אירוע אופניים לכל המשפחה בפארק תמנע - משפחתימנע

 

"משפחתימנע" היא חוויית רכיבה בנופי המדבר לקטנים, גדולים, חובבים ומקצוענים משולבת באטרקציות, משימות שטח, קבלת שבת על שפת אגם תמנע והופעה להקת "טררם" בסוף השבוע 29-27 במרס 2014

 

רוכבים בפארק תמנע  (צילום: ערן דולב)

 

רכיבה בנופים נדירים

על אירוע כזה אף אחד מבני המשפחה לא ירצה לוותר. הקטנים ידוושו לצד ההורים בנופי הערבה הנפלאים ובמזג אוויר אידיאלי, המנוסים יוכלו לאתגר את עצמם במסלולים למקצועניים והחובבים יגלו אווירה מענגת של רכיבה באתרים נדירים ביופיים. "משפחתמינע" הוא אירוע האופניים השנתי, שנערך בשיתוף המועצה האזורית חבל אילות יחד עם פארק תמנע, הקרן הקיימת לישראל, וחברת גורדון טורס, ומציע סוף שבוע עתיר חוויות ורכיבות לכל בני המשפחה.

 

קבלת שבת, אוהלים משודרגים ו"טררם"

פארק תמנע ממוקם בלבו של העמק האדום בערבה ומשתרע על פני כ-60 קילומטרים רבועים. האתר הייחודי הזה שימש לכריית נחושת בעולם הקדום ונותרו בו אתרים ושרידים מאותן שנים. הוא טומן בחובו תופעות גיאולוגיות יוצאות דופן, הרים, מצוקים, תצורות נוף נדירות, עמודי שלמה העצומים ומצוק בצורת ספינקס. בעבר ניתן היה לטייל בין האתרים השונים ברגל או ברכבי שטח ולפני שנתיים נוספו עשרות שבילי אופניים שמאפשרים להגיע אל נבכי הבטן הרכה של הערבה. 100 קילומטרים של מסלולי אופניים חדשים נחנכו וזו השנה השנייה שהציבור מוזמן ליהנות מאירוע רכיבה רחב היקף "משפחתימנע" בסוף השבוע של 29-27 במרס.


הופעה של להקת "טררם"  (צילום: יח"צ)

קמפינג משודרג והאכלת טורפים

השנה נוספה לאירוע אטרקציה של לינה באוהלים משודרגים בפארק תמנע "וילה קאמפ". היחידות ממוקמות בנופים הפסטורליים של הפארק לצד אגם כחול ובמחירים שווים לכל כיס. האווירה הלבבית כוללת קבלת שבת, ארוחה על שפת אגם תמנע ומופע קצב סוחף של להקת "טררם". ההפנינג יחל ביום חמישי בסיור והאכלת טורפים בשמורת חי-בר יטבתה. לאחר הסיור יצוידו המשתתפים ב"ערכת רכיבה" שכוללת חולצה, מפת סימון שבילי אופניים, תוכנייה ומידע על האטרקציות השונות.

 אוהלים משודרגים למשפחות על שפת אגם תמנע (צילום: ערן דולב)

 

מסלול לכל מדווש

אירועי יום שישי יפתחו ברכיבה למשפחות בשלושה מסלולים שונים. "מסלול יהל" הוכשר לאורך 11 קילומטרים והוא מוגדר קל-בינוני. מתאים לילדים מעל גיל 10 בעלי אופניים עם גלגלים בקוטר מעל 24" רובו מישורי למעט כ-500 מטרים של עליות.נקודת ההזנקה מח'אן צל תמרים בכניסה לקיבוץ יהל. יוצאים ברכיבה צפונה אל חוות ע'רנדל, שמשמשת כיום כחוות בודדים העוסקת בתיירות וחקלאות. אבני מיל רומיות ושרידי עתיקות מעידים שהמקום הוצב על צומת ראשי ב"דרך הבשמים". יש המייחסים לו את אחת התחנות בהן חנו בני ישראל בדרכם ממצרים לארץ ישראל. במאה ה-20 הוצבה במקום תחנת משטרה ירדנית ולאחר המלחמה הוקם בו מוצב צה"לי.

 

מסלולי רכיבה בנופי הערבה (צילום: ערן דולב)

 

בסמוך לגבעה נראים שרידים של מצודה רומית. בתצפית לכיוון מערב ניתן לראות על מורדות הגבעה סמלים מעוצבים מאבני שטח לבנות. משמאל סמל חטיבת גולני, במרכז סמל צה"ל ומימין סמל הפלמ"ח. משערים שאת הסמלים יצרו יחידות הצבא שנלחמו באזור במבצע עובדה. משם ממשיך המסלול בשטחים הפתוחים הצופים אל הרי אדום דרך החממות ושדות קיבוץ יהל ופונים מערבה בחזרה לקיבוץ.

