לא ליקים בלבד: אירוע חגיגי והצעות לטיולים בסופשבוע לציון 75 שנה לעליית ה"יקים"

יקהלנד חוגגת 75 שנים

מאת: עינת לוי

 

היהודים יוצאי גרמניה, שזכו לכינוי "יקים", הגיעו ארצה עוד בימים שקדמו למלחמת העולם השנייה. בסוף השבוע הקרוב החל מ- 16 ביוני, הם יציינו באירוע חגיגי "לא ליקים בלבד" 75 שנים לעלייתם לארץ ישראל.

 

האירוע, ביוזמת רעיה שטראוס בן דרור, יקית גאה, ששמה לה למטרה לשמר את תרבות היקים ולהעלות על נס את תרומת הוריה ומשפחות יקיות אחרות למדינה. האירוע יפתח בשעה 18:30 בגן התעשייה בתפן. בתוכנית, קבלת פנים ומפגש משפחות וחברים שיגיעו מכל הארץ. על הדשא יוצבו דוכני אוכל עם מוצרים של שטראוס וזוגלובק ובית קפה שיגיש אוכל יקי מסורתי. בערב הפתיחה יועלה מופע קומי המסקר את תרומתם של היקים למדינת ישראל, בהשתתפות: עברי לידר, שלמה בראבא, להקת המחול הקיבוצית והפילהרמונית.  הכניסה חופשית וניתן להצטרף להסעות מכל רחבי הארץ בהרשמה מראש (04-9109609).

 

למבקרים ולמטיילים באזור מוצעים מסלולי טיול ואתרי תיירות:

 

"שביל נורמן" בכפר ורדים

כ-200 מטר מדרום לפנייה לכפר ורדים, לבאים מכיוון מעלות, בולט סלע שעליו ריבוע צבוע בירוק וכתובת צהובה: NORMAN'S. כאן מתחיל ומסתיים מסלול ההליכה. המסלול עובר בחורשה סבוכה הממוקמת על גבעה, כאשר בליבה  מסומנים ציורי הוורדים המאפיינים את מסלול שביל נורמן. ההליכה במסלול מגלה סלע אדיר מימדים, בעל חורים וסדקים. לצידו צומח עץ הנוסטלגיה ומאחוריו בית אבן מוסתר בינות לענפים. בשלב זה ניתן להבחין במדרגות סלע. בטיפוס אל מדרגות הסלע נפרשים נופי האזור וכבשן עתיק, אשר שימש לייצור סיד לבנייה בימים עברו. לאורך המסלול ניצבים מיצגים הקשורים באגדות וסיפורי ילדים כמו: הבית של מיץ פטל, ביתה של שלגיה ולידה מנהרת שבעת הגמדים וביתו של הקוסם מארץ עוץ.

 

סוף שבוע של יקים בגליל המערבי (צילום: תקשורת יעל שביט)

 

"לבון" מים אל ים

בכניסה ליישוב "לבון" ניצב פסל סביבתי, בגובה 6 מטרים, רוחב 11 מטרים ובעומק 6.5 מטר, היצירה, של האמן אילן אוורבוך "עולם חצוי" ממוקמת על רכס הרי הגליל התחתון וצופה לעבר בקעת בית הכרם. במבט דרך הקשת שבפסל רואים את העיר כרמיאל ואילו במדרגות העולות משני צדדיו ניתן לצפות מימין בים התיכון ומשמאל בכנרת. הפסל ממוקם בין היישוב הצעיר לבון לבין גן התעשייה לבון ובאופן סמלי מהווה גשר בין עולם התעשייה ליפי הטבע שסביבו.

 

גן התעשייה תפן

גן התעשייה תפן הוא אזור תעשייה פורה שהוקם על ידי התעשיין סטף ורטהימר. הגן משלב מבני תעשייה, גינון אדריכלי, פסלי חוץ וגלריות. מבני התעשייה מאוכלסים במפעלים העוסקים בפיתוח מוצרים המיועדים לייצוא לרחבי העולם.

 

המוזיאון הפתוח בתפן 

המוזיאון הפתוח בתפן נוסד על ידי התעשיין סטף ורטהימר ב- 1985 והוא מורכב משלושה מוזיאונים שונים המספרים את סיפורה של המדינה. אמנות, מכוניות עתיקות, מורשת יהדות גרמניה ותעשייה. המוזיאון שוכן בגן התעשייה תפן, בין מפעלי תעשייה, מתוך חזון להסיר את המחיצות בין עולם האמנות לבין עולם התעשייה.

 

גן הפסלים בתפן (צילום: תקשורת יעל שביט)


המוזיאון כולל: גלריה לאמנות בה מוצגות תערוכות מתחלפות, גן פסלים ענק המשתרע על פני שטח הגן, המדשאות ובינות למבני התעשייה. בנוסף, ישנם מוזיאון אמנות התעשייה, המוזיאון ליהדות דוברת גרמנית ואוסף המכוניות הקלאסיות של איתן ורטהימר שכולן נסעו פעם על כבישי הארץ. בכל שעה עגולה מוקרן במוזיאון סרט המספר את סיפור התעשייה של "מודל תפן".
 
