צלם: רונית סבירסקי
החג של החגים בחיפה - מוזיקה, שירה, תאטרון, ספרות, אמנות וקולינריה
צלם: רונית סבירסקי
השדרה המרכזית מקושטת לחג
צלם: רונית סבירסקי
האייל והחתול
צלם: רונית סבירסקי
מיצגי האור והגנים הבהאיים
צלם: רונית סבירסקי
בשביל "משחור לירוק"
צלם: רונית סבירסקי
צמד דקלים שרופי גזע ששרדו

החג של כולם

מאת: רונית סבירסקי

 

פסטיבל "החג של החגים" ביוזמת בית הגפן מתקיים זו השנה ה-25 בחיפה בשני סופי שבוע ומציין את הדו-קיום בעיר. הפסטיבל כולל אירועי מוזיקה, שירה, תאטרון, ספרות, אמנות וקולינריה, 15-13, 22-21 בדצמבר 2018.

 

השנה מצטרף לחגיגת ה"חג של החגים" גם הטבע של חיפה תחת הכותרת "משחור לירוק". ב-24 בנובמבר 2018 פרצה השריפה העירונית הראשונה בתולדות המדינה. החורש הטבעי בלב שכונת רוממה עלה באש והקיף את הבתים הפרטיים השלווים ואת רבי הקומות שניצבו מעל הוואדי. בשטח המפוחם לא עפו יותר פרפרים ולא נשמע ציוץ של ציפורים. שנתיים חלפו והטבע מוכיח את כוחו, באוויר שוב רואים פרפרים והירוק חזר לשלוט בשטח.

 

שכונת רוממה בוערת באש (24 בנובמבר 2016)   צילום: מיקי יונגמן 

 

במסגרת החג של החגים ייחשף מסלול טיול חדש לאורך תוואי השריפה בהדרכת המומחים שהיו אמונים במשך שנתיים על שיקום הטבע והצמחייה. יער האורנים שניטע בשנות ה-50 של המאה הקודמת נכחד כולו. גזעי העצים שנותרו בשטח, חלקם נושאים עדיין את צלקות הפחם השרופות, שולבו כגדר נוי לאורך השביל. שיחים ירוקים מרפדים את השטח והציפורים מצייצות בין ענפי העצים הצעירים שניטעו לכל אורך הוואדי.

 

 שנתיים אחרי (27 בנובמבר 2018) הירוק חזר     צילום: רונית סבירסקי

 

ניחוח של צמחי תבלין ממלא את הריאות, רוזמרין, מרווה ולימונית נשתלו לצד השביל שרופד ברסק ענפים. עצי זית, אלון הגליל, כליל החורש, חרוב, תאנה, הר אציל, אשחר ודולב מלבלבים בעלווה ירוקה ובקרוב יחלו לצוץ רקפות וכלניות. אי התנועה שחצה את הכביש הראשי הפך לשדרת דקלים מרשימה וגם הנוף האורבני חזר לצבעים הטבעיים שלו.

 

גדר משרידי גזעים וצמחי תבלין      צילום: רונית סבירסקי

 

חצי יובל שחיפה מתגאה בדנ"א שנושא את הגנים של כיבוד הזולת וקבלת האחר. בית הגפן הוא המוציא לפועל של האירועים שיש בהם אמירה המחצינה את המציאות הדו-קיומית. בעבר האירוע התמקד בשלושת הדתות כיום הוא מסמל חגיגה של תרבויות שמייצגות את העדות, הדתות והלאומים השונים שמתגוררים בעיר.

 

עוברים למושבה הגרמנית 

החידוש המרכזי השנה הוא בהעברת מתחם אירועי השבתות מוואדי ניסנאס אל המושבה הגרמנית. המתחם החדש מאפשר תנועה גדולה יותר של מבקרים, הצבת במות מרכזיות בשני מוקדים ויריד וינטג' במתחם ויצ"ו במקום יריד העתיקות המסורתי. בית הגפן חנך ב-7 בדצמבר 2018 חלל פעילות חדש "המרחב השלישי: חלל לאמנות וחינוך". המרחב מציע לקהל התנסויות המשלבות עבודות אמנות והפעלות המתמקדות ברכישת מיומנויות לחיים בחברה בין-תרבותית.  

 

 תערוכות במרחב השלישי בבית הגפן     צילום: רונית סבירסקי

 

אירוע הפתיחה החגיגי התקיים באודיטוריום חיפה ויכלול שני מופעים: "מסביב לעולם בשמונים עולמות", פרפורמנס, שירה, מחול ותיאטרון והמופע השני  "עומרי" – קונצרט עם תזמורת "פירקת אל נור" בהשתתפות ויולט סלאמה, ריימונד אבקסיס ונטלי פרץ. בסוף השבוע השני יתקיים בתיאטרון בית הגפן המופע "פני שטח: פרפורמנס לארץ וקהל" בביצוע נופר סלע, "מרקש אקספרס" -  חגיגת מוזיקת עולם המפגישה בין קלאסיקות של מזרח ומערב. The Oriental Rhymes - מופע מחול ומוסיקה אתני מסורתי מסין.

