צלם: רונית סבירסקי
כבוד לקשישים - עצים בני מאות שנים חוגגים יום הולדת

האלפיון העליון – עצים בני אלף

מאת: רונית סבירסקי

 

השקדיות מאחרות לפרוח אבל הנשירים כבר מלבלבים בפריחה אביבית נפלאה, בצבעים ורדרדים וסגולים. אליהם יצטרפו עוד מעט השקדיות ולקראת מרס יפרחו הדובדבנים בלבן מלכותי. קשה לדמיין את חיינו ללא עצים, הם מלווים אותנו בכל שלב בחיינו ואפילו מאריכים ימים אחרי לכתנו. ישנם עצים שקליפתם נושאת פרקי היסטוריה עשירים בני מאות שנים. עצים שהיו עדים לתהפוכות שלטוניות, מלחמות, ניצחונות ומפלות, שיטפונות, בצורת ורעב. רבים מהם ראו סיפורי אהבה שנרקמים למרגלותם, לבבות שבורים ורומנים סוערים, פיקניקים משפחתיים ומטיילים מיוזעים. לכבוד חג האילנות בחרנו להצדיע לכמה קשישים מופלגים ששומרים על שתיקה ולא מגלים סודות.

 

האלה הגדולה

בלב בקעת קדש בגליל העליון ניצבת האלה הגדולה. זהו עץ עצום בגודלו של אלה אטלנטית כנראה הגדולה ביותר בארץ ובצילה יכולים לחסות כמאה אנשים בנוחות. מומחי קק"ל הציבו תומכות כדי שענפיה  לא יקרסו תחת כובד משקלם. העץ מתנשא לגובה עשרה מטרים והיקף גזעו כחמישה מטרים. בעונת החורף הוא בשלכת, מראה העץ חשוף ונטול עלים. קק"ל בנתה בצל האלה חניון דרך ובו ספסלים ושולחנות לפיקניק. בקעת קדש, שבה נמצאת האלה האטלנטית, היא תופעה מיוחדת במינה בנופי ארצנו. הבקעה, שאורכה כחמישה קילומטרים, נוצרה מהמסת סלעי הגיר הקשים שכיסו בעבר את האזור ומוקפת מדרונות גבוהים. במרחביה נטועים כרמים לתעשיית היין ומטעי נשירים.

איך מגיעים: מכביש 90 ראש פינה – קריית שמונה, פונים מערבה בצומת כוח לכביש 886. עולים בעיקולי הכביש עד צומת ישע וממשיכים עוד כ-800 מטרים עד לאלה הגדולה. 

                    

                              האלה האטלנטית בבקעת קדש  צלם: בני יושע

האלון הזקן וקבר הצדיק

עץ אלון התבור בגליל התחתון, שמצל על קבר הצדיק רבי חלפתא ובניו היה שם כבר לפני 500 שנים. הנוסע האיטלקי, רבי משה באסולה תיעד ברשמי המסע שלו במאה ה-16 את הביקור במקום: "שם התפללתי על קבר רבי חלפתא, והוא במישור, ואילן גדול על קברו". האלון הזקן מצל על מתחם הקבר והחצר הגדולה בה טמונים רבי חלפתא ובניו יוסף  ושמעון. גזעו עבה ומרשים ובמהלך השנים נפערו בו חללים גדולים. סביר להניח כי מיקומו בסמוך לקברי צדיקים הציל אותו מכריתה. במסגרת פרויקט שימור עצים עתיקים, מומחי קק"ל טיפלו בחיזוקו ועמידותו של העץ. הוא עבר טיפול של סתימת חורים, גזעו נמשח במשחה נגד מחלות פטרייתיות, עבר גיזום של ענפים שבורים ויבשים במטרה להאריך את ימיו.

איך מגיעים: נוסעים בכביש 85 עכו-צומת עמיעד.  סמוך לצומת חלפתא - כפר חנניה, נכנסים דרך כביש הכניסה הצפונית לכפר הדרוזי מרר. 

                      

                         אלון התבור העתיק שמצל על הקבר  צלם: מיכאל חורי קק"ל                                   

אלוף האלונים

עץ אלון התבור העתיק של קיבוץ אלונים כבר הפך לסמל הזיהוי של האזור. קוטר גזעו מגיע ל-1.7 מטרים וכדי לחבק אותו נדרשים כמה בוגרים שאוחזים זה ביד זה. נופו גדול, ענפיו עבים ותחת צלו מרחבים מוצלים שמשמשים את המטיילים באזור. הוא "אלוף" הארץ בין האלונים בזכות מימדיו ויש משערים שגילו המופלג יכול לנוע עד אלף שנים. 

