מה קורה ברגע זה?

מאת: רונית סבירסקי
אירועים ט"ו בשבט ברחבי הארץ מצפון ועד דרום, סיורים מודרכים למען השטחים הפתוחים של החברה להגנת הטבע, אטרקציות בחבל כרמלים, ט"ו בשבט במשתלת יגור, סיורים ללא תשלום בפארק יער שוהם, סיור במנזרי הכנרת, סדנאות שוקולד ב"גליתא", ט"ו בשבט בקיבוץ עין שמר, סיור-ציור ברמת הנדיב, הבלט רומיאו ויוליה בתל אביב, סיור בכנסיית הקבר בירושלים, סיור-תצפית על נחל צין, פריחת הנרקיסים ליד דימונה

קיצור דרך לאירועים לפי אזורי הארץ השונים:

צפון מרכז תל אביב ירושלים דרום כלל ארצי 

 

צפון

בטעם העמק

פסטיבל "טעמים בעמקים" פותח עשור חדש וחוזר זו השנה ה-11 עם מנות שמבוססות על גידולי האזור. 9 מסעדות הפרושות בעמק יזרעאל מכינות תפריטים מיוחדים במחירים של 79 שקל עד 109 שקל לארוחה מלאה. בכניסה לכל מסעדה תתקיים קבלת פנים של טעימות ממשקי האזור ויינות מיקבי בוטיק בעמקים לצד תצוגת אמנים. בכל מסעדה יתקיים ערב מיוחד במהלך 10 ימי הפסטיבל שיוגשו בו מנות מיוחדות ויין מקומי ובנוסף, יערכו סדנאות שף, הרצאות וירידי אמנים וחקלאים. המסעדות המשתתפות בפסטיבל הן: אוקטגון, טנדוקה (כשר), קימל בגלבוע, שפית נילי כהן מינץ, שף דורון בר און, אדלה, בלה, המטבח של איילת (כשר) ולימוזין.

מתי: 26-15 בפברואר (בימי שישי עד 16:00 ובשבת מ-18:00)

מחיר: בתשלום

מסעדות העמק בפסטיבל "טעמים בעמקים" צילום: אורי כהן מינץ

 

פרחים של שוקולד

חגיגה מתוקה של טבע ושוקולד תתקיים בט"ו בשבט בחוות "גליתא" בקיבוץ דגניה ב' ובקיבוץ צובה. סדנאות יצירה ססגוניות של פרחי שוקולד וסוכריות שיוצרות תמונת גינה פורחת וסדנת "פרחי חורף" וממתקי שוקולד. בסדנת "הגינה המתוקה שלי" שמתאימה לילדים בגיל 7-3 יוצרים תמונת גינת פרחים צבעונית עשויה משוקולד. בסדנת "פרחי חורף". המשתתפים מכינים פרחי שוקולד על מקל וממתקי שוקולד מבסיס של שוקולד נוזלי שיוצקים לתבניות בצורת פרחים על מקל. בעזרת מכחולים וצבעי שוקולד מעטרים את הפרחים ליצירה פורחת.

מתי: פתוח בימים ראשון-חמישי ושבת 18:00-10:00 (סדנא אחרונה ב-16:00), שישי וערבי חג 17:00-10:00 (סדנא אחרונה ב-15:00)

מחיר: בתשלום

לפרטים: "גליתא" קיבוץ דגניה ב', טל. 04-6755608, בקיבוץ צובה טל. 02-5347650

סדנת גינה פורחת משוקולד וסוכריות צילום: מאיה גמר

 

חוזרים אל הכרמל הירוק

אזור הכרמל מציע לקראת ט"ו בשבט אטרקציות לכל המשפחה. מסלולי טיול בין נופים הררים וחופי ים תכולים, מוזאון טכנולוגי מדעי, יקב משפחתי, מרכז שמספר את סיפור כריית המלח בים התיכון, גנים פורחים עם פעילות לכל המשפחה, ארוחת בוקר מול הים ומסעדה ביתית שמציעה מטבח ערבי מסורתי