 

סיורי אוכל, גרפיטי ואמנות

סיור גרפיטי כאמירה חברתית בועטת - ימי שישי 14, 21 בדצמבר בשעה 10:00. הסיור יעבור בין היצירות השונות בשכונת הדר, בשילוב הסברים מי היא קהילת הגרפיטי, מה החשיבות של יצירה במרחב הציבורי וכיצד מתמודדים עם המתח בין האסור למותר כדי להמשיך להתקיים. 80-60 שקל

 

סיור משחור לירוק - ימי שישי 14, 21 בדצמבר, בשעה 10:00. סיור בעקבות השריפה שפרצה ב- 24 בנובמבר 2016 והפכה את חיפה לשחורה ומפוחמת. בסיור בכורה חדש יובילו האגרונומים חנוך בורגר וחאלד חמוד את המבקרים בעקבות נזקי השריפה בחיפה למפגש עם שיקום חורש אורבני. 60-40 שקל

 

 סיור בשביל השריפה   צילום: רונית סבירסקי

 

סיור אמנות וטעימות: בין אמנות לאומנות הבישול – ימי שישי 14, 21 בדצמבר, ימי שבת 15, 22 בדצמבר בשעות 11:00 ו-14:00. סיור חדש המשלב בין אמנות לאומנות הבישול והמטבח. המסלול יצא מבית הגפן לאחר ביקור במרחב החדש "המרחב השלישי" אל ואדי ניסנאס, לטייל בין עבודות אמנות ייחודיות שהוצבו בוואדי במשך 25 שנות פסטיבל החג של החגים, לבין בתי אוכל קטנים המגישים טעמים מקומיים ומסורתיים. סיפורה של השכונה ששומרת על אופייה ממחצית המאה הקודמת ומשלבת בין המסורתי לעדכני והמתחדש. 80-60 שקל

 

שטיח עשוי מתבלינים - מיצג בבית הגפן    צילום: רונית סבירסקי

 

נפגשימבבית: אירוח לארוחת צהריים, ימי שבת 15 בדצמבר בשעה 12:30. שכונת ואדי אלג'מאל - עין הים, היא שכונה מעורבת וצבעונית למרגלות הכרמל. במסגרת אירועי חג החגים, פותחים תושבי השכונה את ביתם ומזמינים לבוא ולהכיר את השכונה, תושביה ואופייה המיוחד המתאפיין בקיום משותף וסובלני, סביב שולחן האוכל המשפחתי, על ארוחת צהריים כמיטב המסורת של המשפחה המארחת. 100-80 שקל

 

ספיחה ג'יבנה ולחמעג'ון     צילום: רונית סבירסקי

 

סיור בעקבות נשים מעוררות השראה, ימי שישי: 14 ,21 בדצמבר, בשעה 9:30. מי הן הנשים החיפאיות שעושות את חיפה? פמיניסטיות, אקטיביסטיות, אמניסטיות? ולמה סיור דווקא בעקבות נשים חיפאיות? בין הכרמל לים משתקפות דמויותיהן של נשים חיפאיות עוצמתיות, חזקות, פעילות -  למען הקהילה ולמען עצמן, בעלות סיפור חיים מרתק ומעורר השראה. מפגש בהובלת ד"ר חנה ספרן – פעילת שלום, פמיניזם וגאווה. משך הסיור כשלוש שעות. 130-110 שקל

 

סיור בתים פתוחים – חוויה בוואדי - ימי שישי 14, 21 בדצמבר, ימי שבת 15, 22 בדצמבר בשעות: 10:00, 12:30. האנשים שזוכרים את השכונה כפי שנראתה פעם, כשערבים ויהודים היו מבשלים יחד בחצר הבניין, כשהערבית והיידיש היו שגורות יחד ומתערבבות לבליל שפות מקומי שאפשר היה לשמוע רק בחיפה. היכרות עם ואדי ניסנאס באמצעות האנשים שמארחים על כוס קפה וסיפורי השכונה. משך הסיור כשעתיים.  90-70 שקל.

 

קבב חאלבי     צילום: רונית סבירסקי

 

סיור כריסמס - ימי חמישי 13, 20 בדצמבר, 16:30, 17:30. סיור חיפאי בניחוח אירופאי, בין הרחובות המקושטים, עצי כריסמס מאירים, כנסיות ובתים פרטים המהבהבים בשלל צבעים ונוריות. 90-70 שקל.

 

חזית מסעדת דוזאן מקושטת לחג    צילום: רונית סבירסקי

 

פשפשים למתקדמים  - הרבה יותר מווינטג'  - ימי שישי 14 בדצמבר בשעה 13:30 ימי שבת 15 בדצמבר בשעות 10:00, 13:30. ד"ר עופר שוורצגלס, תושב העיר ומומחה לענייני וינטג' ועתיקות מסייר בסמטאות הקטנות והסודיות המספרות סיפורים מיוחדים על הארכיטקטורה וההיסטוריה. 60-40 שקל

 

סובב עין הים - ימי שבת 15 בדצמבר בשעה 10:00. מיזם קהילתי–תיירותי ביוזמת תושבי שכונת עין הים ואדי אלג'מאל, יהודים וערבים. השכונה נמצאת במורדות המוריקים של הכרמל אל מול חופי הים התיכון, מונה כ-2800 תושבים יהודים וערבים, נוצרים ומוסלמים ואוכלוסייה חרדית צומחת. בשכונה מתקיים מרקם חיים ייחודי, פסיפס תרבותי ודתי, המבוסס על שכנות טובה והבנה הדדית. מסביב לשכונה מצויים שפע של אתרים ארכיאולוגיים, היסטוריים, אתרים מקודשים וטבע. משך הסיור כשעתיים. 50-30 שקל.

 

פרטים נוספים, כרטיסים מוזלים ותוכנית מלאה באתר הפסטיבל:  haifahag.com

 

|
|
|
|
|