צלם: חיים יוסף
פסטיבל צלילי ילדות - מופעי בכורה והפקות מקור
צלם: כפיר בולוטין
שכנים

צלילי ילדות והאנגרי בירדס

פסטיבל "צלילי ילדות" בתיאטרון חולון יתקיים זו השנה ה-12 בחול המועד סוכות, בין התאריכים 4-2 באוקטובר . הפסטיבל ממשיך במסורת בת למעלה מעשור ומציע מגוון מופעי בכורה והפקות מקור במוסיקה, תיאטרון ומחול לילדים ולמשפחה. גם השנה יעלו בפסטיבל מופעים בבכורה של מיטב הגופים האמנותיים היוצרים לילדים לצד הפקות מקור חד פעמיות. בנוסף יתקיימו מופעים וסדנאות ללא תשלום בכיכר הכניסה לתיאטרון חולון.

 

מוסיקה והעולם הדגיטלי

הפסטיבל  יתאפיין השנה בהגשת המוסיקה הקלאסית לילדים על ידי שימוש בתכנים מהעולם הדיגיטלי הקרוב ללבם, מתן דגש על הקלאסיקות של המוסיקה הישראלית וגיבורי התרבות שלה וחשיפת הקהל הצעיר למקומה של המוסיקה באמנויות בכלל ובאמנויות הבמה בפרט: תיאטרון, מחול, קרקס, פנטומימה ואנימציה. 

                                                               

                                            תזמורת המהפכה    צילום: אייל לנדסמן

ציפורים עצבניות

הפסטיבל יעלה שלוש הפקות מקור מוסיקליות:  "אנגרי בירדס בספארי" - קונצרט המפגיש בין יצירות מופת של המוסיקה הסימפונית עם משחק המחשב הפופולארי Angry Birds אותו הורידו מיליוני מבוגרים וילדים ברחבי העולם לטלפונים הסלולאריים שלהם. הקונצרט בניצוחו של אורי לשמן, בהנחיית  עידן אלתרמן ובהשתתפות התזמורת הסימפונית החדשה חיפה משלב את דמויות ה"אנגרי בירדס" עם דמויות של חיות מיצירות קלאסיות ידועות ומהאנימציה העולמית בעריכת דודו שליטא. עידן אלתרמן מנהל דיאלוג עם האנגרי בירדס ומכיר להם את עולם החיות המגוון והזר להם.

 

הקונצרט ממחיש את הקשר בין מוסיקה שנכתבה לפני מאות שנים למוסיקה שנכתבת היום. המוסיקה של ה"אנגרי בירדס" מורכבת מנושא מרכזי ווריאציות ממש כמו המוסיקה של המלחינים הקלאסיים. למשל: ואריאציית ה- Angry Birds Seasons Halloween   עם האווירה המסתורית שלה המזכירה מוזיקה בסרטי אימה, או ריקוד הוואלס החביב בשלושה רבעים בואריאציית ה- .Angry Birds Seasons Valentine   או וואריאציית הסמבה המלהיבה ב- Angry Birds Rio .

לשפן יש בית

 

"אצו רצו גמדים" - הפקה מוסיקלית מקורית המוקדשת למשוררת והסופרת וכלת פרס ישראל מרים ילן שטקליס, מי שכתבה שירים רבים ואהובים על דורות של ילדים ובהם: "מיכאל", דני גיבור", "הסבון בכה מאוד", "שמש שמש בחלון", "בובה זהבה", "לשפן יש בית", "אצו רצו גמדים", "רוח רוח" ועוד. בקונצרט בניצוחו של אורי לשמן ובהשתתפות תזמורת הקאמראטה יבוצעו תזמורים סימפוניים חדשים לשירים הידועים על ידי הזמרים: לי בירן, רמה מסינגר, גיא פרידמן, הילד שון גיטלמן וחני נחמיאס שכתבה את קטעי הקישור וגם תנחה.

