דרך מאגרי המים - טיול רטוב "על יבש"
ממאגרי הגולן
מאגר לכיש
מצפור אסף סיבוני במאגר ניר עם
מאגר צאלים
מאגר רשפים

דרך המאגרים

מאת: רונית סבירסקי

 

לא רק שביל ישראל חוצה את הארץ לאורכה מצפון לדרום יש לנו גם את "דרך המאגרים" שמתאימה לטיול ברכב לכל המשפחה. 210 מאגרי מים הוקמו על ידי קק"ל בכל רחבי הארץ. מסע בעקבות מאגרי המים מתחיל ברמת הגולן ומסתיים בערבה. בעונת החורף מתמלאים מאגרי המים והאביב הוא העונה המתאימה לראותם מוקפים בירוק עז. חלקם מתמלאים ממי קולחין וחלקם ממי נגר של נחלים שוצפים. צורתם כאגם מים גדול שמושך אליו ציפורים ועופות מים. בחרנו מתוך עשרות מאגרים הפזורים ברחבי הארץ את אלה שניתן לצפות בהם מקרוב ואפילו לשבת בסמוך ולערוך פיקניק ליד המים.

 

מאגרי הגולן

על ציר המפלים ברמת הגולן הנמתח לאורך כביש 98 וכביש 808 פזורים מאגרי מים גדולים. הצפוני ביניהם הוא מאגר דבש. חלקם ממוקמים בגובה הכביש (בעיקר בצד ימין של הדרך - מצפון לדרום) והאחרים גבוהים יותר וקשה לראותם. מעט צפונית למאגר דבש מצויים מספר אתרים שמצדיקים ביקור ומתאימים לעריכת פיקניק. פארק עורבים, מתחם מוצל עם פסלי אבן שעוצבו על ידי אמנים ישראלים, שרידי ארמון האמיר פאעור, פינות ישיבה ומתקני משחקים. מפארק עורבים חוזרים לכביש 808 למאגר דבש, ממנו למאגר שעבניה ומאגר רוויה. בין מאגר רוויה למאגר "בני ישראל", תוכלו לעצור באתר בג'וריה שהוא פינת חמד ששמה עובר מפה לאוזן. פונים לקיבוץ נטור ומייד אחרי הפניה פונים שמאלה לתוך חורשה קטנה. בעונת החורף מצטברת שלולית חורף בין עצי האיקליפטוס ונשארת עד האביב. כך תוכלו לשבת לצד השלולית ולערוך פיקניק על שפת המים. אחרי האתנחתא תוכלו להמשיך דרומה. בסמוך לישוב רמת מגשימים פונים מכביש 808 לכביש 98 ונוסעים עד למאגר בני ישראל שהוא הגדול שמאגרי הגולן ונמצא בצד ימין של הכביש. עצרו וטפסו על הגבעה שצופה אל המאגר. מפת המאגרים, המפלים והנחלים של כל האזור ניצבת לצד הכביש ולידה פסלי כבשים.

 

 מאגר בני ישראל בגולן    צילום: רונית סבירסקי

 

מאגר שפעה (בית שאן)