מתי: ראשון-שבת, (חלק מהאתרים בתיאום מראש בלבד)

מחיר: בתשלום

לפרטים: 04-9841114

פעילויות לכל המשפחה לט"ו בשבט בחבל כרמלים צילום: זיו כוכבא

 

סיור וקונצרט בגנים

מרכז המבקרים של רמת הנדיב מקיים סיור חורף בו יחפשו המבקרים את החרפי, הקכלי ואת להקות ציפורי ירקונים ופרושים המגיעים לביקור חורף בארצנו. לאחר מכן יתקיים קונצרט "הוירטואוזים" של אמן חליל הפאן, הקלרניט והסקסופון אורי גורודצקי במופע משותף עם הכנר יולי קריזמן.

מתי: 16 בינואר עד חודש מאי. יום שישי שלישי בכל חודש

מחיר: סיור 35 שקל, מותנה בהרשמה מראש. הכניסה לקונצרט ללא עלות

לפרטים: 04-6298111

קונצרט ברמת הנדיב בששי בבוקר צילום: שגיב משה

 

צילום אקטיביסטי ואישי

לרגל פתיחת תערוכת "צילום אקטיביסטי ואישי" יתקיים יום עיון ופתיחת תערוכת בוגרי בתי הספר הגבוהים לצילום, במוזאון הפתוח לצילום בגן התעשייה תל-חי. יום העיון יפתח על ידי רותי אופק, מנהלת ואוצרת ראשית של המוזאונים הפתוחים בתפן, תל־חי ועומר.

מתי: יום עיון ופתיחת תערוכה ברביעי, 14 בינואר, 11:30.התערוכה תוצג עד 28 בפברואר

מחיר: יום העיון בתשלום 35-20 שקל

לפרטים: 04-6816702

room צילום: ראובן בן חיים

 

מרכז

ט"ו בשבט בנוסח החלוצים

מוזאון "החצר הישנה" בקיבוץ עין שמר מקיים פעילות חווייתית לכל המשפחה בשבת, שמשלבת ביקור בחממה אקולוגית עם סיור מודרך במוזאון שמספר על תחילת החקלאות החלוצית. בחממה האקולוגית של אביטל גבע המבקרים יקבלו הסברים על הגידולים המיוחדים וכל ילד יכין עציץ עם צמח שיוסיף טעם וצבע למטבח הביתי, שלוקחים אותו הביתה וממשיכים לגדל. הפעילות ממשיכה בסיור מודרך במוזאון החלוצים תוך דגש על נושא החקלאות והצמחים. לאחר סיור רגלי בקיבוץ בעקבות עצים מיוחדים, יצירה בחומרי טבע וחומרים ממוחזרים, אפיית לחמניות במאפיית לבנים וסיור בטרקטור ברחבי הקיבוץ כולל ביקור ברפת.

מתי: שבת, 7 בפברואר

מחיר: ילד מגיל 5 – 45 שקל, מבוגר – 40 שקל, פעוט מגיל 5-2 – 40 שקל

לפרטים: 04-6374327,

אופים לחמניות במאפיית לבנים צילום: גיל ירום

 

סיורים ללא תשלום בפארק יער שוהם

מסורת הסיורים המודרכים ללא תשלום ביער שוהם ממשיכה גם מתנדבי פארק יער שוהם יקיימו, גם השנה, סיורים מודרכים ללא תשלום ברחבי היער בשבתות בין פריחת הכלניות, הרקפות והאירוסים. הסיורים יערכו בנושאי החי והצומח, ארכיאולוגיה, היסטוריה וגיאוגרפיה של המקום, ובנוסף ביקור בכנסייה ביזנטית ופסיפס יפהפה. משך הסיורים כשעה וחצי והם עוברים דרך תצפית "קצוות הארץ", כנסיית בכחוס, כיתת הלימוד בטבע ופינות חמד נוספות ברחבי היער. מסלול הסיור קל ומתאים לכל המשפחה (אינו מתאים לעגלות ילדים)

