הגמדים שניצחו את הבירוקרטיה – קפה ואגדה

מאת: עינת לוי

 

כחובבת בתי קפה תל אביבים בכלל וארוחות בוקר בפרט, אני חייבת להודות שהמעטתי ציפיות לגבי בית הקפה של דגנית. "דגנית ושבעת הגמדים", ממוקם בדרום תל אביב, בלב אזור התחנה המרכזית הישנה, בין בתי מלאכה ונוף שאינו שופע שדרות מרושתות בבתי קפה הומי אדם. הסקרנות לגבי ארוחת הבוקר שעונה לשם "שוק לוינסקי" הובילה אותי למקום והתוצאה הייתה חיובית בהחלט.

 

משיווק לקונדיטוריה

דגנית כהן, בעלת בית הקפה, עבדה במשך מספר שנים כמנהלת השיווק של "הד" המכללה למוזיקה, השוכנת בסמוך לקפה. בהמשך היא הקימה את מועדון הג'אז שפועל באותה מכללה. מה שגרם לה לעזוב את עולם השיווק, לפנות ללימודי קונדיטוריה ולפני כשנה היא הקימה את בית הקפה "דגנית ושבעת הגמדים". המיקום הוא הדבר היחיד שהיא לא שינתה.

 

מתוקים תוצרת בית, בית הקפה של דגנית  (צילום: בן יגבס)

 

למרות דעותיי הקדומות על מיקומו הדרום תל-אביבי של הקפה, גיליתי שהוא דווקא ממוקם בפינת רחוב שקט ונעים. מרוהט בריהוט משוק הפשפשים, המקנה למקום חזות וינטאג' אקלקטית, שנשברת על ידי טרולים וגמדים הפזורים בכל פינה ומשרים אווירה קסומה. נשאבתי לאווירה בצהרי יום שישי שטוף שמש ולרגע שכחתי שאני לא בשדרות רוטשילד או בנמל תל אביב.

 

על פקידים וגמדים

הגמדים שמוצגים בבית הקפה, שייכים לאוסף הפרטי של דגנית, אותו אספה משוק הפשפשים בארץ וממדינות שונות בהן ביקרה. למה גמדים? זה התחיל הרבה לפני בית הקפה. כשדגנית הקימה את מועדון הג'אז נתקלה בפקידי בירוקרטיה רבים ומרושעים, מה שהוביל אותה לתת לכל גמד שם. לכל פקיד רשע היא הקדישה גמד והרי אי אפשר להמשיך לכעוס על גמד קטן, חמוד וחייכן. ככה ניצחה דגנית את הבירוקרטיה.

 

מועדון ארוחת הבוקר

בימי שישי דגנית החליטה לתת פרץ ליצירתיות שבה והיא מקיימת במקום את "מועדון ארוחת הבוקר". לתפריט הקבוע של המקום, מצטרפת ארוחת בוקר בסגנון ייחודי, כל שבוע משהו אחר כמו: ארוחת בוקר הונגרית, ארוחת בוקר בסגנון ספרדי וארוחת הבוקר העונה לשם "שוק לוינסקי", שעלתה בגורלי באותו בוקר יום שישי. הארוחה נקראת על שם השוק המקומי "לוינסקי" כיוון שכולה מורכבת ממצרכים שנקנו בשוק. דגנית משלבת מאכלים על טהרת העדה הטורקית והיוונית שיש להם נציגות מכובדת בשוק לוינסקי.

 

גמד לכל פקיד (צילום: בן יגבס)

 

ארוחת בוקר טורקית ועארק

דקות ספורות לאחר שהזמנתי התמלא שולחני במיני מאזטים שכללו סלט עגבניות עם מרווה וגבינת עיזים, צזיקי, סלט קינואה, אנטיפסטי, סלט קישואים ופלפלים קלויים, עלי גפן ממולאים, סלט טונה וזיתים. אלה היוו שינוי מרענן לגבינות השמנת, הלבנֶה והצהובה שאני כל-כך רגילה להן בארוחות הבוקר שלי. את מיץ התפוזים החליפה כוס עארק ומיץ אשכוליות, נכון שהשעה הייתה 12:00 בצהרים, והסבתי לארוחה הראשונה של היום, אך בהתחשב בשמש היוקדת אני אסכם את החוויה כמעניינת.

 

למאזטים הצטרפו מאפה תרד עם גבינות, הידוע בשמו הטורקי פילס וקיש אנטיפסטי עם גבינות, העונה לשם "קיש חיים רפאל" על שם אחת החנויות הידועות ביותר בשוק. כמי שגדלה כבת לאב ממוצא טורקי, הקרבה לשורשים והדיוק בטעם ובאיכות בהחלט קסמו לי. כל המאכלים בושלו ונאפו במקום והיה להם טעם ביתי, שאני מצאתי כמשובח ביחס למה שמציעים בתי קפה הומי אדם ומסחריים. דגנית שמוצאה הוא בכלל הונגרי, נקשרה לעדה הטורקית בנישואיה והצליחה לשחזר את הטעם המקורי של סבתא.

 

לקינוח הגישו לי עוגת גבינה ופסיפלורה, שכמו המאכלים גם כן נאפתה במקום. היא מבוססת על עוגת הפירורים הקלאסית, רק שלקציפת הגבינה נוספה שכבה של קרם פסיפלורה. מה ששדרג את הטעם הפשוט והמוכר של העוגה שהפכה מפתיעה. בית הקפה מציע שלל קינוחים הכוללים עוגות ומוסים, המוכנים במקום אותם גם ניתן לקחת הביתה.

 

מאזטים וכוס עארק אשכוליות לארוחת בוקר (צילום: בן יגבס)

 

לסיום, אם אתם נקלעים לסידורים או קניות באזור, או סתם אם בא לכם לשנות אוירה ולהתחבר לשורשי ילדותכם כל שנותר הוא רק לבחור את הארוחה שברצונכם לנסות ולהגיע לדגנית ושבעת הגמדים. אני לא התאכזבתי ואף נהניתי.  

 

 

שעות פתיחה: ימים ראשון – חמישי, 19:30-8:30. שישי, 13:00-8:30. ובערבים בהם מתקיימים מופעים במכללת "הד". 

כתובת הקפה: י.ל.פרץ 3, תל אביב

טלפון להזמנות: 03-7914920

**ניתן גם להזמין שירותי קייטרינג, פינגר פוד ומזנון בריאות, לאירועים עד 250 איש.

 

  

 

 

 

           

 

 

 

 

|
|
|
|
|