מלדיבים - אוקיינוס של צלילות, דגים, כרישים ומנטה ריי

האיים המלדיבים סגרו את שעריהם בפני ישראלים בעקבות מלחמת 7 באוקטובר. חשוב לזכור את העובדה הזו גם כשהחיים יחזרו למסלולם 

 

שינויי האקלים והדגה הימית שהולכת ונכחדת הם סיבה טובה להגיע לאיי המלדיבים, שהטבע הסובב אותם עדיין שוקק חיים. המים החמים כל ימות השנה גדושים בדגים צבעוניים, עופות מים, דולפינים, כרישים ולוויתנים שלא צריך להתאמץ כדי לראות אותם

 

האיים המלדיבים מהאוויר     צילום: רונית סבירסקי

צילום: רונית סבירסקי

 

נסעתי לחופשה לאיים המלדיבים ב-2015 וחזרתי ב-2023 לא כדי להצטלם לאינסטגרם או לטיק טוק אלא כדי לראות את חיי הים הנדירים שיש לאיים האלה להציע לפני ששינויי האקלים יכחידו את האלמוגים שעוד נותרו ואת הדגים המופלאים שעדיין שוחים במים שצבעם מתחלף מכחול עמוק לטורקיז ותכלת בהיר בקשת צבעים שקיימת רק במלדיבים.

 

מכחול עמוק עד תכלת בהיר     צילום: רונית סבירסקי

גזיבו בקצה האי       צילום: רונית סבירסקי

 

משווקי המלונות והריזורטים של האיים המלדיבים הצליחו למתג את האזור כמקום רומנטי עם מלונות פאר מפנקים מהטובים בעולם. זה היה אולי נכון לפני עשור או שניים כיום יש מלונות יוקרה מדהימים בכל העולם שתוכלו לשהות בהם מספר לא מבוטל של ימים במחיר שמשלמים על ריזורט סטנדרטי במלדיבים. גם בקתות העץ שניצבות על המים לא מצדיקות את המחירים הגבוהים. מלונות עם בריכות שחייה צמודות ובריכות אינפינטי עם נוף לים כבר הפכו לאטרקציה זמינה.

 

בריכת אינפיניטי      צילום: רונית סבירסקי

פעילויות ספורט ימי      צילום: רונית סבירסקי

צילום: רונית סבירסקי

 

מה שבכל זאת מייחד את המלדיבים וקשה להשגה בעולם, אלה הם אתרי הצלילה. כשיש אתר כזה צמוד למלון, שרק דקות הליכה מהחדר נכנסים למים ושוחים עם להקות של דגים בשלל צבעים ומדי פעם חולפים כריש או מנטה ריי, זו כבר סיבה להתמכרות. זו הסיבה היחידה שהחזירה אותי למלדיבים. הריזורט ממוקם על אי קטנטן שלוקח פחות מחצי שעה לעבור את אורכו מקצה לקצה ואת רוחבו בחמש דקות. הוא צר וארוך וגשר עץ קטן מוביל אל ריף האלמוגים היפהפה שלו.

 

שנורקלינג באוקיינוס ההודי      צילום: רונית סבירסקי

צילום: רונית סבירסקי

צילום: רונית סבירסקי

כרישים מכל הגדלים     צילום: רונית סבירסקי

 

מעולם לא הייתי חובבת צלילה ובוודאי לא אחת שתרד עם ציוד מקצועי למעמקים. קרקע יציבה מתחת לרגליים חביבה עלי יותר מהכנסת הראש למסכה שמאלצת אותי לנשום דרך שנורקל אבל המפגש עם עולם המים של המלדיבים כבש אותי.

מספר יתרונות שמשדרגים את הצלילה. המים באוקיינוס ההודי חמים כל השנה והם בטמפרטורה כמעט קבועה ונעימה לשחייה בכל שעות היום. אם אני מזנקת למים בלי לעבור את שלבי הירידה בסלואו מושיין תוך השמעת צלילי מחאה על המים הקרים, אחרים יחשבו שזו ממש אמבטיית פינוק. יתרון נוסף הוא שהמעבר בין שטח האי לריף הוא מאזור רדוד שניתן להלך בו שעובר בבת אחת למים עמוקים. המצב הזה מאפשר לראות דגי מעמקים על סף הדלת. לא צריך לחפש כרישים, דגי ענק ודגים אקזוטיים הם נמצאים בכל מקום בכל רגע נתון.

