הערבה לובשת לבן

 

אירוע "יוגה ערבה" הגדול ביותר בישראל יתקיים בין 3-1 בנובמבר 2018. 50 סדנאות שיערכו במשך שלושה ימים בין נופי המדבר עם מיטב המתרגלים והמאסטרים מהארץ ומתרגלים מפורסמים מהעולם.

 

 צילום: רונית סבירסקי

 

נופי הערבה המדבריים משתלבים היטב עם פעילות יוגה, זוהי משוואה שהתוצאה שלה מוסיפה רגיעה לגוף ולנשמה. לא צריך להיות יוגי מומחה או לתרגל שנים תנוחות מסובכות כדי להשתתף בחוויה הזו. היופי ביוגה הוא שאפשר לקחת ממנה כל אחד לפי יכולתו. כך נולדה "יוגה ערבה" שמתקיימת ביישובי הערבה התיכונה והדרומית ממושב עידן בערבה התיכונה ועד קיבוץ אליפז בערבה הדרומית. 200 קילומטרים מדבריים עם 50 סדנאות שיתחילו ביום חמישי אחר הצהרים ויסתיימו ב-14:00 בשבת.

 

אלף מתרגלים בשקיעה

שיאו של האירוע יהיה בתרגול משותף שיערך בערב שישי בפארק תמנע. האווירה המיוחדת של מאות משתתפים המתכנסים לרגלי עמודי שלמה המרשימים בשעת שקיעה ונעים ונושמים בקצב אחיד היא בהחלט משהו יוצא דופן. מרבד של מחצלות פרוס על פני האדמה וכל משתתף פורש את המזרון האישי ומצטרף לתרגול הקבוצתי. כשהשמש שוקעת עמודי שלמה נצבעים בגוונים של אדום והאורחים מתכנסים באזור האגם לקבלת שבת ולארוחת ערב צמחונית-טבעונית. לאחר הארוחה, לאור לפידים המרצדים על פני האגם מתקיים מופע מוזיקלי.

 

 תרגול משותף למרגלות עמודי שלמה בתמנע   צילום: ניר חיים

 

כל יישוב והמתרגלים שלו

בכל אחד מהישובים יתארח מתרגל או מתרגלים ויעבירו סדנאות בשיטות יוגה שונות מהארץ ומהעולם. בין הידועים שיגיעו לארץ פטרישה תילטמן מגרמניה, המייסדת של 'ספיריט יוגה', שמייצגת את הגישה המודרנית ליוגה. ליאון לונדון מבריטניה, מורה בכיר של רוקט ויניאסה; ביורן תור גקובסון מנורווגיה הגיע ליוגה אחרי שנים בעולם ה"פיטנס" ומשלב ביוגה אלמנטים של כוח ותנועה. אולה ג'אס מצרפת, איביזה, והודו חוקרת תנועה, בעלת סגנון "פיוז'ן" המשלב ויניאסה, אקרו יוגה ועיסוי תאילנדי. יוגי וישנו פאניגרהי מהודו בעל בית ספר ליוגה וישנו ברישיקיש הודו.

 

יוגה ערסלים ויוגה על המים

לסגנונות היוגה המוכרים כמו איינגאר, ויניאסה, אשטאנגה, שיבננדה, ויני יוגה, ויג'ננה, קונדליני ואקרו יוגה מצטרפות סדנאות מיוחדות. סדנת יוגה לגב וצוואר - שחרור מתחים ותמיכה בשרירים שפחות מופעלים אצל היושבים יום שלם בעבודה. סדנת יוגה לניקוי רעלים מהגוף, סדנת יוגה על המים בשילוב סאפ, סדנה של תרגול יוגה ושימוש בחץ וקשת על פי מסורות מהמזרח. סדנת יוגה נשית לחיבור והעצמה נשית, סדנת יוגה אווירית, יוגה ערסלים, רוקט יוגה. סדנת יוגה מחול לגברים ולנשים. לאנשים שדאגה לסדר, ניקיון, עבודה וכסף השתלטו על חייהם והפכו להתמכרות, ישנה סדנת יוגה לשחרור ולריפוי. 

