צלם: כפיר בולטין
פסטיבל חיפה להצגות ילדים: מגוון הצגות, מופעים ומופעי חוצות מהארץ ומחו"ל
צלם: כפיר בולטין
"קורדרוי" תיאטרון חפצים עם צעצועים בובות ומנגנונים מכאניים
צלם: כפיר בולטין
"שכנים" הצגה ללא מילים

פסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים  

תיאטרון חיפה יפיק זו השנה ה-22  את פסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים לשנת 2012, שהפך במרוצת השנים לפסטיבל הצגות הילדים המרכזי והחשוב ביותר בארץ . הפסטיבל יתקיים במשך שלושה ימים בחול המועד פסח, 8 – 10 באפריל, במתחם תיאטרון חיפה. במשך שלושה ימים יועלו בעיר חיפה הצגות ומופעים מהארץ ומחו"ל ויתקיימו עשרות מופעי חוצות שיהיו פתוחים לקהל הרחב. יועלו במסגרת הפסטיבל: שש הצגות תחרות מקוריות בבכורה עולמית, הצגות ייחודיות  מחו"ל, מופע פתיחה מרכזי של הצגת תיאטרון פיזי-חזותי ורפרטואר מגוון של הצגות אורחות שבמסגרתן לראשונה הצגות לפעוטות.

 

 "אבא של עמליה נוסע לאוסטרליה" (צילום: כפיר בולוטין)

 

את הפסטיבל יפתח מופע חוצות מרכזי של הצגה מקורית סובבת קהל המבוימת כתיאטרון פיזי-חזותי. ההצגה תשלב שלושה סיפורים משלוש ארצות שונות שמתרחשים במקביל ונפגשים על במה אחת. שלושה ילדים הנלחמים בכוחות הרשע המאיימים על ארצם וכנגד כל הסיכויים ולמרות נקודת המוצא החלשה שלהם, מצליחים להביסם. ההצגה עשירה בפעלולים ואקרובטיקה כאשר במהלכה  מתנהלים שלושה קרבות: קרב מאגי נגד המכשף ג'אפר, מלחמה באש מול הדרקון וקרב אוירי מול ההונים. מופע זה ישקף את רוח אירועי החוצות שיהיו בסימן "תיאטרון סובב עולם". ראשון, 8 באפריל, 20:30. באמפי טבעי גן בנימין.

 

הצגות התחרות

"אבא של עמליה נוסע לאוסטרליה" הצגה ייחודית ומרגשת על פי ספרו האהוב של אשכול נבו. אבא נסע לשבוע ועמליה נשארת לבד עם הגעגוע, מזל שיש לה את אמא להתגעגע ביחד. אימא מנסה להקל, אבל עמליה רוצה רק את אבא. היא אפילו לא רוצה להכיר את השכן החדש, גיא. כשנדמה שכבר אין מוצא, מגיעות לפתע דמויות מסתוריות ומשעשעות העוזרות לעמליה להתגבר על הגעגועים.

 

"קורדרוי" תיאטרון חפצים עם צעצועים בובות ומנגנונים מכאניים, בהשראת הספר "קורדרוי" מאת דון פרימן. מה מתרחש בלילה כשהקניון סגור? שומר הקניון שאוהב צעצועים,יוצא להרפתקה בעקבות ילדה ודובון שאיבד כפתור במכנסיו.

 

"ארץ הגרביים האבודים" סיפור הרפתקאות על ילד המגיע לארץ קסומה, שכל תושביה הם גרביים. אורי יוצא למסע לארץ הגרביים האבודים – המקום אליו מגיעים כל הגרביים שלא חוזרים ממכונת הכביסה. שם הוא פוגש במשפחת הגרביים, אוכל ספגטי שרוכים, נלחם בכפתורים מעופפים מתפייס עם מפלצת גרב אכזרית. ולומד דברים חשובים על עצמו, הגורמים לו להרגיש הרבה יותר אהוב ושייך.

 

"חכמים בלילה – אגדת חלם" סיפורי חלם המשעשעים בעיבוד ייחודי של תיאטרון נייר. ליימך, לייזר ושאר החכמים בלילה, יוצאים למסע הרפתקאות, בחיפוש אחר ירח חדש לעיר חלם, במקום זה שנגנב. גליה לוי- גרד ,יוצרת ומעצבת בתחום תיאטרון נייר ובובות,מלווה אותם במסעם בין דפי ספר ענק, המעוצב בטכניקה של "פופ-אפ", בשילוב בובות וצלליות. ההצגה בשילוב מוסיקת כליזמר מקורית של אייל תלמודי מלהקת "אוי דיויז'ן".  

