10 ימי הצדעה לענף החלב הישראלי במחלבות, רפתות ודירים בכל רחבי הארץ
הגמעת עגלים
סיור מודרך ברפת
פעילות חליבה ברפת

חגיגות החלב ברחבי הארץ

מועצת החלב מזמינה את הציבור הרחב לימים של הצדעה לענף החלב הישראלי שיתקיימו בין התאריכים 24-17 במרס, בכדי להביע תמיכה בענף החלב שנמצא בסכנה בעקבות החלטות הממשלה. הפרויקט יימשך כ-10 ימים בכ-33 נקודות ברחבי הארץ לרבות מחלבות, רפתות ודירים וישלב גם טיולי רכבים מודרכים בין המשקים.

 

 

פרויקט ההצדעה ייפתח בכפר הירוק ביום שבת, 17 במרס, בין השעות 17:00-10:00.המבקרים יזכו לסיור ב- 7 מתחמים ייחודיים אשר יציעו פעילויות הכוללות גם: סיור ברפת, חליבה, הכנת כריכוני "פרצוף חלבי", שעת סיפור, סדנת ג'אגלינג מקצועית למשתתפים, סדנאות מחזור על בסיס מוצרים גולמיים של מוצרי חלב, ג'ימבורי ענק לגיל הרך ופינת ליטוף וחי. בנוסף, לאורך כל היום יתקיימו הופעות והפעלות בבמה המרכזית.

 

כל מבקר יקבל בכניסה למתחם הכפר הירוק את מפת החלב של ארץ ישראל, כך יוכלו המשפחות והמטיילים לבקר בכ-33 נקודות מצפון ועד דרום לרבות המחלבות, הרפתות והדירים אשר פותחים את שעריהם בפני הציבור הרחב ומציעים מבחר עשיר של פעילויות לילדים ולכל בני משפחה ביניהן: סדנאות יצירה, סדנאות מחזור ושעת סיפור.

 

כמו כן, מציעה מועצת החלב באתר שלה, טיול רכבים מודרך "בשביל החלב", פעילויות ומסלולי טיול ברחבי הארץ. השביל יעבור בנקודות מרכזיות של קרן קיימת לישראל ויחבר בין משקים תיירותיים באזור הצפון, מרכז ודרום ויכלול מגוון אירועים ופעילויות ייחודיות במחלבות רפתות ודירים. לרשימת המסלולים.

   

פעילויות במחלבות:

 

מחלבת הנוקד: מושב גילון

סדנאות חווייתיות על טהרת הגבינות: סדנת גבינות חוויתית, סדנת קינוחים, סדנת מנות פתיחה וסדנת קפה ומשקאות על בסיס חלב כבשים. הסדנאות יכללו את מיטב הטכניקות והשיטות המתקדמות ביותר בשילוב מתכונים ועבודה עם חומרי הגלם האיכותיים ביותר. בנוסף יתקיימו סיורים מודרכים במחלבה בתאום מראש.

עלות הפעילות: כניסה חופשית, הסדנאות בתשלום

טלפונים לבירורים ולתיאום מראש: 04-9566062, 050-4647100

איך מגיעים? כביש 85 (עכו-צפת), פונים לישוב גילון, שילוט הכוונה מהכניסה לישוב.

 

מחלבת עין כמונים

סיור הכולל ביקור בדיר, הסבר מקצועי על סוגים שונים של עיזים וגידול עיזים בדיר או במרעה, או לשלב סיור + סדנת גבינות (גם לילדים). בסדנא לומדים להכין גבינות, תוך חוויה מהנה המלמדת את סודות המקצוע מחלב ועד להפיכתו לגבינה.

עלות הפעילות: 15 שקל לסיורף 45 שקל לסיור + סדנא. יש להזמין מקומות מראש

טלפונים לבירורים ולתיאום מראש: 04-6989680

איך מגיעים? לבאים מכביש עכו-צפת 5 דקות מצומת חנניה. לבאים מצומת גולני 5 דקות מצומת קדרים.

