אטרקציות חדשות והמלצות לשבוע הקרוב

מאת: רונית סבירסקי , Ronit Svirsky
האטרקציות שנפתחו לציבור, סיורים מודרכים ללא תשלום ברחבי הארץ, פריחת החלמוניות, חוף רחצה בים המלח, אתר ראש הנקרה, ציפורים נודדות בפארק המעיינות, טיול על חומות העיר העתיקה בירושלים ופיקניק על שפת אגם גולדה בנגב, הצגות, מופעים ואירועים מקוונים חלקם ללא תשלום

יש ריח לאמנות - תערוכה הפותחת את העונה הישראלית לעיצוב בחולון

"יש ריח לאמנות" - תערוכה שהיא פרוייקט אמנותי מונומנטלי ראשון מסוגו בארץ השמה את חוש הריח במרכז החוייה האמנותית בעקבות אובדן חוש הריח במגפת הקורונה. התערוכה תוצג במסגרת העונה הישראלית לעיצוב חולון. מאחורי התערוכה עומד פרופ' יהודה רוט העוסק עשרות שנים בהיבטים הרפואיים, המחקריים והתרבותיים של חוש הריח במסגרת עבודתו במחלקת אף-אוזן-גרון במרכז הרפואי וולפסון ואומן בעצמו. 58 מעצבים ואמנים ישראלים ובינלאומיים נוטלים חלק בפרויקט ויציגו שורה ארוכה של עבודות עיצוב ואמנות ייחודיות, ולכולן קשר לחוש הריח, ליתרונותיו, למגבלותיו ולמאפייניו שמתייחסים לאמנות. הפרויקט יוצג בשני שלבים: השלב הראשון והנוכחי כתערוכה דיגיטלית במסגרתה יועברו סיורים דיגטליים עם אוצרי התערוכה והאמנים באתר עיריית חולון. בשלב השני ובהתאם להוראות התו הסגול, תפתח לקהל הרחב תערוכת הענק ב״גלרית החווה״ ובשטח בית הספר החקלאי שסביבה. זאת, אחרי שצברו המבקרים ידע מהשלב הוירטואלי הראשון.

מתי: לצפייה חופשית און ליין באתר

 

עבודה של צ'נצ'ל בנגה     צילום: ערן גיל

 

פרסי קיפוד הזהב יחולקו תוך מחאת "תפתחו" והפגנות של אנשי התרבות

חלוקת פרסי קיפוד הזהב לשנת 2020 ו"פסטיבל קיפוד הזהב", מתקיימים מדי שנה ומציינים את העשייה בתיאטרון העצמאי ובפרינג'. השנה הם יערכו במתכונת מיוחדת לימי קורונה ובהפגנה של יוצרי הפרינג' והתיאטרון העצמאי תחת הכותרת "תפתחו" ברחבת היכל התרבות בתל אביב. יוצרים ואמנים, עובדי במה וכל העושים במלאכה יתכנסו למחאה שבמהלכה יוכרזו ההצגות הנבחרות לשנת 2020. מנעול ושלשלאות הם הדימוי המרכזי של המחאה, כשההצגות, היוצרים והשחקנים, ינעלו את המנעול שלהם על שלשלאות שיתלו מקיר היכל התרבות, ועל המנעול שמות הצגות, יוצרים ואמנים נעולים. יוצרי הפרינג' יציגו ברחבה מייצגים מחאתיים הדורשים תפתחו אותנו. ין ההצגות המשתתפות השנה בהתמודדות, נמצאות עבודותיהם של יוצרים ויוצרות צעירים וותיקים, ביניהם יוסי יזרעאלי, שרון שטרק, רועי מליח רשף, אילן רונן, יעל קרמסקי, חן דוד, גבריאלה לב, סמדר יערון ואחרים.

מתי: שני, 23 בנובמבר, 19:00

 

מחכים לגודו    צילום: רדי רובינשטיין

 

60 חנוכיות מקהילות ישראל בתפוצות

מוזיאון נחום גוטמן לאמנות בנווה צדק משיק לכבוד חג החנוכה תערוכה שהפכה למסורת - "חנוכייה לי יש", בה יוצגו כ-60 חנוכיות מקהילות ישראל השונות. התערוכה מיועדת לכל המשפחה והיא מציגה חנוכיות שנאספו על ידי בני הזוג דרורה ופנחס זכאי במהלך 46 שנות נישואיהם. היא משקפת מגוון סגנונות אמנותיים של קהילות ישראל בארצות מוצאן ובתקופות השונות בהן החנוכיות נוצרו. תערוכה ייחודית זו מאפשרת למתבוננים בחנוכיות לצאת למסע בחיי העם היהודי בישראל ובתפוצות, להתוודע  לגלגוליה של החנוכייה במרוצת הדורות ולהעמיק את ההיכרות עם סיפור חג החנוכה ומנהגיו.  

מתי: 19 בנובמבר 2020 - 31 בינואר 2021 (בשלב ראשון וירטואלית עד לקבלת אישור פתיחה)

מחיר: 24 שקל למבוגר (18 שקל לתושב) חינם עד גיל 18

לפרטים: 03-5161970, לצפייה באתר

 

 

צילום: באדיבות מוזיאון נחום גוטמן

 

אסופות קולנוע יוקרנו און-ליין באתר סינמטק ירושלים

בראש השנה האחרון השיק ארכיון הסרטים הישראלי של סינמטק ירושלים אתר דיגיטלי חדש בו ניתן לצפות במאות סרטים עלילתיים ודוקומנטריים שהופקו בישראל ואלפי קטעי ארכיון המראים את המרחב המקומי מסוף המאה ה-19 ועד לשנות ה-70 של המאה ה-20. לאחר שהגיעו לכ-200 אלף גולשים, הוסיפו אנשי הארכיון פלטפורמה הנקראת אסופות. תערוכות קולנוע דיגיטליות המספרות את סיפור המדינה בשילוב טקסט כתוב וקטעי ארכיון. מבין יוצרי האסופות: רן לוי, אמיר קמינר, אסנת טרבלסי, דוד ליפשיץ, ליאור דיין, ניסן שור ואחרים.