מסלול באר עברונה

לאורך 12 קילומטרים בדרגת קושי קלה, יפגיש את הרוכבים עם ציפורי המדבר הנודדות ששבות בדרכן לאירופה. חולפים על פני דקלי הדום (דקלים דו גזעיים) בדרך אל בריכות האידוי לצפייה בעופות המים והזדמנות נדירה לראות את הפלמינגו הוורודים.

 


חוויה של רכיבה משפחתית (צילום: ערן דולב)

מסלול קיבוץ סמר

המסלול השלישי בדרגת קושי קלה מתחיל במטעי התמרים של קיבוץ סמר וכולל רכיבה אל דיונת החול הדרומית האחרונה. לרוכבים מקצועיים ומיומנים ממתינה הפתעת רכיבה במסלול הדרומי של שביל ישראל – מסלול מעגלי בשחרות לאורך 18 קילומטרים. למשפחות ולמשתתפים שאינם רוכבים יתקיימו ביום שישי סדנאות אקולוגיות לילדים במגרש המשחקים הממוחזר של קיבוץ לוטן.

 

הפנינג ופעילות שטח משפחתית (צילום: ערן דולב)

 

"שבתימנע" בסינגל והפנינג משפחתי

 

שבת תוקדש לרוכבים המיומנים ב"סינגל תמנע". אורכו של המסלול 14.2 קילומטרים בדרגת קושי בינונית והוא מתאים לרוכבים מנוסים ולאופני הרים. ההזנקה תתבצע מאגם פארק תמנע בדרך המובילה אל "עמודי שלמה". עמודי סלע טבעיים מרשימים בעוצמתם ובגובהם שמהווים חלק מקיר המצוק. בקצה המערבי של עמודי שלמה מתחברים למקטע רם-על. לאחר כקילומטר וחצי מגיעים לכביש וממשיכים ברכיבה עד צומת "הפטרייה", פונים שמאלה ומגיעים אל מרכז המבקרים של "הפטרייה". מדובר בפיסול טבעי יוצא דופן שהתרחש עקב בלייה של אבן החול האדומה.

 

מסלול סינגל אתגרי    (צילום: רונית סבירסקי)

 

הרוחות ששחקו את תחתית הסלע יצרו "רגל" צרה ומעליה כיפה בצורת פטרייה. בסמוך לה נמצא מרכז מבקרים שבו  ממחישים למטיילים את תהליך הפקת הנחושת ומספרים את סיפורו של הכפר המצרי שנמצא למרגלות האתר. משם ממשיכים ברכיבה אל הנקודה הגבוהה ביותר לאורך המסלול לתצפית מרשימה אל בקעת תמנע ובהמשך לתצפית אל מכרות תמנע החדשים והסוללה. מסיימים את השביל המעגלי וחוזרים לאזור האגם. 

 

במקביל יתקיים הפנינג למשפחות שכולל רכיבה משפחתית ומשימות אתגריות. בשטח ימוקמו מתקני "חץ וקשת", צליפת רוגטקה, הטלת כידון, פאזל רצפה ענק ומתקנים מתנפחים.

 

קמפינג אוהלים לבנייה עצמית בפארק תמנע (צילום: ערן דולב)

 

אוהלים משודרגים, קמפינג ובתי הארחה

הרוכבים והמשפחות המדוושות יוכלו ללון באחד מבתי ההארחה הקיבוציים בערבה הדרומית או באתר הקמפינג בפארק תמנע, ובו מספר אפשרויות לינה:  'וילה קאמפ' – מתחם אוהלים מרווחים ובכל אחד מהם שני חדרי לינה ומבואה, המתאימים למשפחה עד 5 נפשות (4 מיטות+מזרון). מתחם "הכפר" – אוהלי לינה המיועדים למשפחות עד 8 נפשות. אפשרות נוספת היא להביא אוהל מהבית ולהקים אותו באתר מיועד. במתחם הקמפינג יש שירותים מקלחות וקפיטריה. קיימת אפשרות להשכרת אופניים במקום.

 

לפרטים ולהרשמה 'תיירות ערבה': 1-800-225-007, גורדון טורס 03-7659000 ובאתרים www.goarava.co.il ו- www.parktimna.co.il/event