איך מגיעים: מקריית טבעון נוסעים מזרחה על כביש 75. בצומת אלונים פונים שמאלה לכביש 7513. נכנסים דרך שער הקיבוץ ופונים מיד שמאלה. כביש קטן מוליך מערבה עד מזלג דרכים בדרך עפר. ממשיכים בנתיב השמאלי ונוסעים כ- 1 ק"מ. פונים ימינה ליד שדה חרוש ונוסעים עוד כ- 400 מטרים עד מעבר הבקר שעל השביל. העץ ניצב אחרי המעבר בצד ימין.

                        

                                האלון שעשה היסטוריה    צלם: מיכאל חורי קק"ל

השקמה הקשישה

בגן ציבורי קטן בליבה של העיר נתניה, סמוך לגבעת אום-חאלד, ניצב אחד מעצי השקמה המפוארים ביותר בישראל, שגילו המשוער כאלף שנים. לפני כ- 150 שנה צייר אותו החוקר צ'ארלס וילסון וכבר אז הוא נראה עץ מרשים מאין כמוהו. העץ הענק שימש כמקום מנוחה לנוסעים שעשו דרכם לאורך החוף. בראשית המאה ה- 18 ניצב חאן לא הרחק מן העץ. 

היקף גזעו של עץ השקמה בחלקו התחתון הוא כ- 8 מטרים והוא מורכב מסבך של זרועות המצטלבות זו בזו. השקמה הקשישה שולחת את ענפיה הארוכים לצדדים. בענפים הנמוכים ניתן להבחין בחורים גדולים, עדות למאבק ההישרדות של העץ במזיקים. יש המכנים אותו "עץ המשאלות". קק"ל ועיריית נתניה ערכו עבודות שיקום שבמסגרתן עבר הגן פיתוח והציבור יכול להגיע  כדי לצפות בעץ.   

איך מגיעים: יורדים מכביש 2 במחלף נתניה, נוסעים ברחוב הרצל מערבה, ופונים ימינה ברחוב השני, רחוב מינץ. נוסעים עד קצה הרחוב, חונים סמוך לבית מספר 10 ונכנסים לגינה ציבורית קטנה.

 

               

                                      עץ שקמה מפואר בלב נתניה

האלון שהתפצל

הוא אמנם מוגדר כ"אלון מצוי" אבל האלון הגדול של קיבוץ צובה בהרי יהודה הוא יחיד במינו. רואים שהוא קשיש, בעל גזע ענק שהתפצל לשניים במשך השנים. אחדים מענפיו הגדולים קרסו והוא נזקק לטיפול ולהשגחה של אנשי קק"ל. בשנת 1999 הציבו תחתיו עמודי תמך והיום אפשר לחסות בנחת בצילו. גובהו כשבעה מטרים והוא ירוק-עד. הוא מוזכר ברשימותיו של החוקר ויקטור גרן שזיהה אותו כעץ מרשים כבר לפני 150 שנים וניתן לשער שגילו מופלג בהרבה. הדרך אל האלון העתיק יוצאת משערו האחורי של קיבוץ צובה עוברת בנופי הטרסות ופריחת השקדיות שמשכרת בריחה בעונה זו של השנה. מטפסים לכיוון הר צובה, חולפים על פני עץ זית עתיק חלול גזע ומגיעים אל הנקודה שבה ניצב האלון ובה תצפית יפה לכיוון רכס עמינדב. איך מגיעים: יורדים מכביש 1 תל אביב – ירושלים במחלף הראל דרומה. חוצים את מעוז ציון ומגיעים לכיכר (לפני הסטף). פונים ימינה לכביש 395 ולאחר כשני קילומטרים מגיעים לקיבוץ צובה. חוצים את הקיבוץ ויוצאים ממנו דרך השער האחורי, נוסעים עוד כ-300 מטרים וחונים ליד השלט המכוון לאלון.

                                                

 

עצים אלה ועוד רבים אחרים מתוארים בספר "מסע אל 101 עצים מופלאים בישראל", מאת יעקב שקולניק, שיצא לאור בהוצאת עם עובד ובשיתוף עם אנשי קק"ל

 

|
|
|
|