 

 "חכמים בלילה" (צילום: דפי ספונר)

 

"שכנים" הצגה מלאת הומור על  שני שכנים המגלים שיחד, זה לפעמים יותר מלבד. מה קורה כאשר שני אנשים, שונים מאוד אחד מהשני, נאלצים לגור בשכנות זה לזה? הצגה ללא מילים, המספרת את סיפורם של שני שכנים שמגלים שהשותף והחבר האמיתי, מתגלה לפעמים במקום הכי לא צפוי- בבית הסמוך.

 

"המכשפה בבית ממול" סיפור הרפתקה מותח ומשעשע של שלושה ילדים בודדים המגלים את כוחה של חברות. שלושה ילדים בודדים חוברים יחד כדי  למגר את "המכשפה של השכונה", במהלך "המבצע בנועז" נכנסים למשחק הרפתקאות מלא דמיון, ומצליחים להתגבר על ההבדלים ביניהם ועל הדעות הקדומות, ולגלות את יתרונם כיחיד וכוחם כקבוצה.

 

הצגות אורחות:

העמותה לקידום תיאטרון השעה הישראלי לילדים ולנוער תעלה את ההצגה "האסופית" ממחזות הילדים והנוער המרגשים והמצליחים בכל הזמנים. תיאטרון המדיטק יעלה את "צפרדי וקרפד" מחזמר על הרפתקאותיהם של שני חברים: צפרדע נמרץ, חכם וסקרן, וקרפד איטי ומהורהר. תיאטרון אורנה פורת עם "גלי" מחזמר מקורי משיריו של אהוד מנור ו"מרק כפתורים" סיפור עם חכם על כוחו של השיתוף. תיאטרון גושן יעלה את "הזמיר וקיסר סין" הצגה קסומה על פי האגדה של הנס כריסטיאן אנדרסן. "מקהלה עליזה", תיאטרון מופע, הצגה מוסיקלית משירי לאה נאור.

 

"הביצה שהתחפשה", תיאטרון החלום, על ביצה של רוצה להיות ביצה. "מוסיקה של אגדה" במופע הממחיש דרך חווית האזנה ליצירות מוסיקליות כיצד מוסיקה יכולה להביע רגש. "קו נקודה", תיאטרון הקרון, תיאטרון פשוט בהשראת עולם האנימציה. "הצייר והציפור", תיאטרון רחוק, שחקנית חפצים ובובות בתיאטרון ייחודי. "האווזה פטוניה" תיאטרון בובות על פי ספרו של רוג'ר דאוויז'ן. "סמיר ויונתן", חני העמותה לקידום תיאטרון מובחר, הצגה על דו-קיום על פי ספרה של דניאלה כרמי, על נער פלסטינאי ונער יהודי שיחד מגיעים למסקנה שבעצם הם מאוד דומים. "הרפתקאות הדרקון פיץ" דרקון קטן ופחדן יוצא למסע נועז ומרגש, להשיב לעצמו את האש. "דמעות של אריה" סיפור על אריה שלא טורף חיות וזולגות לו דמעות. "בֶּבִּיק וְ-וָואמָה" על פי "הכבשה שבאה לארוחת ערב" מאת סטיב סמולמן.

 

הצגות לפעוטות בגילי שנה עד שלוש

"תיאטרון פצפון" מופע תיאטרלי ייחודי לפעוטות, בו שתי ילדות נפגשות לראשונה ומנסות להבין אחת את השנייה, להכיר ולהתקרב. המופע פורש בפני הצופים עולם עשיר בדמיון, מוסיקה, תנועה, קולות, אביזרים, צלליות והקרנות וידאו. השפה והמרכיבים התיאטרליים מגרים את סקרנותם של הילדים הקטנטנים, גורמים להם להתרגש ולעבור בפעם הראשונה בחייהם, חוויה של תיאטרון. 

 

 "על קצות האצבעות"

 

"פרפרים בבטן" הצגה קטנטנה ומלאת דמיון בהשתתפות הקהל, על סיפורה של ילדה הרודפת אחרי הפרפרים שלה. קהל הילדים משתתף במסע שלה אחרי הפרפרים האבודים והיא מכניסה אותם לעולם של תיאטרון המשלב בובות, אנימציה, וידאו, צלליות ומוסיקה. "צעצוע ברבוע" תיאטרון בובות ושחקנית שהופכת להיות קוסם מבולבל ואימא יוצאת מן הכלל על מיש, ילד סקרן וחסר סבלנות שמתייחס בזילזול ובתוקפנות לאימו ולצעצועיו                 עד שבחלומו הוא יוצא למסע דמיוני וצבעוני.

