צלם: בוני לברון
צועדים שימור - במסלול נוף וטבע, המתחבר לאתרי מורשת בתחום ההתיישבות בישראל

צועדים שימור 2011

אירוע "צועדים שימור", שיתקיים ביוזמתה של המועצה לשימור אתרי מורשת, מכון איילון בין טבע ונוף ואתרי ראשית ההתיישבות, יהיה האירוע הפותח של אירועי חודש שימור לאתרי מורשת בישראל.  בצעדה עממית יצעדו המשתתפים במסלול של נוף וטבע אליו מתחברים אתרים בתחום מורשת ההתיישבות בארץ ישראל והמאבק להקמת המדינה, בערים רחובות, נצר סרני ונס ציונה. הצעדה תתקיים ביום שישי, 29 באפריל, בין השעות 10:00-7:30.

 

הצעדה, שתהה פתוחה לציבור הרחב ללא תשלום, תצא מאתר הפרדסנות שברחובות ותעבור באתרי מורשת כגון חוות שפון, בית אלנבי בנצר סירני ובמכון איילון שברחובות.

 

קיר השרקרקים

הצעדה תחשוף בפני משתתפיה את קיר השרקרקים, ציפור השייכת למשפחת הכחלאים המקננת באזורנו בחודשים מרץ- אפריל, וחופרת מחילות כדי לקנן ולהטיל את ביציה במדרונות פתוחים וחשופים מצמחיה. קיר השרקרקים ממוקם ליד בריכת ההשקיה בין הפרדסים. הבריכה מקבלת את מימיה מבאר המים בכוח הגרביטציה.

 

קיר הקינון

 

אתר הפרדסנות על שם מינקוב

האתר משחזר את מפעל הפרדסנות העברית. כאן נטע זלמן מינקוב, בן לאחת המשפחות הראשונות ברחובות, את הפרדס הראשון של העיר. המקום שוקם ושוחזר על ידי המועצה לשימור אתרים ועיריית רחובות, בעזרת מימון של משפחת מינקוב ותורמים נוספים. בפרדס המשוחזר נוכל למצוא בין השאר, חצר מוקפת חומה ובתוכה בית הפרדסן, בית אריזה משוחזר, באר ובריכת אגירה, טרזינות (עגלות הובלה) על מסילתן ותעלות השקיה. כחלק מתהליך השחזור ניטעו זנים של עצי ההדר שגידלו בעבר ומגדלים בימינו בישראל. המוזיאון מציע שפע פעילויות ותכניות חינוכיות למבקרים.

 

אתר הפרדסנות על שם מינקוב

 

חוות אלנבי

אתר המורשת על שמו של הגנרל הצבאי אלנבי, שבזמן כיבוש הארץ על ידי הבריטים בשנת 1917, קבע בו את לשכתו. המתחם ההיסטורי הוקם בשנת 1890 כחווה חקלאית טמפלרית לילדים ערביים, בניהול משפחת שפון הגרמנית. הם ייצרו יין ושמן, נטעו פרדסים והקימו יקב בתהליך שמזכיר את צורת החיים של הטמפלרים במתחם שרונה בקריה בתל אביב. עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה הפך המקום למחנה צבאי טורקי-גרמני ולאחר הניצחון הבריטי שימש האתר כמפקדה של כוחות גנרל אלנבי. 

 

בתום המלחמה חוזר שפון ומפעיל מחדש את החווה ואת בית הספר החקלאי בחסות המנדט. בשנת 1939 מגרשים הבריטים את משפחות הטפלרים שחיו בארץ ואיתם את בני משפחת שפון. החווה מוחכרת למשפחת דג'אני מיפו שחיים בה עד פרוץ מלחמת העצמאות. גדוד של חטיבת גבעתי נאחז במקום עד תום המלחמה. ביוני 1948 מקימה קבוצה של ניצולי שואה ממחנה בוכנוואלד את קיבוץ נצר סירני ומבני החווה הופכים לבית הספר ובית הילדים של הקיבוץ.

 

חוות אלנבי (צילום: בוני לברון)

 

שלושה מבנים גדולים עומדים בלב החווה. אחד מהם נטוש ומוזנח, השני משמש למתחם אמנים בשם "גלריה רומי" והשלישי הפך למתחם אירועים בשם "חוות אלנבי".  המבנה עשוי לבני כורכר שחלקם נחשפו תוך כדי תהליך השימור. רצפות מעוטרות מבית היוצר של מפעל וילנד נותרו בשלמותן ומוסיפות קסם מיוחד לחדרים. חלונות העץ העתיקים, עבודות הפרזול התריסים, הקירות העבים והדלתות המקוריות כולם נותרו כפי שהיו, שומרו ושוחזרו. במהלך השיפוץ נחשפו על הקירות עיטורים שמקיפים את התקרה וגם הם זכו לשחזור אמנותי. קומת הקרקע האפלולית, ששימשה את הטפלרים והובילה אל מחילות המסתור שהיו אופייניות לבנייה באותן שנים, הפכה למרתף היין.  

 

מכון איילון

אחד המקומות שהיו לסוד השמור ביותר בימי המנדט הבריטי, התרחש תחת מסווה של קיבוץ והפך למוזיאון "מכון איילון" בגבעת הקיבוצים ברחובות.

 

בשנת 1945 מחליט דוד בן-גוריון שצריך להתחמש ולהתכונן למלחמה. שירות הידיעות של ההגנה (ש"י) הצליח לקבל מידע על מפעל פולני שמעמיד למכירה 30 מכונות לייצור כדורים ויהודה ארזי, מאנשי ההגנה, מצליח להביא אותן לארץ. בלב גבעת הקיבוצים חפרו בור בגודל מגרש טניס ומעליו הקימו מכבסה ומאפייה. מכונת הכביסה לא הפסיקה לעבוד לרגע והקימה רעש שהסווה את כל הפעילות שהתרחשה מתחתיה עם שלושים מכונות לייצור כדורים שמותחות, חותכות וקוצצות. המבקרים שמגיעים למוזיאון היום יושבים במכבסה שנותרה כפי שהייתה עם דודי החימום הישנים והבגדים מימי הפלמ"ח ואיש לא יכול לנחש שיש שם פתח שמוביל לקומת המרתף.

 

המאפייה במכון איילון (צילום: רונית סבירסקי)

 

הפתח שנפער ברצפת המכבסה מגלה סולם ברזל צר שיורד בזוית כמעט ישרה כלפי מטה. האולם המרכזי שבו עבדו הפועלים היה באורך 33 מטרים ורוחבו חמישה מטרים. המכונות סדורות לאורך הקיר לפי תפקידן: שלוש עבדו על מתיחת הכדורים לקוטר 9 מ"מ ויוצרו מפליז, אבץ ונחושת. חומר הגלם יובא לארץ מבריטניה כסחורה להכנת שפופרות לליפסטיקים. כך המשיך המפעל לייצר כמויות עצומות של כדורים שהוצאו באישון לילה מהמרתף וסיפקו את כל צריכת הכדורים עד תום מלחמת השחרור.

 

מתי: שישי, 29 באפריל, 10:00-7:30

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: 08-9406552

המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל: www.shimur.org.il

 

 

|
|
|
|