צלם: רונית סבירסקי
חוגגים ט"ו באב בין עצי היער לאורו של הירח - "פסטיבל לילות הקיץ" ביער בן שמן
צלם: רונית סבירסקי
עצי זית עתיקים למרגלות תל חדיד
צלם: רונית סבירסקי
גתות ובתי בד

אהבה ביער

מאת: רונית סבירסקי

 

יש אהבה באוויר וחושי הרומנטיקה מתחדדים לקראת ט"ו באב. אפשר לחגוג לאור נרות בניחוח לבנדר ופאצ'ולי בלב הכרך הגדול אבל הקסם האמיתי נמצא בטבע. תוכלו לצעוד יד ביד בין עצי היער לאורו של  ירח מלא כשניחוחות עצי האורן וצמחי התבלין מקיפים אתכם מכל עבר. גזעי עצים, עלים וסבך הופכים לתפאורה, גחליליות מנצנצות כמו נרות זעירים. האוויר צלול, השמיים זרועים כוכבים והשקט עוטף מסביב. אל תוך האווירה הרומנטית מעשה ידיו של הטבע יוצקת קק"ל את "פסטיבל לילות הקיץ 2011". סיפור אהבה שמוקדש לזוגות ולחגיגות שנת היער הבינלאומית. מופעים, סרטים, טיולים ליליים, טיולי זריחה ושקיעה בשבילי יער בן שמן.

 

חוגגים אהבה ביער בן שמן (צילום: אבי חיון, קק"ל)

 

טיולי שקיעה וזריחה

היער משנה גוונים, צבעים וצלילים במעבר שבין היום ללילה ובין חשיכה לאור ראשון. בקו התפר הזה יתקיימו סיורים מודרכים של קק"ל בין שבילי יער בן שמן ובאתרים השוכנים בלבו. מדי ערב יערך סיור במסלול שונה: תל חדיד, תל גמזו, בקעת הנזירים וקברי המכבים. תל חדיד הוא אתר עתיקות בלב היער מוקף בשטח עצום של כרמי זית שגילם מופלג וביניהם גדלים שיחי צבר פראיים עמוסי פרי בשל. השרידים העתיקים ביותר שנתגלו באתר מתוארכים לתקופת הברזל. על פי הממצאים והחרסים שחשפו החוקרים משערים כי זו הייתה עיר מוקפת חומה עוד מימי יהושע בן נון והגיעה לשיא פריחתה בתקופת ממלכת יהודה. טיול בין שבילי הכרם מגלה בכל פינה שרידים של גתות ובתי בד עתיקים ובראש התל תצפית פנורמית אל מרחבי שפלת יהודה, גוש דן ובאופק הים.

 

עתיקות, מערות ונופים

תל גמזו צופן בחובו היסטוריה עתיקה של התיישבות יהודית קדומה ולאחריה תקופה ערבית. ממרומי התל נשקפים נופי לטרון, עמק לוד ואפילו הרצליה באופק. ממזרח נראים בתי העיר מודיעין, ממערב כפר דניאל ומצפון יער בן שמן. פנורמת הנוף מתעצמת עוד יותר בשעות השקיעה והזריחה. על התל גדלים עצי שקד, משוכות צבר עמוסות פרי, שיחי מלוח ואטד. בראש התל ניצבת אנדרטת "מצפה השניים" לזכר שני חיילי הפלוגה הדתית שנפלו במלחמת העצמאות.

 

גתות ובתי בד ביער בן שמן (צילום: רונית סבירסקי)

 

הדרך אל בקעת הנזירים עוברת בין שדות מעובדים ולצדם רועים עדרי כבשים ופרות. חולפים על פני חורשת עצים שניטעה בצורת הספרה "6" , מטיילים ברגל ומטפסים אל מתחם מערות החצובות בסלע, ששימשו בתקופה הרומית לקבורה. בתקופה מאוחרת יותר התבודדו במקום נזירים. בסמוך נמצאים בריכת אגירה ועץ שיזף עתיק מסתורי. במסורת המוסלמית מספרים כי בין ענפיו מסתתר שד וכך לא נוגעים בו לרעה.

 

קברי החשמונאים

מעט לפני קברות המכבים ניצב מבנה אבן שבו על פי המסורת קבור מתתיהו בן יוחנן הכהן הגדול ואביהם של המכבים. סמוך למבנה הוצבה אנדרטה לזכר הנופלים בקרב על משלט 219 במלחמת העצמאות. הדרך ממשיכה אל גבעה קטנה ובראשה שתי שורות של קברים ומערת קבורה קטנה. תשעה קברים חצובים בסלע ולכל אחד מהם שני פירים בתחתיתו. המסורת קושרת את הקברים לבית החשמונאים ולקברי המכבים.

