הצגה על הצגה

 

"ההצגה חייבת להיגמר" בתיאטרון בית לסין היא קומדיה מהסוג שאין בו דקה לנשום אוויר בין פרץ צחוק אחד לשני. היא נכתבה על ידי שלישיית צעירים בריטים בסיום לימודי האקדמיה לדרמה בלונדון. כיום מוצגת בהצלחה בווסט אנד בלונדון ובניו יורק וזכתה בפרס האוליבייה ב-2015.

 

רצח באחוזת המילטון     צילום: כפיר בולוטין

 

המחזאים, הנרי לואיס, ג'ונתן סאייר והנרי שילדס הבינו שהצגות שכונתיות מסוג מופעי המתנ"ס במחוזותינו הן מרשם בדוק לתקלות וסיטואציות קומיות. היכולת שלהם לרכז את כל החולאים יחד יצרה קומדיה של טעויות בסגנון מודרני שאין בה רגע דל. למשחק הכושל של תיאטרון חובבים מצטרפות טעויות התאורה, הסאונד הגרוע ובעיקר התפאורה שלא מחזיקה מעמד יותר מדקה מבלי לקרוס.

 

 איריס קונפינו מתעלפת באמצע ההצגה    צילום: כפיר בולוטין

 

המשימה של העמדת התפאורה המורכבת הזו הוטלה על אלכסנדר (סשה) ליסיאנסקי שעשה עבודה גאונית עם תכנון הנדסי שיכול להיכנס לפנתיאון הקרקס. קומה שנייה שקורסת באמצע ההצגה בעוד השחקנים עומדים עליה, קירות שנעים בתזזית ולא פעם מאתגרים את השחקנים בתנוחות אקרובטיות. תמונות שצונחות מהקיר, מדף שלא הותקן במקום, אביזרים ששכחו להכין מראש, דלתות נעולות, חרבות מתפרקות וקוניאק שהוחלף במסיר שומנים. ארבעה פועלי במה מתרוצצים בטירוף מאחורי הקלעים כדי לבצע את כל הפעלולים המיוחדים ויוצאים לקידה יחד עם השחקנים בסוף ההצגה. בהחלט מגיעות להם מחיאות כפיים.

 

התפאורה מגיעה לקדמת הבמה   צילום: רונית סבירסקי

 

ההצגה, בגרסה הישראלית זכתה לנוסח עברי מצוין של גור קורן, מורן רוזן ואודי בן משה שגם ביים את ההצגה. "אנסמבל בימת השקמה" פועל ברמת שקמה ומעלה את ההצגה "רצח באחוזת המילטון". בעוד הקהל מתיישב השחקנים מתרוצצים באולם ומחפשים את הכלב רקסי שמשתתף בהצגה בתפקיד הכלב שרלוק. אחרי שנואשו למצוא אותו הם עולים לבמה והבמאי  עומרי רונן (לירון ברנס) מציג אותם אחד אחד. איריס קונפינו (שירן הוברמן) גרושה בת 30 בעלת מספרת "שקמה ביוטי" עזבה לקוחה באמצע הפן לטובת התפקיד של פלורה פיקוק. אבישי בורקו (יובל ינאי), בתפקיד תומאס פיקוק, הוא בעל חברה לבניין וריהוט מתכלה, נדבק בחיידק הבמה כשציפי שביט חיפשה מתנדב מהקהל במופע שלה בקאנטרי. מתן בן ברוך (אורי לייזרוביץ) משחק שני תפקידים, פיליפ המילטון וארתור הגנן, שחזנות ולימודי בר מצווה הם כל עולמו והוא לא מפסיק לנשק את המזוזה במהלך ההצגה.

 

קונפינו בפאניקה     צילום: רונית סבירסקי 

 

ענת גונן (נעמה עמית) מנהלת ההצגה סובלת מפחד במה ומקווה להחלים מזה. דני גז (אופיר וייל) שסובל מדיסלקציה כתב לעצמו את המילים הקשות בתוך כף היד ועדיין משבש אותן. הוא משחק את המשרת פרקינס. באחו אבייב (יניב סוויסה) מפעיל התאורה והסאונד שאיבד את דף ההוראות, הוא אב הבית של המתנ"ס ונהג מונית. ירון בלו (עופרי ביטרמן) ששמו למעשה ירון בלומנקרנץ היה כבאי שנכווה קשות ממערך הכבאות ועזב. את ההשראה למשחק קיבל מהסרט אי.טי. ומשחק את הנרי המילטון בהצגה.

 

לבד מתוספת הסיכון שמגיעה לכל אחד מהשחקנים, שלא ברור איך הם יוצאים שלמים בסוף ההצגה, מגיע להם ציון לשבח על היכולת לגלם שחקנים גרועים. זו משימה לא פשוטה לשחקן מקצועי והם צולחים אותה בהצלחה גדולה. לסיכום: הצגה מצחיקה שאם לשפוט על פי הצלחתה בעולם היא עוד תהפוך ללהיט.