ממרומי צוק מנרה - נופים, ספורט אתגרי ובית תה שנסגר

מאת: רונית סבירסקי
צוק מנרה מתנשא לגובה 750 מטרים מעל פני הים והוא מהווה את שיאו של רכס הרי נפתלי בגליל העליון. בנקודה הגבוהה ביותר מול נופי עמק החולה נבנתה לפני מספר שנים מסעדה שנראית כמו בית עץ אלפיני בעל חלונות ענקיים פתוחים אל הנוף. כשהיא נסגרה, האנשים לא פסקו מלשאול כיצד סוגרים מסעדה שממוקמת מול אחד הנופים היפים ביותר בארץ?

 

הנהלת צוק מנרה הבינה שיש להם מקום יפה לקפה ופתחה מחדש את המקום במרס 2012 תחת שרביטו של השף-יועץ קולינרי פרנק אזולאי. הגבהים כנראה "עושים" לו את זה. לפני מספר שנים הוא התפרסם כשף של "מסעדה בשמים" שריחפה באוויר מעל חופי יפו. אחר כך הוא בישל על אחד המצוקים הגבוהים בארץ. אבל גם בית התה הזה נסגר. 

 

מבנה בית התה הצופה אל עמק החולה   צילום: רונית סבירסקי  

 

נוף ותה צמחים

אזולאי בחן את המקום, הביט בנוף ובטבע שעוטף את המקום והחליט שהמקום נולד להיות "בית תה". שורה ארוכה של מיכלי זכוכית שקופים מכילים חליטות שחלקן בהחלט לא שגרתיות. שילוב של תבלינים אסיאתיים, תה עם פלפל שחור, תימין טרי, שומשום שחור, גלאנגאל, כוכב אניס, בננה וקרמל אבל אל דאגה יש גם לואיזה ונענע. כוס תה עולה 10 שקל וקנקן חרסינה שמכיל חצי ליטר עולה 18 שקל. אזולאי משחק במנות עם מרכיבים מחליטות התה. כך תוכלו למצוא סלט טרי עם רוטב ויניגרט שמכיל חליטת תה. במנות אחרות הוא משלב מקלות קינמון, למון גראס או פירות מיובשים. בתפריט מופיעות מנות חלביות קלות, קישים, גבינות גליליות, כריכים, סלט רוקפור עם אגסים שבושלו בתה, ג'ינג'ר ולימונית.  קל מאוד להתמכר למקום לשבת מול רכסי הגולן ולהתענג על תה חם.

 

למסעדה ניתן להגיע בשתי דרכים האחת לעלות באמצעות הרכבל מהתחנה התחתונה והשנייה בנסיעה לאורך רכס רמות נפתלי עד לתחנה העליונה. הרכבל הוא הארוך ביותר בארץ ונמתח לאורך 1940 מטרים. כדורים עגלגלים שנושאים עמם 8 אנשים בכל אחד מהם מטפסים במעלה הצוק ולמרגלותיהם נפרשים שדות עמק החולה, האגמון הכחול ורכסי הגולן. בעונת נדידת הציפורים אפשר לראות להקות עצומות של חסידות או עגורים שדואים בגובה העיניים.

 

פרנק אזולאי וחליטות התה    צילום: רונית סבירסקי 

 

הליכה נורדית וסדנת צילום

אם כבר טרחתם וטיפסתם לראש הצוק תגלו שנוספו פעילויות חדשות וסדנאות ביניהן: הליכה נורדית, טיולים מודרכים בטבע וסדנאות צילום בטבע. "הליכה נורדית" צמחה במדינות מיוערות והרריות ומתאימה לדרכי היער במורדות הרי נפתלי. אלון מלאכי מרכז את סדנאות ההליכה ומתמחה בהתאמת המקלות למטיילים. מקלות ההליכה מפחיתים בצורה משמעותית את משקל הגוף ומקלים לטפס או לרדת בתנאי שטח קשים. הסדנאות מאפשרות למטיילים להתאמן בהליכה בסדנאות שנמשכות בין חצי שעה לשלוש שעות.

 

הצלם טל גליק מרכז את סדנאות הצילום בטבע שאינן מיועדות ללימוד טכני אלא לנקודת מבט חדשה בהסתכלות על מה שבדרך כלל העין מתקשה לקלוט באופן טבעי. הסדנא נערכת פעם בחודש בימי שישי במשך 4 שעות. קק"ל מקיימת מסלולי הליכה מודרכים בשבילים חדשים שהוכשרו ביער לאורך קו הרכס. המסלולים בדרגות קושי שונות ומיועדים למיטיבי לכת וכן למשפחות עם ילדים. מכולם נשקפים נופי עמק החולה, הגליל העליון, רמת הגולן וסוריה. מערכת תאורה חדשה שהותקנה בצוק מנרה מאפשרת את פתיחת האתר לראשונה גם בשעות הלילה. האתר יפתח בלילות חמישי בקיץ ובחגים. בנוסף, ממשיכים לפעול רכבת הצוק בתחנה העליונה, טרמפולינות בנג'י ומגלשות הרים בקומה התחתונה.

 

חסידות בגובה העיניים מחלונות "בית התה"    צילום: רונית סבירסקי

 

כרטיס הכניסה כולל: רכבל (עלייה וירידה), סיור מודרך בחורש, בית הילד - יצירה, בריכת שחייה (בעונה). בימים ראשון-חמישי :59 שקל (תשלום מגיל 3) בשישי, שבת וחגים: 69 שקל מגיל 3. כרטיס משולב הכולל מגלשות הרים/טרמפולינת בנג'י דום: 92-82 שקל. סדנאות צילום/טיפוס/הליכה: 190-138 שקל לאדם (מותנה ברישום מראש). שעות פתיחה: 17:00-9:30. בקיץ עד 19:00.  טל. 04-6905830 

 

|
|
|
|
|