יורדים מן הרמה וממשיכים לאורך כביש הבקעה מספר 90 לעמק המעיינות ופונים לכיוון טירת צבי. לאורך הדרך ניתן לראות בריכות דגים ובאופק זוהרים מימיו של מאגר שפעה (בית שאן). פונים שמאלה לכביש פנימי כחצי קילומטר אחרי קיבוץ עין הנציב (כקילומטר מצומת שלוחות) ומשם בשביל אספלט עד למבנה שאיבת מים.לפני המבנה פונים ימינה, עוברים גשרון וממשיכים בנסיעה עד למאגר בית שאן, הדרך עוקפת את המאגר ממזרח ומגיעה עד למצפור הממוקם על המאגר ושאליו הוסדרו מדרגות נוחות. קירות המאגר מצופות ביריעות פלסטיק שחורות למניעת חלחול מי הקולחין. לצד המאגר הוקם מבנה שמשמש כמכון טיהור למים.  המאגר אשר הוקם על ידי קרן קיימת, אגודת  אפיקי מים ורשות המים, סייע בהפחתת הזיהום מנחל חרוד ועזר להפוך אזור של אדמה גירית וקשה לשטחים חקלאיים פורחים וכרמי זיתים שמיועדים לייצור שמן. כיוון שהוא נמצא על ציר נדידת הציפורים תכננו אותו גם כאטרקציה תיירותית והוסיפו במקום מצפור. הקימו גדר מסתור עם חלונות הצצה קטנים שמהם ניתן לצפות בציפורים שנוחתות על פני המים ותרות אחרי מזון. למאגר הוכנסו דגים על מנת לשפר את איכות המים והם מושכים אליהם את הציפורים. לנוחות המבקרים הותקנו ספסלי ישיבה ופרגולה מצלה. מיקומו הגבוה של המאגר מאפשר ליהנות מתצפית נוף אל הגבול הירדני, הרי עבר הירדן, קיבוצי כפר רופין,  טירת צבי, שדה אליהו והעיר בית שאן.

 

מאגר שפעה בעמקים   צילום: רונית סבירסקי

 

מאגר רשפים

בעמק המעיינות (בקעת בית שאן) ממוקם "מאגר רשפים" על כביש 669 בסמוך לקיבוץ רשפים. מאגר מים שצבעם כחול כהה ועל גדותיו נקודת תצפית לעבר עמק המעיינות ושטחי החקלאות הירוקים. פנורמה של 360 מעלות, רכס הגלבוע, רמת צבאים, קיבוצי העמק, בית השיטה וניר דוד. במאגר הוקצו שטחים לגידול דגים עם מתקנים מיוחדים שמזרימים חמצן למים. הציפורים הנודדות נמשכות אל הדגים ומדי פעם אפשר לצפות בלהקות השטות במים או נוחתות בלב המאגר. לעיתים אפשר לצפות בלהקות שקנאים או פלמינגו בדרכן מאירופה אל ארצות החום. אם ממשיכים לטפס למעלה צופים במאגר מים קטן יותר ששמו "שיין".

 מאגר רשפים והשקנאים בעונת הנדידה    צילום: רונית סבירסקי

 

מאגר משמר השרון

מאגר משמר השרון ממוקם במפגש בין נחל שכם ונחל אלכסנדר בסמוך לישוב חניאל שבשרון. ניתן להגיע אליו מכביש 4 ליד כפר יונה או מכביש 57 מצומת ניצני עוז. הוא מכיל 1.1 מליון קוב מים שנאגרים מצמד הנחלים. בנייתו הושלמה לפני כשלושה חודשים ואפשרה את מילויו במי הנגר שזרמו בנחלים כבר בתחילתו של החורף הנוכחי. המאגר ממוקם בנקודה שמאפשרת צפייה בו תוך כדי מסלול הליכה רגלי, רכיבה על אופניים או נסיעה ברכב על גדת נחל אלכסנדר. לאורך הנחל מהשפך שבין בית ינאי למכמורת עד סמוך לישוב בארותיים הוכשרו פינות ישיבה וחניוני פיקניק שחלקם כוללים מתקני משחק. סמוך למאגר משמר השרון קיים חניון פיקניק הכולל שולחנות ומתקני משחק. מחניון זה ניתן לעלות לתצפית על המאגר, לצפות בעופות המים השוהים בו ובנוף המרהיב הנשקף ממנו על האזור כולו.

