ספסלים רומנטיים בחיק הטבע - רגעים של זוגיות
מול הנוף בהר הרוח צילום: פנינה לבני
תצפית לכנרת מיער שוויץ צילום: מיכאל חורי
מבט ממעוף הציפור אל עמק יזרעאל צילום: צביקה אבני
פארק אדמית ונופי הגליל המערבי צילום: קק"ל
פארק ראש ציפור בגני יהושע צילום: קק"ל

הספסלים הכי רומנטיים בארץ

 

מאת: רונית סבירסקי

 

המושבים הקדמיים מול הנוף הם הלהיט הלוהט של לילות אהבה. לא צריך לשלם על המקומות המועדפים צריך רק להתמקם עליהם ראשונים. ט"ו באב הוא חג האהבה שקשור לטבע, לירח המלא, לגפנים שכורעות תחת נטל הפרי הבשל ולחיזור התנ"כי שבו הצעירים רודפים אחרי הנערות בנפתולי הבוסתנים. היום כבר לא רודפים אחרי הנערות אלא מתכננים יחד איתן את חוויית הבילוי בליל האהבה. מצטיידים בסלסילת קש גדושה בגבינות ויין, מפה משובצת, כלים וגביעי יין ויוצאים לחפש את הספסל הכי רומנטי בטבע. מצאנו לכם כאלה מצפון לדרום.

 

שביל ערוגות הבושם

פארק אדמית שוכן בקצה המצוק התלול המשקיף על המרחבים הפרושים לאורך חוף הגליל המערבי, בין ראש הנקרה לכרמל. קק”ל פיתחה את הפארק, הכשירה דרכי טיול וסימנה שבילים בין ערוגות צמחי תבלין ועצי בוסתן. הוקמו חניונים, פינות לפיקניק ושביל נגיש למערת קשת. דרך הנוף הראשית עוברת ב"שביל ערוגות הבושם" וב"שביל הטרסות". היא מקיפה את חורבת אדמית מדרום ומגיע לחניון הקרוי חניונוף שקיבל את שמו מחלון הנוף הרחב שנקרע בו אל עבר רכס הסולם והכרמל. שני מסלולים מובילים אל ספסלים מול נוף מרשים. השביל שפונה מערבה לעבר מערת קשת במסלול הירוק מגיע אל מצפור על שם אלדד רגב, אהוד גולדווסר, ושלושת החיילים שנהרגו בסיור שני תורג'מן, ואסים סלאח נזאל ואייל בנין. המצפור צופה על גבול לבנון ומרחבי הגליל. מסלול נוסף יוצא מרחבת החניה מזרחה לאורך שפת המצוק בעקבות הסימון האדום אל מצפור אמיר שהוקם לזכרו של אמיר מיטל, מפקד סיירת גולני שנהרג ב-1988 בעת פשיטה על יעדי מחבלים בלבנון. מהמצפור נשקפים נופי הגליל העליון ממישור החוף ועד רכס הרי מירון. למרגלות המצוק עובר אפיקו של נחל בצת. איך מגיעים: מכביש הצפון 899 בין שלומי ליערה פונים צפונה כ-4 קילומטרים עד הכניסה לפארק אדמית.

 

חלונות נוף בין ברושים          

יער שוויץ משתפל על המורדות המזרחיים של הרי הגליל ממערב לכנרת. קק"ל הקימה לאורך היער מצפורים שונים בנקודות בהן נוצרו חלונות נוף בין הברושים. הראשון שבהם הוא מרפסת נוף מקורה בסככה המשקיפה אל רכסי הגולן, הכנרת ובתי העיר טבריה הגובלים בקו המים. ממרפסת הנוף יוצא שביל טיול רגלי שפונה צפונה ומגיע לאחר כ-600 מטרים ל"מצפור דו מפלסי" (יש בו שני מפלסי תצפית) ולאורכו ספסלי התבוננות בנוף. קילומטר נוסף צפונה נמצא מצפור תלת כיווני עם מרפסות מקורות שמאפשרות תצפית משלושה כיוונים אל אזוריו השונים של היער, העיר טבריה, צפת והר ברניקי. בנוסף, יש שני חניוני פיקניק עם ספסלי ישיבה: חניון גוטמן  וחניון קסטנבאום. איך מגיעים: מצומת אלומות לכיוון פורייה בכביש 768. 

