ירושלים חוגגת לראשונה את פסטיבל ״גג עדן״ ימי הגגות של ירושלים

 

ארבעה ימים של סיורים מודרכים על גגות מיוחדים במערב ומזרח העיר; "סיפורי גגות" עם סופרים ירושלמים; מסיבות לילה ומופעי מוזיקה עם מיטב האומנים בשילוב כנס מקצועי על תכנון ושימוש בגגות לצורכי תיירות, חקלאות, אנרגיה ואקולוגיה 

 

 

כמו ערים צפופות בעולם, גם בערי ישראל החלו להבין את הפוטנציאל הגלום בגגות המבנים – שטחים ענקיים שעל פי רוב אינם מנוצלים. לראשונה, יתקיים בירושלים אירוע גגות רב תחומי שיציע למשתתפים בו מפגשים מקצועיים, אירועי תרבות ואמנות, סדנאות וסיורים לציבור הרחב. כל זאת במטרה להגביר את המודעות לשימושים שניתן לעשות בגגות מבנים פרטיים וציבוריים ולעודד פעילות תרבותית וקהילתית על גגות העיר. את הפסטיבל יזמה ומפיקה קהילת מוסללה הירושלמית, הפועלת כחממה ובית לקידום יוזמות עירוניות במרחב שבין אמנות, חברה וקיימות.

 

גג מלון ממילא     צילום: רונית סבירסקי

 

חלוצי הגגות

אירוע הפתיחה יתקיים ביום שני 23 באוגוסט 2021 על גג מוסללה שבמרכז בניין כלל בהשתתפות הסופרת גלית דהן קרליבך ומספר הסיפורים דוד מונשיין, שיספרו סיפורים על גגות ירושלים. המפגש המרכזי יתקיים בימים שלישי ורביעי, ובמסגרתו יתקיים כנס "חלוצי הגגות". הכנס ייתן במה למוסדות ותושבים שכבר מנצלים ומשתמשים במרחב הגגות שלהם לטובת מיזמים חינוכיים, קהילתיים ותרבותיים שונים.

 

בכינוס ישתתפו נציגים מהמשרד לאיכות הסביבה, מעיריית תל אביב, מעיריית ירושלים, ממינהל התיכנון וכן אדריכלים בכירים והם ידברו על מדיניות ואסטרטגיה לקידום השימוש בגגות באופן מיטבי ואיכותי. כמו כן, יתארח גם יזם הולנדי מוביל מהעיר רוטרדם שבהולנד - עיר הנחשבת לפורצת דרך בכל הקשור לאדריכלות גגות ולשימושים המגוונים בהם. לאון ואן גסט, מנכ״ל ארגון ״ימי הגגות של רוטרדם״ יציג את קטלוג הגגות של רוטרדם שפורסם השנה בשיתוף עם משרד האדריכלים הבינ״ל MVRDV ובו תוכניות של 130 סוגי גגות אפשריים.

 

גג מגדל דוד    צילום: רונית סבירסקי

 

קמפינג גגות, סיורים, סדנאות וסיור קולינרי

במסגרת הפסטיבל יחנך גם מתחם קמפינג הגגות הראשון בירושלים ובארץ, שמטרתו להיות מרחב הדגמה והשראה למרחב אירוח עירוני על גגות ירוקים. כמו כן יוצג, גם כן בפעם הראשונה, "מדריך חלוצי הגגות העיר" – פורמט אינטרנטי ופתוח לכלל הציבור שבו מאורגן כל הידע והאפשרויות השונות לשימוש בגגות, באופן ברור, ידידותי באמצעות מאמרים קצרים שנכתבו על יד מיטב המומחים.

