שופטים לערב אחד

 

המחזה "טרור" שעלה על בימת התאטרון הקאמרי במסגרת פסטיבל התיאטרון הבינלאומי, הופך את הקהל לשותף פעיל שתפקידו לשמש כחבר מושבעים במשפט המתנהל על הבמה ולהחליט אם הנאשם זכאי או אשם. גזר הדין יכול להשתנות בכל הצגה. 

 

"טרור", נכתב על ידי המחזאי הגרמי פרדיננד פון שיראך והפך ללהיט כשהוקרן כסרט טלוויזיוני במספר מדינות באירופה והצופים התבקשו להצביע ולחרוץ את גזר דינו של הנאשם. הנושא הטעון והכל כך אקטואלי שבו נחטף מטוס על ידי טרוריסטים מתרחש בטיסת לופטנזה שנים אחדות לאחר אסון התאומים. טרוריסט חוטף מטוס נוסעים שהמריא מגרמניה ומאיים לרסק אותו על צופי אצטדיון כדורגל המכיל 70,000 צופים.

 

 צילום: רונית סבירסקי

 

שני מטוסי קרב מוזנקים במטרה להסיט את המטוס ממסלולו ולאלץ אותו לנחות אבל ללא הצלחה. טייס הקרב לארס קוך מחליט, בניגוד לחוק הגרמני, ליירט את המטוס שעל סיפונו 164 נוסעים וגורם למותם. הוא עומד למשפט וקהל הצופים באולם משמש כחבר מושבעים שצריך להכריע בדילמה המוסרית הקשה הזו. האם הקרבת חייהם של 164 נוסעים מוצדקת על מנת להציל עשרות אלפים? במשפט צפות סוגיות של מצפון, דמוקרטיה וכבוד האדם.

 

 

עידית טפרסון בתפקיד השופטת הקשוחה מנהלת את המשפט, בעוד הסנגור ביגלר (ניר סעדון) מנסה בכל דרך אפשרית להציג את הטייס הנאשם כאדם ערכי, שקול ובעל דעה נחרצת לגבי הקרבת מעטים למעט רבים. התובעת מטעם המדינה, נלסון (עדי גילת) מעלה על דוכן העדים שני נציגי תביעה. פרנצ'סקה מאייר (רותם כרמלי), אלמנה שבעלה היה אחד הנוסעים במטוס ונספה, וקצין בכיר כריסטיאן לאוטרבאך (רובי מוסקוביץ), שמשרת במערך בקרת הטיס בגרמניה והיה בתפקיד בעת חטיפת המטוס. 

 

לאחר שלב העדויות ניתנת לנאשם, לארס קוך (אבישי מרידור), הזדמנות להציג את גרסתו ולאחריה מפסיקים את ההצגה. בקדמת הבמה מוצבת תיבה עם פתקי זכאי/אשם ובמשך 15 דקות מתקיימת ההצבעה. דינמיקה של שיחות והחלפת דעות מתרחשת בקרב הקהל וכשההצבעה מסתיימת, סופרים את הקולות, מחשיכים שוב את האולם והשחקנים חוזרים לבמה. השופטת קוראת את גזר הדין על פי התוצאות. לפסק הדין ישנן שתי גרסאות ואחת מהן מוצגת בהתאם לדעתו של קהל הצופים.

 

הבמאית והמתרגמת שרה פון שוורצה, יצרה ערב דרמטי משובח. היא הצליחה לרתק את הקהל במשך שעה וחצי וליצור דילמה לא פשוטה עבורו. שיחות וויכוחים בין אנשים שנפגשו לראשונה בחייהם בתיאטרון חידדו את ההתלבטות הקשה שאמורה להכריע האם הטייס צודק או ששגה בהחלטתו. 

 

המחזה יוצג ב-6-5 בינואר 2018.