"טירתו של כחול הזקן" אופרה פסיכולוגית ותפאורה של צ'יהולי
הדלתות הנעולות נפתחו זו אחר זו
הדמעות נוטפות והדם מצטבר
הדלתות מסתובבות על צירן והאמת מתגלה

טירתו של כחול הזקן

בכל אופרה  טובה טמונים זירעונים של דרמה עם סוף טרגי שמקבלת את הריכוך ממשחק, תפאורה ותלבושות ססגוניות. "טירתו של כחול הזקן" מאת בלה ברטוק ממצה את הטרגדיה עד תום וכהכנה לבאות מוקדשת תחילת הערב ליצירותיו של מהלר "שירים על מות ילדים".  החומרים קשים, האווירה כבדה ומי שמאזן את הצבעים הקודרים הוא דווקא היוצר הצבעוני דייל צ'יהולי שמאיר את הבמה ביצירות הזכוכית המפורסמות שלו.

 

אופרה פסיכולוגית

הסולנית עדנה פרוחניק מהווה את אקורד הפתיחה הקודר לאופרה הפסיכולוגית שמתרחשת בראשם של הדמויות יותר מאשר במציאות. המסך נפתח וקשה להתעלם מן התחושה שעל הבמה עומדים על צדם 7 ארונות קבורה שחורים. באופן לא שגרתי התזמורת ממוקמת מאחורי התפאורה. האופרה נתונה בידיהם של צמד זמרים ולדימיר בראון (כחול הזקן) וסבטלנה סנדלר (יודית).

 

שבע דלתות שחורות

יודית עוזבת את בעלה וביתה והולכת מסנוורת אהבה אחרי כחול הזקן לגור יחד איתו בטירה החשוכה. היא משכנעת אותו שתכניס לביתו אור, תפתח חלונות וצוהר לאור יום ולשמש ותכניס שמחה במעונו. שבע דלתות נעולות מטרידות את מנוחתה והיא משכנעת את כחול הזקן לפתוח אותן בפניה דלת אחר דלת.

 

זכוכית צבעונית

הדלתות השחורות סובבות על צירן ויצירות הזכוכית הססגוניות של דייל צ'יהולי ממלאות את הבמה והאולם באור שכל כך חסר בתוך הדרמה הפסיכולוגית המתחוללת בין השניים. במבט מרחוק הכל נראה אופטימי אבל כשהעין מתמקדת על הזכוכית מתגלים כתמי הדם בכל פינה ועל כך חפץ. כל דלת שנפתחת מקצינה את הדרמה ומחדדת את הסטיות הטמונות בדמותו של "כחול הזקן" עד שהדלת האחרונה מגלה את נשותיו הקודמות שתלויות זו לצד זו ללא רוח חיים. גורלה של יודית נחרץ והיא מצטרפת אל נשותיו המתות כדי להציל את נשמתו המיוסרת.

 

אופרה יחידה

"טירתו של כחול הזקן" היא האופרה היחידה שהלחין ברטוק בשנת 1911 עבור תחרות לאומית להלחנת אופרות בנות מערכה אחת. האופרה לא זכתה בתחרות והועלתה לראשונה באופרה של בודפשט רק ב-24 במאי 1918. באופרה אין ולו אריה מסורתית אחת. היצירה מבוצעת ברצף מוסיקלי אחיד.

 

הונגרית וגרמנית

האופרה תועלה מדי ערב עד ה-23 בדצמבר 2010. השירה בשפה ההונגרית (ברטוק) וגרמנית (מהלר) בליווי כתוביות תרגום בעברית ובאנגלית. כנהוג בהפקות האופרה הישראלית שעה לפני כל מופע תתקיים הרצאה בת 30 דקות באולם (הכניסה חופשית לבעלי הכרטיסים לאותו ערב) ובתום חלק מהמופעים יתקיים "אופרה טוקבק" באכסדרה העליונה עם משתתפי ההפקה.

 

תאריכי האופרה:

ב' 20.12.10 (20:00), ג' 21.12.10 (20:00), ד' 22.12.10 (20:00), ה' 23.12.10 (20:00). משך המופע: כשעתיים.

|
|
|
|