פארק נופי חופי ביפו
צילום אווירי 1
צילום אווירי 2
ספסלים מול הנוף
טיילת יפו
על קו המים

פארק חופי נופי

השבוע נחנך הפארק החופי של מדרון יפו. החלום על טיילת רצופה שתתחיל בהרצליה ותגיע עד בת ים הולך ומתממש. כבר אפשר לטבול את כפות הרגליים בעג'מי פינת בת ים.

 

 

מערימות אשפה לפארק נופי

חזונה של עיריית תל־אביב-יפו לפתיחת רצף הטיילת לאורך חוף הים להולכי רגל ורכיבת אופניים מקבל בימים אלו תנופה משמעותית בחנוכת הפארק החופי מדרון יפו, המשתרע על שטח של 200 דונם, מנמל יפו בצפון ועד לחוף גבעת עליה בדרום, אשר הקמתו הושלמה לאחרונה. פרויקט פארק מדרון יפו פרויקט איכות הסביבה, השיקום והמחזור הגדול ביותר של אתר פסולת שנעשה בישראל עד כה,  שכן 1.275 מיליון טון פסולת הבניין שפונתה מהמקום, עברה תהליך מיחזור והועברה לשימוש חוזר בפרויקטי תשתית ברחבי המדינה ואף בבניית הפארק עצמו.

 

  

עג'מי פתחה את העיניים לכיוון הים

המדרון שימש בעבר כאתר פסולת בניה שנערמה בגובה של כ-15 מטר על גבי קטע מהים שיובש לצורך כך. בשנת 1988 נסגר האתר ועיריית תל־אביב יפו הפסיקה לשפוך שם פסולת, אבל פעילות בלתי חוקית של שפיכת פסולת נמשכה. עד שנת 2004 מדרון יפו היווה מפגע סביבתי, חזותי ונופי; הגבעה הרסה למעשה את קו הים המקורי, מנעה גישה ומבט מתושבי שכונת עג'מי אל הים וחסמה את דרך הגישה מצפון לדרום לאורך קו החוף. בנוסף, סלעי הגידוד בים בחלק הדרומי של המדרון נמצאו בסכנת פגיעה, וחלקם כבר נפגעו, באתר פרצו שריפות מדי פעם והמדרונות בחלק הדרומי גלשו לים וזיהמו אותו. המקום סימל בעבור תושבי שכונת עג'מי ביפו הזנחה וקיפוח. הוא כונה "הר הזבל" והיווה מפגע סביבתי, חזותי ונופי אשר חסם את הגישה והמבט לים ואת היכולת ללכת לאורך החוף.

 

צירים ירוקים ותצפיות נוף

הפרויקט, עליו החליט ראש העירייה, רון חולדאי, ואשר נועד להחזיר את חוף הים לתושבי יפו ולהקים עבור הציבור פארק חופי רחב ידיים, תוכנן על ידי משרד "ברוידא-מעוז אדריכלות נוף" ובוצע על ידי אגף שפ"ע באמצעות חברת עזרה וביצרון, לאחר הליך שיתוף ציבור נרחב, ובהשקעה של כ- 60 מליון שקל. העבודות לפינוי פסולת הבניין החלו בשנת 2006 והסתיימו בסוף שנת 2009. במסגרת הפרויקט הונמך הר הפסולת על מנת ליצור מדרון מתון המאפשר צפייה אל הים, הוקמה טיילת לאורך החוף הכוללת שביל אופניים והוכשר חוף ים הכולל דק לדייג ותצפית. כמו כן נפתחו שלושה צירים ירוקים המקשרים את השכונה אל הפארק, והוכנו רחבות תצפית, אזורי פעילות ספורט ונופש, אזורי גינון ומדשאות. 

 

|
|
|
|