 

מאגר כפר מנחם

מאגר כפר מנחם הוקם לפני כשבע שנים כמאגר מי קולחין שמקורם בישובי ההר, ירושלים ובית שמש. מגיעים אליו מכביש 383 מצומת יער חרובית על פי השילוט לכיוון תל צפית. הוא אחד המאגרים הגדולים באזור שפלת יהודה ותכולתו כשלושה מיליון קוב. ניתן לצפות בו ממצפור לזכרו של דוד קרון (ממקימי חיל המודיעין) חבר קיבוץ כפר מנחם הסמוך. אפשר לשלב את תצפיות הנוף במסלול טיול אל תל צפית ובבילוי בחניוני יער חרובית שהבולט שבהם הוא פארק הלוחם שהוקם בשיתוף פעולה של ארגון נכי צה"ל והקרן הקיימת לישראל. הפארק משתרע על שטח יער של 300 דונם ומציע מתקנים מונגשים לבעלי מוגבלויות, מסלולי טיול,  תצפיות, מתקני פיקניק ומתקני משחק שגם הם מונגשים. מסלולי הטיול מאפשרים הליכה ברגל, רכיבה על אופניים או מסלולי נסיעה ברכב לאורך נחל האלה בין עצי בוסתן מלבלבים.

 

מאגר לכיש

מאגר לכיש משתלב במסלול טיול ביער המלאכים-שחריה. יורדים מכביש 6 פונים שמאלה ונוסעים לכיוון שדה משה. משם ממשיכים לפי השילוט לכיוון יער המלאכים. שלט גדול מפנה למאגר לכיש. הכניסה דרך שביל עפר עביר לכל כלי הרכב. שטחים חקלאיים, שדות חיטה ירוקה ורעננה אחרי הגשמים ומטעי גפנים. עצי אורן נטועים לאורך מסלול הנסיעה. מאגר לכיש מוקף במטעי פרי, עצי יער ומרחבי דשא. זהו מאגר מי קולחין גדול שמקבל את מימיו מאזור ירושלים ומכיל כמיליון קוב מים. בחזית ניצבים עמודי שיש כהוקרה לתורמים שעזרו בבנייתו. השקט שמקיף את המטיילים הוא חלק מאווירת המקום, ציוץ ציפורי הסיקסק נשמע ברקע ופריחות חורף מרפדות את פני האדמה.  חוזרים באותו שביל עפר לכביש הראשי ופונים לצומת פלוגות.

 

מאגר לכיש   צילום: רונית סבירסקי

 

חניון יער המלאכים

מגיעים אל חניון יער המלאכים-שחריה שמציע שפע של חניוני פיקניק ומתקני משחק אמנותיים. בכניסה לחניון מפה שמציינת שבילי רכיבה על אופניים ואתרים עתיקים בניהם בית בד, באר, ושרידי מבנים. בנוסף אפשר לטייל אל בית היערן, שביל הגיתות ודרך ערוגות הבושם. שדרת דקלים יפה נטועה בכניסה ליער וממשיכה אל עבר רחבת הפסלים. בלב החניון ניצבים פסלים אמנותיים שהם למעשה מתקני משחקים. הפסלים ניצבים על בסיס ריפוד גומי רך הם צבעוניים ועליזים בצורת נמלה, לטאה וחרגול. את הפסלים עיצב הספל רוסלן סרגייב. המתקנים נגישים ומותאמים לבעלי מוגבלויות. יש בשטח שולחנות וספסלים, מתקני מים ומנגל ושבילי אספלט מסודרים לטיול בתוך היער. מצפור השפלה משולט ומסביר מהם האתרים הנשקפים באופק. יוצאים חזרה באותה הדרך אל כביש 35 מקרית גת לבית ג'וברין וממשיכים לכביש 232 לכיוון שדרות. ניתן לעשות קפיצה בדרך לגבעת תום ותומר הנמצאת ליד קיבוץ נגבה. האתר הוקם לזכר שני חללי אסון המסוקים והוא עוצב כגן פורח עם צמחי תבלין ועצי ארץ ישראל.

