יפן - קיוטו עיר המקדשים

 

מספר המקדשים בקיוטו וסביבותיה יכול לספק תעסוקה לכמה ימי טיול וישנם כאלה שיגידו "ראית אחד ראית את כולם". אפשר לסווג אותם לאלה שכדאי להקדיש להם זמן ועל השאר לוותר. הפרק השני במסע ליפן. 

 

בני העם היפני האמינו במשך מאות בשנים בדת השינטו שהיא בעלת עקרונות פשוטים ונטולי כפייה. השליטים היפנים הבינו שחוקי הסגפנות הקשוחים של הדת הבודהיסטית יאפשרו להם שליטה חזקה יותר במאמינים וכך הלכו והתחזקו הכתות השונות שאימצו את הזן הבודהיסטי. הכוח הביא איתו ממון רב ותרומות של מאמינים. המקדשים הבודהיסטים הפכו לגופים כלכליים עתירי ממון והשקיעו כסף רב במקדשים גדולים שחלקם מצופים בזהב. 

 

 סילבר פבליון     צילום: רונית סבירסקי

 

800 מקדשים                                                               

קיוטו היא העיר הקדושה ביותר ביפן ויש בה ריכוז של 800 מקדשים ואתרים דתיים. האתרים שמעניקים חוויה של הרמוניה ויופי מעבר למסר הדתי הם אלה שכל תייר ישמח לבקר בהם. מקדשים בעלי מבנים ארכיטקטוניים מרשימים, בתי עץ יפיפיים וגנים מעוצבים שהיפנים מתמחים בהם. קיוטו לא סבלה מהתקפות האוויר במלחמת העולם השנייה בזכות העובדה שהייתה עיר דתית וכך נותרו בתיה ומקדשיה שלמים מהמאות השמינית עד השתיים עשרה.

 

 גני הזן של מקדש הכסף    צילום: רונית סבירסקי

 

מקדש הכסף 

מקדש הכסף המכונה באנגלית "סילבר פבליון" זכה לפרסום הודות לגן היפני המרשים שבו. חשיבותו הדתית כרוכה בטקס התה המסורתי שהגיע בו לשיא העידון והמומחיות, תיאטרון הנו, אמנות סידור הפרחים וציורי הדיו שבוצעו על ידי הלוחמים הסמוראים שהתגוררו בין כתליו. המקדש הוקם על ידי השוגון יושימאסה במאה ה-14 ותקופתו נחשבה לתקופת הרנסנס של אמנויות יפן. יושימאסה תכנן לצפות את מקדשו בריקועי כסף אבל מלחמת אונין סיכלה את תוכניתו וכך נותר רק השם. בכניסה למקדש שיחי קמליות, חורשת במבוקים ואורנים. עוברים בשבילי הגן הצרים בין בריכות מים קטנות, פרחים ועצים מסוגננים.

 

הונאן ג'י    צילום: רונית סבירסקי

 

מקדש הונאן-ג'י

שני מקדשי הונאן ג'י מאופיינים בשטיחי הטאטאמי ומזבחות גדולים. בכל אחד מהם יש אולם ענק ולצדו אולם קטן יותר ובתוכו ניצב פסלו של בודהה אמידה. ישנם במקדש אגפים מעוטרים וגן של עצי ציקאסים, צמד במות נו, שאחת מהן נחשבת לעתיקה ביותר ביפן, בית תה גדול ושער בסגנון סיני. השער של מקדש היגשי הונאן ג'י הוא אחד המרשימים ביופיו ובגודלו. האולם המרכזי שלו נבנה ב-1895 וטוענים שהוא מבנה העץ הגדול ביותר בעולם.

 

 צילום: רונית סבירסקי

 

