נשים צועדות לשלום - נשים יהודיות וערביות צועדות יחדיו למען דו-קיום
צעדה, כנס והפנינג משותף, נשים בונות גשר

גשר לקשר  (עקב מזג האוויר הגשום הפסטיבל נדחה)

מאת: רונית סבירסקי

 

פסטיבל "נשים בונות גשר" בסימן 100 שנים ליום האישה הבינלאומי

 

  

פסטיבל "נשים בונות גשר", שמתקיים בפעם החמישית על גבול ישראל-ירדן, יעמוד השנה בסימן 100 שנים ליום האישה הבינלאומי.  הצעדה, שתהווה את האירוע המרכזי תתקיים ב-11 במרס 2012 וישתתפו בה כ-3000 נשים מישראל מהמגזר הערבי והיהודי, נשות המועצה האזורית "עמק המעיינות", נשות העיר בית שאן, נשים דתיות וחילוניות, קבוצת נשים מירדן וקבוצת נשים מקהילת קליבלנד בארצות הברית.  הצעדה תצא מנקודת תצפית שבסמוך לקיבוץ גשר  על פי שילוט שיוצב במקום. התוואי יעבור דרך בריכות הדגים ומאגרי המים המארחים מינים רבים של ציפורים בימים אלה ועד לכניסה לאתר גשר הישנה.

  

נשות המגזר היהודי והערבי צועדות יחדיו 

  

גשר פתוח בין ישראל לירדן

 פתיחת גשר שיח' חוסיין בין ישראל לירדן, שהתרחש עם חתימת חוזה השלום ב-1994, הפך לסמל של גישור בין העמים. במועצה האזורית "עמק המעיינות" החליטו למנף את פתיחת הגשר ליצירת קשרים חברתיים ועסקיים עם השכנים הירדנים.

 

היוזמה התגבשה מן הצד הנשי ובשנת 1999 נוסד פסטיבל נשים בינלאומי תחת הכותרת "נשים צועדות לשלום". האירוע התקיים על קו הגבול ישראל-ירדן, לצד אפיק נהר הירדן בהשתתפות 1500  נשים ישראליות ביניהן יהודיות וערביות ומשלחת נשים מירדן. במפגש שולבו פעילויות ספורט שונות שמטרתן הייתה ליצור קירוב לבבות בין העמים. הפעילות המשותפת יצרה קשר רגשי בין הנשים והוכיחה שיש מקום לבנות גשרים וקשרים של שכנות טובה תוך שמירה על אורח חיים בריא.

 

נשים צועדות לשלום 

 

משלחת נשים מירדן

מאז החלה היוזמה הזו התקיימו ארבעה פסטיבלים והאחרון שבהם נערך בנובמבר 2008 באתר גשר הישנה, הנמצא על קו הגבול. מספר המשתתפות עלה ל-3000 נשים ולארץ הגיעה משלחת של 30 נשים מירדן שאליהן הצטרף הגנרל בדימוס מנצור אבו-ראשד, מנהל המכון לשלום ולפיתוח כלכלי אזורי בעמאן. באותה שנה הוחלט להנציח את זכרם של יצחק רבין והמלך חוסיין בנטיעת "יער המנהיגים" על גדות נהר הירדן. היער שניטע בשיתוף קרן הקימת לישראל כולל עצי פרי מניבים האופייניים לארץ ישראל ולירדן מתוך מגמה להפוך את המקום לפארק משותף שחלק ממנו יהיה בצד הירדני.

   

צעדה, כנס והפנינג משותף

הפסטיבל יתקיים השנה, בדומה לשנים הקודמות, על קו הגבול ירדן – ישראל, לאורך גדות נהר הירדן באתר 'גשר הישנה'. התוכנית כוללת צעדה משותפת שתעבור בין מאגרי מים, שדות חקלאיים ותצפיות נוף אל עבר הירדן וערוצו של הנחל. בנוסף, יערכו הפנינג נשי, סדנאות, מיצגי אמנות, הפעלות, מפגשי נשים, מופעים ויריד אמנים. הצעדה וההפנינג הם ללא תשלום.

 

הפנינג "נשים בונות גשר" 

 

הפסטיבל יפתח ביום חמישי, 10 במרס בכנס באודיטוריום גשר בקיבוץ גשר, שיעסוק בנושא תרומתן הייחודית של נשים בקידום קהילה ובשיתוף פעולה אזורי. הכנס יעסוק בהחלטה 1325 של האו"ם המצהירה על המחויבות של מועצת הביטחון להגן על נשים ולהבטיח את ייצוגן בתהליכי שלום בפוליטיקה הבינלאומית וכן בחזונן של נשים מובילות לשיתוף פעולה אזורי ובינלאומי. הכנס יחל בשעה 17:30 ויכלול מספר הרצאות ופורומים ביניהם: הרצאה של פרופסור גבריאלה שלו, שגרירת ישראל באו"ם בנושא "נשים בזירה הבינלאומית", רב שיח בנושא שיתוף פעולה אזורי קהילתי והופעה של סי היימן ואחיות הנשמה "אישי נשי". כרטיס כניסה 35 שקל, בהרשמה מראש 04-6065860

|
|
|
|