צלם: איור: שי שמחוני
שבוע האיור בתל אביב בהשתתפות 700 מאיירים ב-76 תערוכות ברחבי העיר רובם ללא תשלום
צלם: איור: גלעד סליקטר
הפסטיבל של גלעד סליקטר
צלם: איור: נורית גרוס
התערוכה החקלאית ביפו, גנָּה קְהִלָּתִית טָאגוֹר של נוּרִית גְּרוֹס
צלם: איור: אלה נאמן
התקופה הוורודה של אלה נאמן
צלם: איור: סרגיי איסקוב
חצי סוס מנצח של סרגיי איסקוב
צלם: איור: צליל בנדרהיים
בין הזמנים של צליל בנדרהיים

700 מאיירים, 76 תערוכות בעשרה ימים בתל אביב

 

מאת: רונית סבירסקי

 

עיריית תל־אביב-יפו תקיים זו השנה השמינית את שבוע האיור בשיתוף פורטפוליו. שבוע האיור, שהפך למסורת עירונית, מוקדש לאיור ישראלי מקורי, ונועד לעודד את היצירה האמנותית בתחום ולתת בימה למאות מאיירים ומאיירות מקומיים, ותיקים וצעירים כאחד, וכן להצגת תערוכות ופעילויות איור שיוזמים מוסדות אקדמיים והתארגנויות עצמאיות של מאיירים. 

 

שבוע האיור 2021    איור: אלי בבג'נוב 

 

האירוע ייערך במהלך עשרה ימים ושני סופי שבוע, החל מיום חמישי, 18 בנובמבר עד שבת 27 בנובמבר 2021. האירוע, שמתקיים ברחבי העיר תל-אביב-יפו, יפנה השנה זרקור לשכונות בדרום העיר, במזרח העיר וביפו, שכונות המייצגות פסיפס אנושי ותרבותי עשיר וחשיבות היסטורית גדולה. מיקוד זה יושג הן בתוכן העבודות והן במיקום הצגת התערוכות. ישתתפו באירוע 700 מאיירים ב-76 תערוכות, שיציגו את עבודותיהם בתערוכות שיפתחו בחללי תרבות ואמנות, בגלריות שיתופיות, במוזאונים ובמקומות בילוי, במרכזים עירוניים ברחבי העיר.

 

חיים ללא סקיצה  עבודה של טטיאנה פפושבה 

 

דרום תל אביב ויפו על המפה

במרכז הקהילתי הגר״א בנווה שאנן תציג קבוצה נבחרת של בוגרי 2020 מהאקדמיה ויצ"ו חיפה תערוכה שתעסוק בפטאליזם. בבית הצעירים, ורדיאל 17 בשכונת התקווה, תתקיים תערוכה קבוצתית בנושא הימים של בין זמנים, העתות שבהם החיים לא כאן ולא שם. במתחם רביעיית פלורנטין, קולקטיב תמ״א, באוצרות משותפת עם זאב אנגלמאיר, יעסקו בתחנה המרכזית החדשה בתל אביב, דרך אגדות ומיתוסים שמיוחסים למקום.

 

בית הוא רק     יצירה של מיכל גבע 

 

באודיטוריום אניס ביפו יתקיים לראשונה אירוע האנימציה של שבוע האיור שיכלול הרצאות, מפגשים, הקרנת סרטי אנימציה, תערוכה והקרנה על חזית המבנה של פרויקט ״במרפסת״. התערוכה ״לעשות סיבוב״ במרכז הנוער לב יפו תפגיש אמנית מוסלמית מנצרת, אמן ממוצא איטלקי וקבוצת נערות בדואיות משבט ג׳הלין. בבית רק״ע תעסוק צליל בנדרהיים בתפיסת הנשיות המסורתית. בבית הבאר יעסקו שלוש יוצרות בוויסות רגשות ומתח בבולמוס של יצירה. במרכז עמיעד בשוק הפשפשים ביפו יתקיים האירוע השנתי של ״לה קולטור״.

 

קרקס לבנטינו     יצירה של אליהו אריק בוקובזה 

 

כבכל שנה מבחר תערוכות יפתחו בסמטאות יפו העתיקה: במוזיאון יפו יוצגו שלוש תערוכות: ״מילים טובות״ של מכון שנקר לחקר ולתיעוד העיצוב בישראל; ״התקופה הוורודה״ בהשראת התקופה הוורודה של פיקאסו; ונועה אילן שבוחנת דמיון ושוני בין מערכות הרבייה של צמחים ושל בני אדם. גליה לוז תציג איורים מתוך ספרה של ליהי רז דואני, ״אבקת הקסמים״; סצנת ספרי הילדים הגרמנית העכשווית תוצג בתערוכה של NRW, מדינת צפון ריין־וסטפליה בגרמניה; ״בית הוא רק״ תעסוק במושג הבית והקשר שלו לבית קט עם גג אדום. בנוסף, סדרת פורטרטים של דרורית קפלן המייצגת שכונה מעורבת על גבול בת־ים-יפו; פרשנות גרוטסקית של בוגרי בצלאל לעלילות הברון מינכהאוזן; כדים מאויירים שמציגים רומניה חלומית, ומדומיינת; התבוננות בשדרות ירושלים בריבוי טכניקות ומראה פיוטי; מיטב התוצרת החקלאית הישראלית; ופרשנות מאוירת לעולמן של נשים יוצרות בתחומי האמנות. במתחם ״שולחנות האבירים״ בפארק התחנה נבחרת שבוע האיור תקיים מפגש של תצוגה, מכירה ופעילות מיוחדת לילדים.