מתי: שבתות, החל מ-7 בפברואר עד 28 במרס, סיורים 10:00, 11:00

מחיר: ללא תשלום (במזג אוויר גשום הסיורים מבוטלים)

לפרטים: מהחניון המרכזי ביער (חניון ברסלר), למרגלות גבעת הספלולים

פסיפס יפהפה בכנסיית בכחוס צילום: רועי ברפמן

 

סיור-ציור בטבע

ברמת הנדיב שבין זיכרון יעקב לבנימינה תתקיים פעילות לכל המשפחה בסימן ט"ו בשבט. סיורים מודרכים תחת הכותרת "יוצאים מהקופסה" שמזמינים את הקהל לצאת לטיול אל מעיין המפכה כל ימות השנה ולהשתתף בסדנת ציור בהשראת הטבע. הסדנה מתקיימת לצד נקבת מים עתיקה, רקפות, כלניות, ציפורים ונופים ירוקים שמהווים השראה לציירים הצעירים.

מתי: שבתות 31 בינואר בשעה 10:00 וב-7 בינואר 10:30

מחיר: 30 שקל לילד מגיל 3, למבוגר 35 שקל

לפרטים: בהרשמה מראש 6298111 – 04

סדנת ציור בטבע בגני רמת הנדיב צילום: ידיד לוי

 

מטפחים את בריכות החורף

החברה להגנת הטבע מקיימת שמונה ימים של אירועים ארציים, המציינים את חשיבות בריכות החורף, טבע ייחודי ומרתק שהולך ומתמעט בנופי ארצנו. הציבור מוזמן לראות ולחוות את תופעתבריכות חורף שהן מקווי מים עונתיים מתנת הטבע - מקומות שמתמלאים מידי חורף במי גשם ויוצרים עולם חי וצומח מיוחד במינו. מאז ועד היום הצטמצם בצורה ניכרת מספרן של בריכות החורף בישראל, הן כתוצאה מפעולות פיתוח, והן כתוצאה מזיהומים, שינוי של הזרימה באגן הניקוז, ומינים פולשים של דגים וסרטנים. המטיילים יוכלו לסייר, לשמוע ולסייע בשמירה על בריכות החורף.

מתי: שישי-שבת, 21-13 בפברואר

מחיר: ללא תשלום, מומלץ להירשם מראש

לפרטים: 03-6388688

עולם החי והצומח בבריכות החורף צילום: אלון רוטשילד

 

מגנים על מודיעין

באזור הגבעות הדרומיות של מודיעין יערך הפנינג של הטבע שבו חוגגים לאילנות יומולדת כמדי שנה, ובפעם ה - 16 ברציפות. המפגש מתקיים בגבעות הדרומיות של מודיעין, אחד האזורים היפים ביותר בארץ, כשבראש ובראשונה יוצאים בקריאה לא לבנות על אזור ייחודי זה, כחלק מתכנון לבניית שלב ב' של העיר. ההפנינג יכלול פינות יצירה, הפעלות לכל המשפחה, עמדת תה מהביל ופיתות חמות על הסאג'. מתאים למשפחות, לא לעגלות.

מתי: שבת, 7 בפברואר, 12:00-10:00

מחיר: ללא תשלום, אין צורך בהרשמה

לפרטים: 03-6388688

הגבעות הדרומיות של מודיעין צילום: דב גרינבלט

 

שומרים על הרי ירושלים

אירוע שמירת טבע יערך בהר חרת שבהרי ירושלים, סמוך למבשרת ציון. האירוע יסמל חיבוק חם ושומר על ההרים המאוימים על ידי תכניות פיתוח גדולות. האירוע מתאים למשפחות, מומלץ להירשם מראש.

