אנה פרנק – מהולנד לישראל

 

 

התאטרון הקאמרי מעלה בתזמון המתאים לקראת יום השואה את המחזה החדש "אנה" מאת ג'סיקה דורלאכר ולאון דה ווינטר בבימויו של אלון אופיר.

 

יומניה של אנה פרנק שנמצאו לאחר שנתפסה במחבוא ולימים כבשו את העולם כולו, שימשו בסיס לגרסה בימתית חדשה ועדכנית הכוללת קטעי יומן שנחשפו בשנים האחרונות. ההצגה היא אירוע דוקומנטרי, השחקנים משחקים על במה מסתובבת בתוך מבנה בעל שתי קומות והקהל צופה בהם כל הזמן מזוויות שונות בסיטואציות המתרחשות בתוך המחבוא.

 

שתי משפחות וילדים בגיל התבגרות בבית אחד   צילום: כפיר בולוטין

 

המחזה מביא את סיפורן של שתי משפחות יהודיות שהוסתרו למעלה משנתיים במחבוא באמסטרדם, תחת הכיבוש הנאצי. "אנה" נשאר נאמן למקורות שעליהם הוא מבוסס  –  יומניה של אנה פרנק, מלאי תום, התבוננות ותבונה, המתעדים, בלי שהכותבת תהיה מודעת לכך, את הרגעים ההיסטוריים הגדולים, לצד פרטי פרטים של חיי יום יום במאבק ההישרדות של שתי המשפחות.

 

מנסים לשמור על שפיות ומדליקים נרות חנוכה    צילום: כפיר בולוטין

 

הצגת יומנים שהם תיעוד דוקומנטרי אינה פשוטה, לא כל שכן הפיכתם להצגה בימתית. המחזאים ההולנדים והבמאי הישראלי התמודדו עם הקושי הזה בדרך מתוחכמת שהופכת את הטקסטים הקשים לדרמה עוצמתית. הבית בן שתי הקומות, שבו מתגוררות שתי משפחות בנות 8 נפשות במשך למעלה משנתיים, ניצב על הבמה כשעה וחצי ורק משנה זוויות. השחקנים נמצאים במהלך כל ההצגה בתוך הבית, חלקם פעילים וחלקם דמומים בהתאם לסיטואציה.

 

המשברים והיאוש האין סופי    צילום: כפיר בולוטין

 

דנה מיינרט בתפקיד אנה נושאת על כתפייה הקטנות טקסט עצום שנשזר לאורך כל המחזה. היא מספרת את סיפורי היומן שמהווים את הרקע להתרחשויות ומשחקת את תפקידה כבת המשפחה הצעירה בו זמנית. היא מספרת את סיפורה לאהוב נעוריה, פטר שיף, שאותו היא פוגשת אחרי המלחמה בפריז. שילובו של שיף במחזה יוצר מעין מבט אופטימי דמיוני של מה היה קורה אילו שניהם היו שורדים את השואה ונפגשים במקום שעליו חלמה כל השנים. לשבת בקפה למרגלות האייפל ולאכול עוגת שוקולד עם המון קצפת.

 

משתתפים:  אנה פרנק- דנה מיינרט , אדית פרנק:  עדי ארד, אוטו פרנק:  אוהד שחר, מרגוט:  טל בלנקשטיין, פיטר:  אסף פרי, גברת ואן דאם:  שרה פון שוורצה , אדון ואן דאם:  מוטי כץ,  רופא השניים:  יגאל זקס, מיפ:  איה שבא, יאן בעלה: אבי טרמין, המוציא לאור:  אורי זלצמן,  האלו חבר של אנה/קצין נאצי איון לוריא.

 

המחזה ANNA  נוצר ומוצג בהולנד ביוזמת ובשיתוף פעולה עם קרן אנה פרנק.הקרן שוכנת בבזל בשוויץ והוקמה על ידי אוטו פרנק, אביה של אנה פרנק והיורש היחיד של משפחת פרנק. כל הכנסותיה של הקרן  מנותבות למימון מטרות חינוך וצדקה, ברחבי העולם.