צלם: איתי בלסון
סביבונים בעולם של מדעים: פעילות חנוכה בגן המדע מכון ויצמן

 סביבונים בעולם המדעים

מאת: רונית סבירסקי

 

ההתלבטות הקבועה של ההורים כשמתקרבים פעמי חג החנוכה היא האם לקחת את הילד למוזיאון או לפסטיגל. במוזיאון גן המדע אשר במכון דוידסון לחינוך מדעי, מכון ויצמן למדע, השכילו לשלב את הפעיל עם המועיל וכך חברו להם הסביבונים למדעים. הילדים נכנסים אל עולם מרתק של הפעלה והעשרה. הפעילות המדעית נראית כמו הצגה של קסמים משעשעים שאפשר ליהנות וללמוד מהם בו זמנית.

 

הפנינג מדעי הגן המדע (צילום: איתי בלסון)

 

ההפנינג המדעי נערך בגן המדע על שם קלור ברחובות. זהו מוזיאון מדע ייחודי הממוקם תחת כיפת השמיים. הגן מתפרש על פני כעשרה דונמים של מדשאות ירוקות ובהן עשרות מוצגים אינטראקטיביים המדגימים את חוקי הטבע השונים ואת שימושיהם. המוצגים גדולים ונגישים ומזמינים את המבקר להפעיל, לגעת, לטפס וללמוד. לצד המוצגים מוצב שילוטעם הסברים קצרים והוראות שימוש.

 

משתעשעים עם המוצגים

פעילות חנוכה נערכת בהשראת הסביבון ופעולת ה"סיבוב". המבקרים בגן יוכלו להשתעשע ולהבין מושגים מדעיים תוך הפעלת המוצגים והשתתפות בפעילויות יצירה. כל פעילות תתקיים מספר פעמים במהלך היום ותאפשר לכל אחד מהמבקרים להתנסות בחוויה. בין הפעילויות יוכלו המבקרים לשוטט במדשאות הגן רחב-הידיים ולהתנסות במגוון המוצגים המדעים האינטראקטיביים הנמצאים בו. מדריכי הגן יסייעו ויסבירו את העקרונות המדעיים שעומדים מאחורי המוצגים וינחו כיצד לחוות את ההנאה שהפעלתם בדרך בלתי אמצעית. בגן תוצג התערוכה "שנות אור במרחק נגיעה", שכוללת צילומים יפהפיים של גרמי שמיים אשר צולמו על ידי אסטרונומים ישראלים.

 

הסביבון וחוקי הפיסיקה

יכולת הסחרור של הסביבון והעמידה על רגל אחת הופכים אותו לנושא מדעי מסקרן שאת התשובות לכך אפשר לקבל בדרך פשוטה והגיונית וכך להבין את חוקי הפיסיקה שמסתתרים מאחוריו. לא רק הסביבון מתאים לחנוכה אלא גם פך השמן. הילדים יוכלו לקבל תשובות האם השמן ימשיך לצוף על פני המים בתנועה סיבובית? האם סיבוב יכול לעזור לעכבר להרים פיל? וכיצד חפצים נשארים יציבים למרות שהם מסתובבים במהירות.

 

משתעשעים עם מוצגים (צילום: איתי בלסון)

 

מסתחררים ולא נופלים

באודיטוריום יוכלו מבוגרים וצעירים להבין כיצד גוף שמסתחרר במהירות מתנהג אחרת מגוף שאינו מסתובב. הדגמה על גבי סביבונים, מטוטלות, כדורים וכוסות מים תבהיר למשתתפים כיצד הסיבוב מונע מהגופים ליפול. ההדגמות ילוו בהסברים כיצד חוקי הפיסיקה מסייעים לגוף להישאר יציב.מדייום יערכו חידות מדעיות מרתקות נושאות פרסים.

 

חידת הפיל והעכבר

בפעילות יצירה מדעית המבקרים מכינים כלים שקופים, אשר בעזרתם ניתן ללמוד כיצד התנהגותם הרגילה של נוזלים משתנה בזמן סיבוב. בנוסף, המשתתפים לומדים תוך כדי יצירה את חידת "הפיל והעכבר", שבעקבותיה יבינו כיצד העכבר הקטן יכול להרים פיל, ומה הקשר לסיבוב. את כל היצירות יוכלו הילדים לשמור למזכרת.

 

מתחם של משחקי חשיבה

מתחם מיוחד למשחקי חשיבה יערך בנושא חנוכה וה"סיבוב". המתחם כולל: משחקים עם פתרונות הקשורים לאנרגיית סיבוב, סביבוני נייר (אוריגמי), סביבוני טנגרם, משחק חנוכייה-לי, אשליות אופטיות (נרות, סופגניות), משחקי מטבעות. כולל הענקת מזכרות.

 

חרקים וצמחים טורפים

באקו-ספירה, המתחם האקולוגי של גן המדע, המעוצב כמבנה מרשים בצורת כיפת זכוכית ענקית, יתקיימו סיורים מודרכים. במהלך הסיור המבקרים יקבלו הסברים על נושאים אקולוגים ואיכות הסביבה כמו צמחים, בעלי חיים, קרקע ומים. בתוך כיפת הזכוכית ניתן לפגוש יצורים נדירים כגון: חרקים מיוחדים, צמחים טורפים וצמחי מים ולהתרשם מהתופעות האקוסטיות המיוחדות להן גורם המבנה הכדורי.

 

אירועי גן המדע בחנוכה

 

הפעילויות מיועדות ברובן לגילאי 5 ומעלה. רוב מוצגי הגן מתאימים לבני 10 עד 100. פעילות האקו-ספירה מתאימה לילדים מגיל 6 עד 100. ילדים מתחת לגיל 5 נכנסים ללא תשלום ויכולים למצוא עניין כשהם מלווים על ידי הוריהם. רוב הפעילות מתקיימת בחוץ – המבקרים מתבקשים להתלבש בהתאם למזג האוויר.

 

מחירי כניסה בחנוכה:

מבוגר/ילד 30 שקל.

כרטיס משפחתי (הורים וילדים עד גיל 18 הרשומים בת"ז) 110 שקל

ילדים עד גיל 5 וחיילים ללא תשלום.

הנחות לסטודנטים וגמלאים.

 

מועדי הפעילות:

28-21 בדצמבר

א-ה 10:00-17:00

שישי 10:00:14:00

שבת סגור

 

טל. 08-9344401

מידע נוסף באתר גן המדע:

http://davidson.weizmann.ac.il/science-garden/

 

|
|
|
|