 

הטיולים יתקיימו בתאריכים 18-14 באוגוסט בשעות 18:00 ו-04:00 (בכל יום מסלול אחר).

ללא תשלום בהרשמה מראש ב"קו ליער" 1-800-350-550

 

גידי גוב שוב מתאהב

אווירת חג האהבה תגיע לשיאה בהופעות של אמנים ידועים, סרטים רומנטיים וטיולי חצות לאור ירח. את הפסטיבל יפתח גידי גוב בהופעה שתתקיים ב-14 באוגוסט במצפה מודיעין עם מיטב הלהיטים שלו לאורך כל הזמנים מ"בלעדיך", "אני שוב מתאהב", "סימן שאתה צעיר" ועד "ערב אבוד".  לאחר מכן תיערך הקרנת טרום בכורה של "סלסה תל אביב", סרט אהבה ישראלי של הבמאי יוחנן ולר ולסיום טיול רגלי בשבילי היער ממצפה מודיעין אל הביתן התאילנדי שימשך כ-40 דקות.

 

תצפית נוף מתל חדיד (צילום: רונית סבירסקי)

 

ליאונרד כהן והביטלס

מוש בן ארי מציין עשור בחגיגה מוסיקלית שתיערך ב-15 באוגוסט במצפה מודיעין. צלילי רוק, פופ ומוסיקת עולם עם עשרה נגנים. להיטים ידועים לצד שירים מהאלבום החדש. בחלקו השני של הערב יוקרן הסרט "מבול" בבימויו של גיא נתיב ולסיום טיול לילי ממצפה מודיעין אל הביתן התאילנדי. ב-16 באוגוסט יעלו דני רובס ואריק סיני מופע משותף, יבצעו יחד להיטים אחד של השני ויחדשו שירים אהובים משנות השישים של לאונרד כהן והביטלס. המופע משלב סיפורים קטנים על השירים, מרגשים ומצחיקים. באותו ערב תתקיים הקרנת טרום בכורה  "2 בלילה" של הבמאי הישראלי רועי ורנר ולאחריה טיול רומנטי ממצפה מודיעין אל הביתן התאילנדי.  את המופע האחרון תחתום יהודית רביץ עם שיריה הידועים והאהובים ולאחריה הסרט "בוקר טוב אדון פידלמן" של הבמאי יוסי מדמוני שזכה במקום הראשון בפסטיבל ירושלים 2011. לסיום טיול לילי רומנטי בשבילי היער ממצפה מודיעין עד הביתן התאילנדי.

 

הפעלות שקיעה לילדים

קק"ל מקיימת גם פעילות לכל המשפחה בשעות בין הערביים בפינה שקטה ומבודדת ביער בן שמן. מתנדבי שנת השירות יערכו טיולים שמתאימים לילדים בני 14-7 וימשכו כשלוש שעות משעות בין הערביים עד השקיעה. ב-14 באוגוסט "טבע של אנרגיה" – חגיגה אקולוגית שעוסקת באנרגיה, תהליכי הפקתה, השימוש והשיטות לייצר אנרגיה ירוקה. ב-15 באוגוסט יתקיים טיול-סיפור ביער שבו הילדים יפגשו את הדמויות המוכרות מסיפורי הילדים ביניהם: "הבית של יעל" ו"איה פלוטו". ב-16 באוגוסט פעילות סביבתית בנושא "הכדור בידיים שלנו" שתשלב טיול והסברים על הסביבה, האדמה, המים והעצים וכיצד ניתן לשמור על הכדור. ב- 17 באוגוסט "היער שלנו" שיעסוק בייעור ויערנות עם מדריכי שנת השירות שנפרדים מקק"ל ויוצאים לשירות הצבאי וקבלת פנים למדריכים החדשים. כל הפעילויות ללא תשלום ובהרשמה מראש 1-800-350-550

 

פינות פיקניק ביער בן שמן (צילום: רונית סבירסקי)

 

מדי ערב יתקיים בבית היערן ביער בן שמן רב שיח עם "פרלמנט היער". אנשי השטח של קק"ל יספרו על נושאים "בוערים": שריפות, לחצי פיתוח, סוגי עצים, תהליכי תכנון והקטנת סיכונים. בשעת זריחה תיערך פעילות מודרכת של ריצת ניווט, הליכה ורכיבה על אופניים בשבילי היער. הפעילות תחל בשעה 05:00 ותמשך כשעה וחצי. מותנה במינימום משתתפים, ללא תשלום ובהרשמה מראש ב"קו ליער"  1-800-350-550

 

 

|
|
|
|