צלם: רונית סבירסקי
The White House hotel - מלון חדש עם היסטוריה בלב הפועם של תל אביב
צלם: מתוך הספר "בתים מן החול" של ניצה סמוק
האדריכלית ג'ניה אוורבוך
צלם: רונית סבירסקי
אריחי רצפה מצוירים ותמונות של תל הקטנה על הקירות
צלם: רונית סבירסקי
גינת המלון הקטנה
צלם: רונית סבירסקי
רחוב דיזנגוף התוסס
צלם: רונית סבירסקי
מסעדת "לה שוק" בלב הכיכר

הבית הלבן בדיזנגוף

מאת: רונית סבירסקי

 

הוא קיבל את השם המחייב The White House hotel  ואכן המלון החדש שנפתח בתל אביב הוא מבנה לבן בסגנון באוהאוס. הוא מוגדר כמלון קונספט של העיר הלבנה והאווירה בו מחזירה את האורח לשנות ה-30 של המאה הקודמת. מסדרונות עם אריחי שטיח מצוירים ותמונות שחור לבן של תל אביב ממחצית הראשונה של המאה ה-20.

 

סוויטה דלאקס עם מרפסת לרחוב דיזנגוף  צילום: רון שלף

 

מיקום, מיקום, מיקום והיסטוריה

שני תארים אפשר לקשור למלון והם המיקום וההיסטוריה. הוא ממוקם בדיזנגוף 89 על הפינה הצפונית מערבית של הכיכר עם הפנים למזרקה של אגם. מרפסות ארוכות וצרות מקשטות את חזית הבניין והן צופות אל הכיכר מלמעלה. מהקומה הרביעית ניתן לראות את המבנה האדריכלי המיוחד של כיכר צינה דיזנגוף שיצר את הלב הפועם של תל אביב והפך לסמל. גם אתר המלונות המפורסם www.booking.com ממפה את כיכר דיזנגוף כנקודת המרכז של תל אביב.

 

כיכר דיזנגוף ב-1938  צילום: ספריית הקונגרס האמריקאי, אוסף מטסון מתיק תיעוד ד"ר קרן מיטרני

 

תוכנית הפיכתה של תל אביב לעיר גנים הייתה של פטריק גדס ובניית הכיכר הוטלה על האדריכלית היפיפייה ג'ניה אוורבוך ב-1934. אישה יחידה במקצוע שהיה בו רוב גברי מוחלט באותם ימים. את התוצאה ניתן לראות עד היום ב"בתי האוניה" הלבנים שמקיפים בעיגול את הכיכר ועברו תהליך שימור. כיכר דיזנגוף של ימי ראשית העיר הייתה מרכז תוסס לא פחות מעידן המאה ה-21. כבר אז משכה אליה בליינים והציעה שני בתי קולנוע שהראשון שבהם היה קולנוע אסתר ולאחריו הוקם קולנוע חן.

 

כיכר דיזנגוף 2016    צילום: רונית סבירסקי

 

שולה וידריך, היסטוריונית וחוקרת תולדות תל אביב יודעת לספר על דיזנגוף 89 שנחלק לשני אגפים: הצפוני היה בבעלות משפחת מסרי והדרומי בבעלות משפחת מירנבורג, שבו ממוקם המלון. שבתאי שפטל מירנבורג היה סגן רוקח ורעייתו רבקה ד"ר לרפואה. הם עלו לארץ בשנת 1924 מסארטוב שברוסיה והיו פעילים מאוד בחיי הכלכלה והחברה של אותם ימים. בשנת 1929 מירנבורג ייסד את הבנק לחקלאות ובניין אגרובנק, עזר לפיתוח חלקה הצפוני של תל אביב וגאולת קרקעות בשכונות הפועלים ובשטח התערוכה. ייסד מפעלים בחולון ודאג למימון של מפעלי תעשייה ומסחר בחדרה, ירושלים וחיפה.  חבר באגודת שוחרי האוניברסיטה בתל אביב, הקים את מועדון הציונים הכלליים וממייסדי עיתון הבוקר.  בשנת 1949 שינה את שם משפחתו למירון.

