפה מקיים במסגרת פסטיבל על חלל מגוון הדגמות, סדנאות ופעילויות ואפילו ביקור קצר במאדים. בין הפעילויות: מופע הדגמות למה לוויינים לא נופלים, איך חיים בכוכבי לכת אחרים, סדנאות של יצירת קופסאות מאירות ויצירה דיגיטלית בפאב-לאב בנושא מאדים, צפייה בתמונות תל מימד של מאדים, מפגש עם רובוטים וכלי רכב רובוטים שחוקרים את מאדים, משחק משפחתי מקוון של הקמת מושבה בחלל, משחק מציאות מדומה לגיל 7 ומעלה, עמדות צילום ופלנטריום.

מתי: חמישי, שלישי, 12, 17 במאי, 20:00-15:00

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: 04-8614444

 

מדעטק חיפה     צילום: רונית סבירסקי

 

מוזיאון המדע בירושלים

אירועי "מיורי לבראשית" יתקיימו במוזיאון המדע בירושלים ויכללו תצפיות באמצעות טלסקופים, פלנטריום ענק, סדנאות בנייה, הדגמות מדעיות, הצגה והרצאות בנושא מהפכת החלל. המבקרים יקבלו הסברים על תנאי החיים בחלל בעתיד, על צורת השינה והאכילה בחלל, שמירה על כושר ובריאות ומה צריך כדי להיות אסטרונאוט או אסטרונאוטית.

מתי: שלישי – רביעי, 18-17 במאי, 19:00-16:00 (16:00-14:00 – פעילות לילדים ולילדות עם צרכים מיוחדים)

מחיר: ללא תשלום וללא הרשמה מראש

לפרטים: 02-6544888

 

פלנתניה

טרמינל לחלל יתקיים בפלנתניה במסגרת אירועי "מיורי לבראשית". הסברים על תיירות חלל, מגוון סדנאות אסטרונומיה, מפגשים עם טכנולוגיות חלל ישראלית, מיצג כוכבים בפלנטריום, תצפיות בטלסקופים, חידונים אינטראקטיביים, סימולטור חללית, התנסות במציאות מדומה. הפעילות מתמקדת בטכנולוגיות חדשות שישפיעו על עתיד האנושות בשילוב מפגשים עם מדענים. משך הפעילות כשעתיים. מתאים מגיל 7 ומעלה.

מתי: חמישי, שני, 12, 16 במאי

מחיר:  ללא תשלום ובהרשמה מוקדמת

לפרטים: 09-7485760

 

מצפה הכוכבים בגבעתיים

אירועי "מיולי לבראשית" יתקיימו במצפה הכוכבים בגבעתיים ויכללו פעילויות לכל המשפחה מגיל 8 ומעלה. המצפה והגן הסובב אותו יהפכו למתחם הפעלות עם הדגמות מדעיות, פלנטריום מתנפח, ניסויים, הרצאות, סדנאות, תצפיות וחידונים.

מתי: חמישי, 12 במאי, 20:00-15:00

מחיר: ללא תשלום מותנה בהרשמה מראש לפי שעה

לפרטים: 03-5731152

 

https://www.space.gov.il/yuri-night

https://www.parks.org.il/