מתי: לצפייה ללא עלות באתר 

 

תמונה של הצלם נתן אקסלרוד מתוך האסופה לאן נעלמו יומני הקולנוע    

 

תערוכת צילומי הפגנות "מבטים צולבים"

גלריית הפקולטה לחינוך בסמינר הקיבוצים מציגה תערוכת צילום חדשה "מבטים צולבים" בנושא מחאות, הפגנות והתנגדות בדמוקרטיה הישראלית. דרכי המחאה וההתנגדות אשר התקיימו בישראל בעבר, לצד מופעי התנגדות ומחאה עכשוויים. לעיתים מעלים את דיוקנו האנושי של המפגין הבודד בתוך המון המפגינים, ולעיתים משרטטים את פרצופו של הגוש. התערוכה סוקרת מפגנים שונים של מחאה מאז הפגנות הפנתרים השחורים ב-1971 ועד בלפור 2020. בין הצלמים: שמואל רחמני, ענת סרגוסטי, מיקי קרצמן, אלדד רפאלי, גדעון אגז'ה, דפנה טלמון, עוזי פורת, יסמין שטיינמץ, אביר סולטן ואחרים.

מתי: 26 בנובמבר 2020 - 15 בפברואר 2021

מחיר: כניסה חופשית (סמינר הקיבוצים)

 

מחאת יוצאי אתיופיה 2015   צילום: גדעון אגז'ה 

 

הפסטיבל היהודי לתרבות עכשווית

עשרות אמנים, יוצרים ומוזיקאים ייקחו חלק השנה בחגיגה מקוונת של הפסטיבל היהודי לתרבות עכשווית מבית היוצר של קבוצת התיאטרון הירושלמי. בפסטיבל, שיתקיים זו השנה החמישית יועלו מופעים ממגוון אמנויות הבמה: מוזיקה, תיאטרון, מחול, ביניהם הופעות בכורה ומופעים מיוחדים לילדים ולמבוגרים. בין המופעים הבולטים השנה בפסטיבל: פרויקט חלונות 2020 בבכורה - 4 הצגות קצרות ו-2 הפוגות מוזיקליות ייחודיות, האדמ"ור האחרון – בכורה להצגה המבוססת על סיפור חייו של האדמ"ור מיאבלונה, "אנא-טומיה" - תיאטרון מחול מזרחי ייחודי, "השושנה הפורחת" – שירת לדינו, "תחושת בטן" מופע פלמנקו רב תחומי, 'מניה אגדה בחייה' סיפור חייה של מניה שוחט ואחרים. לילדים ולכל המשפחה מופע בכורה של המחזמר 'דו רה מוו', עלילות פרדיננד פדהצור ואחרים. את הפסטיבל תנעל מסיבת היפ הופ של דימה XR.

מתי: 10-6 בדצמבר 2020 (הקרנה פתוחה ל-48 שעות און-ליין)

מחיר: 40 שקל למופע, 80 שקל כרטיס משפחתי

לפרטים: 02-6244585-6, www.tcj.org.il 

 

 

 תחושת בטן   צילום: ארז קאשי

 

אתרים נטושים בתערוכה חדשה "ריק מלא"

תערוכה וירטואלית חדשה מוצגת באתר מוזיאון ינקו-דאדא, עין הוד דנה אריאלי "ריק מלא". במסגרת מסעות הפנטומים שלה מתעדת הצלמת אתרים נטושים בישראל וברחבי העולם כבר יותר מעשור, וממשיכה לעשות זאת גם בימי הקורונה כאשר הבריכות מלאות במים אך נעדרות אנשים. אריאלי מחפשת דבר מה בבריכות העזובות. דנה אריאלי - לשעבר דיקנית הפקולטה לעיצוב במכון הטכנולוגי חולון, מרצה בחוג למדעי המדינה באוניברסיטת תל אביב. וראשת המחלקה להיסטוריה ותאוריה בבצלאל. צלמת וחוקרת. פרופסורית להיסטוריה שמתמחה ביחסי הגומלין בין אמנות לפוליטיקה בדמוקרטיות ובדיקטטורות. כתבה וערכה ספרים רבים בנושאים אלה.

הפתיחה: ב-20 בנובמבר 2020

לצפייה: באתר 

 

גבעת רם 2020   צילום: האמנית דנה אריאלי

 

תערוכת הבנאים - זאת המנגינה שלנו

מוזיאון מגדל דוד בירושלים, פותח מחדש את שעריו לקהל הרחב וחוזר להציג את תערוכת "הבנאים - זאת המנגינה שלנו" – תערוכה מוזיקלית ייחודית המספרת את סיפורה של משפחת בנאי, מציע סיורי חורף ברחבי העיר ירושלים ומגוון הרצאות ייחודיות. התערוכה, "הבנאים – זאת המנגינה שלנו", עוקבת אחר יצירתם של בני משפחת בנאי ומציעה חוויה מוזיקלית שמתחילה בפרס של סוף המאה ה-19, ממשיכה בשכונות שוק מחנה יהודה, באירועים ההיסטוריים ובהווי המשפחתי חוצה הדורות. לרגל הפתיחה המחודשת, המבקרים בתערוכה בחודש נובמבר, זכאיים לקבל קטלוג מיוחד של התערוכה. רחבת המוזיאון סגורה לרגל שיפוצים. 

