צלם: ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון
"היסטוריה על הקיר": 70 שנות פעילות של האגודה למען החייל בתערוכה חדשה

היסטוריה על הקיר

במלוא 70 שנים לפעילותה, האגודה למען החייל מזמינה את הציבור ללוות את המדינה ואת חייליה, עוד לפני קום המדינה ועד היום, דרך תמונות היסטוריות וכרזות נדירות.  ביום שלישי, ה- 25 בדצמבר, תיפתח לראשונה תערוכת קבע של תמונות היסטוריות, וכרזות ומסמכים נדירים מארכיון צה"ל ומערכת הביטחון, לרגל מלאת 70 שנה לאגודה למען החייל.

 

ההגרלה השנתית של האגודה למען החייל (צילום: אסף קוטון, באדיבות ארכיון צהל ומערכת הביטחון)

 

בתערוכה באה לידי ביטוי פעילות האגודה לאורך השנים, ובה יוצגו כ-70 תמונות היסטוריות וכרזות נדירות, שנעשו עוד בטרם קום המדינה ומהשנים הראשונות שלה, ומספרות את סיפורם של החיילים היהודים עוד בטרם הקמתה של מדינת ישראל ועד היום. התערוכה נוגעת בדרך מרגשת בראשית דרכו של ה"ועד הארצי למען החייל היהודי", מציגה את פעולותיו בתחילת דרכו ומזמינה את הציבור להביט על הצבא ומדינה שלנו בעיניים חדשות.

 

האגודה למען החייל הוקמה על ידי הסוכנות היהודית והועד הלאומי בשנת 1942, עוד לפני קום המדינה, בשם 'הועד הארצי למען החייל היהודי', לאור האירועים שהתרחשו באירופה באותו הזמן. הועד הוקם על מנת לעזור לחיילים היהודים שהצטרפו לשורות הבריטים ולחמו בנאצים, ופעל בשני מישורים; האחד, למען החיילים הלוחמים, פעילות שהתבטאה בשליחת ידיעות ועדכונים מהארץ, שליחת ציוד באופן שוטף כמו גרביים, סוודרים ושמיכות, תשמישי קדושה, מכונות כתיבה על מנת שהחיילים יוכלו לכתוב לקרוביהם, ארגון אירועי תרבות ועוד.

 

סופרים כספי תרומות לחיילים 1976 (צילום: צרפתי במחנה, באדיבות ארכיון צהל ומערכת הביטחון)

  

המישור השני בו פעל הועד הוא בעזרה למשפחות החיילים שנשארו בארץ. אותן משפחות סבלו מפגיעה קשה בפרנסה וקושי בגידול הילדים. לאור כך פתח הועד מעונות לילדים, אסף כסף למען המשפחות, דאג לפטור ממיסים, סייע בעניינים רפואיים ועוד. לאחר סיום מלחמת העולם השנייה, כאשר הקימו את מדינת ישראל, 'הועד הארצי למען החייל היהודי' הפך ל'וועד למען החייל', אך רוח ההתנדבות והמחויבות נותרו בעינן והקונספט נשאר זהה, אלמנט שלא השתנה עד היום- 70 שנה אחרי.

 

תערוכת הקבע תציג את התמונות והכרזות המבטאות את ההתגייסות והתמימות אז :  ידיעות שנשלחו לחיילים, כרזות שפרסם הועד לגיוס תרומות של הועד, שי שקיבלו החיילים היהודים במלחמת העולם השנייה, וקריאות לתרומות עבור החיילים בחגי ישראל השונים. עוד יוצגו תמונות מתוך אירועי תרבות ומופעים מיוחדים שאורגנו עבור החיילים, תמונות של המעון לילדי החיילים מהישוב היהודי אשר נלחמו במלחמת העולם השנייה, חלוקת סופגניות ואישי ציבור שביקרו את החיילים באירועים שונים.

 

התערוכה החדשה מסמלת שילוב מעניין וייחודי בין עולם האמנות להיסטוריה של מדינת ישראל, ומהווה ביטוי לקיום הלאומי ולגאווה הלאומית. התערוכה מציגה את פעילות האגודה לאורך השנים וכוללת טווח התייחסויות רחב- שמחות ורגעי התהילה של המדינה, דרך גיוס תרומות ופעילויות שארגנה הועדה ועד לאירועים פורצי דרך ומשני מציאות.

 

מתנדבות מחלקות סופגניות בחנוכה 1981 (צילום: איילון דיסקין, באדיבות ארכיון צהל ומערכת הביטחון)

 

התערוכה מבקשת להתבונן על הקיום העכשווי דרך התמונות, להתעכב על אירועי עבר ששינו את חיינו, ולהסתכל בגאווה אל עבר העתיד. עשרות הפריטים שיוצגו מסמלים חוליה נוספת בהעצמת המורשת באמצעות האמנות והתרבות ומייצגים את תפארתה של מדינת ישראל. התערוכה נוצרה מתוך השאיפה כי היצירות המוצגות יוכלו להעניק השראה לצופים ולמבקרים במקום, על מנת שאלו יוכלו להתפעל ולהתרשם מההיסטוריה העוצמתי ורוויית האירועים של המדינה, וימשיכו לצמוח ולהתפתח ביחד איתה

 

תערוכת קבע בבית החייל בתל אביב

ויצמן 60, תל אביב

שעות פתיחה: 08:00-19:00

 

|
|
|
|