 

יוגה ערסלים    צילום: רונית סבירסקי

 

ריח של פלפלים באוויר

"יוגה ערבה" היא הזדמנות להכיר את היישובים שצמחו באמצע הישימון. מקומות שהיה צריך להפעיל דמיון עשיר מאוד כדי לבוא ולהתיישב בהם ולהאמין שכאן תצמח חקלאות ותהיה פרנסה. רוב היישובים צמחו מהאחזויות נח"ל שנאחזו בקרקע בעקשנות ויכלו לה. כל ישוב שמר על האופי המיוחד שלו. ריחות של פלפלים ממלאים את האוויר כשמתקרבים לחצבה ועין יהב. אשכולות של עגבניות שרי עגלגלות בצבעים של אדום וכתום תלויים בחממות, עצי דקל עמוסי פרי, מלונים, חצילים ושאר ירקות שהפכו למותג עולמי בזכותם מתיקותם ואיכותם.

 

יוגה נשית ולנוע עם המוזיקה

מושב חצבה, בערבה התיכונה, עלה על הקרקע בשנת 1985 כהיאחזות נח"ל. הוא צופה ממערב על הרי הנגב וממזרח על הרי אדום. בשטחי החקלאות שלו המשתרעים על פני כ-6000 דונמים מגדלים פרחים, ירקות, תמרים, גפנים, מנגו, צמחי תבלין, גידולים אורגניים ודגי נוי. במסגרת יוגה ערבה יתקיימו במקום סדנאות יוגה נשית עם ענת פרייס וסדנת השתחררות מהתמכרויות עם נעה טרה וג'וטי קולטון. בעין יהב, שהוא הוותיק במושבי הערבה יתרגלו שלי יושע ומאיה גינזבורג סדנת לנוע עם המוזיקה. לאורחים של מושב עין יהב תהיה הזדמנות להכיר את המושג "מושבוץ". ראשיתו בשנת 1959 כגרעין נח"ל והמשכו בשנת 1967 כיישוב קבע. כיום מתגוררות בו 180 משפחות שעוסקות כבר שלושה דורות בחקלאות, אירוח כפרי, אדריכלות, עיצוב, אמנות וטיפולים אלטרנטיביים.

 

הורדת מתח מהכתפיים וסדנת תעופה

קיבוץ קטורה עלה על הקרקע בשנת 1973 מעט לפני מלחמת יום כיפורים. הוא נוסד על ידי קבוצה של עולים חדשים מארצות הברית, בוגרי התנועה הציונית יהודה הצעיר. הקיבוץ שוכן בדרום הערבה בלב המדבר, נתון בין הרי הנגב ממערב להרי אדום ממזרח וגם בימות החורף הוא מוצף בימי שמש נאים ועולם עשיר של חי וצומח. במהלך הפסטיבל יתקיימו בו סדנת יוגה ומגע טיפולי עם עדן גרשון ורוי לונדנר. במושב עידן, שגם הוא הוקם על ידי עולים חדשים מארצות הברית, מגדלים פלפלים, עגבניות, מלונים ותמרים. בעידן ממוקמת חוות "גבינות עופאים" שמייצרת גבינות מחלב עיזים אורגני בשיטות אקולוגיות. תוכלו לראות את הדיר ולטעום מן הגבינות. ענת כוכבי רון תוריד לכם מתח מהכתפיים והצוואר ורינת ריינה תתרגל אתכם אשטנגה – סדנת תעופה.