 

בתים לבנים ומרפסת מול מרפסת

אפשר להפעיל את הדמיון כשמטיילים במסדרונות ומתארחים בחדרים עם הנוף לכיכר כיצד נראו כאן החיים בתחילת המאה ה-20.  המלון שופץ ומנוהל כיום על ידי רשת "O-live", שזהו מלונה ה-10.  כיוון שמדובר במלון אינטימי שכולל רק 25 חדרים אין בו לובי גדול אלא פינות קטנות ושקטות. ספרייה שבה ניתן לקחת ספר והשאיר במקומו ספר שהבאתם אתכם ופינת ישיבה קטנה עם מתקן למים קרים, קפה ועוגיות.

 

מרפסות "אוניה" בסגנון הבאוהאוס   צילום: רונית סבירסקי

 

ישנם 4 סוגי חדרים: 7 "קלאסיק" זוגיים עורפיים ושקטים, 13 חדרי "סופיריור" עם מרפסת באוהאוס גדולה שמשקיפה על כיכר דיזנגוף והרחוב התוסס, 3 סוויטות "דלאקס" עם מרפסת עגולה ענקית שמשקיפה אל הכיכר, המזרקה והרחוב ו-2 סוויטות עם מטבחון. בכל החדרים ניתן להוסיף מיטה נפתחת ל-2 ילדים. עיצוב החדרים זהה עם רצפת פרקט עץ טבעי שמשתלבת היטב בגווני הקירות הירקרקים. מיטת קינג סייז עם מזרון נוחות ומצעי כותנה סרוקה לבנים.

 

בצנטרום של הפיילה

קשה לעמוד בפיתויי הסביבה ומיד כשמגיעים המגנט העירוני מושך את האורחים לצאת ולהתחבר אל מנעמי הכרך הגדול. בתי קפה הומי צעירים יפים ושמחים, קולנוע חן בפינת הרחוב עם הסרטים העדכניים ביותר, שוק עתיקות שנראה כמו לקוח מכפר קטן באירופה, המזרקה של אגם עם היונים,  מסעדות בשלל אפשרויות וטעמים.

 

 המלון משקיף אל הכיכר והמזרקה      צילום: רונית סבירסקי

 

אנחנו בחרנו לשבת ב"לה שוק" בשעת בין ערביים כשהרחוב קיבל גוונים וצלילים רגועים של יום שישי. מפסגת מרפסת קטנה ראינו כיצד מכינים לנו את המנות שעוצבו ביד מקצועית ולא נפלו בטעמם ממסעדת שף מקצועית. השירות המוקפד והחייכני הוסיף לאווירה המיוחדת של המקום. לקינוח בחרנו לעבור אל צדו השני של הרחוב ולצפות בסרט אקשן מוצלח.

 

יריד עתיקות בימי שלישי ושישי    צילום: רונית סבירסקי

 

אחד הדברים הנדירים בבתי מלון הם וילונות אטומים שאינם מאפשרים לאור ראשון לחדור, להאיר ולהעיר את אוהבי השינה המאוחרת. ב"The White House hotel" יש תריסים חשמליים וחלונות עם בידוד כפול שמונעים כניסת רעש מהרחוב.  שובר ארוחת הבוקר בקפה "לנדוור", שממוקם מול המלון, מציע ארוחות בוקר עד 14:00 ותפור על המאחרים בנשף.  אבל מי שרוצה להכיר את העיר גם מהצד המוקדם של שעות הבוקר בשבת ייהנה לפגוש צעירים מנומנמים עם תינוקות במנשא ובעלי כלבים שמגיעים לשתות קפה.  למרות שאנחנו מתגוררים במרחק של רבע שעה ממרכז תל אביב זו הייתה חוויה שנרצה לשוב ולחוות לפחות פעם נוספת. המחירים נעים החל מ-600 שקל ללילה לזוג בתוספת 45 שקל לארוחת בוקר לאדם. 

 

The white house hotel, דיזנגוף 89, טל: 03-5606023, טלפון מרכז הזמנות רשתי: 04-9531153, www.olivebb.com

 

 

|
|
|
|
|