 

פרובוט: מרכז מבקרים ברפת הרובוטית בכפר יחזקאל

סיור מודרך ופעילות ברפת הרובוטית - הכרות והתנסות עם הטכנולוגיה בחליבת פרות, הגמעת עגלים קטנים מבקבוק, שעשועונים לילדים מעולם הפרות והמשק החקלאי וסרט משעשע על הרפת, בנוסף לסיורים ולפעילויות יכינו המבקרים פיתות בטאבון וגבינה צ'רקסית ויתקיימו סדנת מחזור ושעת סיפור

עלות הפעילות: 30 שקל למבקר מגיל 3 ומעלה.

טלפונים לבירורים ותיאום מראש: 6531651 – 04, 4396406 – 054.

איך מגיעים? נוסעים על  כביש 71 בין עפולה לבית שאן.

 

הרפת הרובוטית אבנ"י אית"ן, משק עסיס

קבלת פנים של שתייה חמה וקרה. מיד אחר כך צופים בסרט קצר המפיח חיים ברפת הישנה וסוקר את התפתחות הרפת מימי החליבה ביד ועד לרובוט שחולב לבד. עם סיום הסרט עוברים לחדר הרובוט שם צופים ברובוט החולב ובפרות שחונכו לבטוח בו. חדר הרובוט משלב חלון ענק ומסך פלזמה המעניקים תמונה היקפית של פעולת הרובוט. משם ממשיכים לפעילות הגמעת עגלים מבקבוק יונקים, סדנת מחזור ושעת סיפור.

עלות הפעילות: 28 שקל לאדם

טלפון לבירורים ותיאום מראש: ליאורה נייד 050-4060311, 04-6763563, לא בשבת.

איך מגיעים? נוסעים מצומת צמח לצומת כורסי, מצומת כורסי לצומת פיק ומשיכים עוד כ- 7 ק"מ לאבנ"י אית"ן.

 

החצר הישנה, קיבוץ עין שמר

סיור מודרך ברפת תוך הסברים על כל הקשור ברפת, בפרות, בחלב ובאיכות הסביבה. נסיעה חווייתית סביב הקיבוץ בעגלה רתומה לטרקטור, וביקור במוזיאון המספר על ראשית ההתיישבות וראשית הקיבוץ. הביקור כולל סרט אורקולי קצר, אפיית לחמניות והכנת גבינות בטעמים שונים וסדנת מחזור.

עלות הפעילות: 40 שקל לילד (5-3), 45 שקל לילד (13-5), 40 שקל למבוגר

טלפון לבירורים ותיאום מראש: 04-6374327

איך מגיעים? נוסעים על כביש 65 חדרה- עפולה, מול פרדס חנה- כרכור

                        

מחלבת אדיר, מרום הגליל

מרכז מבקרים של מחלבת אדיר עורך סדנאות גבינות עד 50 איש. בסדנאות אלו מתקיימת הרצאה ומצגת, כל מבקר מקבל ערכה, במקום ישנו יקב, במקום מוקרן סרט על המחלבה, ולקינוח המבקרים יהנו מטעימות יין, גבינות וגלידה מחלב עיזים. במקום חנות גבינה ויין ומסעדה חלבית.

עלות הפעילות: בתשלום

טלפון לבירורים ולתיאום: 04-6991039      .

 

משק בוקר, מחלבת טבע עז מושב בן עמי

מגוון פעילויות: האכלת וחליבת עיזים, הגמעת גדיים, סיור בדיר והסבר על חיי העיזים, הסבר על יצור הגבינות וסדנה להכנת גבינה. בנוסף יתקיימו סדנת מחזור ושעת סיפור.

עלות הפעילות: 20 שקל לאדם מעל גיל שנתיים

טלפונים לבירורים ותיאום מראש: רותם בוקר 050-6887242, אבישי מיכאלי 050-6366766

 

משק קורלנדר מושב בית הלל

סיור ברפת שעובר בין כל תחנות החיים של הפרה: מעגלים בני יומם, דרך מבכירות צעירות ועד פרות ותיקות. את העגלים והעגלות בני השבוע מניקים הילדים המשתתפים בסיור והמצטיינים מקבלים תעודת רפתן והפתעות נוספות. בנוסף יתקיימו סדנת מחזור ושעת סיפור.