מתי: ימי שני-שבת (ראשון סגור)

מחיר: 40 שקל למבוגר, 18 שקל לילד

לפרטים: 2884*

 

צילום: ריקי רחמן

  

טיולים ב-13 מוקדים בכל הארץ עם קק"ל ואשכולות

ארגון אשכולות בשיתוף קרן קימת לישראל מציעים מגוון סיורים מודרכים ב-13 מוקדים שונים ברחבי הארץ. בין הטיולים והסיורים שיתקיימו: סיורים בעקבות מפעל החקלאות ברמת הגולן, סיור באתרים הנסתרים ביערות קק"ל, סיורי טבע נוף ומורשת בגליל, סיורים במצודות העתיקות שבמערב השומרון, טיול בנחל הבשור, בפארק אגם ירוחם ועוד. כל הטיולים בליווי של מדריכות ומדריכי מרכזי הסיור והלימוד של אשכולות ומותאמים לכל המשפחה. בקפסולות עד 20 משתתפים.

מתי: שישי, 20 בנובמבר

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: בהרשמה מראש www.eshkolot.org 

 

מערת קשת   צילום: באדיבות ארכיון קק"ל

 

סיורים מודרכים ללא תשלום בצפת

עיריית צפת מקיימת סיורים מודרכים ללא תשלום שיערכו על ידי עמותת רוח צפת בהתאם להנחיות משרד הבריאות. סיור מוזיקלי יצא בימי שישי בשעה 11:00 מרחבת התערוכה הכללית של אומני צפת ברחוב ט"ו 1 ויעבור בסמטאות העיר העתיקה, מבנים היסטוריים בשילוב הסברים וניגונים. בנוסף, בשבתות יתקיים סיור במנהרות התת קרקעיות במתחם "לבנות ולהבנות". הליכה במסלול תת קרקעי שמחזיר את המבקרים לידי היישוב היהודי בצפת במאה ה-16, בית הקהל, בארות המים וצורת החיים לפני מאות שנים.

מתי: ימי שישי סיור מוזיקלי עם רוח צפת, ימי שבת מנהרות תת קרקעיות לבנות ולהבנות

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: להרשמה רוח צפת:  https://tsfat.org.il/lp/, מנהרות 050-455-6610

 

 

סיור מוזיקלי עם רוח צפת     צילום: רונית סבירסקי

 

סיור בעקבות ציפורים וסיור שקיעה

סיור למשפחות בפארק אריאל שרון עם דגש על הציפורים בפארק, תוך הכרות עם סיפור המהפך שעבר הר הפסולת ממפגע תברואתי לפארק ירוק. מדי שנה נצפים באזור הפארק כ-200 מינים של ציפורים שעבורן הוא תחנת עצירה במהלך הנדידה מאירופה למדבר סהרה ובחזרה. הצפרים מקיימים פעילות של טיבוע שהוא סימון באמצעות טבעת המאפשר מעקב אחרי מסלול הנדידה. כל ילד המשתתף בסיור מקבל משקפת מתקפלת להכנה עצמית ומגדיר ציפורים. סיור נוסף, מתקיים בשקיעה בליווי עששיות. תצפיות על מטרופולין גוש דן, הפעלת כל החושים בחשיכה, קולות בעליה החיים, ריחות וטעמים של צמחי תבלין בשילוב סיפורו של הפארק.  בשבתות נערכים סיורים המספרים את סיפור הפארק ללא תשלום.

מתי: בכל ימות השבוע בתיאום מראש

מחיר: 35 שקל מגיל 3, סיורי שבת ללא תשלום

לפרטים: באתר

 

פארק אריאל שרון    צילום: אורי אהרון 

 

סיורים מודרכים ללא תשלום ביוזמת משרד התיירות

משרד התיירות יוזם ומתקצב פעם נוספת סדרת סיורים מודרכים לקהל הרחב ללא תשלום, באמצעות רשות הטבע והגנים ובשיתוף מורי הדרך. הסיורים מיועדים לבודדים ולקבוצות ויתקיימו בכל אזורי הארץ ובכל ימות השבוע. הם יכללו ביקורים בערים, בגנים לאומיים ובאתרים נוספים. במטרה לשמור על כללי הריחוק החברתי, המשתתפים בסיור יגיעו לנקודת היציאה ללא הסעה מרוכזת. כל הסיורים יודרכו על ידי מורי דרך מוסמכים כנדרש בחוק, ותהיה בהם הקפדה יתרה על כללי התו הסגול הרלוונטיים. במקביל, קיבלו מורי הדרך אישור לחזור להדריך את הציבור, בתשלום ובכפוף להנחיות התו הסגול, בקבוצות של עד 20 אנשים במקום פתוח ועד 10 אנשים במקום סגור כולל המדריך.

 

חוזרים לבקר את הקנגורו

פארק גן גורו בעמק המעיינות נפתח לקהל ומציע מפגש עם עשרות קנגורו חופשיים שאפשר להאכיל מכף היד, ללטף ולעשות סלפי. בנוסף, מפגש עם עופות שנמצאים בסכנת הכחדה וצפרייה ענקית עם תוכים צבעוניים. מין של צפרדעים שמקורן באוסטרליה ולטאת כוח אוסטרלית. במהלך חודש נובמבר יתקיימו בגן מפגשים עם מאווי, גור הקנגורו שהתייתם מאימו והדרכות מפי המטפלת שמגדלת אותו בביתה. ההדרכות יתקיימו בקפסולות שמועדן יפורסם בעמוד הפייסבוק של גן גורו. באתר ישנו מרחב לפיקניק משפחתי.

מחיר: 49 שקל (לכבוד הפתיחה המחודשת)

לפרטים: כרטיסים בקישור

 

צילום: אורן גבאי גולן

 

אתר ראש הנקרה נפתח למבקרים

בהתאם להנחיות משרד הבריאות והתו הסגול נפתח אתר ראש הנקרה למבקרים. האתר כולל נסיעה ברכבל וסיור בנקרות לאחר חודש שהיו סגורות למבקרים.