 

הרפתקה בטלוויזיה

הפקה מקורית נוספת המחברת בין הדורות  היא "הרפתקה בטלוויזיה"- מחזמר חדש שכתב השחקן דרור קרן במיוחד לפסטיבל ובו כוכבי תוכניות הילדים מצדיעים לשירי תוכניות הטלוויזיה לילדים מכל הזמנים. המופע בהשתתפות: דרור קרן, עודד פז, רוני דלומי,אבי גרייניק ודפנה דקל, לוקח את הילדים למסע ב'הילדים משכונת חיים', 'רגע עם דודלי', 'דני דינה', 'הצריף של תמרי', 'ראש כרוב', 'הבית של פיסטוק', 'קישקשתא', 'דלת הקסמים', 'ריץ'-רץ' ועוד'.

                                                                

                                                     ילד פעם       צילום: יח"צ

יצירה מוסיקאלית תיאטרלית

תזמורת המהפכה בניצוחו של רועי אופנהיים תבצע את "פעימות": מופע לתזמורת, שחקן וסרט אנימציה. יצירה מוסיקלית-תיאטרלית-חזותית המזמנת היכרות חווייתית עם מרכיבי הקצב המוסיקלי. הפרופסור המפוזר, גיבור היצירה (השחקן גיא מסיקה), מנסה למצוא את מקומו בין חברי תזמורת המהפכה, תוך שהוא נקלע לסיטואציות בדיוניות. המנצח (רועי אופנהיים) וחברי התזמורת מלמדים את הפרופסור את סוד שיתוף הפעולה. היצירה מבוססת על סרט אנימציה ישראלי ייחודי בשם "קֶצֶב", שיצר האנימטור דודו שליטא. ומוזיקה מקורית מאת המלחין זוהר שרון.

 

קרקס ותיאטרון

"אבקת הקסם"- מופע מחול המשלב מוסיקה, קרקס ותיאטרון לכוריאוגרפיה של לימור רוז ובימוי של רענן פררה המספר על רון, ילד ביישן והמסע לגילוי כוחותיו עם ידידו הליצן בקרקס. "פרח הלב של ריקדינא" – בכורה של תיאטרון אורנה פורת בשיתוף תיאטרון מחול ענבל .מחזה ובימוי של  יאקי מחרז. אגדת מחול מקורית על מלכה קשישה המחפשת נסיך לבתה, הנסיכה ריקדינא. כולם מתחרים על ליבה של הנסיכה ובראשם היועץ הערמומי והחמדן של המלכה, אך ליבה של ריקדינא נתון דווקא לבמבינו הנער העני, בנו של גנן הממלכה.

 

הצגות, מחול וסדנאות

"שכנים" הצגה ללא מילים, זוכת פסטיבל חיפה להצגות ילדים, המשלבת הומור ומוסיקה ומספרת את סיפורם של שני שכנים שמגלים שהשותף והחבר האמיתי, מתגלה לפעמים במקום הכי לא צפוי. יצירתם של רועי שגב, יובל כהן ואמנון וולף - תיאטרון מופע בשיתוף תיאטרון הנפש. "בארץ הפלאות"- של להקת המחול פרסקו והכוריאוגרף יורם כרמי - מופע מחול המבוסס על הספר של לואיס קרול- "אליסה בארץ הפלאות". סיפור אודות מסע ההתבגרות של אליסה - אשר בסופו היא לומדת שבמקום בו הלב נמצא שם שוכן הבית, שם המשפחה. "מנגינה כחולה עם תלתלים"  - הפקה של סדנאות הבמה במסגרת מיזם המשיק ספרים חדשים באמצעות הפקה בימתית.  מופע תיאטרלי מוסיקלי לילדים על פי ספרו של אלדד כהן בבימויה של ירדן בר כוכבא למוסיקה של דידי שחר. סיפור על ילד שיוצא לחפש מנגינה שבלעדיה אינו נרדם בין משתתפי ההצגה – בוגרות הסטודיו לאמנויות הבמה בתיאטרון חולון.  