עלות הפעילות: 30 שקל לאדם

טלפון לבירורים ותיאום מראש:052-8316624, 052-4585058

איך מגיעים? מושב בית הלל, גליל עליון.

 

מחלבת המאירי, צפת

המבקרים ליהנות מסיור במחלבה הכולל: חיזיון אור קולי מדהים, סדנאות יצירה בגבס, סיפורים מרתקים על ההיסטוריה של צפת וטעימות מהגבינה הבולגרית והצפתית של המאירי, גבינות מזן משובח במיוחד. 

עלות הפעילות: 20 שקל למבוגר, 15 שקל לילד מגיל 3.

טלפון לבירורים: 04-6921431, 052-372160

 

משק ברגר, כפר הס

הפעלות לילדים הכוללות: פינות האכלה לכבשים, הגמעת עגלים בבקבוקים, פינת ליטוף של ארנבונים ושרקנים, פינת יצירה, והכנת פיתות בטאבון, פינת משחקים וחלוקת טעימות מעדנים טרה ויתקיימו סדנת מחזור ושעת סיפור. בתשלום נוסף תוכלו להשתתף גם ברכיבה על סוס פוני.

עלות הפעילות: 30 שקל לאדם מגיל שנה

טלפון לבירורים ותיאם מראש: מירי 050-2646925, גלית 050-4621483

איך מגיעים? מושב כפר הס ובו שילוט למקום.

 

כפר הנוער הדתי- כפר חסידים

כפר הנוער הדתי הוא כפר חקלאי המקיים רפת מודרנית באמצעות עבודת תלמידים ומדריכים חינוכיים. בימי החגיגות יתקיימו סיורים ברפת, שם תוכלו לשמוע על תחנות החיים של הפרה "מחיה לפרה", ללמוד על משק החלב, ליהנות מנסיעה על טרקטור ברפת, להכיר את שמן הזית, להצטלם ולהשתתף בחידונים מיוחדים על הרפת.

עלות הפעילות: 10 שקל לאדם (לא יותר מ- 30 שקל למשפחה).

טלפון לבירורים ותיאום מראש: 052-2859040, 052-3776022

איך מגיעים? מצומת יגור פונים לכיוון ק.אתא, ימינה לכיוון נופית וימינה לכיוון כפר חסידים.

 

חגיגות חג החלב בקיבוץ לוטן 

סיורים יומיים המשלבים ביקור בדיר העזים ביקור ברפת המודרנית שכל תפוקתה נמכרת ל"מחלבת יוטבתה" סיור אקולוגיה בלוטן פעילויות יצירה לילדים ולמשפחות באופי חג החלב כולל האכלת עיזים. ביקור מודרך במחלבה בליווי הסברים על יצור גבינות.בנוסף תתקיים סדנת מחזור.

עלות הפעילות: 30 שקל למשתתף.

טלפונים לבירורים ולתיאום מראש: תיירות לוטן טלפון 054-9799030.

 

מחלבת יעקבס, כפר הרא"ה

במסגרת חגיגות החלב יתקיימו בחנות המחלבה טעימות ממגוון הגבינות תוך כדי מתן הסברים על הסוגים השונים של הגבינות.

עלות הפעילות: ללא תשלום

טלפון לבירורים ולתיאום מראש: 04-6251266

איך מגיעים? מכביש 4 מת"א לחדרה, פונים ימינה בצומת כפר הרא"ה, ופניה ראשונה ימינה לתוך מושב כפר הרא"ה. יש שילוט הכוונה במושב.