 מתקני שעשועים ביער המלאכים-שחריה   צילום: רונית סבירסקי

 

מאגר ניר עם

ממשיכים בנסיעה דרומה בכביש 34 לכיוון אשקלון. פונים בכניסה לקיבוץ ניר עם. לפני שער הקיבוץ פונים שמאלה אל דרך אספלט העוברת בין שדות חקלאיים ומגיעים למאגר ניר עם. זהו אחד המאגרים היפים באזור צפון הנגב. ניתן לטייל סביבו ולצפות בו מכל עבר. בנקודה שבה נחשף המאגר לעין ישנה סככה עם מפת הסבר שניתן לשבת בה ולהשקיף על המאגר והנופים המקיפים אותו. מרחבים ירוקים, פרחי חורף, עדר פרות רועות, סוסים מטיילים ואנפות עוקבות אחריהם. מהמצפור נשקפים קו החוף, תחנת הכוח אשקלון, עזה, ג'בליה, מעבר קרני ונחל עוז. נפח המאגר הוא מיליון וחצי קוב והוא אוגר מי קולחין שמקורם בשפכי השפד"ן. המים נאגרים בעונת החורף עוברים תהליך טיהור ומוזרמים להשקיה באביב ובקיץ. השביל המקיף את המאגר מוביל אל מצפור על שם אסף סיבוני, חבר קיבוץ ניר עם, שנפל באסון המסוקים. "פעמון רוח" גדול מייצג את מספר שנותיו של אסף.  מול המים עומד שולחן שעליו לוחות קרמיקה עם הסברים וצילומים על הציפורים שמצויות באתר: לבנית קטנה, קורמורן, ברכיות וסיקסקים. ספסל עץ גולמי מאפשר לשבת מול המראה שמשלב את הירוק הרענן של הצמחים עם המים הכחולים במאגר.

 

מאגר מים ניר עם   צילום: רונית סבירסקי

 

אנדרטת "חץ שחור"

בסמוך למאגר ניר עם נמצאת אנדרטת "חץ שחור", אחד האתרים המרשימים שהוקם לפני מספר שנים ביוזמת ותיקי יחידה 101. מגיעים אליו מכביש 232 המוליך משדרות דרך מפלסים לכיוון כפר עזה. יחידה 101 הוקמה באוגוסט 1953 במטרה למנוע ולנטרל את פעולות הטרור של ה"פדאיון" המצרי. לאחר 5 חודשים התאחדו עם גדוד 890 של הצנחנים. עמותת "חץ שחור" הוקמה על ידי חבורה מלוחמי הצנחנים שלקחו חלק בפעולות אלה. הם שמו להם למטרה להקים אתר מורשת וזיכרון להנצחת הלוחמים שנפלו וסיפור גבורתם. עמודי אבן טבעית ניצבים באתר וכל אחד מהם נושא עליו סיפור על פעולה נועזת וציטוטים משירי משוררים עבריים. הרחבה מתוכננת כשנקודת השיא בה מעוצבת בצורת חץ שחור הפונה לכיוון מוקד הקרבות בעזה. מבצע "חץ שחור" נערך ב-28 בפברואר 1955 כשכוח הצנחנים מצליח לגבור על חיל מצב מצרי בפרברי עזה ולהשמיד את מתקניו. הכוח איבד שמונה מלוחמיו ושלושה עשר נפצעו.  מצבת השיש בראש החץ השחור מספרת את סיפור הקרב ומנציחה את שמו של מפקד פלוגה א' בגדוד 890, "סופפו", סעדיה אלקיים שנהרג בפעולה. קק"ל והמועצה האזורית שער הנגב הקימו במקום לפני כעשר שנים את חניון "ארל'ה" שקדם לאנדרטת "חץ שחור". החניון הוקם לזכר ארל'ה צוקרמן חבר קיבוץ שער הנגב. במקום ניתן לעצור לאתנחתא קצרה או לפיקניק בצל העצים והילדים יכולים ליהנות ממתקני המשחקים בשטח.