גלריה לאמנות
במוזיאון מוצגות שתי תערוכות הפותחות בפנינו את המגירות הפרטיות ופנקסי הרישום של שני האמנים פרנץ ברנהיימר – "שולחנו של אדם" ותמרה ריקמן - "עבודות שלא עשיתי". תערוכתו של ברנהיימר מציגה 56 רישומים של דיו, עפרונות, פחם, שעווה וצבעי אקוורל, לצד כ- 50 רישומים של האמן. תערוכתה של ריקמן מציגה 450 רישומים מפנקס הרישומים שלה, סקיצות לפסלים תלת מימדים שנותרו על הנייר, לצד רישומים והסברים כתובים לגבי על הצורניות והחומריות בעזרתם יש ליצור את הפסל.

 

גן הפסלים 
הגן כולל כמאה יצירות אמנות הפזורות בגן ומשתלבות בנוף הטבעי, כולל הסלעים המקוריים ששולבו בין מבני התעשייה ועצי האלון עתיקים. אוסף הפסלים בתפן, הינו על טהרת האמנות הישראלית, כשכל אמן בחר לעצמו את המיקום בגן התעשייה בו יוצבו פסליו. בין האמנים המציגים בתפן: עפרה צימבליסטה, דוד פיין, יעל ארצי, יחיאל שמי, מיכאל גרוס, מנשה קדישמן, יעקב דורצ'ין, אחיעם, שלמה זלינגר, אהרון בן-אריה, דליה מאירי, ישראל הדני, ז'אק ז'אנו. 

מוזיאון יהדות דוברי גרמנית 
במרכז מורשת הייקים, מוצגת תערוכה קבועה העוסקת בעבר ההיסטורי של היהודים מארצות דוברות גרמנית, ה"ייקים" ובתרומתם החשובה להקמת המדינה, ההתיישבות, התעשייה, הרפואה, המסחר, הכלכלה וכל תחומי החיים בישראל.

 

המוזיאון ליהדות דוברת גרמנית בתפן (צילום: תקשורת יעל שביט)

 

במוזיאון מוצגת מפת היישובים שהוקמו על ידי עולים דוברי גרמנית ממרכז אירופה, ובהם נהריה, שבי ציון, מצובה, כפר שמריהו וקריית ביאליק. מוזכרים ומוצגים מלחינים יהודים ידועים כמו קורט וייל שהלחין את "אופרה בגרוש" של ברטולד ברכט, אוסקר שטראוס וגוסטאב מאהלר, שהמיר מאוחר יותר את דתו לקתולית. יהודים דוברי גרמנית מפורסמים היו גם צלם העיתונות דוד רובינגר, הפילוסוף מרטין בובר ושחקנית התיאטרון חנה מרון, אורנה פורת וראשי ערים ביניהם שלמה להט.


למרות שהמוזיאון עוסק ביהדות דוברת גרמנית, הוא אינו מתייחס כלל לתקופת השואה, אלא מספר על התרומה של קהילה זו למדינות אירופה טרום מלחמת העולם השנייה. את קורות חיי הקהילות היהודיות בארצות דוברות גרמנית מתקופת ימי הביניים עד לעת החדשה. במוזיאון חוברו מצגות אינטראקטיביות להפעלה עצמית בנושאים השונים, המופעלות באמצעות מסכי מגע, מאפשרות לימוד וצפייה בחומרי ארכיון, שרוכזו מארכיונים רבים בארץ ובעולם. 

 

מוזיאון אמנות התעשייה 
זהו המוזיאון האחרון שהוקם בתפן, והוא מוקדש לתולדות התעשייה. המוזיאון מציג את התפתחות הכלים ומכונות החיתוך מהתקופה הפרה-היסטורית ועד תחילת המאה. התצוגה כוללת מחרטות, מכונות קידוח ומסורים לחיתוך מתכות, מכונת העתקה ומכונת לחיצה ששימשה לייצור לוחיות בתחילת המאה הקודמת. המוזיאון מציג את התפתחות הטכנולוגיה במאה ה- 20 בתחום העבודה עם מתכות ועיבוד שבבי, כשזו נבחנת בתהליכי עבודה, רמת דיוק ואיכות העיבוד. 


במוזיאון מועלים שלושה סרטים: סרט המציג חריטת עץ ידנית בשוק במרקש שבמרוקו, סרט המציג את צעדיו הראשונים של מפעל ישקר וחזון מייסדו, והסרט השלישי "יצירת אמנות" על פועלה של ישקר תוך שימוש בדימויים מעולם האמנות הקלאסי. 

 

אוסף המכוניות 
בגן התעשייה תפן מוצג אוסף של 48 מכוניות אמריקאיות ואירופאיות בדגמים קלאסיים מתחילת שנות ה- 30, לצד מכוניות משנות ה- 90 ושני דגמים ישראליים: אוטוקרס סברה, שיוצרה בשנות השישים ו-BIGFOOT שיוצרה בהרכבה עצמית בפרדס חנה-כרכור. כל המכוניות נסעו בעבר על כבישי הארץ ולכל מכונית הסיפור הייחודי שלה.

 

האוסף הוא חלק מאוספו הפרטי של התעשיין איתן ורטהיימר ומטרתו להציג תהליך הממחיש את התפתחות התעשייה בעולם ובארץ בתעשיית הרכב.  

המוזיאון הפתוח תפן:

שעות פתיחה: ראשון-חמישי, 17:00-9:00 ושבת, 17:00-10:00

מחיר: 22 שקל למבוגר, 18 שקל לילד

לפרטים: 04-9109600, http://www.omuseums.org.il

 

 

 

|
|
|
|