 

חוות עיזים הר הרוח, ליד נטף על מורדות הר הרוח שבהרי ירושלים

בחווה מתקיימות סדנאות של טעימות גבינות ושעת סיפור לילדים, ובמקום יש חנות המציעה את מגוון הגבינות. במהלך חגיגות החלב ניתן לבקר בדיר העיזים והגדיות. בנוסף תיערך סדנא להכרת החורש במרעה.

עלות הפעילות: ללא תשלום

טלפון לבירורים ולתיאום מראש: 054-4934566, 02-5345660

 

אצל גילה בטל טלה, קבוצת שילר

פעילות משפחתית בה תחילה תוכלו להתחמם משתיית תה צמחים או קפה, לערוך ביקור ברפת פעילה ובמחלבה פעילה, לעבור סדנה להכנת גבינה מחלב מפוסטר ולקבל הסבר על תהליך החביצה והגיבון כולל הדגמה. הילדים יוכלו להאכיל עיזים, פרות וסוסים, להבין את תהליך עיבוד הצמר ולעשות עבודות יצירה בצמר טבעי יחד עם ההורים. בתום הסיור מתכנסים באוהל בדואי מיוחד, שם מתכבדים בפיתות אותנטיות מאפה ידיכם עם גבינה כפרית, זעתר וכמובן תה בדואי שהוכן במקום ותתקיים סדנת מחזור לילדים. סדנת גבינה כשכל ילד מתנסה בידיעות גבינה,אפיית פיתות בטאבון עם גבינה כפרית המוגשת עם זעתר,מקבלים הפתעה בסיום הסיור הקשורה לחלב ומוצריו.

עלות הפעילות: 35 שקל לילד, 10 שקל למבוגר

טלפון לבירורים ולתיאום מראש: 054-4920186

איך מגיעים? קיבוץ שילר נמצא ליד רחובות, מגיעים לצומת ביל"ו ומשם האזור משולט- קבוצת שילר או גן שלמה. באתר האינטרנט ניתן למצוא מפות הגעה מפורטות.

 

"לגעת בטבע" הכפר הירוק

מרכז המבקרים "לגעת בטבע" שבכפר הירוק הינו מקום מוריק, שוקק חיים ומרכזי בחגיגות שמחת החלב. בתכנית לחגיגות יש מגוון פעילויות: הדרכה ברפת החלב, סיור חוויתי בעגלה רתומה לטרקטור, פינת ליטוף עגלות, ליטוף גדיים והאכלת עיזים, הדגמת תהליך ייצור גבינה מחלב, עמדות משחק מעולם החלב, משחקים ומתנפחים לילדים. תמורת תשלום נוסף תוכלו לאפות פיתות וליהנות ממזנון חלבי.

עלות הפעילות: 20 שקל לאדם מגיל שנתיים.

טלפון לבירורים ותיאום מראש: 052-6620253

איך מגיעים? לבאים מצפון, בצומת הכפר הירוק פונים דרומה (לכיוון ר"ג) בדרך משה סנה. ברמזור השני פונים ימינה לכיוון בית העלמין הצבאי קריית שאול. ושוב ימינה לכיוון מגרש החנייה הצפוני. לבאים מדרום, מצומת הפיל נוסעים צפונה (כיוון רמת-השרון). ברמזור השני פונים שמאלה לכיוון בית העלמין הצבאי קריית שאול. ובכיכר ימינה לכיוון מגרש החנייה הצפוני.

 

"רפת גברעם" -  קיבוץ  גברעם

הביקור ברפת גברעם משולב עם ביקור בפינת החי שבה: אלפקות, עזים, ארנבות, למורים, חוטמנים. ברפת תמצאו פינת ליטוף, פינת יצירה, פינת קפה (חופשית) וחדר טבע. בתום כל סיור תתקיים הכנת גבינות ינתנו הסברים מיוחדים על מוצרי חלב וסיור ברפת ותתקיים שעת סיפור לילדים.

עלות הפעילות: 20 שקל לילד, 15 שקל למבוגר

טלפון לבירורים ולתיאום מראש: 054-7701586

איך מגיעים? לבאים מצפון,נוסעים בכביש ארבע חולפים את אשקלון, כעשרה ק"מ פניה שמאלה לגברעם.לבאים מדרום, מגיעים לצומת יד מרדכי פונים ימינה אחרי כ ק"מ שוב פונים ימינה לגברעם.

