מחלבה ומגבנת עז עברית בקיבוץ הזורע (המקום נסגר)

מאת: רונית סבירסקי
מחלבת בוטיק שהוקמה לפני כארבע שנים על ידי שני חברי קיבוץ צעירים אלי ואורן. הם הגיעו לגבינות מעולם אחר, אחד מהם עבד במוסך והשני בגידול כותנה אבל הרעיון לייצר גבינות מחלב עיזים קסם להם.

 

 

הם יפצחו בהסברים על הייצור הביתי ואתם תזכו לשמוע שמות כמו ברי, קממבר, סנט מור, רוקפור, טום, שברה דה פירנה או פיקורינו. חלק לא מבוטל משמות אלה קשורים לערס לידתן של הגבינות. חווה, עיירה, מערה או חבל ארץ שבה גיבנו לראשונה את הטעם המיוחד הזה. למרות השמות הזרים ישנם כבר ניצנים של גאווה מקומית והגבינות זוכות לתעודת זהות ישראלית עם שמות עבריים כמו עדנה, הגר, לוטם, מורן, צאלה או ערבה. הן בכל זאת נולדו בארץ ישראל ויש לכך משמעות גדולה מבחינת הטעם. עשב השדה שאוכלות העזים והכבשים במרעה הישראלי אינו דומה בטעמו לירק שגדל בצרפת, איטליה או הולנד. הירק הוא זה שמשפיע על טעם החלב ובעקבותיו על הגבינה ואם הגבינות האלה טעימות לכם הרי שהן שלנו כחול-לבן.

 

 מחלבת עז עברית   צילום: רונית סבירסקי

 

עז עברית - קיבוץ הזורע

מחלבת בוטיק שהוקמה לפני כארבע שנים על ידי שני חברי קיבוץ צעירים אלי ואורן. הם הגיעו לגבינות מעולם אחר, אחד מהם עבד במוסך והשני בגידול כותנה אבל הרעיון לייצר גבינות מחלב עיזים קסם להם. אלי שראה במהלך שרות מילואים בנגב את הנשים הבדואיות מכינות מוצרי חלב מתנובת העיזים החליט שגם הוא יכול לנסות. הוא רכש 5 עיזים ותיש אחד וגיבן לעצמו גבינות. אורן הצטרף, העדר גדל והיום ישנן בדיר 150 עיזים שמניבות 300 ליטרים של חלב. העדר יוצא מדי יום למרעה הטבעי בשדות הפתוחים סביב קיבוץ הזורע ואוכלות מזון מן הטבע. כל מוצרי הגבינה הם כשרים ומבוססים על חלב עיזים ילידות הארץ.

 

מבחר גבינות ויוגורטים של עז עברית   צילום: רונית סבירסקי

 

השם "עז עברית", שניתן למחלבה לקוח מן המקרא ומרמז על השורשיות שגלומה בה. לא תמצאו שם שמות כמו רוקפור וקממבר אלא מבחר של יוגורטים טבעיים, בטעם פירות יער, לבנה עיזים, גבינה צפתית עם קצח או עירית, גבינה צ'רקסית עם תוספות של זעתר או קצח, גבינת פטה ושני סוגים של גבינות קשות בנוסח טום. את הגבינה הצ'רקסית הם למדו להכין מנשות העדה שעד היום מכינות בעצמן את הגבינות בבית וממלאות בהן את מאכל הכיסונים המיוחד. זוהי גבינה שמתאימה לטיגון וכתוספת לסלטים.

ביקורים בתאום מראש: בטל. 04-9899264

|
|
|
|
|