בואו להכיר מקרוב את חיי הדבורה: פסטיבל הדבש ברחבי הארץ
מכוורת פרחי הגליל

דבש ניגר כמי נהר – פסטיבל הדבש חוזר

מאת: עינת לוי

 

 

פסטיבל הדבש נחוג בימים אלה במכוורות ברחבי הארץ בפעילויות, סיורים וביקורים המותאמים לכל המשפחה. האירועים יתקיימו בתאריכים 17-9 בספטמבר ובהם המבקרים יוכלו להכיר מקרוב את חיי הדבורים ולחוות את תהליכי הפקת הדבש במכוורות הפתוחות.

 

פסטיבל  הדבש

פסטיבל הדבש

 

מלקטות צוף

רבות סופר על הפלא הלא ברור של עבודת הכוורת המאורגנת והיעילה. עם היררכיה ברורה וגם שפה מיוחדת בה משדרות מאות אלפי הדבורים בכוורת השוקקת, האחת לשנייה כל ידיעה. על מיקומו של צוף טוב, על סכנות, מצב הבריאות של אחת מהן ועוד מידע המסופר תוך כדי מחול ותנועות הברורות רק להן. העבודה בכוורת רבה ותובענית, הדבורים מתעופפות להן בשטחי המרעה הצופני, מלקטות צוף ומביאות אותו חזרה לכוורת. מטפלות בזחלים קטנים, משרתות את המלכה ומייצרות דבש איכותי ומוצרי כוורת בריאים ומזינים.

 

ענף גידול הדבורים קיים בישראל באופן מאורגן משנת 1882 וכיום פועלים בישראל מעל 500 דבוראים העובדים ומטפלים במאה אלף כוורות הפזורות ברחבי הארץ, מתוכן 60,000 כוורות מוצבות באזורי גידול חקלאיים ומשמשות להאבקה. כוורת דבורים אחת מייצרת בממוצע כ-35 ק"ג דבש בשנה, ובישראל מיוצר כ- 3,000 טון דבש בשנה וצורכים בממוצע 3,600 טון. לדבש זנים, גוונים, ארומות וטעמים שונים, תלוי באזור בו ממוקמות הכוורות ובצוף בו בוחרות הדבורים להכנת הדבש.

 

פעילויות סביב הדבש

 

המכוורות פזורות ברחבי הארץ ועובדות כל השנה. בתקופה החגיגית המגיעה לשיאה עם בוא ראש השנה החדשה, מזמינות המכוורת את הקהל הרחב להציץ אל שגרת חייהן וליהנות מפעילויות סביב הדבש. המבקרים יוכלו לצפות בכוורת זכוכית ולראות בדרך בלתי אמצעית את חיי הדבורים והמלכה, לשמוע הסברים על עולם הדבורים והדבש, לפגוש דבוראים, ללמוד על פעולת רדיית הדבש ולעיתים אף להתנסות ולטעום סוגי דבש שונים.

 

רשימת המכוורות המומלצות לביקור במהלך פסטיבל הדבש:

 

צפון

 

מכוורת גליל - קיבוץ שמיר

המכוורת הותיקה בקיבוץ שמיר מזמינה את הציבור הרחב לבקר במרכז המבקרים, בה ניתן לראות את סודות המכוורת, את הדבורים העמלות ומלכת הדבורים בכוורת זכוכית ענקית. ניתן לצפות בריקוד הדבורה, בפועלות החוזרות עם אבקת הפרחים והצוף, במלכה המטילה ביצים ובדבורים הבוקעות מתאי החלות.
כמו כן, במקום ניתן לשמוע הסברים מדבוראים מקצועיים ולצפות בסרט המציג את חיי הדבורים ואת אופן הפקת מוצרי הכוורת. ניתן לטעום דבש בפינת הטעימות, לבקר בחנות המפעל, להתרשם ולרכוש ממוצרי הכוורת.

שעות הפעילות: ראשון-חמישי, 16:00-8:00. שישי, 15:00-8:00. ושבת, 16:00-9:00.

מחיר: 6 שקל לילדים בגילאי 15-3, מבוגרים ללא תשלום.

לפרטים: 04-6947826

 

דבורת התבור - בשדמות הדבורה

במרכז המבקרים של דבורת התבור ייהנו המבקרים מהרפתקאות בשדה הדבש, ביקור במכון רדייה מצפה דבורים, הכנת שוקולד דבש אינדיאני, פעילות יצירה עם נרות דונג וטעימות. בנוסף, בדבורת התבור נמצאת חווה לגידול משי היחידה בישראל, מתקיימים סיורים מודרכים כולל הפעלות, סיור מותאם למבוגרים הכולל התנסות בהפקת הדבש והמשי. לכבוד פסטיבל הדבש, בדבורת התבור תיערך תחרות "אופה הדבש" בשבתות הפסטיבל (ה-10 לספטמבר וה-17 לספטמבר), במהלך התחרות הילדים המבקרים מביאים עימם עוגות דבש שהכינו, הקהל המבקר באתר יטעם ויקבע מי העוגה הטעימה ביותר.

שעות פעילות: בכל ימי השבוע כולל שבת 17:00-9:00 (כניסה אחרונה ב-15:00).

