אור, טבע, חושך ומה שביניהם

 

בגני "רמת הנדיב" חוגגים את חג החנוכה בטבע ובין הגנים הפורחים והמטופחים. הקהל מוזמן "לטייל במגפיים" במגוון של פעילויות, סיורים, סוד פך השמן, סיורים לאור עששיות, קונצרט בגנים, פארק טבע ומרכז מבקרים בתאריכים 13, 23-19 בדצמבר

 

על חוטם הכרמל, בין זיכרון יעקב לבנימינה, שוכנת רמת הנדיב, פנינה של טבע המוקדשת להנצחת זכרו של הברון בנימין דה רוטשילד. לכבוד חג החנוכה, יתקיימו פעילויות מגוונות בנושאים הקשורים לחג ולמקום. הפעילויות מיועדות לכל בני המשפחה ומשלבות חוויה חינוכית עם בילוי משפחתי מהנה. כתב חידה יוביל את המבקרים בשבילי פארק הטבע וישלב התנסות בהפקת שמן זית. סיור עששיות לילי יחדד את החושים ואת ההקשבה לרחשי הטבע. סיור צפרות ולאחריו קונצרט אקורדיאונים שיבצעו יצירות קלאסיות. בנוסף לאירועי חג החנוכה ניתן להנות מסיורים באזור, מסעדת המקום, מרכז מבקרים ותחנת מידע.

 

 

גני רמת הנדיב   צילום: ידיד לוי 


אירועי חג החנוכה:

 

בעקבות פך השמן האבוד, גילוי סוד הפקת השמן. כתב חידה מרתק יוביל אל שביל האחוזה בפארק הטבע. בעקבות רמזים שונים, המשתתפים יחשפו יחדיו את צפונותיו של עץ הזית, ילמדו על תהליך הפקת השמן ואף יקחו חלק פעיל ביצירתו. יש להצטייד בנעלי הליכה נוחות, מים וכובע.

מתי: 13, 20, 22 בדצמבר, 10:00

מחיר: 30 שקל לאדם

 

פארק טבע פורח    צילום: שגיא שגיב

 

"באנו חושך לגרש", סיור בגנים לאור עששיות. חידוד החושים בחושך, הקשבה לקולות החיות הנשמעים מרחוק, סיפור על הקשר בין חלוצי המושבה זיכרון יעקב לבין המכבים ועוד פעילויות בנושא. הסיורים מיועדים למשפחות.

מתי: 18, 23-21 בדצמבר, 17:30

מחיר: בתשלום

 

סיור עששיות מחדד חושים   צילום: שגיא שגיב 


בילוי שישי ברמת הנדיב, סיור חורפי וקונצרט בסדרה מוזיקת עולם. "קח משקפת, קח מגדיר, בוא לצַפֵּר ברמת הנדיב". רכישה של כלים לעריכת תצפית בציפורים, היכרות עם מגוון המגדירים השימושיים והתבוננות בציפורים באמצעות משקפת וטלסקופ. משך הסיור כשעתיים, ברמת קושי קלה, יש להירשם מראש בחנות המידע. בנוסף, קונצרט בסדרה 'מוזיקת עולם'. תזמורת האקורדיונים של הקונסרבטוריון למוסיקה באר שבע בביצוע רפרטואר עשיר ומגוון של יצירות קלאסיות ידועות בעיבודים מיוחדים.           .          
מתי: 19 בדצמבר, 9:00

מחיר: עלות הסיור 30 שקל. הכניסה לקונצרט ללא עלות.

 

תזמורת אקורדיאונים מנגנת יצירות קלאסיות מפורסמות   צילום: יח"צ

 

 

צעדת זכרון יעקב ברמת הנדיב. צעדה לציון היווסדה של המושבה זכרון יעקב.