 

אבקת הקסמים    איור: גליה לוז לספר של ליהי רז דואני

 

מאיירים אורבניות

בין התערוכות שעוסקות בעיר תל־אביב-יפו, אפשר למצוא את ״סיפורי מדרכות״ של סטודיו SundaySky, שמציג את חווית החיים בדרומה של העיר, ברגעים ליליים קטנים כמו משולש פיצה מנחם בלוינסקי, או סיפורי אהבה ופרידה בסימטאות אפופות ההיסטוריה של יפו העתיקה; ב״סקיצות תל אביביות״ עמי שנער, צייר ואדריכל - בשיתוף פעולה עם הסופר והמשורר אברהם בלבן - מנציח את תושבי השכונות הדרומיות, דמויות ססגוניות שלעיתים נאלמות, ובד ובבד ניכרת ברישומיו גם דאגה מהשינויים המהירים המתחוללים בנוף העירוני.

 

צלקות קטנות  עבודה של שרה ג'יין  

 

ב״מזגן ודוד שמש״, דאריל ארז־האצ׳יסון, שהגיע לארץ מאנגליה, מצייר את יפו ודרום תל־אביב, כפי שהם משתקפים בעיניו של עולה חדש; ב״שפירא״ נשקפת השכונה צבעונית ופסטורלית, דרך עינה של עדי אורדון תושבת השכונה; אביה איל, דן שריד ומיכל שץ מציגים ״הזיות אורבניות״ ותוהים, בין השאר, מה מתחולל בקרקעית הירקון, ומי באמת גר ב״כיכר הלבנה״; קולקטיב תמ״א, באוצרות משותפת עם זאב אנגלמאיר, עוסקים בחיים האמיתיים שמתקיימים בתחנה המרכזית החדשה בתל אביב, דרך אגדות ומיתוסים שמיוחסים למקום.

 

בחוצות פארק שרונה יציגו עשרה מאיירים מבט אופטימי אל העתיד בתערוכה ״מאיירים אופטימיות״, שתוצג על קירות בנייני הטמפלרים בפארק שרונה, ובשרונה מרקט יתקיימו אירועי איור חופשי על גבי תחתיות בירה בברים.

 

הזיות אורבניות    איור: אביה איל - שוק התקווה

 

עזה, ישראל, מחלות וצלקות

כמידי שנה עוסקים המאיירים בנושאים שקרובים לליבם ומציגים את האג׳נדה החברתית־תרבותית־פוליטית שלהם, לצד תערוכות שעוסקות בנושאים אישיים כמו משפחה, בית, מרחב המחייה, יחסים ועוד. לדוגמה, ב״צייר לי ילד | מאיירים מציירים מעצרים״ מעניקים אמנים גוף וצבע לקול המושתק של מאות ילדים ובני נוער פלסטינים, שנאסרו על ידי כוחות הביטחון הישראליים בגדה המערבית ובמזרח ירושלים; התערוכה ״68 ילדות וילדים: אנדרטה מאויירת, מאי 2021״, מציגה עשרות עבודות שנוצרו לזכר ילדות וילדים שנהרגו בישראל ובעזה בסבב הלחימה האחרון.

 

טופס 17 בוולפסון      איור: רותם אנגלמאיר 

 

שרה ג׳ין חתוכה מאיירת נשים דמיוניות ואמתיות, שנושאות צלקות שמסמלות פציעה והחלמה ב״צלקות קטנות״; ״Unmatch״ עוסקת בפרידה, בתחושות, בכישלון וב־fomo, או סתם בדייט שלא צלח; ״טופס 17״ מנסה לנרמל את השיח על מחלות ומציגה רומנים גרפיים, כרזות וקומיקס שעוסקים בהומור ובציניות במחלות שונות - מסרטן השד ועד אנדומטריוזיס; ב״כנפיים״ מציגים יחד אמנים שחוו משברים נפשיים וכאלו שלא, יצירות שעוסקות במושג כנפיים; אריק בוקבוזה מציג את ״קרקס לבנטינו״ ותוהה על מקומו של האמן בחברה, בכלל ובמיוחד לאור משבר הקורונה.

 

השדה של גולדה    איור: יעל פרידמן     צילום: ניר פרידמן 

 

סדנאות מקצועיות וסיורים מודרכים

אפטרסקול, בית ספר פופ־אפ למאיירים שנוסד בשבוע האיור 2018, יתקיים השנה במזא״ה 7 ויקיים סדנאות וכיתות אמן על ידי מיטב המרצים והמאיירים בארץ. בנוסף, גם השנה יתקיימו סיורים מודרכים בתערוכות ביפו וברחבי העיר. הסיורים (בתשלום) יתקיימו בהדרכת הצוות של Talking Art.

 

אירועי שבוע האיור מתקיימים על פי הנחיות משרד הבריאות. כל האירועים, התערוכות והפעילויות השונות מפורטות באתר עיריית תל-אביב-יפו ורובן ללא תשלום.

 

|
|
|
|
|