"היהודייה" - גרנד אופרה / צילום: יוסי צבקר
צילום יוסי צבקר
צילום 2 יוסי צבקר
צילום 3 יוסי צבקר

האופרה "היהודייה"  - אנטישמיות בנעלי בלט

מאת: רונית סבירסקי

 

האופרה הישראלית העלתה את "היהודייה" בעיתוי הולם במוצאי יום השואה. החיבור שמאפיין את גורל העם היהודי בין האנטישמיות הגואה במאה ה-19 והשואה של המאה ה-20, פורט על הנימים העדינים ביותר. שלוש וחצי שעות של אופרה עם הרבה אמוציות ורגישויות שפוגעות ליושבים באולם הישר בבטן הרכה. "היהודייה" הוא שואו של תפאורה וכוריאוגרפיה לא פחות משירה. השחקנים הרבים ועושר התלבושות הססגוניות מאדירים את עוצמות השירה. זמר האופרה האמריקאי ניל שיקוף, שמגלם את תפקידו של היהודי אלעזר, מצליח להפיק מצלילי האופרה ניגונים יהודים וסלסולי חזנות ששזורים ביצירה כחוטים דקיקים של משי.

 

גירוש מרומא

אלעזר הוא אביה של רחל, שאת תפקידה מגלמת זמרת הסופרן קארין בבג'אנייאן ילידת ארמניה. היא מצליחה לסחוף את אהדת הקהל כשהיא מהווה לשון מאזניים לאביה הצורף היהודי קצר הרוח שאינו מוכן להתקרב לנוצרים גם כשהם מושיטים לו יד לשלום. אלעזר כואב את הגירוש מעירו רומא בשל היותו יהודי ואינו מוכן לסלוח. הוא ממשיך לשמור בקנאות על יהדותו ועל קיום המצוות גם בקונסטנץ שאליה גורש והופך יחד עם ביתו מושא לשנאה של תושבי העיר. הוא ובתו רחל ניצלים מפרעות פעם אחר פעם כשהנסיך לאופולד משמש כמגן חי בינם ובין ההמון המוסת.

 

המון מוסת

פרצי האנטישמיות מוצגים כסצנות של המון פרוע ופוגרומים ברחובות או בעדינות גרוטסקית של רקדניות בלט בשעת שיעור מחול שמוסתות על ידי מוריהן. דמויות הרקדניות שאובות מפסליו של האמן הצרפתי דגה מחוללות על הבמה בקלילות ברבורית בעוד השנאה מפעפעת ועולה מכל עבר.

 

הנסיך שהתאהב ביהודייה

רחל מכירה את לאופולד לא כנסיך נוצרי אלא כבחור יהודי טוב המחזר אחריה בעקשנות. ליאופולד מסתיר את זהותו ומנהל רומן עם רחל בעודו נשוי לנסיכה אדוקסי וכשהסיפור מתגלה נידונים הוא ורחל למוות. אדוקסי מצליחה להציל אותו מעונש מוות הצפוי לו  ואילו רחל ואביה אלעזר מחכים לגזר הדין הנורא. דמיון ניכר ניתן למצוא בין דמותו של שיילוק השקספירי לבין אופיו המעונה, העקשני והבלתי מתפשר של אלעזר וסופו הטרגי.

 

צורף בלהבות

אלעזר מחזיק בידיו את המפתח להצלת את בתו רחל ממוות, אבל השנאה לקרדינל הנוצרי שהיה אחראי על גירושו מרומא, מעבירה אותו על דעתו. עד לרגעיה האחרונים הוא אינו מוכן לגלות את הסוד. דמותו הטרגית של אלעזר מניעה את הצופים בין כעס לאמפטיה עד לרגע הדרמטי שבו הוא נשבר ומספר לבתו שהיא יכולה לפדות את נשמתה אם תהפוך לנוצרייה. רחל בוחרת למות ועולה על המוקד. כשלהבות האש אופפות אותה מכל עבר מגלה אלעזר לקרדינל שרחל היא בתו הנוצרייה שאותה הוא חילץ מתוך ביתו הבוער של הקרדינל ברומא.

 

"היהודייה" היא אופרה שנכתבה על ידי פרומנטל הלוי במאה ה-19 והייתה היצירה היחידה שזיכתה אותו בפרסום. הוא נודע כמלחין חובב שההשראה הפתיעה אותו בביקור חד פעמי.

 

"היהודייה" מוצגת בבית האופרה - משכן לאמנויות הבמה עד ה-28 באפריל. טל. 03-6927777

|
|
|
|