צלם: איתי בלסון
רוכבים על הגלים בגן המדע ביום העצמאות
צלם: רויטל דבדבני
שעון היידלברג מוצג בגן המדע
צלם: איתי בלסון
מתקן ה"יו-בו" המקפיץ
צלם: איתי בלסון
עמדת קרקע המתארת את שכבות האדמה השונות
צלם: איתי בלסון
טלסקופ שמש
צלם: איתי בלסון
כיצד פועל דוד שמש?

רוכבים על הגלים בגן המדע

מאת: אתר PHOTOUR

 

גן המדע במכון ויצמן מקיים פעילות מיוחדת על "גלים וחבלים" שבה שומעים, רואים ומרגישים תופעות של גלים בחיי היום-יום. גלי אור, גלי קול, חבלים בפלונטר ו"סמס בחוט". הפעילות בחודשי מאי-יוני, בשבתות, ל"ג בעומר, יום המוזיאונים וחג שבועות 2014

 

גלים וחבלים

פעילות "גלים וחבלים" בגן המדע במכון ויצמן היא חוויה מרתקת ומעשירה לכל המשפחה. 100 מוצגי מדע, תערוכת משחקים אינטראקטיביים, הפעלות והתנסויות במדע בדרך משעשעת ומובנת. בחיי היום יום אנחנו רואים וחווים גלים ולא תמיד מודעים לכך. מגלי הים על שפת הים ועד גלי הקול באולם הקונצרטים וקרני האור המקיפות אותנו. בגן המדע על שם קלור במכון ויצמן הופכים הגלים לחוויה שניתן לגעת בהם לראות וליהנות מיופיים.

 

שומעים את הגלים ב"גן המדע"   צילום: איתי בלסון

 

פעילות מודרכת וסדנאות יצירה

בגן המדע יתקיימו במהלך החודשים מאי-יוני בשבתות, ביום העצמאות, ל"ג בעומר, יום המוזיאונים וחג השבועות פעילויות מודרכות של מדריכי המוזיאון המנוסים בשעות 18:00-09:00. המשתתפים יקבלו הסברים על סוגי הגלים השונים ודרכי הפעולה שלהם. בסדנת יצירה יתנסו המשתתפים במשחק פשוט של שליחת מסרים למרחקים ארוכים באמצעות חוט עם תוספות מעניינות ורואים איך זה עובד ואפילו איך ניתן לשמוע יותר טוב כשהאצבע באוזן.

 

חוטי משי וקורי עכביש

באודיטוריום, תתקיים צפייה בהדגמות מעניינות על מה קורה לגלי קול כאשר הם נפגשים, איך מנגנים על כינור מרובע והאם כאשר מדברים האוויר זז או גלי הקול זזים? באקוספירה – המתחם האקולוגי של גן המדע - מסתכלים על חוטים בפן הביולוגי – המשי. מה חרקים עושים איתו (לא רק עניבות) ובאלו דרכים מעניינות עכבישים בונים את הקורים שלהם ומשתמשים בהם לצרכים שונים.

 

שעשועי מדע     צילום: איתי בלסון

 

משחקים מאתגרים

אחרי שרוכבים על גלים, אפשר לצאת אל הגשר העילי או להיכנס לחדר התערוכות, ולשחק ב-PLAY – תערוכת משחקים מחוץ לקופסה. לצד 80 מוצגי המדע הקבועים הוצבו בחדר התערוכות עמדות משחק מאתגרות אשר דורשות קואורדינציה, יכולת שיתוף פעולה ופתרון בעיות בזמן אמת. העמדות האינטראקטיביות מבקשות מהשחקן להשתמש בכישוריו המוטוריים כדי להוביל כדור מתכת אל גומה במשטח, בדומה למשחקי ילדות של פעם, אבל ברמת משחק גבוהה. מתקני המשחק מסדרת VECTOR BALL נוצרו על ידי אביגדור בנטוב, נגר-אומן מבנימינה.

 

עמדות משחק מאתגרות  VECTOR BALL   צילום: איתי בלסון

 

משחקי היגיון וחשיבה ייחודיים

על הגשר העילי הצופה על גן המדע מגבוה הוצבו משחקים חכמים פרי יצירתו של האמן יהודה קולטון, שיצר את התערוכה האינטראקטיבית "לצאת מהפלונטר" -  סדרה של משחקי הגיון תלת-ממדיים מעץ, בקנה מידה גדול במיוחד, המאפשרים שיתוף פעולה קבוצתי לפתרונם. עמדות המשחק השונות מנצלות עקרונות פיסיקליים כמו איזון, גרביטציה, כוח מגנטי, פגיעה והחזרה. אזור מיוחד בתערוכה יוקדש לקטנטנים בו יתאפשר להם להתנסות בפתרון מבוכים ובפגיעה למטרה. במקביל למשחקי החשיבה הייחודיים, המבקרים מוזמנים להתחרות ביניהם במשחקי חשיבה מוכרים ואהובים כמו שח-מט ודמקה.

 

הפעילות מתקיימת בשבתות של חודשים מאי-יוני בשעות 18:00-09:00

ב-18 במאי ל"ג בעומר בשעות 18:00-09:00

ב-19 במאי יום המוזיאונים – חינם בשעות 18:00-09:00

3 ביוני ערב שבועות בשעות 13:00-09:00

4 ביוני – שבועות בשעות 18:00-09:00

 

לצאת מהפלונטר     צילום: איתי בלסון

 

הגן פתוח גם בימי חול לקבוצות ובתיאום מראש. כרטיסים: מבוגר-40 שקל. ילד (5-18) - 35 שקל. ילד מתחת לגיל 5 – חינם. משפחתי-150 שקל. אזרח ותיק-20 שקל. עדכונים שוטפים על הפעילויות ומידע נוסף יפורסמו באתר האינטרנט של גן המדע בכתובת http://davidson.weizmann.ac.il/science-garden    טלפון לבירורים 08-9344528

 

 

|
|
|
|
|