 

לצד הכינוס, שפתוח ללא תשלום לציבור הרחב, יתקיימו מדי ערב במהלך ארבעת ימי הפסטיבל סיורים, סדנאות יצירה ומפגשים עם יוצרים ואירועי אמנות ומוזיקה. בין השאר יתקיים סיור קולינרי בהובלת לילך רובין באזור ממילא וכמו כן יתקיימו סיורים על ידי מורת הדרך אסתר סעד על גגות העיר העתיקה שם יחוו המשתתפים  תרבות גגות מסורתית במיטבה (הסיורים בתשלום ובהרשמה מראש). במהלך הפסטיבל יתקיימו גם סדנאות, אירועי תרבות, והופעות על גגות של ברים ומסעדות הפרוסים ברחבי העיר כמו האברהם הוסטל, מוזיאון על התפר, סדנאות האמנים, הבר בסינמה סיטי, גג הוסטל - ג'ון סמית ובאתרים נוספים בבירה. אירועים נוספים יתקיימו בשכונות העיר: בקטמון הישנה תתקיים סדנת יוגה על הגג ובשכונת גילה תתקיים במרכז טאנטור סדנת יצירה לכל המשפחה.

 

אירועי פסטיבל הגגות יתקיימו גם במזרח העיר - במרכז סינסילה שנמצא על גג הספרייה המרכזית, לא רחוק מהעיר העתיקה. מדובר במרכז ראשון מסוגו המביא את בשורת הגגות לחברה הערבית ומדגים חקלאות עירונית, שימוש סביבתי בגגות, טיפול וטיפוח של כוורות דבורים וכל מה שמחבר בין קהילה, תרבות וסביבה. המרכז הוא המקבילה המזרח ירושלמית של ״המרפסת״ של מוסללה הנמצאת על גג בניין כלל במרכז ירושלים. כחלק מהאירועים יחנך במרכז סינסילה בית קפה קואופרטיבי בהובלת ״נשות הדבורים״ - 15 נשים ממזרח העיר שעברו הכשרה אינטנסיבית בגידול דבורים והקואופרטיב ישמש עבורן אפיק למכירה של מוצרי הכוורת כמו דבש, פרופוליס ונרות שעוות דבורים.

 

שוק מחנה יהודה מהגג של טלי פרידמן     צילום: רונית סבירסקי

 

לבלות על הגגות, מסעדות, פאבים וגג מלון

פארק החבלים במוזיאון מגדל דוד, גלישה באומגה בין המגדל לחומה העות'מאנית וטיפוס על קירות צלבניים. ישיבה בשעות הערב על מרפסת גג מלון אוריינט המשקיפה אל נופי העיר העתיקה. בילוי על גג מלון ממילא רופטופ הצופה אל שער יפו והחומות. מסעדת ה- Garden Terrace ממוקמת בקומה הרביעית של מלון וולדורף אסטוריה ומציעה לאורחיה מנות טאפאס ים תיכונית וקוקטיילים הנרקחים על ידי צוות המיקסולוגים של המלון. השפית טלי פרידמן מארחת באטלייה שלה בשוק מחנה יהודה את המוזיקאי והשף יוסף הלל לערב בישולים, ניגונים, זיכרונות וסיפורים. בבר ג'ון סמית המעוצב בסגנון רטרו מרפסת ענקית שמשקיפה על מרכז העיר. מציעים תפריט כשר חלבי, טבעוני וללא גלוטן. בנוסף, מופע בשיתוף פעולה עם אמנים ואנשי תרבות ירושלמים.  במסעדת זוני הממוקמת בלב מדרחוב יופיעו טריו גיא לוי במופע אינטימי מלווה בארוחה. במרכז טנטור תתקיים סדנת עפיפונים בהנחיית האמן ניהאד דביט. הכנת עפיפונים אישיים והפרחתם על רקע הופעה מוזיקלית. טנטור הוא מתחם נוצרי בדרום ירושלים בסמוך לבית צפאפא וממוקם על גבעה נישאה.

 

את הפסטיבל יזמה קהילת מוסללה ושותפים לו הקרן לירושלים, המשרד להגנת הסביבה, עיריות ירושלים ותל אביב ופורום ה-15.