מצילים את הצפרדע: יום חוויתי להעלאת המודעות לשמירה על בתי גידול לחים

להציל את הצפרדע

 

כמידי שנה, רשות הטבע והגנים מקיימת את "להציל את הצפרדע", יום חוויתי להעלאת המודעות לשמירה על בתי גידול לחים. בשישה גנים לאומיים ברחבי הארץ יתקיימו ביום שבת, 4 לפברואר, פעילויות לכל המשפחה. מטרתו של יום זה לציין את חשיבות השטחים המיוחדים הנדרשים לקיומו של האדם והטבע. השנה  הוא יעסוק בקשר בין תיירות ונופש לבתי גידול לחים.

 

 "מצילים את הצפרדע" בגנים הלאומיים

 

יום בתי הגידול הלחים העולמי

ביום חגיגי לפני 40 שנה נחתמה בעיר רמסר (Ramsar) שבאירן אמנה בינלאומית שמחייבת ממשלות לשמור על בתי הגידול הלחים, והיא מייצגת עד היום מאמץ עולמי לשיתוף פעולה לשימור ולניצול חכם של בתי הגידול הלחים. מה שעמד לנגד החותמים ובהם מדינת ישראל הוא הפגיעה הענקית בבית הגידול המיוחד הזה בכל העולם, שנבעה מייבוש וניקוז שטחים, שאיבה, זיהומים שונים וגם ניצול יתר של החי והצומח. התוצאה היא שמרבית בתי הגידול הלחים נפגעו, צומצמו או נעלמו.

 

בישראל מציינת רשות הטבע והגנים את יום הזה בשמורת טבע תל דן, שמורת טבע החולה, שמורת טבע עין אפק, בגן לאומי ירקון, בשמורת עינות צוקים ובגן לאומי פארק הבשור (אשכול) בפעילות המציינת את סכנת ההיכחדות של מיני הדו-חיים בישראל והפגיעה בבתי הגידול הלחים. גם אתם מוזמנים להצטרף, להכיר ולהוקיר את חשיבותם של בריכות החורף ובתי הגידול הלחים בישראל.

 

פעילויות בגנים לאומיים ושמורות טבע:

 

יום הסלמנדרה ה-4

יום פעילות המוקדש לסלמנדרה ובני מינה הדו – חיים הנמצאים בסכנת הכחדה, בשמורת הטבע תל דן. בתוכנית: כתבי חידה, תחנות הפעלה והדרכה, סדנאות יצירה, מפגש עם "מר סלמנדרה" הצגות והפתעות נוספות.

מתי: שבת, 2 בפברואר, 15:00-10:00

 

סלמנדרה בתל דן (צילום: חוה גולדשטיין)

 

שיבתו של העגלשון שחור-גחון

סיורים מודרכים בשמורת הטבע החולה, בעקבות שוכני הביצה, תחנת מידע המספרת את סיפורם של בעלי חיים נכחדים מבתי גידול לחים ותחנת פעילות למשפחה בעקבות העגלשון שחור-גחון.

מתי: שבת, 2 בפברואר, 11:00, 13:00 ו-15:00

 

בתי גידול לחים

שמורת הטבע עין אפק, הסברים על חשיבות השמירה על בתי גידול לחים מפגש עם צמחים ובעליי חיים אופייניים לעונה זו, הנמצאים בסכנת הכחדה וזקוקים למקורות מים למחייתם. סיורים מודרכים, סרט אורקולי, פינת סיפור ומשחק, סדנאות יצירה ותערוכת הדפסי עץ של נופי השמורה.

מתי: שבתות, 2 ו-11 בפברואר, 15:00-10:00

 

להציל את הצפרדע

פעילויות לכל המשפחה בגן לאומי ירקון: הצצה אל החיים בבריכת החורף, תערוכת דו חיים, משחקים וחידונים, "על חיי הדו חיים" – מצגת לכל המשפחה, מספר סיפורי צפרדעים, סיורים מודרכים סביב בית הגידול הלח ומאפייניו. במרכז הפעילות טקס בו ישוחררו אל בריכת החורף של תל אפק, ראשני צפרדע נחלים ואילנית מצויה(במידה וירד גשם הפעילות תדחה בשבוע).

מתי: שבת, 2 בפברואר, 15:00-10:00

לפרטים: 03-9030760

 

 צפרדעים, פעילויות לכל המשפחה (צילום: אייל מטרני)

 

חגיגה בנווה המדבר הגדול בישראל

סיורים מודרכים ב"שמורה החבויה", עיינות צוקים, הכוללים פגישה עם הצפרדע שדואגת לחבריה הדו- חיים, הפעלת חידות ומשימות משפחתית על בעלי החיים בנווה המדבר, תחנת צילום משפחתית, תחרות כרזות בנושא הצלת הדו חיים וסדנת יצירה.

מתי: שבת, 2 בפברואר, 14:00-9:00

לפרטים: 02-9942355

 

חיים במים

במסגרת יום הרמסר תתקיים בגן לאומי פארק אשכול, לצד המעיינות הפעלה לילדים בנושא החיים במים. בנוסף מתקיים בגן  אירוע "שוק על המים" להנאתכם.

מתי: שבת, 2 בפברואר, 11:30 ו-14:00

 

לפרטים נוספים: רשות הטבע והגנים - 3639*

 

|
|
|
|