מחיר: 22 שקל למבוגר, 45 שקל לילד (ילדים המשתתפים בתחרות ללא תשלום)

לפרטים: 04-6769598, 050-5637645

 

מכוורת דבורת התבור

 

דבש מכמנים – איכות מהגליל

במכוורת "דבש מכמנים" ניתן לבקר במכוורת ולהוסיף פעילות יצירת נרות דונג מעוטרים וסדנאות יצירה. ניתן לסייר במכמנים באתר "דרך התנ"ך אל הטבע", כפר תנכ"י אקולוגי, סיור האורך כשעה וחצי ומשלב ביקור במכוורת, טעימות דבש ותה צמחים, ביקור במצפה מכמנים, טעמים מהמטבח העתיק, ביקור בחאן האבן, סיור בערוגות הבושם, תצפיות נוף מדהימות, אקטואליה ועניין.

שעות פעילות:  ראשון-שישי, בתאום מראש. שבת, 16:00-10:00.

מחיר: ללא תשלום, סדנאות היצירה והסיור בתוספת תשלום.

לפרטים: 04-9881337, 052-2476768

 

מכוורת פרחי הגליל - מנות

מרכז המבקרים מכוורת "פרחי הגליל" מקיים פעילות מגוונת המספרת על עולם הדבורים והדבש. סיור במכוורת כולל את הסרט "מהמלכה עד הדבש המתוק" המסביר על עולם הדבורים, התנסות ברדייה עצמית, צפייה בכוורת זכוכית ובפעילות הדבורים, "כוורת הילדים" ובה פינת יצירה, פינת פיסול בדונג, תחפושות, קריאה ומחקר. במסגרת הסיור מבקרים גם בשביל צמחי התבלין והמרפא ושומעים הסברים, טועמים דבש איכותי ואוכלים תפוח טבול בדבש. בפסטיבל הדבש ביום שישי ה-19.9 ידריך פרופ' אבי שמידע את הסיורים במכוורת.

שעות פעילות: ראשון-חמישי, 19:00-15:00. שישי, 16:30-10:00. שבתות סגור.

מחיר: 20 שקל לילד

לפרטים: 04-9806005, 054-4967418

 

מכוורת אופיר - אלון הגליל

המבקרים במכוורת נהנים מחוויה של היכרות עם עולם הדבורים. צפייה בדבורים בתוך כוורת זכוכית, השתתפות פעילה ברדיית דבש, לבישת בגדי דבוראי, טעימות סוגים שונים ומתוקים של דבש, יצירת נרות מדונג והכנת פיתות עם דבש בטאבון. במקום ישנו גם יקב, וניתן לשלב בסיור גם ביקור וטעימות יין תוצרת המקום.

שעות פעילות: שבת, 15:00-10:00

מחיר: 20 שקל

לפרטים: 052-2824644

 

מכוורת עין השופט

 

מרכז

 

"יום בכפר" מרכז מבקרים בעולם הדבורים והדבש - מושב משמרת

מרכז מבקרים המספר אודות חיי הדבורים והדבש באופן חוויתי לילדים. במקום עוברים הילדים מסלול תחנות ופעילויות בנושא הדבורים והדבש. בין התחנות, סיפור הדבורה התפקידים ויחסי הגומלין בין הדבורים הפרחים והאדם, ביקור במכון הרדייה וליווי תהליך יצירת הדבש מהחלה עד לצנצנת כולל טעימות, "ספארי דבורים" בו צופים בדבורים בכוורות שונות כולל כוורת זכוכית ומזהים את המלכה והפועלות מבלי חשש להיעקץ, פינת תחפושות בה הילדים מתחפשים לדבורים ולדבוראים ועפים לשדה פרחים, אוספים צוף וממלאים את החלות, פינת משושים בה הילדים בונים משושים כמו בכוורת ומיישמים את עיקרון שיתוף הפעולה שקיים בכוורת ובנוסף, תחנת יצירת נרות דונג. הסיור אורך כשעתיים וחצי ובסיימו הילדים מקבלים דובשנית דבש ואת היצירה שהכינו במהלך המסלול.

שעות פעילות: ראשון-שישי, בתיאום מראש. שבתות סגור.  

מחיר: 34 שקל לילד מגיל 3, 17 שקל למבוגר.

לפרטים: 09-7961260, 052-5630005

 

מכוורת ליבנה להזרעת מלכות - כפר בילו ב'

משק ייחודי המכיל זנים רבים של דבורת הדבש שהובאו מרחבי העולם. לכבוד פסטיבל הדבש המכוורת פותחת את שעריה למבקרים ומציעה סיור במכוורת הפתוחה בחורשת האיקליפטוס, לראות זנים שונים של דבורת הדבש, חלקן שחורות, חלקן צהובות, ללמוד על המלכות שגדלות בה ולמצוא את המלכות המסומנות.

שעות פעילות: סופי שבוע, בתאום מראש

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: 050-5744198

 

דרום

 

בית הדבש והדבורה - קיבוץ יד מרדכי

ביקור ב"בית הדבש והדבורה" מהווה חלון ראווה לתוך עולמם של הדבורים, לכוורת ולשגרת עבודתם של הדבוראים. הביקור מתאים לכל המשפחה וכולל פתיחת כוורת מאחורי קיר זכוכית, מפגש עם דבוראים המדגימים את עבודתם, הסברים על הדבורים, על המבנה המשפחתי בכוורת ועל החיים בה, תצוגת כוורת זכוכית הממחישה את כל המתרחש בתוך הכוורות, צפייה בסרט המתאר את ייצור הדבש ופעולת הרדייה, טעימות ופעילות יצירת נרות דונג.  

שעות פעילות: בכל ימי השבוע, בתאום מראש.

מחיר: 20 שקל לאדם מעל גיל 3.

לפרטים: 08-6720559, 052-3923104.

 

 

 

|
|
|
|