                                                                       

                                         משתתפי הפסטיבל          צילום: אריאל בשור

אגדות מספרות

"הענק וגנו" הצגה מוסיקלית עם שירים מקוריים, שחקנית, בובות וחפצים המספרת כיצד הצליח הענק האנוכי לפתוח את גנו ואת ליבו בפני הילדים על פי סיפורו הידוע של אוסקר וויילד  למוסיקה של שי אור. "ממלכת החפצים האבודים", בכורה! הצגה מקורית מלאת הומור ורגש של בוגרות הסטודיו לאמנויות הבמה בתיאטרון חולון על מסעה של הילדה לילי לממלכת איבוד שם נמצאים כל חפציה אותם איבדה. "פנטומימה של אגדות" מופע עם השחקן והפנטומימאי עמירם אטיאס המורכב משני סיפורים המשלבים מוזיקה, אפקטים, פנטומימה, מסכות ואביזרים. "הסיפור שלא נפסל" - על קורותיו ואמנותו של פסל ו "פרפר הפלא"  – סיפורו של צ'יקו המחפש אחר פרפר שנעלם בים.

 

בשיתוף הקהל

"כובע על הגובה"- מופע מאת ובביצוע שרון אביב ע"פ "מוכר הכובעים והקופים", המשלב שירים ומשחקי תיאטרון בשיתוף הקהל. "אין מים" - אגדה אפריקנית. תיאטרון סיפור המוגש על ידי היוצרת והמספרת ענת גייר המספר על מים, בצורת ועזרה לקהילה ומסופר באמצעות בובות עשויות מחומרים ממוחזרים. "מזוודות ומציאות" הפקה של תיאטרון התיבה, מחזה המשלב ריקודים ואלמנטים מעולם הקרקס והסלפסטיק על קורותיה של מזוודה ברציף הרכבת.

 

סיפורים ומנגינות

"ציפור החופש"- עיבוד בימתי לסיפור מאת שלמה אבאס שבמרכזה מספרת סיפורים ושני נגנים עם מגוון כלי נגינה. בכורה של "משלוש יוצא אחד"-  הצגה המבוססת על שירים פרי יצירתה של היוצרת האמריקאית סנדרה בוינטון שכל אחד מהם הוא סיפור בפני עצמו וסביבם נטווית העלילה העוסקת בעולמו הפנימי של הילד. "ילד פעם" מופע הכולל הרכב של 7 נגנים וזמרים המבצעים שירים מתוך האלבום  "ילד פעם"  פרי יצירתם של המוסיקאים  לי גאון ואורי וינשטוק .  

 

מתחם הפסטיבל בכיכר הכניסה לתיאטרון חולון

במהלך כל ימי הפסטיבל יתקיימו פעילויות ומופעים בכיכר הכניסה לתיאטרון חולון. תזמורות, להקות מחול והרכבים מוזיקליים בהשתתפות ילדי חולון, תלמידי מרכז שטיינברג, מרכז רעים ומגמת המוזיקה של קמפוס קריית שרת לאמנויות יופיעו על בימת הכיכר במקביל לדוכני פעילות וסדנאות

אחד החידושים בפסטיבל הוא  "השיעור הראשון שלי" – כל ילד שיחפוץ בכך יוכל להתנסות בשיעור ראשון באחד מכלי הנגינה בחינם בהדרכת מורי המרכז למוסיקה ע"ש שטיינברג בחולון, וזאת כחלק מבשורת הפסטיבל להנגיש את המוסיקה לכל הילדים.

פלאש מוב - ברחבת הפסטיבל יתקיימו ריקודי פלאש מוב ללא הכנה מוקדמת של  המבקרים ויובילו את הקהל לריקוד משחרר.

 

לפרטים: 03-5023001/2/3, www.hth.co.il

 

 

 

|
|
|
|
|