צלם: רונית סבירסקי
פסטיבל "החג של החגים" בחיפה - מפגש בין תרבותי של טעמים, מוזיקה ואמנות
צלם: רונית סבירסקי
הפלאפל של מישל
צלם: רונית סבירסקי
תערוכות אמנים
צלם: רונית סבירסקי
ליצנים ומופעי קרקס
צלם: רונית סבירסקי
מוכר הערמונים
צלם: רונית סבירסקי
קרפ צרפתי צבעוני

חגיגה בוואדי

מאת: רונית סבירסקי

 

פסטיבל "החג של החגים", חגיגה חיפאית בין תרבותית של מוזיקה, טעמים, ריחות, מיצגים אינטראקטיביים, תערוכות, סרטים, והפעלות לילדים.

 

מופע קרקס   צילום: באדיבות בית הגפן

 

הפסטיבל פותח את שנתו ה-24 עם מגוון אירועי תרבות לכל המשפחה שיתקיימו כמיטב המסורת בוואדי ניסנאס, בבית הגפן ובאתרים נוספים בעיר חיפה ויתקיים בתאריכים 23-14 בדצמבר עם דגש מיוחד על אירועי השבת ב-16 וב-23 בדצמבר 2017.

 

סדנאות קרקס בהפקת "פעולה קרקסית", תהלוכות כריסטמס, ביקור בבית הפתוח של סנטה קלאוס המקומי, מופע מוזיקלי של אנסמבל גולסא עם שירת נשים תימנית. "סרט ערבי" - מופע מחווה של תזמורת פירקת אלנור לסרטים הערבים ו"איסוף עצמי" תערוכה קבוצתית. סיורים בבתי התושבים בוואדי ניסנאס, סיורי טעימות בוואדי, הקרנות סרטים ומפגשי יוצרים, יריד עתיקות ארצי, סדרת הרצאות על הבר, מופעי חוצות לקהל הרחב ומתחמי ילדים.

 

המתוקים של הוואדי   צילום: רונית סבירסקי

 

בשבתות יתקיימו בוואדי ניסנאס מופעי מוזיקה בשלל סגנונות של הרכבים מתחלפים, יהודים וערבים, מיוון ועד מצרים, מטורקיה ועד דרך המשי. בנוסף, במרכז הוואדי יתקיימו שתי מסיבות רחוב בשיתוף הקהל: מסיבת סווינג בליווי רקדנים ומורים לריקוד שיזמינו את הקהל להתנסות ולהשתתף במסיבה ומסיבת דבקה בהשתתפות שתי להקות דבקה שונות ולהקת מתופפי חיפה. סנטה קלאוס, החוגג השנה 30 שנות "סנטאות", יפתח את ביתו לקהל המבקרים ברחוב חדד 6  שם ישב לצד עץ האשוח ויחלק מתנות לילדים. 

 

מעבדה מוזיקלית ותערוכה אוספים

אירוע פתיחה בבית הגפן במסגרתו תתקיים חשיפה של מופע בכורה עולמית – ל"מעבדה מוזיקלית" – מופע מוסיקלי מקורי  - סווינג דה ג'יטאן מתחברים לאליאס סובי וחאלד ג'יט וחוקרים השפעות מוזיקליות של ההרכבים השונים, אלו על אלו, ומתוך כך יוצרים מופע מוסיקלי חדש בתיאטרון בית הגפן.  כניסה חופשית על בסיס מקום פנוי (14 בדצמבר, 19:00)

 

פתיחת תערוכה "איסוף עצמי" – תערוכה המציגה עבודות חדשות שעוסקות בפרקטיקות של אגירה, ליקוט וארכוב. אוסף של חפצים אישיים שהופכים לממצאים ארכיאולוגיים, נוף מוכר שמתפרק לרסיסי זיכרונות ואור או ארכיון בהתהוות, המורכב כל-כולו מריחות, הן רק כמה מן העבודות שיצרו האמנים המשתתפים בתערוכה. - גלריית בית הגפן (14 בדצמבר)

 

אנסמבל גולסא   צילום: רונן גולדמן

 

אנסמבל גולסא - ארבעה אמנים מתחברים ויוצרים גלגול חדש של המוזיקה ושירת הנשים היהודית מתימן. הטקסטים היצריים והמיסטיים מקבלים משמעות מודרנית ועכשווית בהרכב כלי מיוחד המשלב שירה, כלי מיתר אפריקאים, כלי הקשה מהעולם, גיטרות לסוגיהן וצ׳לו המביא לידי ביטוי את הצליל והקול הנשי. המופע נותן פרשנות חדשה לעולמה הרוחני של האישה בתימן ולוקח את הקהל למסע אל תוך עולם של מקצב, מחול, תשוקה, תפילה וגעגוע לחופש.תיאטרון בית הגפן (15 בדצמבר) טקס פתיחת ציורי ילדים ארצית בספרייה ואופרה טיבטית בביצוע  GANSU TIBET  FOLKLORE DANCE GROUP בתיאטרון בית הגפן  (16, 17 בדצמבר)