מתי: שישי, 20 בפברואר

מחיר: ללא תשלום, מומלץ להירשם מראש

לפרטים: 03-6388688

מחבקים את ההרים צילום: דב גרינבלט

 

מונעים בנייה בגבעות נס ציונה

בין נס ציונה וראשון לציון, ניצבות גבעות כורכר שהן נכס טבע. איומי הבנייה והפיתוח על הגבעות נדחה בעקבות מאבק מוצלח ובעתיד הן יוכרזו כנכס לאומי. המטיילים מוזמנים להשתתף בסיורים, לטייל, ליהנות ולתמוך בשמירה על הגבעות ועל פרח אירוס הארגמן, הפורח בשיא תפארתו בעונה זו של השנה. האירוע בשיתוף עם עיריית נס ציונה, רשות הטבע והגנים ופורום גבעות הכורכר. מומלץ להירשם מראש.

מתי: שבת, 21 בפברואר, 14:00-08:00

מחיר: ללא תשלום, מומלץ להירשם מראש

לפרטים: 03-6388688

 

תומכים בגבעת האירוסים

אירוע טבע מיוחד יתקיים בגבעת האירוסים ומשלב פעילות, פריחות ושמירה על הטבע. יערכו סיורים מודרכים תוך קריאה לקידום הפיכת הגבעה לשמורת טבע. האירוע בשיתוף עם עיריית ראשון לציון, רשות הטבע והגנים ופורום גבעות הכורכר. חנייה בתחנת הרכבת של ראשון לציון. יציאה מתחנת הדלק פז מדרום לצומת גן הוורדים, ראשון לציון.

מתי: שבת, 21 בפברואר, 13:00-10:00

מחיר: ללא תשלום, מומלץ להירשם מראש

 

מצילים את מרחבי רחובות

שומרים על השטחים הפתוחים במזרח העיר רחובות. חגיגת טיולים והפעלות לכל המשפחה. השטחים הפתוחים ממזרח לכביש העוקף של רחובות, הם מרחב טבעי גדול ורציף, ובו פסיפס של שטחים טבעיים וחקלאיים. בגבעות החמרה והכורכר באזור זה, אשר כמעט ונעלמו מנוף הארץ, מצויים מיני צומח וחי ייחודיים, חלקם בסכנת הכחדה.הציבור מוזמן להצטרף למדריכי החברה להגנת הטבע בקריאה לעיריית רחובות לאמץ את השטח כשטח פתוח וטבעי. לעצור את קו הבנייה של העיר בגבול הכביש העוקף, להחמיר את האכיפה על השלכת פסולת ולטפח את אתרי הטבע והמורשת הייחודיים. מפגש: מזרח רחובות, ליד בית העלמין. אורך המסלול: 5-4 ק"מ, מתאים למשפחות, אינו מתאים לעגלות.

מתי: שישי, 6 במרס, 13:00-09:00

מחיר: ללא תשלום, מומלץ להירשם מראש

לפרטים: 03-6388688

 

מונעים פיתוח ב"תות אליקים"

הפנינג פורים לכל המשפחה יתקיים בתת "תות אליקים" המשתרעת דרומית לכביש 70 (ואדי מילק). זוהי פנינת טבע חבויה שהאיומים עליה רבים ובלתי פוסקים. הציבור מוזמן לחגוג במקום את חג הפורים, לטייל ולשמוע ובעיקר ליהנות מיופיו וייחודו של אזור זה. מקום מפגש: יורדים מכביש 70 לאתר חגית ובפנייה אחריו, עם השילוט, פונים ימינה ליער לקוחות חברת חשמל.

מתי: שישי, 6 במרס, 13:00-09:00, 14:00-10:00

מחיר: תשלום סמלי 10 שקל (תרומה לשמירה על הטבע) מומלץ להירשם מראש

לפרטים: 03-6388688

 

תופרת מהסרטים

"תופרת הסרטים" היא תערוכה חדשה בגלריית המשכן "בית מאירוב" בחולון. תערוכה רטרוספקטיבה למעצבת התלבושות הבכירה של הקולנוע הישראלי, רונה דורון. סיפורו של הקולנוע הישראלי בשלושת העשורים האחרונים באמצעות תלבושות מקוריות מסרטים מובילים שונים.

