אינדונזיה - להיכנס לתוך לוע הר הגעש ברומו 

 

נקודת השיא בטיול לאינדונזיה היא הזריחה מעל הר ברומו באי ג'אווה. שרשרת של חמישה הרי געש פעילים שיוצרים את אחד המראות העוצמתיים בעולם ולכך מצטרפת רכיבה על סוס במעלה ההר וטיפוס במאות מדרגות אל תוך לועו שלא מפסיק להתיז אפר ומדי פעם גם סלעים

 

הזריחה מעל הר ברומו     צילום: רונית סבירסקי

 

נפרדים מהטוראג'ה וטסים לסוראביה (Surabaya), בירת החבל המזרחי של האי ג'אווה (Java) והעיר השנייה בגודלה באינדונזיה. דרכים צרות ומאובקות מובילות משדה התעופה אל היעד שנחשב לדובדבן של אינדונזיה הר הגעש הפעיל ברומו (Bromo). אלפי מטיילים מגיעים מדי יום לשמורת הטבע ברומו-טנגר (Bromo Tengger) לטרקים ותצפיות על שרשרת הרי הגעש.

 

מאות ג'יפים בדרך אל ההר      צילום: רונית סבירסקי

 

הנסיעה בקטעי הדרך האחרונים עד הופכת צרה ועבירה רק לרכבי שטח. הג'יפים אוספים אותנו למרגלות הכפר צ׳מארו למאנג בלב שמורת הטבע ברומו הוא כפר מטיילים טיפוסי. כביש הרים צר מטפס לגובה של 2000 מטרים מעל פני הים. חנויות של ציוד מטיילים, קפה לבה, דוכני אוכל מהיר, חנויות מזון קטנות ונקודת צילום אינסטגרמית שנקראת לאב היל (הר האהבה). אלפי מטיילים פוקדים את השמורה מדי יום ובעיקר בסופי שבוע במטרה לצפות בזריחת השמש מעל הרי הגעש והקלדרה (Tengger Caldera).

 

חמשת הרי הגעש בלב הקלדרה      צילום: רונית סבירסקי

 

בשעה 3 לפנות בוקר חונים בצדי הכביש העולה אל מרפסת התצפית אלפי ג׳יפים עמוסי מטיילים שמחפשים חניה בנקודה הקרובה ביותר לפסגת ההר הצופה אל הנוף וממתינים לקרני השמש הראשונות. זוהי מרפסת פתוחה במבנה תאטרון עם מדרגות ויכולה לקלוט כמות גדולה של מבקרים. הצפיפות הולכת וגדלה כששעת הזריחה מתקרבת. תופסים עמדות תצפית נוחות, מציבים חצובות ומחכים לקרניים הראשונות.

 

צילום: רונית סבירסקי

 

העננות כבדה והשמיים מראים סימנים ראשונים של פסי זהב אדמדמים אבל לא יותר. ממשיכים להמתין עד שכבר ברור שזריחה מלאה לא תהיה. המטיילים מתחילים להתפזר ואנחנו זוכים לטיפ מהמדריכה המקומית. יורדים ממרפסת התצפית והולכים במורד ההר עד לנקודה מסוימת שרק מקומי יכול לכוון אליה. טיפסנו בשביל עפר בוצי ולאחר הבוקר האפור והמעונן המראה שנגלה היה כמעט ברמת פאטה מורגאנה. כל חמשת הרי הגעש עמדו גלויים בצבעים רעננים של בוקר, מוקפים בעננים קלילים וענן אפר גדול היתמר מלועו של הר ברומו.

 

 סוסים, ג'יפים ואבק וולקני בקלדרה     צילום: רונית סבירסקי

 

הר הגעש ברומו הוא חלק משרשרת של חמישה הרי געש בלב קלדרה געשית שמקיפה אותו מכל עבר.  הקלדרה נוצרה כתוצאה מקריסת ללוע הר הגעש ובשטחים שנוצרו מתגורר מיעוט טנגרי שמשתייך לדת ההינדואיזם ושמו של ההר הוא הגייה מקומית של שם האל ההינדי ההינדי בראהמה. כשמיצינו את כל זוויות הצילום המשכנו בדרכנו לצפות בלוע המבעבע של הר ברומו מקרוב.

