"הפרויקט" – מיזם חדש של מחול עכשווי

מאת: נטע אובסיוביץ'
מיזם משותף של האופרה הישראלית ומרכז סוזן דלל הניב את "הפרויקט" שהוא מחול עכשווי רפרטוארי. מדובר בגיבוש של קבוצת רקדנים מוכשרים שמקדישים את זמנם ומרצם בהעלאת שלוש יצירות חדשות. היצירות לקוחות מהרפרטואר העכשווי של הכוריאוגרפים הבינלאומיים מרקו גקה, עמנואל גת ויקופו גודאני. זוהי מסגרת חדשה המאפשרת לרקדנים ישראלים לתת ביטוי אישי ואחר, באמצעות עבודה לצד יוצרים בינלאומיים וישראליים. הבכורה תועלה ב- 30 בנובמבר בבית האופרה המשכן לאמנויות הבמה בתל אביב.

שלושה כוריאוגרפים בינלאומיים

שלוש היצירות מביאות אל הבמה סגנונות ריקוד שונים שבאים לידי ביטוי ביצירות: "סופר נובה" Super nova מאת מרקו גקה (בכורה ישראלית) ."דרך המרכז"  Through the Center מאת עמנואל גת. "שנות אור" Light years מאת יקופו גודאני (יצירה חדשה, בכורה ישראלית). כאשר הקו המקשר ביניהן הוא מחול עכשווי, אנרגטי ובועט מצד אחד, תוך שמירה על האסתטיקה, הטכניקה והאצילות הקלאסית מצד שני. המוסיקה המלווה את היצירות נעה ממוסיקת בסגנון הג'אז  ועד מוסיקה אלקטרונית עכשווית. מאטה מוראי, לשעבר סולן בלהקת הבלט הישראלי והמנהל האמנותי של תחום המחול במת"ן, ינהל בפועל את "הפרויקט" וילווה אותו לכל אורכו מטעם האופרה הישראלית ומרכז סוזן דלל.

              

                                        צילומים: אייל לנדסמן

13 רקדנים ורקדניות ישראלים

העבודה על "הפרויקט" החלה לפני כשנה כאשר יותר מ- 260 רקדנים ישראלים הגיעו לשלב הראשוני של האודישנים, מתוכם נבחרו 13 רקדנים ורקדניות ישראלים, שישתתפו בפרויקט הקרוב. הרקדנים הם: אורין יוחנן, אלה נגלי, תמר סנדלר, נעמה תמיר, עדי אמיר, גלית בן ארי, תמר סון, איימי עזוז, אנטון לפידוס, ניר בניטה, דור ממליה, שחר לוי וסרגיי זק.

 

                   

מרקו גקה

החל את לימודי הריקוד בגיל 14 באקדמיה לבלט בקלן, ולאחר מכן בקונסרבטוריון המלכותי בהאג. לאחר סיום לימודיו הוא הופיע כרקדן בבלט של האופרה הממלכתית אונטר דן לינדן בברלין ולאחר מכן בתיאטרון האגן שם גם יצר את עבודת הכוריאוגרפיה הראשונה שלו "לוך" אשר הוצגה בתחרות הכוריאוגרפיה הבינלאומית בהאנובר.  בשנת 2005 יצר גקה את עבודתו הראשונה עבור בלט שטוטגרט: "Sweet Sweet Sweet" אשר הוצגה בבכורה בפברואר של אותה השנה וזכתה להצלחה מסחררת. האופרה הממלכתית של הנובר צירפה את היצירה אל הרפרטואר שלה באותה שנה, כך גם להקת "דנלון דאנס". הצלחתו עם יצירה זו הובילה אותו לשמש ככוריאוגרף הבית של בלט שטוטגרט. מאז 2005 הציג מרקו גקה מספר יוצא דופן של עבודות בבלט שטוטגרט בבכורה עולמית . במקביל גקה שימש ככוריאוגרף הבית של בלט סקפינו ברוטרדם ויצר עבודות עבור להקות בינלאומיות ידועות בעולם. 
              

עמנואל גת

 יליד ישראל 1969, החל לרקוד בגיל 21 כאשר הצטרף לניר בן גל לסיורים בישראל וברחבי העולם. בשנת 1994 יצר את קטע הסולו הראשון שלו, "ארבעה ריקודים" למוסיקה של באך. גת קיבל מלגה של קרן Gaubiers בשנת  1995, את פרס רוזנבלום לאמנויות הבמה בשנת 2003  ואת פרס לנדאו ב 2004.
בינואר
2004 הקים את קבוצת המחול "Emanuel Gat Dance" אשר קיבלה בשנת 2005 את פרס שר התרבות עבור מופע מחול יוצא דופן.  בשנת 2009 הוזמן עמנואל גת ליצור עבודה חדשה עבור להקת הבלט של בית האופרה בפאריס,  "להקשיב!", יצירה לשלוש עשרה רקדניות למוסיקה של ג'ון דאולנד. בשנת 1997 הוא עבר לפרובאנס שבצרפת ומאז הוא יוצר שם.

 

יקופו גודאני

יליד איטליה, החל ללמוד בלט קלאסי ומחול מודרני בשנת 1984בסטודיו "לה ספציה" תחת ניהולו של לאונרדו רוואג'נה (Loredana Rovagna). בשנת 1986 החל את לימודיו במרכז המחול הבינלאומי של מוריס בז'אר (Maurice Bejart) בבלגיה. במשך שנים הוא שימש כרקדן ראשי בלהקתו של ויליאם פורסיית' בבלט פרנקפורט. כרקדן עבד גודאני עם מגוון של כוריאוגרפים בינלאומיים. ובשנת 1990 החל גודאני את הקריירה שלו ככוריאוגרף כאשר הקים להקה משלו בבריסל. מאז גודאני יוצר עבודות מקוריות עבור מגוון להקות בינלאומיות, בינהן תיאטרון המחול ההולנדי (NDT), הבלט המלכותי הדני, להקת סידר לייק, בלט הלה סקאלה במילנו, להקת המחול הלאומית של ספרד, הבלט הלאומי ההולנדי ובלט מונטה קרלו.

 

 

המופעים יתקיימו בתאריכים 30 בנובמבר ו ה- 10 בדצמבר 2010

בית האופרה - המשכן לאמנויות הבמה

שדרות שאול המלך 19, תל-אביב

 

מחירי כרטיסים: 199/149/99 ₪

טלפון לכרטיסים: 6927777-03

מידע נוסף וכרטיסים: www.israel-opera.co.il

 

 

 

 

 

 

|
|
|
|