מתי: 14 בינואר עד 7 במרס

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: 03-6516851

שלוש אימהות צילום: תום זויאלי

 

תל אביב

בלט של אהבה

יצירתו האפית של הכוריאוגרף כריסטיאן שפוק בביצוע 75 רקדני בלט ציריך ליצירה "רומיאו ויוליה", תעלה על במת בית האופרה המשכן לאמנויות הבמה. שפוק מביא את גרסתו המרגשת לסיפור האהבה הגדול של כל הזמנים רומאו ויוליה על פי שייקספיר, למוסיקה שכתב סרגיי פרוקופייב. המופע האחרון ב-2 בפברואר יוקדש להעצמה נשית עם חיבור בין נשים בכל המגזרים שיגיעו לצפות במופע.

מתי: 29 בינואר-2 בפברואר

מחיר: בתשלום

בלט ציריך עם היצירה רומיאו ויוליה צילום: Galina Mihaylova

 

הכפר המודרני

דיזנגוף סנטר מביאים את הכפר לעיר באמצעות "שוּקיסטה" ומקיימים שוק איכרים אורבני המעודד קנייה מקומית של פירות וירקות טריים ממיטב תוצרת הארץ וישירות מערוגות השדה.

מתי: כל יום חמישי, 20:00-14:00

מחיר: הכניסה ללא תשלום

 

לצ'כוב באהבה

אוהבים את צ'כוב בתיאטרון הקאמרי. התיאטרון מקיים מרתון הצגות, במשך שבוע, הכולל ערב מונולוגים ומפגשים מאת המחזאי הרוסי אנטון צ'כוב ובהשראתו. בערב המונולוגים ישתתפו מיטב שחקני הקאמרי, הארי גולומב יספר על ספרו החדש על יצירתו של צ'כוב ותתקיים קריאה מבויימת של המחזה "הרופא הטוב" בבימויה של נועה שכטר.

מתי: 7-1 בפברואר

מחיר: בתשלום

 

תרגילים בחיבור

בנמל יפו, מחסן 2 תועלה עבודה חדשה ליוצרת שרונה פלורסהיים "תרגילים בחיבור". היצירה מורכבת מתשעה קטעי מחול המלווים במוזיקה חיה ועבודה קולית. כל תרגיל בנוי סביב פעולה פיזית ספציפית החוזרת על עצמה ותשעת התרגילים יחד מאורגנים במבנה של ריטואל.

מתי: שבת, 28 בפברואר 2015

מחיר: 60 שקל

לפרטים: 03-9021563

תרגילים בחיבור צילום: רנא אבו

 

פרחקיר

המופע "פרחקיר", מבית היוצר של ענבל פינטו ואבשלום פולק, חוזר לסדרת הופעות נוספת במוזיאון תל אביב. המופע נבחר כיצירת המחול הטובה ביותר לשנת 2014 בידי "מעגל המבקרים", הפועל בקרב מבקרי המחול בישראל.

מתי: 28-19 בפברואר

מחיר: בתשלום

פרחקיר צילום: רותם מזרחי

 

אמן וטבע

סיכום סדנת "ספר אמן- טבע/ עצמי" בהנחיית דנה שמיר יתקיים בבית בנימיני, רחוב העמל 17 תל אביב. התערוכה מסכמת סדנה בת שנתיים בהנחיית האמנית.

מתי: 11 בינואר עד 14 בפברואר 2015

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: 03-5182257

קרדיט: חנה דהן

 

חתול בננה

שלוש תערוכות יחיד יפתחו בגלריית המדרשה ברחוב הירקון 19, תל אביב. היצירות המוצגות הן "רוטינת הבוקר" של עלינא דקל, "חתול- בננה" של אלעד רוזן ו"חמשה כוכבים" של שרון פדידה.

מתי: עד 7 בפברואר 2015

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: 03-6203129

קרדיט: Alina Dekel kyle

 

ירושלים

פרחי בר וחרקים

מוזאון ישראל בירושלים מציג יצירה חדשה של האמן אליעזר זוננשיין "אגד פרחי בר וחרקים בארץ ישראל". היצירה מוצגת בתערוכה "חדש באוסף" ובה יצירות שרכש המוזיאון בשנת 2014. ביצירה 59 קומפוזיציות של זני פרחי בר וחרקים בישראל, פרי מחקר שערך במשך ארבע שנים.