 

חוות היצרנים- כפר קיש

בשני סופי השבוע של חגיגות החלב (16-17/3 ו- 23-24/3), תקיים המחלבה הפנינג במרכז המבקרים של המחלבה. במקום ניתן יהיה לקבל הסברים על תהליך ייצור הגבינות מפי מיכל מור מלמד - גבנית מחלבת שירת רועים. ניתן יהיה לטעום ממבחר גבינות הצאן של המחלבה ולשבת בסוכת הגפנים אל מול נופיה המקסימים של רמת סירין ולהינות מפלטת גבינות וממבחר המטעמים שלנו- כולם מתוצרת מקומית.כמו כן יינתנו טעימות של יינות הבוטיק ושמני הזית ממיטב התוצרת החקלאית של כפר קיש.

עלות הפעילות: ללא תשלום

טלפון לבירורים ותיאום מראש: מיכל מור מלמד 052-2548052, 04-6065419

איך מגיעים? נוסעים בכביש 65 מעפולה לכיוון צומת גולני, בצומת גזית (לפני כפר תבור) פונים מזרחה לכיוון כפר קיש.

 

ארז חוות חלב בלב השרון

סיור חוויתי המפעיל את כל החושים החל ממגע וטיפול בבעלי חיים ועד להכנת מוצרי חלב הישר מן הפרה וטעימתם. בנוסף סיור חוויתי "בעקבות הזמן" -  היכרות עם הפרה על כל שלבי גידולה דרך הכרת החליבה על ידי חליבת פרה ביד ועד לחליבה על ידי רובוט. התנסות בהכנת "מטרנה" לעגלים יונקים והגמעתם בבקבוקים מיוחדים. כל זאת בחווה מטופחת עם מדשאות רחבות ידיים, אוהל בדואי, פינות ישיבה מוצלות ופינות זולה לרווחת המבקרים. לרגל חגיגות החלב החווה תערוך סדנאות מיוחדות: הכנת גבינות, פינות יצירה לילדים ושעת סיפור.

עלות הפעילות:35 שקל למבקר

טלפון לבירורים ולתיאום מראש:הלן – 054-6629666, 09-8783723 

איך מגיעים? מושב ניצני עוז בסמוך לכביש 6

 

משק קרמר – יבניאל

במשק פועל מרכז מבקרים שבו צעירים ומבוגרים יכולים לחוות מקרוב את תהליך יצור החלב ואת החיים במשק חקלאי. הביקור מתחיל בסרט קצר ואחר כך יוצאים לעבוד בתחנות הרפת: מכינים מזון, מאכילים פרות, רואים את הרובוט בפעולה ואפילו משקים בחלב את העגלים הקטנים. שיאה של הפעילות היא הכנת גבינה טעימה ושוקו מחלב טרי. אתם גם מוזמנים ללטף חיות ולהאכילן בפינת החי שלנו וליהנות מסדנה ירוקה ומשעת סיפור. בנוסף תוכלו לרכוש גבינות טעימות מחלב צאן או בקר ומוצרי משק נוספים.

עלות הפעילות:27 שקל למשתתף

טלפון לבירורים ותיאום מראש: 04-6708141

איך מגיעים? במושבה יבנאל צמוד לאזור התעשייה.

 

מחלבת תנובה, אלון תבור

המחלבה שהוקמה לפני 7 שנים היא אחת המחלבות המשוכללות בעולם. בעזרת רובוטיקה ומחשוב מתקדמים ניתן לראות עוצמה תעשייתית מהי. הסיור במחלבה מתמקד בתהליך, שעובר החלב מרגע שמגיע למחלבה ועד ליציאתו כמוצר סופי. במהלך הסיור נצפה על אולמות הייצור, נשמע פרות שרות ונטעם מעדנים מתנובתנו.