מתי: ראשון-חמישי, 16:00-10:00, שישי-שבת, 16:00-09:00

מחיר: בתשלום

לפרטים:  https://rosh-hanikra.com 

 

ראש הנקרה   צילום: ליאת הלוי-כהן

 

חוף ביאנקיני בים המלח פתוח לקהל

משרד הבריאות אישר את פתיחת חופי הרחצה. חוף הרחצה הפרטי של כפר הנופש ביאנקיני בצפון ים המלח אף הוא פתוח לציבור. גישה נוחה למים, שירות הצלה, מקלחות ומלתחות, אפשרות להבערת אש למנגל ובוץ שחור ללא הגבלה. ניתן גם לקנות אוכל במזנון המהיר, האוכל מוגש בטייק אווי. יש אפשרות לרכוש מצרכי מזון בחנות הנוחות כולל אוכל צמחוני וטבעוני.
האורחים יידרשו לשמור על הריחוק על פי ההנחיות, להצהיר ולקחת אחריות על בריאותם התקינה. ניתן להביא מנגל, להגיע עם קרוואן ולחנות במקום וכן להשתמש בשירותים ומקלחות. 

לפרטים: 02-9400266

 

 

חוף ביאנקיני      צילום: יח"צ

 

תערוכת אמנות בטבע ומרחבי עבודה בגן הבוטני 

במהלך השבועות האחרונים עמלו בגן על תערוכת אמנות עכשווית חדשה – בחזרה אל הטבע נפתחה בגן הבוטני בגבעת רם בירושלים בשיתוף קרן אאוטסט לאמנות עכשווית. התערוכה החדשה שאצרה הדס מאור, כוללת כ-15 עבודות פיסול גדולות של אמנים עכשוויים מובילים שהותאמו במיוחד לתנאי תצוגה בגן. בין העבודות יצירות איקוניות של אמנים כמו מנשה קדישמן ודני קרוון, עבודות של אמנים ותיקים ביניהם ציבי גבע, יהודית סספורטס וסיגלית לנדאו,  ועבודות  של אמנים  צעירים יותר ביניהם אלה ליטביץ, יערה צח, סאהר מיעארי, משה רואס ואחרים. בנוסף, הקימו בגן הבוטני POP UP HUB - סביבת עבודה ולמידה ייחודית באוויר הפתוח, המאפשרת אינטראקציה בין צעירים וסטודנטים במרחב בטוח. המיזם  מאפשר לכל דורש להגיע וליהנות מפינת עבודה נוחה, שקעי חשמל, wifi, עמדת קפה ונוף שמשרה שלווה ורוגע. למי שזקוק למרחב עבודה ולמידה חליפי על פי הנחיות משרד הבריאות.

מתי: ראשון-חמישי, שבת, 17:00-09:00, שישי עד 14:00

מחיר: 35 שקל

לפרטים: 02-6794012  

 

האגם בגן הבוטני   צילום: תום עמית

 

ציפורים נודדות נצפות בפארק המעיינות

פארק המעיינות בעמק בית שאן נמצא על קו נדידת הציפורים מאירופה ואסיה לאפריקה. שפע המים והמזון מאפשרים להן חניה, מנוחה ואגירת כוחות להמשך המסע. עונת הנדידה מתחילה בסתיו וכבר ניתן לצפות בפארק המעיינות בדיות שחורות שמגיעות מרוסיה וגרוזיה, חסידה שחורה שמגיעה ממזרח אירופה ונשארת בארץ עד האביב, שלדגון גמדי שנשאר עד מאי, אנפות ממינים שונים, ציפורי שיר ביניהן נחליאלי לבן ודוחל שחור גרון. הפארק פתוח בהתאם להנחיות התו הסגול. ניתן לטייל בו ללא תשלום ברגל או באופניים אישיים. בתשלום ניתן לשכור אופניים או רכבי גולף חשמליים.

לפרטים: https://nirtours.tickchak.co.il/6191

 

 חסידות מעל פארק המעיינות   צילום: ענת בן יהושע

 

  

לטייל על החומות באוויר הפתוח

טיילת החומות בעיר העתיקה בירושלים נפתחת לקהל. מסלול הטרק ההיסטורי במקטע הטיילת הדרומית משער יפו עד הכותל מאפשר תצפית על אתרי העיר העתיקה, הרובעים השונים ועיר דוד. 

מתי: ראשון-חמישי, שבת, 16:00-09:00, שישי עד 14:00

מחיר: 20 שקל, ילד 10 שקל (קופות בשער יפו והכיכר הרומית)

לפרטים: רכישת כרטיסים מראש www.pami.co.il

 

תצפית על הקישלה מהטיילת הדרומית   צילום: אמנון אביעד

 

שקיות ניילון בראי האמנות

תערוכה וירטואלית חדשה "כחול לבן" תוצג בזום במוזיאון ינקו-דאדא בעין הוד. האמן דורון פישביין מציג בתערוכה תצלומי שקיות ניילון, אשר נסחפו ממרחב הקניות הטבעי שלהן, והסתבכו באופן אקראי בגדר תיל שעל החומה המקיפה מפעל לייצור מיץ תפוזים. לסדרה מתלווה עבודת וידיאו קצרה שבה נראה זוג נעליים תלוי על אותה גדר תיל.  שקיות הניילון שהן הסממן המובהק של החברה הצרכנית  הופכות בידי פישביין ליצירות מופשטות, מתנפחות ונתפסות בגדר תיל ומשתקפות בגוונים כחולים על רקע השמים.