מתי: עד 28 בפברואר

מחיר: תשלום עבור כניסה למוזאון

אגד פרחי בר וחרקים בארץ ישראל קרדיט: אליעזר זוננשיין

 

מחול במוזאון

סדרת מופעי מחול במוזאון ישראל במסגרת התערוכה "עד אשר נמצא מקום". מופעי מחול המתקיימים בחללים אינטימיים, המאפשרים מפגש ייחודי עם האמנים והיצירה.

מתי: ימי שלישי, 13 בינואר עד 24 בפברואר 2015, 21:00

מחיר: 65 שקל

קרדיט: רועי אסף

 

דרום

מחבקים את הנרקיסים בדימונה

תכנית גדולה לבנייה בצפון מזרח העיר דימונה עלולה לפגוע בשטחים הפתוחים האיכותיים המיוחדים לדימונה ובערכי הטבע והנוף המיוחדים לעיר. החברה להגנת הטבע מזמינה את המטיילים להגיע לטיול בנחל אשלון, בשביל מסומן, כדי לחזות בפריחה ולהצביע ברגליים בעד שמירת השטח.

מתי: שבת, 14 בפברואר

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: 03-6388688

פריחת הנרקיסים בדימונה צילום: אפי פרי

 

מפצחים אגוזים

חוות אורליה היא חוות בודדים הנמצאת 8 ק"מ דרומית למדרשת בן גוריון ובה גדלים עצי ארגן. לכבוד ט"ו בשבט יערך סיור במרכז המבקרים כולל משקה חליטת צמחים מקומיים והסבר על עץ הארגן ועל פירותיו. בסיור מתנסים בפיצוח אגוזים, ביקור בחדר הייצור להפקת השמן מהאגוז וטיול קצר בשביל ציורי הסלע עם מרפסת תצפית מדברית.

מתי: 30-31 לינואר, 6-7 לפברואר.

מחיר: למשתתף 10 שקל (ילד מעל גיל 6).

לפרטים: 050-2993214

אגוזי הארגן בחוות אורליה צילום: יונתן שריר

 

תתפרי לי חלום

מיכל קפלוטו מקיימת סדנאות של חווית תפירה ועיצוב בסטודיו צעיר ברובע האמנים במצפה רמון. הורים וילדים יוצרים בובות יד מקוריות ועליזות בכל צורה שתעלה על רוחם באמצעות תפירה, גזירה, ציור והדבקה. בחורף יתקיימו סדנאות עיצוב כובעים ו"חם-צוואר" מפליז. מינימום של 5 משתתפים.

מתי: חמישי- שישי בתיאום מראש

מחיר: החל מ- 90 שקל לסדנא

לפרטים: 054-5525652

מכינים בובות יד במתפרה צילום: מיכל קפלוטו

 

קשרים עם שטיחים

המוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע פותח את שעריו עם התערוכה "קשרים". המוזאון שנמצא במבנה המסגד העות'מאני העתיק בעיר מקדיש את התערוכה לשטיחים שהוא אחד הנושאים המזוהים עם אמנות האסלאם.

מתי: 11 בינואר עד יוני 2015

מחיר: בתשלום

לפרטים: 08-6993535

המזרקה של האמן ארמן דריאן צילום: עמית גירון

 

כלל ארצי

קולנוע משוחזר

"מבט נוסף 3" הוא פרויקט קולנוע אירופי משוחזר, פסטיבל סרטים ממדינות מן האיחוד האירופי ששופצו ויוצגו בעותקים חדשים בסינמטקים של תל אביב, ירושלים וחיפה.

מתי: 15 בינואר עד 1 בפברואר 2015

מחיר: בתשלום

 

כתבות ומסלולי טיול מפורטים תוכלו לראות באתר www.photour.co.il