מסלול הפילוסופים

מסלול הפילוסופים מציע הליכה בסמטה צרה לאורך תעלת מים בין בתים כפריים ובצל שדרת עצי דובדבן. זהו אמנם מסלול דתי שעובר בין מקדשים שונים אבל נתיב ההליכה הוא אחד הרומנטיים שקיוטו מציעה. הדרך מתחילה מגינקאקו-ג'י לכיוון דרום ומובילה אל מתחם מקדשי נאנזן-ג'י כשהיא מתפתלת למרגלות ההרים המזרחיים היגאשיאמה. המסלול קיבל את שמו מפרופסור נישידה קיטארו שחי בין השנים  1945-1870 ולימד פילוסופיה באוניברסיטת קיוטו. קיטארו נהג לטייל מדי בוקר לאורך המסלול והפך אותו למפורסם. היום פזורים לאורך הנתיב גלריות, בוטיקים, בתי קפה, מסעדות וחנויות. בעונת פריחות הדובדבנים ועצי המייפל הופך מסלול הפילוסופים לתמונה ציורית החביבה על זוגות אוהבים. המקדשים שניצבים במסלול הפילוסופים הם מקדש הכסף, אוטויו-ג'ינג'ה שהוא בין מקדשי השינטו הבודדים באזור, מקדש נאנזן-ג'י שנבנה במאה ה-15 וחרב במלחמת אונין. הוא שוקם במאה ה-17 ולצדו אמת מים מרשימה שנבנתה בסגנון מערבי. מקדש נוסף הוא הונן-אין שהוא מקדש בודהיסטי קטן בעל שער עתיק עם גג קש וסביבו גן חצץ מגורף שמשמש את הנזירים למדיטציה. האחרון הוא אייקאן-דו שבו מתחם מקדשים בתוך פארק גדול עם מבנים המחוברים במסדרונות ארוכים ובמרכזם בודהה אמידה.

 

 תעלת המים לאורך מסלול הפילוסופים     צילום: רונית סבירסקי

 

מצודת ניג'ו

מצודת ניג'ו משאירה רושם עז על המבקרים בגודלה, בגנים, בריכות המים מוקפות הפרחים ובעיקר בזכות "רצפות הזמיר" שמאפיינות אותה. הליכה לאורך המסדרונות הארוכים של בתי העץ יוצרת ציוצים הדומים לאלה שמשמיע הזמיר וזאת מתוך כוונה לשמוע אם נכנסים למבצר אורחים בלתי קרואים. המצודה נבנתה על ידי השוגון טוקוגאווה אייאסו שחי בשנים 1616-1543 והיא היוותה את סמל הכוח של השליט באזור קיוטו לאחר שהעתיק את מגוריו לאדו. אולמות המבצר מעוטרים בציורי קאנו של מיטב האמנים היפנים. שער המבצר מעוטר בזהב ובאולמות המרכזיים ישנם ציורים מפורסמים ביניהם סצינה של נמרים, חורשת במבוק, עצי אורן ופריחת הדובדבן. בחדרי קבלת הפנים וחדרי השינה הפרטיים של השוגון ניצבות בובות המייצגות את דמויות האנשים שחיו או התארחו במצודה. התלבושות, האביזרים, כלי הנשק, העוזרים האישיים, השומרים והלוחמים. הגן הסובב את מבני המצודה שופע ירק ועצי אורן מעוצבים, בריכות מים ופרחים ססגוניים.

 

 מצודת ניג'ו     צילום: רונית סבירסקי

 

קינקאו-ג'י מקדש הזהב

מקדש הזהב או הגולדן פבליון מסמל עבור התיירים המערביים את יפן כפי שהיא מופיעה בחוברות התיירות בעולם. המקדש הנוצץ שמשתקף במימי האגם הסובב אותו אולי אינו המרשים והחשוב ביותר ביפן אבל ללא ספק הוא מצטלם נפלא. המקדש הוא שריד מפואר של ימי הביניים והוקם על ידי השוגון השלישי לבית אשיקאגה, יושימיצו, שחי בין השנים 1408-1358. הוא הפך בגיל 37 משוגון לנזיר נערץ ומקדש הזהב שימש אותו בתקופת פרישתו. המבנה המקורי הוצת ב-1959 ונבנה מחדש. הוא מצופה כולו זהב ועל גגו ניצב פסל בדמות ציפור. אגם מים עם דגי קוי, צפרדעים וצבי מים מקיף את המבנה וגן הפרחים מעוצב בסגנון האופייני לתקופת מוראמאצ'י.

 

 מקדש הזהב     צילום: רונית סבירסקי

מקדש סאנג'וסאנגן-דו

מקדש סאנג'וסאנגן-דו מפתיע למן הרגע הראשון שנכנסים לתוכו. מבנה עץ בין הארוכים ביותר במקדשי יפן שבתוכו ניצבים כאלף פסלים בגודל טבעי מצופים זהב. לכל אחד מהפסלים ישנן כמה עשרות זרועות. הפסלים כולם מוקדשים לאלה קנון ומעוצבים בדמותה. שורות שורות של פסלי זהב, במרכז פסל עצום של האלה קנון כשעל ראשה עשרה ראשים מפוסלים. בשורה הראשונה ניצבים שומרי ראש בעלי פרצופים מאיימים שעיניהם עשויות מאבני קריסטל ונראות כמו עיני אדם חי.