מתי: החל מ-22 באוקטובר עד 31 בדצמבר

קישורית לתערוכה https://www.jancodada.co.il/?page_id=3645

 

תערוכה וירטואלית בינקו-דאדא     האמן: דורון פישביין 2020

 

בעקבות פריחת החלמוניות

מסלול הליכה מעגלי בעקבות פריחת החלמוניות משולב בשהייה בפארק אגם ירוחם, הכולל פינות פיקניק שקטות בטבע. פארק אגם ירוחם משתרע על פני כ-300 דונמים ומהווה ריאה ירוקה בלב מדבר. במהלך השנה ניתן לצפות במקום בעופות מים מסוגים שונים ובעונת הסתיו המקום מהווה נקודת עצירה לעופות נודדים מארצות אירופה הקרות לאפריקה החמה. תצפית על האגם מהמזח שבקצהו המזרחי, או טיול לאורך הטיילת הצפונית שבה פינות חמד, פרגולות ומצפורים. אפשר להצטייד בערכת קפה או בסל פיקניק ולבלות בפארק. המסלול: מומלץ לחנות בחניון החלמוניות על כביש 204, ללכת בעקבות השביל הכחול, בפיצול להמשיך עם השביל הכחול עד שמגיעים לאפיק הנחל. ממשיכים ומטפסים ומחפשים את הפריחה הצהובה שנחבאת בין הסלעים. עם סיום המסלול חוזרים לחניה ונוסעים לפארק אגם ירוחם.

 

חלמוניות בירוחם     צילום: אסף טמיר

 

פארק גולדה, צומת משאבים

פארק גולדה הסמוך לקיבוץ רביבים הוקם על ידי קק"ל כחלק מקידום התיירות בדרום ושיקום נופי נחל רביבים. הוא משתרע על פני שטח של 540 דונמים ובמרכזו אגם גדול שמנקז אליו את מי המרחצאות הסמוכים, נווה מדבר ומי התהום. בגדה הדרומית הוקמו מתקני שעשועים לילדים, פינות ישיבה מוצלות, שולחנות פיקניק ומדשאות. בנוסף ישנם בפארק מספר מסלולי הליכה שמספרים את סיפור המקום, בארות המים וכיבוש באר שבע על ידי לוחמי אנז"ק האוסטרלים.

איך מגיעים: לבאים מצפון (מבאר שבע) בצומת משאבים פונים ימינה לכביש 222 ומגיעים לאחר כ-2 ק"מ לשער הפארק.

 

אגם בלב פארק גולדה    צילום: דוד גרינשפן

 

תערוכת שעוסקת במשבר היחסים בין האדם לטבע

תערוכת יחיד לאנה פרומצ'נקו "245״ בחלל הפרויקטים של גלריה ברוורמן. בתערוכה מוצג גוף עבודות רב תחומי אשר עוסק בשרידים שהותירו אחריהן דבורים לאחר מות הכוורת. פרומצ'נקו בוחרת לתעד את "טביעת הכנף" של הדבורים בכוורת מס' 245 שמצאה לאחר שהושלכה כלאחר יד ומתייחסת בכך למשבר היחסים בין האדם לטבע, באמצעות תיעוד של מערכות ביות מרוקנות ועקרות. התערוכה מוצגת בשני מפלסי חלל הגלריה ומורכבת ממיצב וידאו מונומנטאלי, המוקרן סימולטנית על שלושה קירות החלל. בקומה העליונה מוצגים שלושה תצלומים גדולים של אובייקטים פיסוליים שיצרה פרומצ׳נקו מכוורות דבורים שנערמו זו על זו. במרכז החלל מוצבות יציקות אפוקסי דמויות כוורות ומכסים, דקות ושקופות. 

מתי: ראשון-חמישי, 16:00-10:00, שישי-שבת, 14:00-11:00, עד 15 בנובמבר 2020

מחיר: כניסה חופשית

לפרטים: יש לתאם הגעה מראש 054-4335771 הכניסה מרחוב אילת 33 / סמטת שלוש 6

 

צילום: יאיר ברק

 

פסטיבל תמונע 2020 - תיאטרון מקוון  

פסטיבל תמונע 2020 יתקיים באופן מקוון במציאות שבה אין מופעים והתאטראות סגורים. היצירות יועלו כפודקסט תסכיתי כיס של סדרת דיוקנאות דוקומנטאריים. ההתמודדות עם מציאות חדשה ומאתגרת. אוסף סיפורים-קוליים קצרים מאת כמה מהקולות הבולטים של התיאטרון, שחיפשו ומצאו איך לעשות את מה שלא ניתן לעשות בדרך אחרת. התסכיתים משקפים את השבריריות של הרגע הזה שאנחנו נמצאים בו. בין היוצרים: לילך דקל אבנרי, נדב בושם, עדילי ליברמן, יגאל זקס וקבוצת עבודה, עומר קינן, עמית זרקא, יואב ברתל ואביגיל רובין ואחרים.

מתי: 21-19 בנובמבר

להזמנת צפיה: https://www.facebook.com/tmunaTelAviv/https://www.tmu-na.org.il/ 

 

לילך דקל אבנרי   צילום: נעמי בניאל

 

חג סיגד 2020 – מוזיקה, הרצאות וקולינריה אתיופית

בית אביחי מציין את חג הסיגד האתיופי באופן מסורתי עם שלל אירועים. השנה, תחת מגבלות הקורונה יתקיימו כל האירועים בצורה מקוונת, ללא תשלום ויציעו מגוון תרבותי ומסורתי שייחל ויימשך גם לאחר החג. בין האירועים: קוטנר יארח את גילי יאלו, שלמה גרוניך ואיילה אינגדשט בסיפורים במונו -'ספיישל סיגד' על התפתחות המוזיקה האתיופית-ישראלית. הרב שרון שלום בהרצאה על תולדות יהודי אתיופיה ושורשיה. אורית טשומה אמנית הספוקן וורד והשם הכי חם בסצנת ההיפ הופ הנשית במסע אישי של זרות ושייכות, מחאה וגילוי, עם מוזיקה ומילים שנכנסות ללב ולנשמה. סדנת קומיקס בהשראת החג עם האיש הכחול נדב נחמני ומתכונים לארוחת סיגד ממסעדת באלינג'רה.

