פך השמן מעין שמר

 

במוזאון "חצר הראשונים" בקיבוץ עין שמר חוגגים את נס פך השמן יחד עם המבקרים, משלבים ביקור בבית בד עתיק ויוצרים חנוכיות מחומרים טבע. מבקרים במוזאון המשחזר את חיי החלוצים, מסיירים במוזאון הטרקטורים, אופים לחמניות ונוסעים ברכבת טורקית מקורית, בתאריכים 21-20 בדצמבר 2014 

 

על פי מסורת חג החנוכה, מוזאון "חצר ראשונים" בקיבוץ עין שמר מקיים פעילות סביב נס פך השמן בתאריכים 21-20 בדצמבר. הפעילות מתחילה בביקור בבית בד עתיק מראשית המאה ה-20 בשילוב הדגמת צורת הפעילות של הפקת שמן הזית בשיטות מסורתיות. כחלק מחווית החג יוצרים חנוכיות מחומרי טבע, מכינים סביבונים ומשתתפים ביצירה במכונת צבע. 

 

במסגרת הפעילויות, המבקרים מתנסים באפיית לחמניות עגולות במאפייה משוחזרת מימי ראשית הקיבוץ. לאחר מכן, סיור חווייתי במוזאון העוסק בראשית ההתיישבות בקיבוץ כולל צפייה בסרטון אורקולי. סיור בעגלה רתומה לטרקטור בקיבוץ של היום ולאחריו נסיעה ברכבת טורקית ששומרה ושוחזרה. (הפעילות מותנה במזג האוויר ויש להתעדכן באתר או בפייסבוק)

 

 יצירת סביבונים מחומרים ממוחזרים     צילום: טובית שפירא

 

לחמניות חמות מתנור לבנים

המבקרים מגיעים למאפיה המשוחזרת  בה המדריך מסביר מה התרחש שם מדי יום בארבע לפנות בוקר בימי החלוצים. מחלקים לכל אחד מן המבקרים בצק ומכינים לחמניות מתוקות בצורות שונות. לאחר מכן מכניסים את הבצקים לתנור לבנים "כמו פעם". בתום הסיור טועמים לחמנייה טרייה וריחנית שיצאה חמה מהתנור. ניתן לקבל את המתכון לבצק במקום ולהכין לאחר מכן את הלחמניות בבית.

 

 

אופים לחמניות מתוקות במאפיה מהמאה הקודמת    צילום: גיל ירום

 

מוזאון שמספר את סיפור החלוצים

מבני "החצר הישנה" שעדיין ניצבים בלב הקיבוץ שוחזרו, ובשנת 1983 נפתח מוזאון "חצר ראשונים" המציג את סיפורו של קיבוץ עין שמר דרך תיאור חווייתי של ימי ראשיתו. המוזאון משקף את הרעיון השיתופי של ההתיישבות החלוצית בארץ בשנות העשרים של המאה הקודמת,. החצר הישנה מורכבת ממספר מבנים חלקם מקוריים והאחרים משוחזרים  של מבני החצר המקוריים של הקיבוץ, בית האבן, צריף המגורים, סככת כלים חקלאיים, מגדל המים, באר וחדר האוכל של המייסדים. סיפורים מרתקים ומשעשעים  כאחד על אורח החיים באותה התקופה שמסופרים על ידי מדריכי המקום.

 

דמויות במוזאון מימיו הראשונים של הקיבוץ     צילום: גיל ירום

 

בחדר האוכל הישן נבנתה תצוגה מוזיאלית המספרת על עין שמר והקיבוצים בכלל. חלקה הפנימי של החצר מוקדש לסיפור ההתיישבות באתר ולרעיון ההתיישבות הקיבוצית. צריף המגורים שבשולי החצר ועמם כל הפריטים האופייניים לתקופה ההיא. גם אתרי המשק שפעלו בעבר שוחזרו: הנפחייה, המאפייה, אסם התבואה וסככת המכונות, שבה מוצגים כלים חקלאיים עתיקים. האוסף המיוחד הזה הוא תוצאה של טיפול בכל כלי ישן וחלוד שעובר שיפוץ וחוזר לפעול בדומה לימיו הטובים. 

 

מפעילים מנוע קיטור

ב"חצר הישנה" בקיבוץ עין שמר קיים אוסף טרקטורים ומיכון חקלאי מהמאה הקודמת מהיפים הארץ. הם מוצגים ב"האנגר מיכאל" הוותיק לצד גלריית צילומים מראשית החקלאות בארץ. לכל טרקטור תמונה וסיפור המתאר את תולדותיו. במהלך הביקור מפעילים לעיני המבקרים מכונת קיטור משנת 1875. המנוע הזה מופעל בכוח קיטור שנוצר על ידי חימום מים בדוד, באמצעות פחם או גזרי עץ. מאמצע המאה התשע-עשרה שימשו מנועי הקיטור להנעת מכונות במפעלים, באוניות ובקטרים, להנעת טחנות קמח, מנסרות עצים, בארות ומכונות חקלאיות שונות. במתחם המערבי, הטרקטורים מוצבים על פי  סדר הפעולות החקלאיות מהחריש ועד לקציר. לצד המכונות מוקרנים סרטים, שצולמו במיוחד לתערוכה ובה נראות מכונות חקלאיות חדישות בפעולה.

 

מוזיאון הטרקטורים בקיבוץ עין שמר  צילום: זיו חדוותי

 

טיול בעגלה וברכבת

פעילות משפחתית חווייתית של נסיעה בעגלה רתומה לאחד הטרקטורים הוותיקים בקיבוץ, השתתפות בפעילות יצירה בנושא הטרקטורים וביקור ברפת. נסיעה ברכבת האלונים שהיא שיחזור של רכבת טורקית המספרת את סיפור הרכבות הטורקיות וכריתת יערות האלונים בארץ. 

 

נוסעים ברכבת טורקית מקורית    צילום: זיו חדוותי

 

אירועי חנוכה יתקיימו בתאריכים 21-20 בדצמבר, בין השעות 15:00-10:00. מחיר: ילד מעל גיל חמש/ מבוגר 45 שקל,  פעוט (עד גיל 5-2) 42 שקל, אזרח ותיק 40 שקל. לא ניתן להזמין כרטיסים מראש והתשלום במקום במזומן או בכרטיס אשראי. לפרטים: 04-6374327, אתר: www.courtyard.co.il בכדי להנות מכל הפעילות יש להגיע עד השעה 12:00. מותנה במזג האוויר, במקרה של גשם יש לוודא קיום הפעילות באתר המוזאון או בפייסבוק

 

 

 

|
|
|
|
|