 

אנדרטת חץ שחור   צילום: רונית סבירסקי

 

מאגר צאלים (קלינטון)

חוזרים אל כביש 232 לכיוון נחל עוז, בצומת סעד פונים וממשיכים על כביש 232 לכיוון חבל הבשור. עוברים את ביתרונות בארי ומתקני המים ונכנסים לכיוון חניון רעים בכביש 2410 לכיוון ניר עוז. מאגר צאלים מוקף בגדר וניתן לצפות עליו דרכו. שפע של ציפורים, שחפים, ברווזים ועורבים שקריאותיהם ממלאות את האוויר. מסלול מעגלי מקיף את המאגר וכשיוצאים ממנו פונים חזרה לכביש 2410 בין ניר עוז לנירים לכיוון בית הכנסת העתיק במעון. אתר חשוב שנחשף רק לאחרונה וטכס חנוכתו שיתקיים ב-30 במרץ יחשוף בפני הציבור את אחד הפסיפסים היפים שהתגלו בארץ כמעט בשלמותו. רצפת הפסיפס מעוצבת מ-55 עיגולים ובתוכם חיות, עופות וחפצים. ישנה גם מנורה בעלת שבעה קנים, אתרוגים, שופר ולולב. בכפר מעוניס חיה קהילה יהודית משגשגת בתקופה הביזנטית וקיימה חיי דת פעילים. זו הייתה עיר נמל עם תעשיית יין ושיכר שמוזכרת גם במפת מידבא. קק"ל ורשות העתיקות פעלו לשמר ולשחזר את רצפת הפסיפס. הוקם גגון מיוחד לסוכך על הרצפה ולאפשר למבקרים לצפות בה בנוחות.

 

אגם גולדה   צילום: רונית סבירסקי

 

פארק גולדה

בדרך המאגרים דרומה מומלץ לעבור בפארק גולדה ולו רק בזכות תצפית הנוף המרהיבה שמשקיפה על האגם. מגיעים אליו מכביש 222 בסמוך לצומת משאבים. פונים שמאלה לשביל עפר המטפס לעבר מצפה טלי. המראה הנשקף מלמעלה הוא של נווה מדבר במלוא יופיו. אגם מים גדול מוקף בדקלים ומרחבים מדבריים חשופים מקיפים אותו מכל עבר. מימיו של אגם גולדה מגיעים ממעיינות תרמו-מינרלים. אם תחליטו לעצור לפיקניק באתר תוכלו לטייל בו, להשתעשע במתקני המשחקים ולשכשך רגליים במים. המשך דרך המאגרים היא לכיוון כביש הערבה שם ניתן לצפות במאגר עידן, מאגר חצבה, מאגר עין יהב, מאגר עשת, מאגר צוקים, מאגר שיזף ושני מאגרי אליפז.  

 

10 דברים שלא ידעתם על מאגרי מים

 

בישראל ישנם כ-600 מאגרי מים.

 

210 מאגרים הוקמו על ידי קק"ל במטרה למחזר, לאגור ולהשקות שדות חקלאיים.

 

מאגרי מים מתמלאים בחורף ומתרוקנים בקיץ לצרכי השקייה.

 

מאגרים שמכוסים ביריעות פלסטיק משמשים כמאגרי מי קולחין והיריעות מגנות מפי חלחול המים לקרקע.

 

המאגרים הראשונים שהוקמו יועדו לתפיסת מי גשמים ובשנים האחרונות מתמקדים יותר במאגרים לטיהור מי קולחין.

 

ישראל היא המדינה המתקדמת ביותר בעולם בשימוש חוזר במי קולחין.

 

80% ממי הביוב בארץ מטוהרים לצרכי חקלאות.

 

מאגר בני ישראל ברמת הגולן אוסף כ-7.5 מליון קוב מים בשנה.

 

רעיון "מאגרי גיא" זכה לשימוש נרחב ברמת הגולן והוא מיועד לאגור מי נחלים באמצעות סכר או סוללת עפר.

 

באזור עמק המעיינות (עמק בית שאן) יש כ-30 מאגרים שהגדול ביניהם אוצר 2.5 מליון קוב מים בשנה.

 

 

 

|
|
|
|