מתי: 18-10 בנובמבר

מחיר: צפייה ללא תשלום

לפרטים: באתר

 

אורית טשומה אמנית ספוקן וורד והיפ הופ     צילום: תדלה אסרס

 

סרטי דוקו נבחרים בכל שעות היום

דוקוסטרים ממשיך גם בנובמבר להקרין לקהל סרטי דוקו מובילים. במהלך כל החודש ניתן יהיה לצפות באתר דוקאביב במיטב הסרטים במהלך כל שעות היום ובתשלום סמלי לצפייה. כל הסרטים הבינלאומיים מתורגמים לעברית. בין הסרטים: "אזנבור, המבט של שארל" על הזמר, השחקן והמלחין שארל אזנבור, "הציירת והגנב" שימשיך מחודש אוקטובר לאור הביקוש. יוקרנו גם סרטים על גיבורים אקסצנטריים כגון: "A bigger splash" עותק משוחזר של הסרט המדובר משנות ה- 70 על האמן דיוויד הוקני, הסרט "פגי גוגנהיים – מכורה לאמנות" על אספנית האמנות והאמנים, "ווסטווד" על מעצבת האופנה ויויאן ווסטווד, הסרט "האתגר" על תחרויות הבַּזים במדבריות של קטאר ונוספים. הסרטים הישראלים יתמקדו ביוצרים ויוצרות המתעדים מסעות, ביניהם: "סובנירים" של הבמאים שחר כהן וחליל אפרת, "הטיול הפנימי" של הבמאי המוערך רענן אלכסנדרוביץ', "זמן משפחה" של הבמאי ניצן גלעדי המתעד משפחה ישראלית בטיול חד פעמי אל הגראנד קניון, ארה"ב, "הדירה" של הבמאי ארנון גולדיפנגר על המסע המטריד ורווי התגליות שלו בתולדות משפחתו, "שלושה אחים ומערה" של תמר טל ענתי על מסעם של שלושה אחים היוצאים למסע חיפוש בטוסקנה אחר מערה בה התחבאו כילדים לפני שבעים שנה בזמן המלחמה וסרטים נוספים.

מתי: 30-1 בנובמבר

מחיר: 15 שקל הקרנה בודדת, 80 שקל לכל הסרטים

לפרטים: באתר

 

מתוך הסרט האתגר    צילום: יח"צ

 

 

פסטיבל הצילום הבינלאומי בגרסה מקוונות

PHOTO IS:RAEL, פסטיבל הצילום הבינלאומי ה-8 יתקיים בגרסה מקוונת בינלאומית עם עשרות תערוכות בהשתתפות אמנים מרחבי העולם, פסטיבל חוצות נודד ופרויקטים חברתיים. אירוע און ליין חגיגי יתקיים ב-9 בנובמבר בשעה 20:00 בהשתתפות אורח הכבוד הצלם האגדי מרטין פאר מבריטניה, שיספר על עשייתו הענפה בתחום הצילום בבריטניה ומעבר לה בחמישים השנים האחרונות תוך נגיעה בפועלו כאוצר ועורך ספרי צילום ותהליך הקמת מכון מרטין פאר בבריסטול. נושא הפסטיבל שנבחר עוד טרם פרוץ מגפת הקורונה הוא שינוי/טרנספורמציה. בין תערוכות היחיד: ג'ונס בנדיקסן מנרווגיה, דיאנה מרקוסיאןמ רוסיה- ארה"ב, רפאל מילק מפולין, תערוכה בעקבות הפרויקט וספר הצילום עטור הפרסים ECHO של צמד היוצרים מגדלנה ומקסימילאן ריגמונטי ונוספות. בנוסף, תתקיים תצוגה של צילומים על הקירות הזמניים שמקיפים את פרויקט הבנייה בכיכר המדינה.

מתי: 21-9 בנובמבר (התערוכה תוצג עד 28 בנובמבר)

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: https://www.photoisrael.org/

 

עבודה של הצלמת Gloria Oyarzabal

 

אליפות ישראל בספוקן-וורד   

אליפות הספוקן- וורד הישראלית יוצאת לדרך בפעם התשיעית, והפעם תועבר בשידור ישיר לצופים בבית בפורמט חדש וחברתי שיאפשר חווית צפייה משותפת במופע חי. ניתן לרכוש לינק קבוצתי לצפייה משותפת בהתאם להנחיות משרד הבריאות בעונת הסלאם הגדול 2020.  במהלך העונה, מיטב המשוררים יטיחו קטעי שירה מדוברת, מילים מושחזות ומונולוגים מנבכי מוחם הפואטי.  הצופים יבחרו באפליקציה ייעודית מי מבין המשוררים יהיה האלוף הישראלי וייצג את ישראל בתחרות הפואטרי סלאם הבינלאומית בפריז. 

מתי: 19, 23, 26, 30 בנובמבר, 3, 7, 17, 24, 30 בדצמבר, הסלאם הגדול 14 בינואר, כל השידורים יתקיימו ב-20:30

מחיר: בתשלום

לפרטים:  https://poetryslam.org.il/slam2020/ 

  