 

 טרק על הלבה    צילום: רונית סבירסקי

 

הג׳יפים דהרו במישור של אדמת אפר וולקני כשברקע נישאים רכסי ההרים וביניהם נישא הר הגעש המפורסם. אחרי נסיעה קצרה הגענו למחנה יציאה לטרקים שגם בו הוצבו דוכני ציוד מטיילים ובעיקר עשרות סוסי רכיבה מאומנים שמעלים את המטיילים עד מחצית גובה ההר ומשם ממשיכים בטיפוס במדרגות. לכל סוס צמוד סייס שמחזיק במושכות ומנהל את ההתקדמות לאורך הדרך.

 

 רכיבה על סוסים במעלה ההר    צילום: רונית סבירסקי

 

הסוסים מותירים את עקבות פרסותיהם באבק הוולקני ומתקדמים לאט במעלה ההר. נוף קדמוני עוטף את הרוכבים מכל עבר. במחצית הדרך הם מסיימים את תפקידם והרוכבים ממשיכים לטפס במדרגות אבן עד לפסגה. הלוע הפעור של הר הגעש מתפרש על פני שטח עצום בתחתיתו מבעבעים מי בוץ ועמוד עשן אפרפר מיתמר מקרקעיתו אל עבר השמיים הכחולים. מצוקי אבן בזלת חרושי קמטים, שקעים ובליטות נראים כמו יצירת אמנות של הטבע והעשן משנה צורות, גוונים וסמיכות והופך את המחזה למחול סוראליסטי.

 

לטייל על הלוע המעשן    צילום: רונית סבירסקי

 

פעם בשנה פוקדים את לוע הר ברומו בשעת זריחה אלפי אינדונזים בני המקום. הם מביאים אתם מנחות של פרחים, נרות ומקלות קטורת ונושאים תפילות. הטקס מלווה בהקרבת קורבנות להר הגעש כשהם משליכים אל תוך הלוע תרנגולות, חזירים וזרי פרחים. הטקס נועד לרצות את כעסו של ההר ולגרום לכך שלא יתפרץ. אינדונזיה ידועה בהתפרצויות הרי געש מהקטלניות ביותר בעולם. האוכלוסייה הצפופה ו-130 הרי געש פעילים באזור שנקרא טבעת האש גבה מחיר יקר בנפש לאורך השנים. הרוב הגדול של הרי הגעש הפעילים נמצא באי ג'אווה וגם הרדומים שבהם עלולים להתפרץ במפתיע.

 

זרי פרחים מוגשים כמנחה להר      צילום: רונית סבירסקי

 

חזרנו לכפר צ'מארו למאנג לסיור והיכרות עם המקומיים. בתים קטנים מוקפים בגינות שבהם מגדלים צמחי תבלין וירקות לצריכה עצמית ולמכירה בשווקים המקומיים. שדות של כרישה ממלאים את האוויר בניחוח של בצל ירוק. אדמה שחורה אבקתית של אפר וולקני הופכת את הגידולים לטעימים יותר. שבילים מרוצפים באבן עוברים בין הבתים וביניהם משובצים מקדשים ביתיים קטנים ופסלי אלים הינדים. השוק המקומי של הכפר פתוח פעמיים בשבוע בימי שני ושישי והם מביאים אליו את מה שהם מגדלים וקונים בו את המצרכים שחסרים להם. בתי הכפר בנויים מבקבוק שקניו הם בין החזקים והמסיבים באינדונזיה. על האזור מכוסה בצמחייה טבעית ושפע של שרכים, עצים מחטניים, פרחי ענק בצהוב, אדום וכתום.

 

תושבת הכפר משבט טנגר       צילום: רונית סבירסקי

צילום: רונית סבירסקי

מגדלים בשדה הפרטי ומוכרים לשכנים    צילום: רונית סבירסקי

גן ירק בחזית הבית    צילום: רונית סבירסקי

מקדש הינדו בלב הכפר     צילום: רונית סבירסקי

בפרק הבא: להתאהב באי באלי