 

הקרנות סרטים ללא תשלום

"סרט ערבי" –  מופע מחווה של תזמורת פירקת אלנור לסרטים הערבים (21 בדצמבר). "סינמה שכונה" היא רצועת קולנוע בשיתוף עם סינמטק חיפה שמתקיימת בימי שישי ב-13:00  בתיאטרון בית הגפן. "תזמורת ממוחזרת" - מופע וסרט לכל המשפחה. בשעה 11:00 יתקיים מופע "צלילים מחצר הגרוטאות" ובשעה 13:00 הסרט תזמורת ממוחזרת. (15 בדצמבר, דובר ספרדית ומתורגם לעברית ואנגלית). הקרנת הסרט  "הממלכה המופלאה של פאפא אלייב"– התשובה הבוכרית למשפחת ג'קסון- סיפורה של משפחה מוזיקלית מפורסמת וחמת מזג מטג'יקיסטאן. בתום ההקרנה יתקיים שיח. (22 בדצמבר)

 

בתים פתוחים וסיור קולינרי

חוויה בוואדי – ביקור בבתים פתוחים של תושבי ואדי ניסנאס. מעבר לדוכנים, למוסיקה לאוכל ולשוק, הזדמנות להכיר את הוואדי מזווית אחרת. תושבי הוואדי מספרים את סיפור חייהם הנשזרים בחיי השכונה מאז ועד היום. בין המארחים אפשר למצוא את פאוזיה ואום ג'יהאד, צמד שכנות לבביות וחברות טובות המביאות את סיפורן האישי וסיפורו של הוואדי לצד עוגיות חג, תה מהביל ועץ כריסטמס מנצנץ.  וואליד, הספר השכונתי שאוסף ואוצר סודות וסיפורי מספרה כבר 50 שנים. כאמיל שחאדה, אומן וקליגרף שמתאר את רזי הקליגרפיה הערבית ובשארה דיב, בונה כלי נגינה. בנוסף, סיור אוכל  עם השחקן רן אמיר הכולל טעימות ומפגשים עם אנשי הוואדי.  (15, 22 בדצמבר)

 

סיור אוכל וטעימות   צילום: רונית סבירסקי

 

אירועי שבתות 16, 23 בדצמבר

יריד העתיקות הארצי – תצוגת עתיקות ווינטג' היריד מתקיים בקומה העליונה של תיאטרון בית הגפן. בין מציגי היריד, אספני תכשיטים, מטבעות, אספני וינטג' רהיטים ישנים, אמנות ועתיקות. מתחם המשפחות בחצר האחורית של בית הגפן בו יתקיימו פעילויות לכל המשפחה ביניהן מופעי מוזיקה, מחול וקרקס בעברית, ערבית ובפנטומימה. פעולה קרקסית -  מיכל ורועי פרמפשס זוג אמני קרקס נוודים חיים במשאית ושמה "שמחה", המכילה בתוכה קרקס שלם. המשאית תחנה בבית הגפן וסביבה יוקם מתחם קרקס צבעוני שיאפשר לקהל להצטרף, לג'נגל, ללכת על חבל, להעיף חישוק, להקפיץ, להתמתח ולרקוד.  מתאים מגיל 7 ומעלה . כניסה חופשית בין השעות 16:00-11:00.

 

יריד העתיקות   צילום: רונית סבירסקי

 

מדי שבת בשעה 14:30 תצא תהלוכת כריסטמס חגיגית מהכנסייה ברחוב אלנבי (סמוך לכיכר אמיל חביבי). את התהלוכה מוביל סנטה קלאוס בליווי מאות חניכי הצופים בחיפה והסביבה, תזמורות חמת חלילים, תזמורות נשפנים מתופפים ודגלנים.

מופע נעילת הפסטיבל - דינוזאור – יצירת מחול של הכוראוגרף עידן שרעבי בבכורה בתיאטרון בית הגפן המורכב משתי יצירות בהשתתפות רקדני התיאטרון. (23 בדצמבר, 20:30)

 

פרטים נוספים באתר בית הגפן : www.beit-hagefen.com

|
|
|
|
|