תיאטרון גשר מקיים את פסטיבל Jaffa Fest בגרסת און-ליין

פסטיבל התיאטרון הבינלאומי יפו, Jaffa Fest 2020 Online, פרי יוזמת תיאטרון גשר ובתמיכת עיריית תל אביב-יפו ומשרד התרבות והספורט, יתקיים השנה במתכונת דיגיטלית. במהלך הפסטיבל יוצגו הפקות מקור מגוונות מהארץ ומהעולם ביניהן: 'ילד תיאטרון' - הצגת יחיד של עידו מוסרי בבימויו של אמיר י. וולף, במסגרתה עידו מוסרי חושף בערב קברט מוזיקלי יחיד ואישי את ארבעים השנים הראשונות בקריירה שלו משחר ילדותו ועד ימינו. 'שפת אם' – 'מַאמֶעלוּשֶן'  -Mamaloshen- דרמת אודיו בהשתתפות: רבקה מיכאלי, נטע שפיגלמן ונטע רוט, במחזה המביא את סיפורן של שלוש נשים משלושה דורות – סבתא, אמא ובת המחפשות את זהותן ושורשיהן. 'אם ובנה [ואביו] - קולאז' משפחתי בוידאו- יצירתו של דורון תבורי בהשתתפות אולה שור, רונן יפרח, ועו"ד יונתן ברגמן. היצירה  מבוססת על סיפור אמיתי שהתרחש בראשית המאה ה-20 ביפו. 'התחפשתי לחתול רחוב' - סיור אודיו עלילתי בתלת מימד (D8) ברחובות תל אביב-יפו, מאת אלכסה לרנר ואור מצא, על פי סיפורים קצרים מאת נסים אלוני. מארה"ב מגיעה 'המדינה נגד נטשה באנינה' - הצגת אונליין אינטראקטיבית בשיתוף הקהל שעלתה במסגרת פסטיבל Cherry Orchard בבוסטון, על פי "חלומה של נטשה". ההצגה תבוצע בשפה הרוסית ובשפה האנגלית  ובסיומה יתקיים מפגש עם השחקנית. הפקה בינלאומית נוספת היא "שיר השירים" - SOS: The Song of Songs – מופע תיאטרלי חדשני. בפסטיבל ישתתפו שתי הצגות נוספות מפסטיבל מסכת הזהב במוסקבה: 'חסרת נדוניה' ו'אחים ואחיות'.

מתי: 8-3 בדצמבר

מחיר: 40 שקל לצפייה, ההצגות הבינלאומיות יהיו פתוחות לצפייה ללא תשלום

לפרטים: http://www.jaffafest.com/

 

המדינה נגד נטאשה באנינה   צילום: יח"צ

  

פסטיבל הקומדיה הצרפתית און-ליין

או לה לה! פסטיבל הקומדיה הצרפתית ה-6 בפלטפורמה מקוונת ב-vod באתרים של סינמטק תל אביב, סינמטק ירושלים, סינמטק שדרות ובאתר של בתי הקולנוע לב, בנוסף יוקרנו הסרטים ב-VOD של Yes. הפסטיבל מאורגן על יד חברת עדן סינמה ובתמיכת המכון הצרפתי בישראל ויוני פרנס פילמס. בתוכנית שאצרה קרולין בונה, 24 סרטים שונים. מבחר של קומדיות מן השנים האחרונות ובהן מספר קומדיות מהמצליחות ביותר בצרפת. בנוסף, קלאסיקות וקומדיות מצליחות שהפכו לסרטי קאלט.

מתי: 22 בנובמבר - 22 בדצמבר 2020

מחיר: בתשלום

לפרטים: באתרי הסינמטקים וקולנוע לב

 

מתוך הסרט מסיבת האקסים  Les Ex

 

פסטיבל הקולנוע היהודי ה-22 בסינמטק ירושלים בגרסה מקוונת

מיטב הסרטים על זהות יהודית, אמונה ואורח חיים, היסטוריה, זיכרון, תרבות, השואה, החיים העכשוויים בישראל ובגולה והיחסים בין היהדות ודתות אחרות – בצפיה ישירה באתר המקוון של סינמטק ירושלים עם תרגום לעברית ואנגלית. הפסטיבל יפתח עם הסרט "חמוץ אמריקאי" בכיכובו של סת' רוגן ובאדיבות וורנר ברד'רס. פאנלים ושיחות מקוונות יתקיימו עם היוצרים והשחקנים ג'סי אייזנברג - כוכב הסרט "התנגדות", חנה אזולאי הספרי - לרגל 25 שנה לסרט "שחור" והקרנת בכורה לרסטורציה והעותק הדיגיטלי תחרות "שומן" לקולנוע יהודי בינלאומי דוקומנטרי ועלילתי. סרטים תיעודיים בינלאומיים: "לקדש את השקט"- על תפקיד הוותיקן במהלך מלחמת העולם, "השיעור" -על מערכת החינוך בגרמניה הנאצית והשפעתה אז והיום, "זיכרון הוא מולדת" - גרוש ילדים ונשים פולניים למחנות פליטים באפריקה, "המרגלות" –נשים מרגלות בהשראת הסיפורים האמתיים של גיבורות בריטניה במלחמת העולם השנייה, "הצייר" – מסעו של רומן לפשין וחיפוש אחרי אלפי יצירות אמנות של סבו שנעלמו במהלך חייו. סרטים על הוגים ואושיות מהעולם היהודי: "אלברט אינשטיין: מהפכן", "מודיליאני" לציון 100 שנה למותו, "לוסיאן פרוייד – דיוקן עצמי", "רות: השופטת גינצבורג במילותיה" סרט תיעודי חדש המתמקד בפרשנות המשפטית שלה את החוקה האמריקאית. "שבעה בייבי" – סרט הביכורים המדובר של אמה סליגמן אודות צעירה המגיעה לניחום אבלים ונאלצת לתמרן בין בת זוגתה לשעבר, מאהב מבוגר והוריה. תוכנית מיוחדת לרגל 300 שנה לגאון מוילנה. 

מתי: 11 – 22 בנובמבר 2020

מחיר: 20 שקל לצפיה

לפרטים: לצפייה באתר

 

Lincoln uni 1947 (1) - John W. Mosley Photograph Collection, Charles L. Blockson Afro-American Collection, Temple University Libraries, Philadelphia, PA.