עלות הפעילות: 14 שקל למבקר מכיתה א'

טלפון לבירורים ולתיאום מראש: 1800-22-14-22

איך מגיעים? אזור התעשייה אלון תבור מול אורחן דברת בין עפולה לצומת גולני.

 

חוויה בתנובה, מרכז המבקרים של תנובה ברחובות.

מסע בשבילי החלב במרכז המבקרים של תנובה ברחובות. כשעה וחצי של לימוד חוויתי אודות תעשיית החלב – מרגע הגעתו למחלבה ועד הפיכתו למוצר סופי. הסיור כולל מסע בסימולאטור בשבילי החלב, מיצג המדגים את שרשרת הקירור, צפייה באולמות הייצור בזמן אמת ובסיום הביקור טעימות מעדנים מתנובתנו.

עלות הפעילות: 14 שקל למבקר מכיתה א'

טלפונים לבירורים ותיאום: 1800-22-14-22

איך מגיעים? דרך הים פינת יצחק פינגר, רחובות.

 

מחלבת סאוסרוקה, כפר ריחנייה

מגוון פעילויות לחגיגות החלב: הרצאות על הצ'רקסים והגבינות הצ'רקסיות, סיורים בכפר ובדיר העזים, סדנאות להכנת גבינה צ'רקסית וחלוז- בצק ממולא גבינה צ'רקסית מטוגן בשמן זית.

עלות הפעילות: סדנת מאפים 40 שקל, ביקור בדיר + חליבה + הגמעת גדיים 20 שקל, טעימות ממאכלים צ'רקסים חלבית 20 שקל, ארוחה צ'רקסית מלאה 65 שקל

טלפון לבירורים ותיאום מראש: 04-6980349, 050-5203146, 050-9203146

איך מגיעים? אנחנו נמצאים בכפר ריחנייה בגליל עליון בין מושב כרם בן זמרה למושב דישון.

 

חוות נעמ"א בנגב

מגוון פעילויות לקהל המבקרים: סדנאות הכנת גבינה, הכנת פיתות, השתתפות בחליבת כבשים, תחרות חליבה, השקיית טלאים בבקבוקי חלב , פינת חי וליטוף הכוללת תוכים, טיולי חמורים ורכיבה על גמלים, מכירת גבינות צאן מובחרות. במקום תמצאו אוהל מנוחה והתכנסות, מזנון, פינות חמד מוצלות עם שולחנות מסודרים לאכילה ושעת סיפור לילדים.

עלות הפעילות: 35 שקל לילד מגיל 3 ומעלה, 25 שקל למבוגר

טלפון לבירורים ותיאום מראש: 08-9934205

 

מחלבת משק זית

סיורים בדיר עם אפשרות לצפות בחליבה ולקנות מתוצרת המחלבה- גבינות, יוגורט וגלידה מחלב עיזים אורגני.

עלות הפעילות: סיור וביקור ללא תשלום

טלפון לבירורים ותיאום מראש:054-4404058, גור זית: 054-4404057

איך מגיעים? אלון-הגליל, בסמוך לצומת המוביל (למגיעים מכיוון המרכז-שמאלה בצומת המוביל ושוב שמאלה כ-100 מטר אח"כ.  

 

מחלבת ברקנית, כפר יחזקאל

מחלבת ברקנית מהמחלבות הותיקות בארץ, נוסדה ב 1978, היא מחלבה משפחתית הנמצאת במושב כפר יחזקאל. במשקנו אנחנו מגדלים עדר צאן שיוצא למרעה כל השנה ותנובות החלב של העדר הן חומר הגלם לגבינות שאנחנו מייצרים. לכבוד חגיגות החלב ניתן לבקר במשק ללטף גדיים ולבקר במחלבה.

עלות הפעילות: בתשלום

טלפון לבירורים ולתיאום: 04-6531431,050-4492799

 

רשימת כל האירועים הנכללים בפרויקט ההצדעה יפורסמו באתר האינטרנט www.milkway.co.il.

 

 

 

|
|
|
|
|