 

הצגה אורחת בערבית

"עלא אלדין ומנורת הקסמים", תיאטרון בית הגפן. סיפורו של עלא אלדין עם מנורת הקסם, שהוא אחד הסיפורים של "אלף לילה ולילה", מוצג בצורה אמנותית חדשה שמופנית לקהל הצעיר. בתוך המחזה המסר החזק אשר מדגיש כי ביכולתה של האהבה לנצח את כל הרע והעושק בעולם, אם וכאשר תשלוט בבני האדם.

 

מופעים מחו"ל

מספרד: "פינוקיו", הצגה המשלבת שחקנים ומולטי מדיה. ההצגה הינה פרי שיתוף פעולה של שני גופים ידועים מספרד: רוזלנד מיוזיקל- להקת מחול עם ניסיון של 27 שנים והופעות בספרד וברחבי העולם, ואוראנו מולטימדיה - חברת מולטימדיה  המתמחה בטכנולוגיות אודיו-ויז'ואל ומיצגי קונספט. הסיפור הידוע על ילד העץ פינוקיו שכתב קרלו קולודי, זוכה לגירסה חדשנית המשלבת בין תיאטרון מחול וטכנולוגיה. השחקנים מציגים ומתקשרים עם המסך, שעליו מוקרנים אירועים ודמויות וירטואליים, היוצרים נופים וסיטואציות שונות.

 

 "פינוקיו" בגירסה חדשנית וטכנולוגית

 

מופעי חוצות בסימן "תיאטרון סובב עולם"

במופע החוצות המרכזי הצגה מקורית סובבת קהל המבוימת כתיאטרון פיזי-חזותי. ההצגה תשלב שלושה סיפורים משלוש ארצות שונות שמתרחשים במקביל: אלדין, ילד עני מבגדד המצליח לנצח את ג'אפר, המכשף המאיים על העיר, ומגיע להיות הסולטן. ארתור, ילד ממעמד נמוך באנגליה שמכניע את הדרקון והופך להיות למלך אנגליה. מולן, ילדה מסין המצליחה לנצח את ההונים המאיימים על המדינה ומביאה שלום ומצילה את ארצה מחורבן.

 

"בובה של עולם" טיול קסום בעולם  דרך תיאטרוני בובות מארצות שונות, דמויות עממיות מרחבי העולם צצות ומופיעות בתוך קרון תיאטרון אחד, בביצוע "בית 9" המרכז לתיאטרון בובות בחיפה. מיצג מעבודות הסטודנטים של בית 9 בית הספר לתיאטרון בובות בקמפוס הנמל, יביא לפסטיבל חיפה הצצה אל תיאטרון הבובות  של דמויות עממיות מרחבי העולם, בקרון אחד. ברחבת התיאטרון יעמוד קרון תיאטרון עממי שנדד בדרכים שנים רבות. בכל זמן שהפסטיבל יבחר- השעון יכוון את מחוגיו המצחיקים  וקרקורי התרנגולות ונעירת החמור יקראו לקהל לבוא ולצפות בקטעי תיאטרון הבובות העממי .

 

"מסביב לעולם ב-14 כלבים", סמל הפסטיבל, הכלבלב החמוד, מטייל בעולם ומביא עמו מזכרות מכל מקום. מיצג פסלים בעיצוב תלמידי המגמה לעיצוב במה בביה"ס לאמנויות הבמה של מכללת סמינר הקיבוצים.

 

מאיטליה: "על קצות האצבעות", תיאטרון בהונות במופע בו כל הבובות מופעלות על ידי כפות הרגליים בביצוע האומנית לאורה קיבל. הסיפורים אותם מספרת קיבל הם משלים ואגדות, שחלקם מקוריים, והם תמיד מצחיקים ופואטיים.  "אורפאוס מאוהב", תיאטרון יווני קלאסי, מבוסס על סיפור אהבה מהמיתולוגיה היוונית, מתובל בהומור, נגינה ושירה ובשילוב מסכות מסורתיות על פי המחזות היוונים הקדומים. "האוצר של לליו", תיאטרון בסגנון קומדיה דל'ארטה, הצגה מבדרת בהשראת סיפור איטלקי מהמאה ה 17 ובשילוב מסכות, שכוכביה ארלקינו הפיקח, פנטלון הקמצן, טרטליה המגמגם ואיזבלה היפה. "האביר והגבירה המכושפת" תיאטרון אנגלי בסגנון ימי הביניים, זוג שחקנים נודדים בעגלת תיאטרון ישנה נקלעים לצומת דרכים, ומוצאים את דרכם  באמצעות סיפורי אבירים מתוך  "אגדות המלך ארתור".

 

תיאטרון חיפה, רח' פבזנר 50, חיפה

טלפון להזמנת כרטיסים 04-8600500

אתר הפסטיבל www.haifakids.co.il

 

 

 

 

|
|
|
|