 

תחרות ארצית לפסנתרנים צעירים

תחרות "פסנתר לתמיד", התחרות הארצית לפסנתרנים צעירים, תתקיים בחג החנוכה בין התאריכים  13-16 בדצמבר, במונארט מרכז תרבות באשדוד בקונסרבטוריון העירוני 'אקדמא' אשדוד. התחרות שמיועדת לפסנתרנים בגילאי 6-28, הפכה במהלך השנים לגורם משמעותי בתחום החינוך המוזיקלי של פסנתרנים צעירים. היא מהווה מקור השראה לילדים, לנוער ולמבוגרים ומאפשרת שיתוף פעולה בסביבה פתוחה, יצירתית והרמונית בין משתתפים ממגזרים וגילים שונים. ההרשמה לתחרות מתקיימת בימים אלו (ועד ה-19 בנובמבר) טפסים פרטים והרשמה באתר קונסרבטוריון אקדמא. טקס הכרזת הזוכים וקונצרט הזוכים שיתקיימו ביום חמישי, 17 בדצמבר ישודרו בשידור חי בעמוד הפייסבוק של התחרות ויהיו זמינים לצפייה ללא תשלום. 

מתי: חנוכה, 16-13 בדצמבר

מחיר: שידור חי בדף הפייסבוק ללא תשלום

 

צילום: Odrey

 

האולם השישי של הסינמטק בגרסה הווירטואלית

סינמטק תל אביב משיק את הגרסה הווירטואלית, באמצעות פלטפורמת אונליין סינמטק VOD שבאתר האינטרנט של הסינמטק. ה-VOD עלה לאוויר בחודש מאי האחרון, כמענה זמני למנויי הסינמטק ואוהבי קולנוע בכלל בתקופת הקורונה. במהלך חודשי ההרצה היו כ-60 אלף צפיות במאות סרטים, ביניהם הקרנות טרום בכורה, קולנוע ישראלי לצד קורסים וסדנאות מקוונות. לאור ההצלחה, ה-VOD ימשיך להוות את 'האולם השישי' של הסינמטק ולהציע תכנית סרטים מגוונת, עם  מבחר סרטים שיתווספו מדי שבוע ובהם סרטים עכשוויים, קלאסיקות, עלילתיים ודוקומנטריים, אלו ישולבו עם מפגשי לייב של יוצרים ומפגשים של הרצאות מומחים. בנוסף, גם לבני נוער (12-18)  ולילדים (5-11) מוצעות סדנאות קולנוע ומפגשים חוויתיים, שמותאמים לרוח המקוונת ובשעות הפנאי שלהם.

מחיר: 19.90 שקל, 24.90 שקל להקרנת בכורה, סדנאות ילדים 40 שקל למפגש

לפרטים: https://www.cinema.co.il/vod

 

פסטיבל מסרחיד מבית המרכז לתיאטרון עכו

המרכז לתיאטרון עכו מקיים השנה את  פסטיבל מסרחיד באופן מקוון עם תוספת של תרגום לאנגלית כדי להגיע לקהלים שונים ברחבי העולם תוך שיתוף פעולה עם פסטיבלי תיאטרון בינלאומיים. הפסטיבל משמש חממה ליוצרים בתחילת דרכם ומאפשר התהוות של יצירות חדשות של אמנים ותיקים, משקף מידי שנה את הלכי הרוח של תושביה הערבים של מדינת ישראל ומטפל בשלל תכנים, חברתיים, פוליטיים, אוניברסליים ואישיים. פסטיבל זה חושף את היצירה המקורית בשפה הערבית בפני קהל שאינו דובר ערבית ומהווה גשר להידברות ולהכרות בין תרבויות, בין יהודים וערבים ובעצם מגשים את המחויבות של המרכז לתיאטרון עכו לאורך 30 שנה לקיומו. השנה נבחרו 5 מחזות מתוך 16 שהוגשו.

מתי: 29 בנובמבר – 3 בדצמבר

לפרטים: דף הפייסבוק

 

צילום: מחמוד מורה

 

 

האתרים היפים של פריז און-ליין

גלריית המכון הצרפתי בתל אביב מנגישה במציאות מדומה צלילה אל כמה מהאתרים היפים ביותר בפריז (מגדל אייפל, מוזיאון אורסיי, כנסיית סנט אוסטש, הוטל דה-ויל, גדות הסיין ואופרה גרנייה). אתר נוטרדאם דה פריז גם הוא יהיה נגיש אודות לעבודת המציאות המדומה המדויקת שנעשתה עבורAssassin's Creed  (Ubisoft) לפני שפרצה אש בכנסייה וכמעט כילתה אותה. מקבץ זה של 6 סרטי מציאות מדומה שהופקו בעזרת  Forum des Images ו-TV5 Monde, יצירות אלה זכו בפרס חביב הקהל בפסטיבל שוויץ לאינטרנט בלוזאן בשנת 2018.

מתי: 20-16 בנובמבר

לפרטים: גישה חופשית – הרשמה חובה

 

צילום: רונית סבירסקי

 

פסטיבל הקולנוע האנתרופולוגי התשיעי במהדורה מקוונת

 

6 סרטים מרחבי העולם שנבחרו מתוך כ-100 סרטים שהוגשו למהדורה המקוונת ביניהם סרט פתיחת הפסטיבל: "העולם כחול כתפוז" -  זוכה פסטיבל "סאנדאנס" 2020, "ביתה של משפחת אֶנָצֶ׳ה"-זוכה "פסטיבל מינכן" 2020 ומועמד לסרט הדוקומנטרי הטוב ביותר ב-European Film Academy 2020. הפסטיבל ביוזמת סינמטק ירושלים חבר למחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה של האוניברסיטה העברית. הסרטים ילוו בחלקם בהרצאות ובשיחות מפי מומחים ומרצים מובילים - מיטב חוקרי האנתרופולוגיה בארץ ועם מספר מבמאי הסרטים ביניהם: פרופ' דן גבע,  פרופ' תמר אלאור, פרופ' לין שלר ופרופ' מרק גמזה ונוספים.

מתי: 26-23 בנובמבר

מחיר: 10 שקלים לסרט, 50 שקל לכל הסרטים

לפרטים: להזמנת צפיה 

 

מתוך הסרט החיים שאנו מכירים    צילום: UMA PEDRA NO SAPATO

 

 

|
|
|
|