 

צופים אל העמק

דרך נוף גלבוע פורשת לנגד עיני המטיילים את אזור העמק במראה שמרחיב את הריאות והדעת. תחילתה בצומת נורית מול תל יזרעאל. מטפסים בכביש שמוביל אל כתף שאול  שהוא החניון המרכזי בגלבוע. גיחה קטנה להר שאול בדרך עפר חושפת תצפיות נוף נדירות. הר שאול משמש כאתר מרכזי לגולשים בגלשני אוויר וגם בלי להצמיח כנפיים ההרגשה בנקודה הזו היא כמו של ציפור. דרך הנוף עוברת בכמה חניונים אינטימיים ביניהם חניון ויניה כהן שיש בו מצפור לעין חרוד ואחריו חניון שער הזהב שממוקם על דרך הפטרולים הישנה. שבילי הליכה משולטים מובילים לשמורת הר לפידים, חניון ברקן וחניון אירוס הגלבוע. אם ממשיכים מזרחה עד חניון מתלול אבינדב מגלים תצפית פנורמית לעבר יישובי עמק חרוד, בקעת בית שאן, הגולן והגלעד. איך מגיעים: מכביש 675 ממשיכים לצומת יזרעאל פונים ימינה בכביש 667 עולים על דרך נופית, חוצים את רכס הגלבוע עד לכביש 669

 

כן לציפור
קצת קשה לדמיין ספסל רומנטי בלב יער ירוק כשמדובר בתל אביב. פארק "ראש ציפור" ממוקם בגני יהושע רחוק מרעשי הכרך הגדול, הבטון והאספלט. לרגע נדמה שהאתר הוא ספארי כשציפורי שיר מצייצות מכל עבר. המתחם משתרע על פני 500 דונם ונקרא "ראש ציפור" בשל צורתו ממראה אווירי. הוא תחום בין שני נחלים: איילון וירקון בתוך ריאה ירוקה של איקליפטוסים, עצי סיסם הודי ואלון תבור. קק"ל הכשירה את היער בשעות ה-50 של המאה הקודמת וממשיכה לטעת בו עצים עד היום. באתר ישנם שני מסלולים האחד להולכי רגל והשני לרוכבי אופניים. גבעה ירוקה שנוצרה כתוצאה משפכי עפר של הבנייה באזור יצרה נקודת תצפית מרשימה על גוש דן. איך מגיעים: יורדים מנתיבי איילון במחלף ההלכה ופונים מזרחה לרחוב ביאליק. ממשיכים מזרחה עד לצומת הרחוב אבא הלל סילבר ופונים לצפון-מזרח, לכיוון קניון איילון. ממשיכים עם הכביש עד לצומת רוקח ופונים מערבה, לרחוב רוקח. ממשיכים עם הכביש עד לבית מספר 84, שמולו ממוקם יער "ראש ציפור". הכניסה אל מתחם היער אינה מותרת לכלי רכב, יש להחנות את המכונית בצמוד למדרכות שמשני צדי הכביש.

 

ספסל אחד ושלושה נחלים

בין אבו גוש ליישוב המבודד נטף עוברת אחת הדרכים היפות בהרי ירושלים. הכביש מתפתל על רכס הר הרוח שמוקף בשלושה נחלים: כפירה, נחל החמישה ונחל יתלה. מורדות ההר מכוסים בחורש אורנים. כשניצבים על המורדות המערביים של הר הרוח למרגלות שרידי כפר תול מתגלה מראה מפעים. כדאי לנשום נשימה עמוקה של אוויר צח אל הריאות ולהאזין לשקט. קק"ל הציבה במקום ספסלי מנוחה וכל מה שנותר הוא להוציא את סלסילת הפיקניק, לחלוץ את פקק בקבוק היין ולהתמכר לטבע. מרפסת הנוף חולשת על שפלת החוף, עמק איילון, מודיעין ובאופק הים התיכון. איך מגיעים: מכביש 1 יורדים במחלף עין חמד. חוצים את אבו גוש בכביש 425 לעבר קיבוץ מעלה החמישה והר אדר. פונים לפי השילוט לכיוון היישוב נטף.


להתבודד עם יעלים

הטיילת הפחות מוכרת של מצפה רמון נקראת "טיילת אלברט" שם תוכלו להתבודד בחברת יעלים שמסתובבים חופשי ומרגישים מאוד נוח בחברת בני אדם. בהווי המקומי קוראים להם מכסחי הדשא וטוענים שאין צורך בגננים יש מי שמחסל את כל העשב המיותר. כשמרימים את המבט מן היעלים מגלים את הנוף. מצד אחד "הר הגמל", מן העבר השני מכתש עצום שצבעיו מתחלפים לפי כמות האור וזוויות השמש ובאמצע עיר מדברית בגובה של 900 מטרים מעל פני הים. "מצפור הציפור" היא מרפסת נוף תלויה על שפת המצוק, שנבנתה על ידיד קק"ל ותוכננה בצורת מעוין. אפשר לפרוש מפה, יין וגבינות ולהתפרקד מול נופי המכתש שמשנים את צבעם בשקיעה. איך מגיעים: מכביש 40 בכניסה למצפה רמון לעקוב אחרי השלטים.

 

 

 

 

|
|
|
|