 

צילום: רונית סבירסקי

צילום: רונית סבירסקי

 

מדריך הצלילה באתר נתן לי את הטיפ המושלם. בואי לצלול בשבע בבוקר מיד אחרי הזריחה. יישמתי את הטיפ בכל ימי החופשה שבהם שהיתי באי. קמתי בשעת הזריחה וחציתי את הגשרים עד לאתר הצלילה בשעה שהטבע מתעורר לחיים. הדרך לאתר הייתה שוממה ולא מצאתי אף אורח שטרח לקום בשעה הזו. הייתי לבד עם הסרטנים שהגיחו מתוך החול ושעטו לכיוון המים. פגשתי את האנפות שחיפשו דגיגים לארוחת בוקר. ראיתי את הכרישים הזעירים ששוחים בלהקה גדולה לחפש מזון.

 

צילום: רונית סבירסקי

עטלפי פירות     צילום: רונית סבירסקי

צמחים טרופיים     צילום: רונית סבירסקי

 

מזג האוויר היה מושלם, בשמים טיילו עננים קלים, השמש התחילה לעלות ושלחה קרניים ראשונות אל עומק האוקיינוס כך שיכולתי לראות את הלהקות ששחו עשרות מטרים מתחתי. הדגים משייטים לידי ללא חשש ומאפשרים לי לראות להם את המבט בעיניים. הצבעים שלהם, הצורות והגדלים בלתי נתפסים ביופיים והשקט שמקיף את העולם הזה יוצרים שלמות. להקות ענק של דגים צהובים חולפת מתחתי, לאחריה להקה של דגים בהירים עם מסגרת שחורה שמקיפה את כל גופם. מספר כרישים חלפו על פני בנענוע זנב אלגנטי עסוקים בחיפוש אחר דגים טריים.

 

זריחה במלדיבים      צילום: רונית סבירסקי

 

קבוצה של דגים דקיקים וארוכים שטו במעגלים סגורים ונראו כמו פקעת חוטים שנפרמה. דיונונים קטנים נראו לי כמו חייזרים בעלי גוף אליפטי, חדק ארוך שנפתח ונסגר בצורת משושים עבים, בצדי הגוף שמלה שקופה מרפרפת וצמד עיניים ירוקות ענקיות משני צדי הראש. ואז הגיעה המנטה שצוללנים טסים סביב הכדור כדי לראות אותן ולשחות לצדן. החתול המעופף הענק הזה הוא יצירת טבע מפוארת. פגשתי אותן בכל הגדלים ובצבעים שנעו מקרם חלק עד שחור מנוקד. מנטה קטנה אפילו מצאה את דרכה לתוך האי והתחפרה בחול תחת בקתת העץ שלי.

 

מנטה ריי מהדגים הגדולים ביותר בעולם     צילום: רונית סבירסקי

 

במהלך שהותי במלדיבים למדתי שיש דרכים מגוונות לחופשות באזור. ישנם תיירים שעוברים מדי יום או יומיים לריזורט אחר כדי לחוות איים בעלי אופי מגוון ואתרי צלילה שונים. למטיילים כמוני שמגיעים לראות את עולם המים ישנה אופציה נוחה יותר לכיס ועם מגוון אפשרויות כמעט בלתי מוגבל לחוות את יופי המעמקים. הדרך הזו היא לשוט עם ספינות שמתפקדות כמלון צף ונעות בין אתרי הצלילה השונים.

 

צב ים       צילום: רונית סבירסקי

 

ספארי צלילות מתבצע בספינות שנעות בין אתרי צלילה מומלצים. הן מאובזרות בסירות צלילה קטנות, דינגי או זודיאקים. הן שטות בין שוניות אלמוגים, לגונות, אזורים שבהם יש סיכוי לצלול לצד מנטות או כרישי לווייתן. ספינות כאלה משייטות בדרך כלל 6 ימים אבל ישנן כאלה שיוצאות לספארי של 9 ימים עד שבועיים.