וירטואוזיות קרקסית

 

קרקס רה-סירקל מהונגריה מגיע לראשונה לישראל במשכן לאמנויות הבמה בהרצליה עם המופע The naked clown במסגרת סדרת CirqueWorld שמארחת השנה שלושה קרקסים מרחבי העולם.

 

צילום: אורית פניני

 

במהלך המאה ה-20 עוד ניתן היה לצפות בקרקסים נודדים של צוענים נטולי בית וחסרי לאום שנשאו איתם את ביתם, צאצאים ובעלי החיים המאולפים ממקום למקום. עם השנים הוצאו מחוץ לחוק קרקסי החיות ומופעי הקרקס הפכו לתחום אמנותי מוערך. הליצנים כבר לא ממש עצובים והאקרובטים הם מקצוענים בעלי יכולות ספורטיביות יוצאות דופן.

 

רה-סירקל הוא קרקס וירטואוזי שנכנס לקטגוריית הקרקסים היצירתיים מהדור החדש. הוא משלב את עולם הקברט, מוזיקה קלאסית, מחול ואקרובטיקה. האקרובטים מאתגרים את הגוף לתרגילים לא אנושיים, משלבים תיאטרון ותלבושות שנעות מקרינולינות של אולמות נשף עד בגדי גוף צמודים.

 

הליצנית מדברת עברית

הערב נפתח עם הכוכבת הראשית הליצנית העצובה, בריגיטה אגד, שמשעשעת את הקהל לאורך כל המופע בקטעי קישור שמזכירים את דמות הליצן הקלאסית משולבת במשחק ופאנצ'ים קומיים ומפתיעה בעברית שוטפת במבטא הונגרי. היא לומדת את שפת המקום שבו הקרקס מופיע ומתקשרת עם הקהל תוך שליטה מפתיעה בשפה. השנה היא מועמדת לאוסקר על משחקה בסרט הקצר Beautiful Figure.

 

 צילום: אורית פניני

 

החלק השני נפתח בתרגיל טרמפולינות מפתיע ולא שגרתי. משטח הטרמפולינה אינו גלוי לעיני הקהל ונוצר רושם שהאקרובטים מתגברים על כוח הכבידה ומרחפים באוויר. לאחר מכן צמד אקרובטים-ליצנים הולך על כדורי ענק ומלהט עם חישוקים ואביזרים. קטע שסחט קריאות התפעלות מהצופים היה כשהמסך עלה ואחריו התגלה מסך נוסף שעוצב ככוורת חבלים שתי וערב וכוסה בבגדים שמתוכם צצו האקרובטים תוך ביצוע תרגילים המדמים בובות סמרטוטים תלויות על חבל. בניגוד לקרקסים הקלאסיים רה-סירקל לא נעזר ברשתות ביטחון רק במזרונים עבים בחלק קטן מאוד של המופעים האקרובטים.

 

שפגאט על חבל

הקטעים התיאטרליים מתבטאים במחול שבו הליצנית מנצחת על התזמורת והרקדנים נעים על פי תנועות שרביט המנצחים שלה. פסנתרן מנגן את היצירות הקלאסיות שמלוות את קטעי האקרובטיקה וזמרת ששרה שיר הונגרי.  אקרובטית חטובה לבושה בבגדי רקדנית בלט מהלכת ומרקדת על חבל ללא אמצעי עזר וחבלי ביטחון. היא מקפצת, עושה שפגאט, רוקדת ומדלגת רק בעזרת זוג נעלי בלט ומניפת לבנה שמאזנת אותה.

 

צילום: אורית פניני

 

להקת רה-סירקל נוסדה בבודפשט בשנת 2012 על ידי בנצה ואגי, בימאי תיאטרון וכוריאוגרף צעיר. היא כבר הספיקה להעלות ארבעה מופעים שהוצגו עד כה במספר רב של מדינות בעולם. ההפקה שייכת לתיאטרון ה״מופה״, מוסד תרבותי בינלאומי שתומך, מלווה ומממן אותם.

 

המופע שמוצג בארץ "הליצן העירום" מחייה את היצירה הקלאסית של הליצן העירום. המוזיקה הוקלטה עם תזמורת סימפונית ומשלבת את המוזיקה האירופאית מהמאות ה-19 וה-20. המופע לוקח את הצופים למסע פנימי אל נבכי נפשו של הליצן דרך עולמות דמיוניים, שבו נעלמות שכבות האיפור וההגנה מהמציאות ומותיר אותו "במערומיו" כשרק בדקות האחרונות הוא מוכן להסיר את צווארון הליצן שבלעדיו הוא מאבד את זהותו.

 

הקרקס מופיע במשכן לאמנויות הבמה בהרצליה בתאריכים 10-7 בפברואר 2017.