 

יוגה לגב וצוואר שמחים  צילום: רונית סבירסקי

 

ניקוי רעלים, מדיטציה ותשוקה

במושב צופר אורית אופיר מארחת את תמר צוברי בסדנת ניקוי רעלים ודודי מלכא יתרגל שאדו יוגה. במושב צוקים, שהוא היישוב הקהילתי הצעיר ביותר בערבה, יתרגלו קרן אור קיצ'ס מדיטציה וטקסים מהמסורת ההודית ורוני פרידמן מדיטציה ותשוקה. האורחים בצוקים יוכלו להכיר יישוב צעיר ולא שיגרתי. הוא הוקם על גבעה המשקיפה אל נופי המדבר על ידי קבוצת אנשים ממרכז הארץ שהחליטו להעתיק את מקום מגורם למדבר ולשנות את צורת חייהם. במרכז האומנויות תמצאו חללים של יוצרים ואמנים שעוסקים בקרמיקה, תכשיטים, סבונים טבעיים, אמני עץ, אמני ברזל ממוחזר, ציירים ופסלים.

 

אקרו יוגה     צילום: רונית סבירסקי

 

תרגולים עם מאסטרים מהעולם

במושב פארן, שעיקר עיסוקו בגידול פלפלים אפשר למצוא גם משק חלב, פרחים, חוות סוסים, חרש עץ, סטודיו לקדרות וסטודיו ליוגה של רותם רטנר שבו יתרגלו את חמשת האלמנטים ובעידן אחר תתקיים יוגה טנטרה לנשים. מקום נוסף שהוא סיפור בפני עצמו ובו למעשה נזרע רעיון היוגה בדרום כבר לפני שנים הוא "אשרם במדבר". נווה מדבר ירוק משמש בית לקהילה קטנה שמפעילה אותו במהלך כל השנה וחייהם מבוססים על מדיטציה ויצירה. הוא הוקם בישוב שיטים בשיתוף עם קיבוץ סמר ויתקיימו בו סדנאות עם אולה ג'אס מצרפת וביורן תור גקובסון מנורווגיה.  

 

בסטודיו של רותם בפארן   צילום: רונית סבירסקי

 

בקיבוץ יהל הוותיק הממוקם במרכז הערבה יתרגלו מיכל סיני ועינת גנץ יוגה ומחול. בקיבוץ לוטן, שהפך למושג אקולוגי בעל שם, שבתיו בנויים בוץ והוא ממחזר ומטהר מים, ישנו מרכז לטיפולי מים וסדנאות אקולוגיות. יוגי וישנו פאניגרהי מהודו יחגוג את החיים דרך היוגה ועדן גרשון ורוי לונדנר יתרגלו יוגה ומגע טיפולי. בקיבוץ אליפז, הממוקם בקצה הדרומי של הערבה, מגדלים אשכוליות ופומליות ומפתחים את ההארחה הקיבוצית. ענת גולד ושיר סופר יתרגלו כשיוגה וצליל נפגשים, רייצ'ל קרנצמן תתרגל יוגה לגב וצוואר שמחים.

 

 ארוחה משותפת ב"אשרם במדבר"   צילום: רונית סבירסקי

 

אנטילופות ויוגה אווירית

"חוות האנטילופות" היא אחד המקומות המסקרנים שהוקמו בערבה בעשור האחרון ונראית כמו גיחה קטנה לספארי באפריקה. נוסעים בדרכי עפר ופוגשים דישון, ראם סהרה, ערוד, איל אדמוני, עדר אנטילופות, גנו וכבשי רעמה ארוכי שיער. בלב החווה עומדת תיבת נח בנויה מעץ כהה ובתוכה תאים עם חיות שונות ומגוונות. בשטח החווה נמצאת בריכת מי גופרית בטמפרטורה של 32 מעלות שמקבלת את מימיה מנביעה תת קרקעית. רותם מורדוך ושי רילסקי יתרגלו יוגה אווירית, ליאון לונדון מאנגליה ומעין שנהר יקיימו סדנת היכרות עם רוקט ויניאסה.

 

להרשמה ולינה באתר https://www.yogaarava.co.il/