מתי: 19 בדצמבר, 10:00

מחיר: ללא תשלום

 

מסלול טיול בשבילי פארק הטבע  צילום: טל גליק

 

 

גני רמת הנדיב

70 דונמים של גנים מטופחים יפיפיים שהוקמו לזכר משפחת רוטשילד ממוקמים בלב רמת הנדיב. הגנים עוצבו בסגנון אירופאי קלאסי. מדשאות רחבות ידיים מכסות שטחים נרחבים בגנים, לצדן נטעו עצים ושיחים ונשתלו פרחים חד-עונתיים ורב-עונתיים. במרחבי הגנים משולבים מספר גנים ייחודיים, ולכל אחד מהם אופי משלו: גן המפלים, גן הוורדים, גן הדקלים, גן האיריסים וגן הריחות. מעצבי הגנים שילבו בכישרון רב בין גינון מוקפד של צמחי נוי לבין אזורים בהם נשמר המראה טבעי, וחיברו מגוון רחב של צמחים מתורבתים עם צמחים מקומיים טיפוסיים.

 

ציפורים בפארק הטבע   צילום: שגיא שגיב

 

מעל שער הכניסה הראשי לגנים מתנוסס הסמל המשפחתי של משפחת רוטשילד: מגן ברונזה הנתמך משני צדדיו על ידי אריה וחד-קרן המסמלים עוצמה, ומעליו כתר. ארבעה חלקים למגן עליהם מוטבעים: נשר, אריה ואגרוף קפוץ האוחז חמישה חיצים, המסמלים את חמשת בניו של מאיר רוטשילד: אמשל, סלומון, נתן, קארל וג'יימס.  סמל המגן האדום ("רוט שילד" בגרמנית) הופיע על השלט שעיטר את דלת ביתה של המשפחה בגטו, ולימים הוא הפך לשמה של המשפחה. המילים אחדות, חריצות, יושרה - ערכי היסוד של משפחת רוטשילד -  מוטבעות מתחת למגן.

 

בנייה ירוקה וגינה על הגג

מרכז המבקרים של רמת הנדיב עוצב כחלק מהנוף המקומי על ידי עדה כרמי-מלמד, מבכירות האדריכלים בארץ. הבנייה מושתתת על  עקרונות של חדשנות, קיימות וחיסכון באנרגיה. מרכז המבקרים הוא המבנה הראשון בישראל שקיבל תו תקן לבנייה ירוקה ממכון התקנים הישראלי. חלק מן הבניין נמצא מתחת לפני הקרקע וגגו מכוסה בצמחייה, כתוצאה מכך הוא זוכה בבידוד יעיל ומצמצם את הפגיעה בנוף הטבעי. המרכז מציע למבקריו אולם התכנסות, בו הם מוזמנים לצפות בסרט אודות רמת הנדיב, וכן אולם הרצאות, כיתות לימוד, מסעדה חלבית כשרה וחנות מידע – חנות המתמחה במוצרים ירוקים ומשמשת גם כמרכז מידע למבקרים. בסמוך למסעדה נמצא  גן שעשועים לילדים, מרחבי דשא ועצים שניתן לשבת בצלם.

 

פארק הטבע

פארק הטבע של רמת הנדיב משתרע על פני 4500 דונם בדרום רכס הרי הכרמל, בשטח נמצאו שרידים ארכיאולוגיים המעידים על קיום מגורים וחקלאות באזור בתקופות קדומות. שלושה שבילי טיול מעגליים, המותאמים לרמות קושי שונות, מסומנים בפארק. השבילים עוברים בנוף ים-תיכוני מגוון ולאורכם תצפיות נוף מרהיבות, שרידים ארכיאולוגיים להתיישבות קדומה, מעיין נסתר וכלוב אקלום בו חיים עופות דורסים במסגרת תהליך הכנתם לשיבה לטבע.

 

פעילות חג החנוכה מתקיימת ב- 13, 23-19 בדצמבר. כל הסיורים יצאו מנקודת ההרשמה, מול חנות המידע. לפרטים ולהרשמה פנו לחנות המידע: 04-6298111  www.ramathanadiv.org.il.

 

|
|
|
|
|