יפן ארץ הניקיון והנימוסים

 

לא תמצאו פיסת נייר זרוקה ברחוב, לא תשמעו שיחות טלפון ברכבת התחתית, לא תראו אנשים אוכלים ברחובות ולא תרגישו שאתם נמצאים בלב ההמון הסוער גם כשאתם מוקפים בעשרות אלפי אנשים. יפן - יש חיה כזאת וחבל שרק אחת. 

 

 קניון מקורה    צילום: רונית סבירסקי

 

שקט, דממה, גבר מעונב עומד לידי מחזיק בידית המשתלשלת מהתקרה, עיניו עצומות וגופו מטלטל ימינה ושמאלה. לימיני יושבת קבוצת אנשים שנראים כבני משפחה וכל אחד מהם אוחז בידו טלפון סלולארי. האצבעות עוסקות בזיפזופ מהיר וכל אחד מהם ספון בתוך עצמו. מולי נשענת על עמוד תלמידת תיכון בבגדים מגוהצים וחולצה בוהקת מלובן, נושאת תיק על גבה ושקועה בקריאת ספר. מן העבר השני יושבת בחורה צעירה, עיניה עצומות וראשה נשען על הקיר. לפתע נפתחת הדלת וכהרף עין נפתחות גם עיני הבחורה. היא קמה ממקומה וכמו רובוט מתוכנת היטב צועדת לדרכה. התיאור הזה אינו חריג ולא לקוח מסרט מדע בדיוני, זוהי תמונה מחוויית נסיעה ברכבת התחתית בטוקיו. אנשים ישנים שינה עמוקה במהלך הנסיעה ובכל זאת מצליחים להתעורר במקום ובזמן המדויק כדי לרדת בתחנה הנכונה. מעניין איזה צ'יפ השתילו להם בגנים.

 

 אסור לאכול ברכבת    צילום: רונית סבירסקי

 

הם קדים ומנקים

הארגון, הסדר והניקיון בלתי נתפסים. ככל שמכינים אותנו לקראת החוויה של ביקור ביפן קשה לדמיין את פני הדברים. ההקפדה על הניקיון הציבורי והאישי היא טוטאלית. אין קשר בין מצבו הכלכלי והפיזי של האדם לבין העובדה שהוא יהיה לבוש בבגדים מצוחצחים, יקפיד על מראה נעים, יהיה מבושם קלות ויעניק כבוד לזולת ללא ויתורים וקיצורי דרך. הקידה אינה מן הגב והחוצה הם כופפים את גבם מתוך רצון כן לומר לאדם שמולם שהם מכבדים אותו עם כל הלב.

 

 חנות עפרונות    צילום: רונית סבירסקי

 

רכבת על תקן בית מרקחת

קרונות הרכבת התחתית בוהקים מניקיון כאילו יצאו בזה הרגע מפס הייצור. הרצפה נוצצת ולא תראו עליה טביעות בוץ, לכלוך, מסטיקים או ניירות למרות שצועדים במעברי הרכבת מאות אלפי אנשים ביום. בתחנת הרכבת הגדולה שינג'וקו עוברים ביום אחד 800 אלף נוסעים והרכבת נראית כמו הסלון בבית אחרי שהעוזרת מסיימת לעבוד. המשמעת האנושית כל כך חזקה עד שאין צורך לכפות ולאכוף הנחיות ניקיון לציבור.

 

 מעבר החציה הסואן ביותר בעולם   צילום: רונית סבירסקי

 

לעולם לא תצעדו לבד

יצאתי לתחנת הרכבת ופסעתי במסדרונות הבוהקים לצד מאות אנשים שנהרו כל אחד לדרכו. עצרתי לרגע לבדוק במפה את נתיב הנסיעה ומיד ניגשה אלי יפנית צעירה שהציעה את עזרתה. שיתפתי אותה בהתלבטות שלי לגבי הקו שעלי לבחור כדי להגיע לרובע שינג'וקו. האנגלית לא הייתה שגורה בפיה אבל למרות זאת היא סימנה לי בידה לבוא אחריה וחזרה לכיוון ממנו באה. דעתה לא נחה עליה עד שהגענו לרציף הנכון.

 

 שירות לקוחות בקונדיטוריה      צילום: רונית סבירסקי

 

ארץ ידידותית למשתמש

קל להסתדר ברכבת התחתית גם לתיירים ולזרים שאינם דוברי יפנית. הקווים השונים מסומנים באותיות והתחנות במספרים בנוסף לשמות ביפנית. גם מכונות רכישת הכרטיסים ידידותיות למשתמש. ניתן לשנות בהן את השפה לאנגלית ולפעול לפי ההנחיות שהן פשוטות וברורות. אם קניתם כרטיס בסכום הנמוך יותר מן הנדרש תוכלו להשלים את החסר בנקודת היציאה אצל עובד חייכני שמודה לכם על ש"טסתם יפן". נסיעה ברכבת התחתית בטוקיו יעילה ביותר וניתן לגמוע מרחקים ארוכים בזמן קצר יחסית תוך כדי חוויה אנושית ואסטטית. מומלץ בחום.

 

מטאטים כל עלה שנושר מהעץ      צילום: רונית סבירסקי